BB Biledeğil
BB Biledeğil
Çiçek Açan Ağaç
Çiçek Açan Ağaç
386 Damla
Bir şey ki, yapmasan da olur. YAPMA! Bir şey ki,
2013 yılında türetici oldu.
BB Biledeğil
Arkadaşlar
İyilikler
12 Haziran,
Dünya Çocuk İşçiliğiyle Mücadele (her) Günü'dür.

Bir kedinin, arabanın tekeri altında ezildiğini yakından gördünüz mü hiç? 🙁 (((
Görmemiş olsak da şu anda gözümüzün önüne geliyordur o can çekişmeleri. Bu iç parçalayıcı görüntüyü ne kadar izleyebiliriz? En fazla birkaç saniye.

Bir tekstil atölyesine girdiğinizi düşünün. 5-6 yaşından 15-16 yaşına kadar her yaştan onlarca çocuğun, küçücük elleriyle ve sabahtan akşama kadar, günler, aylar ve yıllarca durmaksızın köle gibi çalıştırıldığını. Bu görüntüyü düşünmeye kaç saniye dayanabiliriz? 🙁 (((

Denizin binlerce metre altında basınçtan patlayacakmış gibi hissedersiniz kendinizi. Kedinin bir süre can çekişerek de olsa yaşamı son bulur. Ne kadar üzülsek de dayanmaya çalışırız. Ya böyle bir durumda olduğunu bile anlayamayan o küçücük çocukların çırpınışını, başına neyin geldiğini bilemeyen ve anlayamayan o gözlere bakabilir miyiz? 🙁 (((

Bugün, onca bireysel ve toplumsal sorunumuz için çözüm yolları arıyoruz. Salgından dolayı isyan ediyoruz ve koşullara dayanamıyoruz. Ya bu minicik elleri olan çocuklar ne yapsın? Onlar ne yapabilir ki? Hiçbir şey yapamaz ve değiştiremez. Biz de bir şey yapamıyoruz diye "varsayıyoruz". Ne siyasileri, ne hakimi/savcıyı/avukatı, ne polisi, ne arkadaşı, ne de komşuyu harekete geçir(e)miyoruz ne yazık ki. 🙁 (((

Bu vahşeti durdurabilmek, az ya da çok da olsa bizim elimizde.

Çözümün bir parçası değilsek, sorunun bir parçasıyızdır.

Şu videoyu da mutlaka izleyiniz...

Bir kurtuluşun Öyküsü - İkbal Mesih

https://youtube.com/watch?v=ayDMGggwkh0

https://FaRkLaR.net/saygi-sevgi

https://FaRkLaR.net/tuze

https://FaRkLaR.net/toplum

https://FaRkLaR.net

http://KendiniTANI.com

Söz(cük)leri/ni ve tutumu/nu değiştir... Dünya/n değişsin!
Sarıl
Yorum yap
Çiğdem Özesmi ve 5 kişi daha bu iyiliğe sarıldı.
7 yıl kalacağı cezaevine girdiğinde henüz 18 yaşındaydı. Üzülmesinler diye ailesine Almanya'ya gittiği söylenilmişti. Bu yüzden hiç ziyaretçisi de yoktu. Koğuştaki öteki mahkumları eğlendirmek için fıkraları canlandırıyor, kendince oyunlar oynuyordu. 25 yaşına geldiğinde suçsuz olduğu anlaşıldı ve siyasi düşünceleri nedeniyle girdiği cezaevinden "Bir gün buraya tekrar geleceğim" diyerek çıktı. 1 yıl dolmadan "Gönüllü Tiyatrocu" olarak geri döndü ve cezaevlerinde oyunlar oynamaya başladı.

İçeride gördüğü işkenceler yüzünden artık hiçbir zaman çocuk sahibi olamayacaktı. O da tiyatro sayesinde tanıştığı mahkumların, dışarıda anasız babasız kalan çocuklarını sahiplenmeyi düşündü. Çünkü bu çocukların sokağa ve suça yönelmeye eğilimli olduklarını fark etmişti.
Önce o çocukları okutmakla başladı işe, sonra gereksinimlerini karşıladı ve evlerine erzak aldı. Çocukların sayısı giderek artınca tiyatrodan kazandığı para bunları karşılamadı ve o da pazarlarda limon, naylon torba ve çay sattı.

Evet, okuduğunuz bu öyküde adı geçen kişi, hepimizin oynadığı dizi ve filmlerden bildiği oyuncu, Turgay Tanülkü'ydü.

Toplamda 26 çocuğu evlat edinen Tanülkü'nün şimdilerde 11 çocuğu okullarından mezun olup yuvalarını bile kurdu. 8 de torunu olan ünlü oyuncu, Uluslarası İyilik Ödülü ile de ödüllendirildi.

Sokaklarda kaybolmak üzere olan çocukları okutup karanlık dünyalarından çekip çıkardığı ve en önemlisi de bunu yıllardır hiç reklam malzemesi olarak kullanmadığından dolayı Turgay Tanülkü'yü alkışlıyor ve çok teşekkür ederek sarılıyoruz...
Sarıl
Yorum yap
Çiğdem Özesmi ve 2 kişi daha bu iyiliğe sarıldı.
İYİLİĞE GEREKSİNİMİ OLANLAR ile/ve/||/<>
İYİLİK YAPMAYA GEREKSİNİMİ OLANLAR...

Çok sevgili arkadaşım,
Ramazan Baş’ın (Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği Başkanı),
koronavirüs nedeniyle yaşamını kaybettiğini öğrendik.🙁😭❤️

Çok çok üzüldüm/üzüldük. 🙁🙁🙁😭😭😭

Ne yazacağımı ve ne kadar yazacağımı bilemiyorum. Ben/biz de tüm Türkiye de en başta engelliler olmak üzere yakın bir dostumuzu kaybetmenin çok büyük üzüntüsü içindeyim/z... 🙁🙁🙁😭😭😭

Türkiye de, dünya da çok büyük bir değerini, başarısını, çok önemli bir gönüllüsünü çok erken kaybetti. Hepimizin başı[yarası] sağılsın[iyileşsin].

Çok sevgili Ramazan Baş'la 2006 yılında, her ayın ilk Çarşamba'sı
gezi anıları ve sunumlarımızı paylaşmak üzere buluştuğumuz Gezginler Derneği toplantımıza katılmasıyla tanıştık. Onu ve yanındakileri tekerlekli sandalyesiyle sahnede görünce çok mutlu olmuştum.

Dernek başkanımız Orhan Kural ve yönetim kurulu üyeleri, düşünce, öneri, istek ve beklentilerini dinlemek üzere yılda bir kez de tüm gezgin üyelerimizi davet ediyorduk. 2000'den beri katılabildiğim bu toplantıların birinde gezi ve gezginlik dışında dernek olarak daha etkin, topluma da yararlı çalışma ve dayanışmalarımızın olması gerektiğine değinmiştim. Her ne kadar gezme olanağı buluyorsak da engellilerin bu olanağa pek de sahip olmadığına, hepimizin çeşitli nedenlerle her an bir kaza geçirerek engelli kalabileceğine, gücümüz ve olanaklarımız yerindeyken engellilerin sorunlarına çok daha fazla katkı ve destek vermemiz gerektiğini paylaşmıştım. Bu konudaki ilk adımımızın da engelli dernekleriyle olan ilişki ve işbirliğiyle gerçekleşebileceğine de değinmiştim.

2006'daki toplantılarımızın birinde bu düşünce ve dileklerimin ekonomik gücü yerinde olan kişilerin/gezginlerin önüne daha yakından ulaşabildiğini görmekten, az da olsa bir katkım olması ve aracı olabilmekten çok mutlu oldum.
(Kendimi değil bu tür düşünce, adım, aracılık ve çabaların önemini pekiştirme ve yayılması dileğiyle bu deneyimimi paylaşıyorum.)

Ben de kendi olanaklarım içinde daha fazla neler yapabileceğimi düşünerek Ramazan Baş ile daveti üzerine Ataköy'deki dernek merkezine gitmeye başladım. İnternet ve bilgisayarla ilgili olanaklarımı seferber ederek birkaç yıl derneğin web sitesiyle ilgili çalışmalar yürüttüm. Sevgili Ramazan Baş, tüm çalışanlar, gönüllüler ve engelliler ile daha yakından iletişim ve paylaşım fırsatı bularak tekerlekli sandalye dağıtımı başta olmak üzere çoğu etkinliğin mutfağında yer almaya çalıştım.

Derneğin başarılarından çoğunuzun haberdar olduğunu bildiğim her süreç ve ayrıntıda çeşitli gereksinimleri olan engelliler için çok önemli olanaklar sağlandı. Boynundan aşağısı felç kalmış, çoğunlukla yattığı yerden hizmet vermeye çalışan sevgili Ramazan Baş'ın, en başta annesi olmak üzere çevresindeki tüm dostların, üstün, özverili emek, çaba ve başarılarıyla dolu yaşamında, yazmak ve paylaşmakla bitmeyecek Türkiye ve dünya çapında örnek hizmet ve katkıları için ne kadar teşekkür etsek azdır. Yıllarca dernek çalışmalarına ve engellilere sürekli destek veren binlerce tanınmış/tanınmamış gönüllü, siyasetçi, sanatçı ve sporcuya da ayrıca çok teşekkür ederim/z...🙏🙏🙏❤️❤️❤️

Tüm emek, çaba, katkı, aracılık ve çalışmalarından dolayı tekrar tekrar milyonlarca minnet ve teşekkür ediyorum/z çok sevgili Ramazan Baş. Her zaman, hepimizleydin, her zaman da öyle olacaksın. Yaşamımız, gönlümüz ve zihnimizdeki yerin apayrı!
❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️

(Dileklerimiz, tek başına bazı sorunların gelişmesi, değişmesi ve
düzelmesi için yeterli olmuyor biliyorsunuz. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da hem doğrudan, hem de dolaylı olarak gereksinimi çok fazla olan birey ve derneklere her türlü maddi ve manevi yardımı sürekli kılarak gerçekleşiyor. Eğer bugüne kadar katkı ve desteğiniz olmuş ya olamamışsa da bundan sonra daha fazla olabileceğini de tekrar ve sürekli anımsayalım istiyorum. Bu doğrultuda da TOFD'ye cep telefonu üzerinden aylık 10 TL.'lik düzenli bağışına siz de katılabilirsiniz. Ayrıca, plastik şişelerin kapaklarını biriktirerek ve dernek merkezine ulaşmasını sağlayarak da destekte bulunabiliyoruz. Tüm ayrıntılarını TOFD.org.tr adresinden görebilir ve takip edebilirsiniz. Şimdiden tüm katkı ve desteklerinizden dolayı tebrik ve teşekkür ediyorum/z...🙏🙏🙏❤️❤️❤️)

Ancak bu kadarıyla sınırlandırabildiğim, ne kadar yazsam ve anlatsam da onu tanı(t)maya yetmeyecek sevgili Ramazan Baş'ı, kısmen de olsa daha yakından tanıyabilmeniz için aşağıdaki bağlantıdan
TEDx konuşmasını kesinlikle izlemenizi rica ediyorum...

İYİLİĞE GEREKSİNİMİ OLANLAR ile/ve/||/<>
İYİLİK YAPMAYA GEREKSİNİMİ OLANLAR

Mutluluğun Anahtarı; Köprü Olmak | Ramazan Baş

youtube.com/watch?v=wA4wK6Kby2Q

instagram.com/TOFDgenelmerkez
instagram.com/ramazanbastofd
instagram.com/semracetinkaya__(Sürekli erişim ve paylaşım adresleri...
FaRkLaR.net/sozluk/fark/37462

instagram.com/p/CODS7iwAJcg )
Sarıl
Yorum yap
Çiğdem Özesmi ve 4 kişi daha bu iyiliğe sarıldı.
Okuyalım!
("Siz okuyun! e mi!")

FaRkLaR.net/betik

FaRkLaR Kılavuzu'nda...

FaRkLaR.net/Davranis-Tutum

FaRkLaR.net/ilim-irfan

FaRkLaR.net/kisiselgelisim

FaRkLaR.net/saygi-sevgi

FaRkLaR.net/lutfen

FaRkLaR.net/yegle

FaRkLaR.net/Felsefe

FaRkLaR.net/Bilim

FaRkLaR.net/Sanat


FaRkLaR.net/Beslenme

FaRkLaR.net/hizmet

FaRkLaR.net/toplum

FaRkLaR.net/tuze

FaRkLaR.net/psikoloji

FaRkLaR.net/blog

FaRkLaR.net/ne

FaRkLaR.net/yenilikler

FaRkLaR.net

(Bir şey ki, yemesen de olur... YEME!
Bir şey ki, içmesen de olur... İÇME!
[tüm abur-cuburlar, et ve tüm hayvansal "ürünler",
kahve ve de özellikle sigara!])
(Bir şey ki, yapmasan da olur... YAPMA!
Bir şey ki, söylemesen de olur... SÖYLEME!)

(Yaptığımız, "kâr"; yapmadığımız, yarar!)
(Aldığımız, "kâr"; verdiğimiz, yarar!)
(Yediğimiz, "kâr"; yemediğimiz, yarar!)
(Söylediğimiz, "kâr"; söylemediğimiz, yarar!)

KendiniTANI.com
@KendiniTANIcom

Söz(cük)leri/ni ve tutumu/nu değiştir... Dünya/n değişsin!
[ Change (your) attitude and word... Change(s) (your) world... )
Sarıl
Yorum yap
Uygar Özesmi ve 1 kişi daha bu iyiliğe sarıldı.
13 Kasım,
Dünya İyilik Günü'dür...

Ayrıca,
Kitap Okuma Günü ve Haftası'dır.
(Kâzım Karabekir - Erzurum) (1921)

FaRkLaR...

- İYİLİK (YAPMAK):
"HERKESE ANLATILAN/ANLATIRSAK" > (Kibir, kabalık.)
HİÇKİMSEYE SÖYLEMESEK DE KENDİMİZ ANIMSIYORSAK > (Alçakgönüllülük, tevâzu.)
KENDİMİZ BİLE UNUTMUŞSAK < (Yokluk bilinci, mahviyet.)
FaRkLaR.net/sozluk/fark/54909

---

- İYİLİK:
BAŞKASINA YAPTIĞIMIZ ile/ve/ /<> BİZE YAPILAN
Unutalım! İLE/VE/ /<> Unutmayalım!
FaRkLaR.net/sozluk/fark/46741

---

- İYİLİK:
SÖZ İLE ve VERMEK İLE veDÜŞÜNCE İLE
Güven oluşturur. VE Sevgi oluşturur. VE Derinlik oluşturur.
FaRkLaR.net/sozluk/fark/37153

---

- NANKÖR ile VEFÂLI
Tek bir yanlışınızı/eksiğinizi/zararınızı görse, tüm iyiliklerinizi/artılarınızı/yararlarınızı unutur.
İLE
Çok fazla yanlışınızı/eksiğinizi/zararınızı görse bile iyiliklerinizi/artılarınızı/yararlarınızı unutmaz.
FaRkLaR.net/sozluk/fark/35242

---

- İyilik yapmaya başlamadan önce yapılması gereken, kötülük yapmayı bırakmaktır.

- İyi olanı yapmakta yavaş davranan kişinin aklı kötülükteki zevke dalar.

- Her kişi, yapmadığı tüm iyiliklerden suçludur.

- İyiliğe iyiliği her kişi yapar, Kötülüğe iyiliği er kişi yapar.

- Şefkat, kişinin eline verilmiş sevgidir.

---

- İYİLİĞE GEREKSİNİMİ OLANLAR
ve
İYİLİK YAPMAYA GEREKSİNİMİ OLANLAR

youtube.com/watch?v=wA4wK6Kby2Q

www.TOFD.org.tr
@tofdgenelmerkez

---

KAYGI değil/yerine SAYGI yazısını okumak için
Bbiledegil.blogspot.com/2016/06/kayg.html

---

FaRkLaR.net/Davranis-Tutum

FaRkLaR.net/hizmet

FaRkLaR.net/saygi-sevgi

---

- ÖVÜNMEK İÇİN
ile/değil/yerine
(BİR) (DAMLA) (DAHA) İYİLİK/GÜZELLİK OLSUN DİYE
İyiliğimizi yaptık, Good4Trust.org denizine attık...

Tüm ekibi, iyilikleri ve emekleri için tebrik ediyoruz...

Biz de böylesi hoş bir düşünce ve girişim için tüm ekibe teşekkürlerimizle sarılıyor ve
yansımalı/dönüştürücü iyiliklerimizi paylaşmaya devam ediyoruz...

İyiliksever arkadaşlar!
İyilik ve Türetim Ekonomisi'nin parçası olabilmek için
siz de bu birlikteliğe katılabilir,
Good4Trust.org sitesine üye olabilirsiniz... :) ❤️
@Good4Trust

---

AFFEDELİM!!!
Lise öğretmeni bir gün derste öğrencilerine bir teklifte bulunur:

"Bir yaşam deneyimine katılmak ister misiniz?"

Öğrenciler çok sevdikleri hocalarının bu teklifini tereddütsüz kabul ederler. "O zaman" der öğretmen. "Bundan sonra ne dersem yapacağınıza da söz verin"

Öğrenciler bunu da yapar. "Şimdi yarınki ödevinize hazır olun. Yarın hepiniz birer plastik torba ve beşer kilo patates getireceksiniz!"

Öğrenciler, bu işten pek birşey anlamamışlardır. Ama ertesi sabah hepsinin sıralarını üzerinde patatesler ve torbalar hazırdır. Kendine meraklı gözlerle bakan öğrencilerine şöyle der öğretmen:
"Şimdi, bugüne dek affetmeyi reddettiğiniz her kişi için bir patates alın,o kişinin adını o patatesin üzerine yazıp torbanın içine koyun."

Bazı öğrenciler torbalarına üçer-beşer tane patates koyarken, bazılarının torbası neredeyse ağzına kadar dolmuştur. Öğretmen, kendine "Peki şimdi ne olacak?" der gibi bakan öğrencilerine ikinci açıklamasını yapar:

"Bir hafta boyunca nereye giderseniz gidin, bu torbaları yanınızda taşıyacaksınız. Yattığınız yatakta, bindiğiniz otobüste, okuldayken sıranızın üstünde? Hep yanınızda olacaklar."
Aradan bir hafta geçmiştir. Hocaları sınıfa girer girmez, denileni yapmış olan öğrenciler şikâyete başlarlar:

"Hocam, bu kadar ağır torbayı her yere taşımak çok zor."

"Hocam, patatesler kokmaya başladı. Vallahi, kişiler, tuhaf bakıyorlar bana artık. Hem sıkıldık, Hem yorulduk!"

Öğretmen gülümseyerek öğrencilerine şu dersi verir:

"Görüyorsunuz ki, affetmeyerek asıl kendimizi cezalandırıyoruz. Kendimizi ruhumuzda ağır yükler taşımaya mahkum ediyoruz.

Affetmeyi karşımızdaki kişiye bir ihsan olarak düşünüyoruz,
halbuki affetmek, en başta kendimize yaptığımız bir iyiliktir.
Sarıl
Yorum yap
Merve Kayaokay ve 5 kişi daha bu iyiliğe sarıldı.
KAD.İM Sohbetleri'ne katılmanın mutluluğunu ve verimliliğini yaşadık...

Teşekkür ederiz sevgili Uygar ve tüm katılımcılar...

Hepinize koşulsuz saygı ve sevgiyle sarılıyorum/z... :) <3
Sarıl
Yorum yap
Uygar Özesmi ve 4 kişi daha bu iyiliğe sarıldı.
2018 Şeffaflık Ödülleri’ne başvurular başlamış!

Geçmiş yıllarda verilen Şeffaflık Ödülleri hakkında bilgi için... http://www.seffaflik.org/seffaflik-odulleri
Sarıl
Yorum yap
Çiğdem Özesmi ve 1 kişi daha bu iyiliğe sarıldı.
İzmir'de, trafik ışığının tepesine yuva yapan kumruyu, sıcaklardan korumak için şemsiye takan kişiyi tebrik ediyor ve çok teşekkür ediyorum/z... :)

www.FaRkLaR.net/saygi-sevgi
www.FaRkLaR.net/vegan
www.FaRkLaR.net/Hayvanlar
Sarıl
Yorum yap
Melike Şahin ve 4 kişi daha bu iyiliğe sarıldı.
Sibel Asna
06-09-2018 22:21
Bu tür davranışlar hayatı ne güzel kılıyor... minnetle...
Tebrikler sevgili, bilgili ve bilinçli tüketiciler... :)
Sarıl
Yorum yap
Good 4 Trust ve 3 kişi daha bu iyiliğe sarıldı.
Sigarayla mücadelede...
ZORLAMA değil/yerine MERAK ETMESİNİ SAĞLAMA

İzleyiniz...
www.youtube.com/watch?v=-moW9jvvMr4

[ Söz(cük)leri/ni ve tutumu/nu değiştir... Dünya/n değişsin! ] |
FaRkLaR Kılavuzu'nda...
[Davranış ve Tutum] | www.FaRkLaR.net/Davranis-Tutum |
[Bilgi ve Bilgelik(İlim ve İrfan)] | www.FaRkLaR.net/ilim-irfan |
Kişisel Yönetim ve Gelişim] | www.FaRkLaR.net/kisiselgelisim |
[Tüze(Hukuk)| www.FaRkLaR.net/tuze
Sarıl
Yorum yap
Good 4 Trust ve 3 kişi daha bu iyiliğe sarıldı.
daha fazla
Gelecek nesillere daha iyi bir dünya bırakmak için desteğini bekliyoruz.