Trust Nedir?

Trust, Good4Trust.org’a özgü bir değişim aracıdır. Tüketiciler yerine türeticilerin, yani aldığı ürünün nereden geldiğini inceleyen, kullandığı ürünün çevreye zarar verip vermediği takip eden, yerli ürünler kullanmaya çalışan kişilerin yer aldığı bir ekonomik sistem olan Türetim Ekonomisi’nde kullanılır. Bu sistemde üreticiler, ürünlerini ekolojik ve sosyolojik açıdan adil bir şekilde üretip üretim ihtiyaçları için birbirlerinden destek alır. Örneğin bir deterjan üreticisi kül ihtiyacını sistem içindeki bir fırının atık külünü alarak karşılayabilir. Bu sayede Türetim Ekonomisi’nde varlığın sistem dışına çıkması en aza indirilir.

Trust Good4Trust üzerinden alışveriş yapıldıkça üretilir ve aktarılır.

Trust Türetim Ekonomisi’ne ne fayda sağlar?

Good4Trust.org’da doğa tahribatını ve insan sömürüsünü önlemek için döngüsel yani yeniden kullanmaya, atık üretmeden birbirinden alışveriş yapmaya dayanan bir sistem inşa ediyoruz. Yalnızca ürün döngüselliği ile sınırlı kalındığında tam anlamıyla bir döngüsellikten bahsedemeyiz, önemli olan makro ölçekte, yani işletmeler arası bir sistem oluşturmak. Bu sayede israfın ve sömürünün engellenmesini amaçlıyoruz.

Trust, türeticilerin ihtiyaçlarını adil üreticilerden karşılamasını kolaylaştırmanın yanı sıra üreticilerin de tedarik zincirindeki, yani üretim aşamasındaki her bir adımı, olabildiğince birbirlerinden karşılamasını teşvik eder. Böylece döngüsel bir sistem kurulmuş olur.

Türetim Ekonomisi, mevcut yıkıcı ekonomik sistemin aksine yerelde örgütlenir. Bunun sebebi onarıcı bir ekonomide bilginin, üretimin ve türetimin yerelden gelmesidir. Trust, ihtiyaçların olabildiğince yerelde karşılanmasını destekleyici bir araç görevi görür.

Kısaca Trust Good4Trust’a özgü bir yerel değişim aracıdır. Sistemde alışveriş yapıldıkça üretilir, türeticiden üreticiye, üreticiden türeticiye geçtikçe tekrar tekrar kullanılabilir. Trust kullandıkça ekonomi içerde döner, doğaya ve insana dost üretimi destekler, Good4Trust topluluğunun refahına katkı verir. Böylece Türetim Ekonomisi ortaya çıkmaya başlar.

Trust’ın özellikleri nelerdir?

  • Trust bir değişim aracıdır.
  • Trust, alışverişlerle (alışveriş tutarının %5’i) ve topluluk içindeki sosyal etkileşimlerle kazanılır.
  • Kazanılan Trust’lar alışveriş tutarının belli bir oranında (en fazla %30) kullanılabilir.
  • Kazanılan Trust’lar topluluk içinde diğer türeticilere hediye edilebilir.
  • Trust biriktirilemez. Kazanılan Trust’lar kullanılmazsa veya hediye edilmezse geçerliliğini yitirir (90 gün sonunda).
  • Alışverişlerde sistem tarafından ilk olarak en yakın zamanda geçerliliğini yitirecek Trust’lar kullanılır.
  • Kazanılan Trust’lar ile ilgili tüm geçmiş hareketler ve güncel bilgiler Trust Detayları sayfasında yer alır.
Gelecek nesillere daha iyi bir dünya bırakmak için desteğini bekliyoruz.