Çarşı / Üreticiler / Ekofil Yayınları
Ekofil Yayınları
ÇANAKKALE / Türkiye
Adil Üretici
Adil Üretici
Kadın Üretici
Kadın Üretici
Yayın (0 ürün)
Hakkında

Ekofil Nedir?

Ekofil, topluluk destekli bir yayıncılık modeli tasarlamak, uygulamak ve geliştirmek üzere bir araya gelmiş, gezegenin ve insanlığın esenliğini önemseyen yazar, çizer, çevirmen, editör ve okurlardan oluşan bir girişim. Ekofil Yunanca oiko (ev) ve phile (sever) kelimelerinden türetilmiş bir terim. “Ev” ile kastedilen, şimdilik tek evimiz olan dünya gezegeni. Ekofil, evimiz ve üzerindeki tüm varlıkların hayrını gözettiği müddetçe her konu ve alanda yayın yapmayı amaçlıyor.

Hira Doğrul
Ekofil Yayınları
Değerlendirme
Doğa Dostu
İnsan Dostu
Hizmet Kalitesi
Ürün Kalitesi
Hesaplılık
Güvenilirlik
Genel Değerlendirme
iletişim
Kurum Ünvanı
Hira Doğrul
Yetkili Kişi
Hira Doğrul
Beyan
Hangisi Sizi Daha İyi Tanımlar?
Sosyal Girişim
İşletmenizi/Sizi daha iyi tanıyabilir miyiz?
Ekolojinin her türlü alanında kitap yayınlamak üzere kurulduk. Topluluk destekli bir yapımız var; ekoloji odağında kurduğumuz topluluktan yazar, çevirmen, editör, tasarımcı olan kişilerden öne çıkan kişilerle yayıncılık yapıyoruz. Sermayemiz yok, tamamen topluluğun maddi desteğiyle, kitapları "ön satışla" satarak işleri yürütüyoruz. Dağıtım ağlarına ve büyük kitapçılara girmiyoruz; topluluktan destek veren mekânlar üzerinden dağıtım ve satış yapıyoruz. Adil ücretlendirme, özenli çalışma, piyasa dışı çalışmaları öne çıkarma, hiyerarşik olmadan yatay yapılanma, şiddetsiz iletişim yoluyla ilişki kurma ilkeleri doğrultusunda kuram, deneme, inceleme, rehber, çocuk kitabı, edebiyat ve sanat kitapları üzerinde çalışıyoruz.
Yarattığınız değişimi, ekolojik ve/veya sosyal faydayı bizimle paylaşabilir misiniz?
Ekoloji alanının bütün yelpazesini kapsayacak bir yayıncılık anlayışıyla ekoloji anlayışını yayma gayretindeyiz. Yaban hayatın korunması, insan ihtiyaçlarının ekolojik yollarla karşılanması ve alternatif yaşam biçimlerini tanıtan eserler yayınlayarak toplumda ekolojik ve adil hayata olan dönüşüme katkı sağlamak istiyoruz. Topluluk dayanışmasının ve alternatif ekonominin işleyen bir modelini, örneğini oluşturmak üzere yola çıktık. Topluluk üyelerine yaratıcı, özgür ve adil yeni iş alanları açmaya çalışıyoruz. Askıda kitap uygulamamızla dezavantajlı gruplara kitap gönderiyoruz.
Hangi alanda faaliyet yürütüyorsunuz?
Yayıncılık
Ürün ve/veya hizmetleriniz nelerdir?
Kitap
Good4Trust dükkanda kendi üretimleriniz haricinde ürün veya hizmet satmayı planlıyorsanız, bunları nereden temin edeceksiniz? Bu ürünler neler olacak?
Planlamıyoruz
Birlikte çalıştığınız üreticiler varsa onlarla kurduğunuz ilişkiyi detaylandırabilir misiniz?
Topluluğumuz üyelerinin ekolojiyle ilgili çalışmalarını yayına hazır hale getirip yayımlıyoruz. Ayrıca topluluğumuzdan çizer, grafiker, editör, çevirmen, ressam gibi kişilere adil ücretlendirme yaklaşımıyla iş yaratıyoruz.
Kullandığınız hammaddeleri nerelerden tedarik ediyorsunuz? Bu hammaddeler ekolojik ve sosyal açıdan adil, duyarlı bir biçimde üretiliyor mu?
Maddi açıdan daha iyi bir konuma geldiğimizde "ekolojik kâğıt" kullanımına geçeceğiz.
Üretim veya hizmet yeriniz hakkında bilgi verir misiniz?
sanırım soru bize yönelik değil
Ürettiğiniz ürünlere ilişikin herhangi bir sertifikanız varsa belirtir misiniz?
yok
Ürün kategorileriniz nelerdir?
Sanat Ve Yayınlar
Paketlememiz doğa dostu
Paketlerimizi (kargo şirketlerinin kabul sınırları dahilinde) olabildiğince plastik kullanmadan, karton ve atık malzemelerle hazırlıyoruz
Yukarıdakilerden farklı bir konuda ekolojik olarak fark yaratıyoruz
Gıda, mimari, enerji, temizlik gibi konularda yayıncılık yaparak gündelik yaşamda ekolojik uygulamaları tanıtıyoruz. Kitap takası etkinlikleri düzenleyerek kütüphanelerde atıl duran kitapları dolaşıma sokuyoruz.
Yönetim ilkelerimiz paylaşımcı ve yatay
Hiçbir hiyerarşi içermeyen, yatay bir örgütlenme modelimiz var. Şeffaf ve açığız. Oy birliği ve mutlak uzlaşım ilkeleri doğrultusunda karar alıyoruz. Şiddetsizlik İletişimi ve Sosyokrasi çalışıyor ve uyguluyoruz.
Toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlayabilmek ve diğer tüm alanlardaki ayrımcılıkları engellemek için faaliyet yürütüyoruz
Toplumsal cinsiyet eşitliğine uymama bir eseri basmayı reddederken başvurduğumuz ilkelerden biridir. Bütün kitaplarımızda ve özellikle çocuk kitaplarımızda toplumsal cinsiyet eşitliğini pekiştiren dil ve ifadelere yöneliyor, yazarlarımızı bu konuda eğitiyoruz.
Kadını güçlendiren bir yapımız var
Ekibimiz kadın ağırlıklıdır, ekipteki erkekler toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda özellikle duyarlı kişilerden oluşuyor. Ekip çalışmalarında erkeklerden yana en ufak bir üstenci tutuma hiçbir tolerans gösterilmiyor.
Kırılgan veya dezavantajlı grupları güçlendiren bir yapımız var
Askıda kitap uygulamamızla hapishanelere, kasaba ve köylere, dezavantajlı gruplara ve özellikle de çocuklara ücretsiz kitap ulaştırıyoruz.
Gelirimizin belli oranıyla sosyal projeleri destekliyoruz
Topluluk üyelerinin eserlerini yine topluluk desteğiyle yayınlıyoruz.
Sosyal sorumluluk projelerimiz var
Derneğimiz kanalıyla ekoloji alanında, yaban hayatı koruma ve tanıtma üzerine çalışan grupların kendilerini ve yaptıkları işleri tanıtabileceği yayınlar yapmaya soyunduk.
Adil bir ücretlendirme ve sosyal haklar (özel sigorta, çalışan destek sandığı, tatiller, izinler, esnek zaman uygulaması vs) ilkemiz var
Bütün çalışmalarda adil ücretlendirme politikası uyguluyoruz, piyasa ücretlendirmelerinden farklı, emeğin hakkını verecek, olabildiğince çalışanın belirlediği ücretlendirmeler yapıyoruz.
Üretim veya hizmetlerinizde ekolojik ve sosyal açılardan daha duyarlı olmaya yönelik planlarınız varsa anlatır mısınız?
Paketlemede kargo şirketleriyle görüşerek plastiği tamamen kaldırma uğraşındayız. İnsanları birlikte toplu kitap almaya teşvik ederek daha az nakliye ayak izi yaratmaya çalışıyoruz. Maddi olarak rahatladığımız anda ekolojik kâğıta geçeceğiz. Sosyal alanda topluluk üyelerinin kitap dışındaki projelerde de birlikte çalışmasına alan açma gayretindeyiz.
Kaç kişilik bir işletmesiniz? Ortaklar, çalışanlar?
Tüzel kişilik olarak dernek kurmayı planlasak da pandemi nedeniyle genel kurulların iptal edilmesi nedeniyle şahıs şirketi kurmak durumunda kaldık. Şu an 5 kişiyiz, şirketin sahibi mecburen içimizden biri oldu ama herkes eşit konumdadır. Pandemi kuralları kalkınca derneğimizi kurduk, şimdi de derneğin iktisadi işletmesini kurmak üzere çalışmalara başladık.
Sırala
Varsayılan
Çok satanlar
Fiyata göre azalan
Fiyata göre artan
Gelecek nesillere daha iyi bir dünya bırakmak için desteğini bekliyoruz.