Joy joy
Joy joy
Tohum
Tohum
12 Damla
En güzel haber mutluluk veren, iyilik içeren haber
2023 yılında türetici oldu.
Joy joy
Arkadaşlar
İyilikler
Joy joy
04-05-2023 16:54
Haftanın güzel haberi Brezilya'dan geliyor.

Brezilya’da Lula yönetimi, Amazonlardaki altı yerli bölgesini koruma altına aldı

Brezilya devlet başkanı Lula da Silva'nın açıkladığı yeni kararı, söz konusu bölgelerde izinsiz madenciliği ve ağaç kesmeyi yasaklamasına ek olarak yerli olmayanlar bölgedeki herhangi bir ekonomik faaliyetten men edilecek.

Brezilya Devlet Başkanı Luiz Inácio Lula da Silva, yasadışı ağaç kesimini, madenciliği ve arazi gaspını durdurmak amacıyla yaklaşık 5 bin 200 kilometrekarelik yerli toprağını kullanıcılarına iade etti.

Brezilya liderinin yeni kararına göre, söz konusu yerli topraklarında madencilik faaliyetleri yasaklandı ve endüstriyel çiftçilik ile ağaç kesme, hükümetin özel iznine bağlı kılındı. Ayrıca yerli olmayan kişilerin yerli topraklarında herhangi bir ekonomik faaliyette bulunmasına da yasak getirildi.
Kaynak: Yeşil Gazete
https://yesilgazete.org/brezilyada-lula-yonetimi-amazonlardaki-alti-yerli-bolgesini-koruma-altina-aldi/
Sarıl
Yorum yap
Melis Gürkale ve 6 kişi daha bu iyiliğe sarıldı.
Joy joy
27-04-2023 02:37
Haftanın güzel haberi Edirne'den geldi.

Edirne İdare Mahkemesi, kentin Lalapaşa ilçesine bağlı Vaysal Köyü’ndeki kalker ocağının genişletilmesi için verilen ÇED olumlu kararını iptal etti.

Vaysal, Süleymandanışment, Hacıdanışment ve köylerinin büyük zarar gördüğü Cantaş firmasının açtığı “Kalker Ocağı ve Kırma Eleme Tesisi”nin kapasite artışı için Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı “ÇED olumlu” raporu vermişti.

Köylülerin açtığı iptal davasının avukatı Bülent Kaçar, İdare Mahkemesi’nin kararıyla , çevreyi ve yaşamı korumakla, iklim krizini çözmekle görevli Bakanlığın verdiği ÇED Olumlu kararının bilime aykırılığı Bilirkişi Heyet raporu ile hukuka ve mevzuata aykırılığının” da ispatlandığına dikkat çekti.
Kaynak: Yeşil Gazete
https://yesilgazete.org/direnen-koyluler-kazandi-edirne-vaysalda-kalker-ocagi-genisletmeye-ced-olumlu-karari-iptal/
Sarıl
Yorum yap
Melis Gürkale ve 10 kişi daha bu iyiliğe sarıldı.
Joy joy
20-04-2023 02:27
Haftanın güzel haberi Almanya'dan geldi.

Alman hükümeti, ülkenin son üç nükleer santralinin kapatılması için son dakika erteleme çağrılarını reddetti.

Almanya 15 Nisan Cumartesi günü son üç reaktörünün fişini çekmeyi planlıyor ve nükleer enerji olmadan yeşil geçişte başarılı olacağına bahse giriyor.

Almanya, Fukuşima faciasının ardından 2002'de aldığı ve 2011'de Angela Merkel'in hızlandırdığı nükleer enerjiden aşamalı olarak vazgeçme kararını uyguluyor .
Almanya'da yapılanların bizlere de örnek olmasını temenni ediyoruz.
Kaynak: Yeşil Gazete
https://www.yesilist.com/yesil-posta-ulkemizden-ve-dunyadan-haberler-42/
Sarıl
Yorum yap
Melis Gürkale ve 9 kişi daha bu iyiliğe sarıldı.
Joy joy
12-04-2023 18:33
Haftanın güzel haberi Ankara'dan geldi.

Limak Holding’in Atatürk Orman Çiftliği alanında rezidans ve ticaret merkezi inşasına yönelik imar planı değişikliği, alanın doğal yapısını ve bütünlüğünü bozacağı gerekçesiyle mahkeme kararıyla iptal edildi.

Limak Holding’in Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ) arazisinde yapmak istediği rezidans ve ticaret merkezine olanak sağlayacak imar planı değişikliği, Ankara 7. İdare Mahkemesi tarafından iptal edildi.

Mahkeme kararında, imar planı değişikliğinin AOÇ’nin doğal yapısını ve bütünlüğünü bozacağına yer verildi.

Söz konusu değişiklik Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Mimarlar Odası Ankara Şubesi tarafından yargıya taşınmıştı ve üç ay önceki bilirkişi raporunda imar planı değişikliğinin hukuka aykırı olduğu ifade edilmişti.
Kaynak: Yeşil Gazete
https://yesilgazete.org/limakin-aoc-arazisindeki-rezidans-projesine-yargidan-iptal-karari/
Sarıl
Yorum yap
Melis Gürkale ve 8 kişi daha bu iyiliğe sarıldı.
Joy joy
05-04-2023 17:56
Haftanın güzel haberi Erzincan'dan geldi.

Erzincan İdare Mahkemesi, Tarım ve Orman Bakanlığı 13. Bölge Müdürlüğü’nün 15 Eylül 2022’de gerçekleştirdiği av ihalelerini ‘kamu yararına uygun olmadığı’ gerekçesiyle iptal etti.

Başvuruda, “ihalenin 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu’na aykırı olduğu, avlanılmasına izin verilen yaban keçisi ve çengel boynuzlu dağ keçisinin nesli yok olma tehlikesi altında bulunan türler olduğu ve bunların yaşama ortamlarının korunmasının esas olduğu, ihale işleminde belirtilen bireylerin avlanmasının, neslin devamına yapacağı etki hakkında bilimsel ve istatistiksel herhangi bir araştırma yapılmadığı, emsal kararlar bulunduğu, hukuka aykırı olduğu iddia edilerek iptaline karar verilmesi” istendi.

Bakanlık ise savunmasında, yapılan gözlem ve fotokapanlar sayesinde avlaklarda yeterli sayıda popülasyon olduğunu tespit ettiklerini, bölgedeki hayvanların başka yere naklinin söz konusu olamayacağını, Türkiye’nin ‘Bern Sözleşmesi’ndeki ‘yaban keçilerinin de yer aldığı kesin koruma altında olan türler listesi’ne çekince koyduğu için avlanmalarının sözleşmeye aykırı olmadığını, hayvanların avlanmalarına ilişkin üniversitelerden olumlu rapor aldıklarını ve böylece bilimsel açıdan sakınca olmadığına karar verildiğini” öne sürdü.
Kaynak: Yeşil Gazete
https://yesilgazete.org/bir-av-ihalesi-iptali-de-erzincan-idare-mahkemesinden/
Sarıl
Yorum yap
Zeynep Bilgi Buluş ve 6 kişi daha bu iyiliğe sarıldı.
Joy joy
29-03-2023 15:50
Haftanın güzel haberi Diyarbakır'dan geliyor.

Diyarbakır'da su tasarrufu ve kirliliği üzerine kafa yoran ve araştırmalar yapan liseli gençler, ekosistemi korumak için kollarını sıvayarak ECaundry makinesini üretti. Çamaşır makinesinin alternatifi olan bu ürün, sudan mikroplastikleri ayırırken su tasarrufuna da olanak sağlıyor. Gençlerin yeni nesil makinesi deprem gibi afetlerde ortaya çıkan hijyen sorununa da çözüm sağlıyor.

Diyarbakır'da su tasarrufu ve kirliliği üzerine kafa yoran ve araştırmalar yapan liseli gençler, ekosistemi korumak için kollarını sıvayarak ECaundry makinesini üretti. Çamaşır makinesinin alternatifi olan bu ürün, sudan mikroplastikleri ayırırken su tasarrufuna da olanak sağlıyor. Gençlerin yeni nesil makinesi deprem gibi afetlerde ortaya çıkan hijyen sorununa da çözüm sağlıyor.

Liseli gençleri bu başarısı için tebrik ediyoruz.
Kaynak: Yeşil Gazete
https://yesilgazete.org/gencler-diyarbakirda-arastirdi-dunya-capindaki-yarismada-finalist-oldu-camasir-makinesine-doga-dostu-cozum/
Sarıl
Yorum yap
Remziye Örselli ve 9 kişi daha bu iyiliğe sarıldı.
Joy joy
22-03-2023 22:58
Haftanın güzel haberi Bursa'dan geldi.

Günlerdir beklenen kavuşma gerçekleşti. Yaren Leylek, Adem Amca ile sağ salim buluştu. Bursa'nın Karacabey ilçesinde Uluabat Gölü'nün kıyısındaki kırsal Eskikaraağaç Mahallesi'nin simgesi "Yaren" leylek, 12'nci yılında da gelerek kendisini bekleyenlerin gözlerini yollarda bırakmadı.

Önceki yıllarda mahalleye ulaşıp göl manzaralı yuvasına konduğu tarihlerin üzerinden yaklaşık 20 gün geçtiği için kendisini bekleyenleri endişelendiren Yaren ile eşi "Nazlı"nın gelişi, sevenlerini mutlu etti.

Türkiye'yi Avrupa Leylek Köyleri Birliğinde temsil eden tek yerleşim bölgesi olan Eskikaraağaç, her yıl göç döneminde on binlerce leyleğin geçtiği bir göç rotası üzerinde bulunuyor. Mahalle aynı zamanda yerleşik leyleklere de ev sahipliği yapıyor.
Kaynak:NTV
https://www.ntv.com.tr/turkiye/yaren-leylek-12-kez-balikci-adem-amcaya-kavustu-yaren-leylek-ve-balikci-ademin-hikayesi,IIAKldhQv0uImEF4XO58mw
Sarıl
Yorum yap
Uygar Özesmi ve 5 kişi daha bu iyiliğe sarıldı.
Joy joy
15-03-2023 17:10
Haftanın güzel haberi Ankara'dan geldi.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, AOÇ’de daha önce farklı parsel ve adada Emniyet Hizmet Binası yapımına ilişkin plan değişikliğini iptal ettirmişti. Oda, aynı alanda farklı parselde plan değişikliği yapılınca bu durumu da yargıya taşıdı.

Yargı ise Atatürk Orman Çiftliği arazisinin gelişimine katkı sağlayacak nitelikte tarımsal yapılaşmalara imkan sağlayacak planlamaların yapılabileceği, getirilen emniyet hizmet alanı kullanımının özellikle uyuşmazlık konusu alanın tarihi SİT statüsünün mevcut niteliği ile bağdaşmayacağı, bu kullanımın Atatürk Orman Çiftliği arazisinin tarihi statüsünün korunup geliştirilmesine herhangi bir katkısının olmayacağı sonucuna varıldığından dava konusu planlama kararında bu yönüyle hukuka uyarlık bulunmadığı sonucuna ulaştı.
Kaynak:https://www.yesilist.com/yesil-posta-ulkemizden-ve-dunyadan-haberler-37/
Sarıl
Yorum yap
Büşra Yar ve 4 kişi daha bu iyiliğe sarıldı.
Joy joy
08-03-2023 21:42
BM'den sevindiren haber

Açık denizlerde biyoçeşitliliğin korunması konusunda anlaşma sağlandı.

ABD‘nin New York kentinde iki haftadır yürütülen Hükümetlerarası Konferansın 5’inci Oturumu‘nun ardından Birleşmiş Milletler (BM) binasında son iki gündür yaklaşık 40 saat süren kesintisiz müzakereler sonucunda okyanuslardaki biyolojik çeşitliliğin korunmasına yönelik anlaşma sağlandı.

Yaklaşık 20 yıldır üzerinde çalışmalar yürütülen anlaşma, ülkelerin ulusal deniz yetki alanlarının ötesindeki biyoçeşitliliği korumayı amaçlıyor. Bu da okyanusların üçte ikisini kaplayan bir alana denk geliyor.

Anlaşma, söz konusu alanda yaban hayatı kaybına karşı koruma sağlamak ve açık denizlerin genetik kaynaklarını paylaşmak için geniş deniz koruma alanları (DKA’lar) oluşturmak için yasal bir çerçeve sağlayacak. Ayrıca imzacılar periyodik olarak toplanacak ve üye devletlerin yönetişim ve biyoçeşitlilik gibi konularda hesap vermesini sağlayacak bir taraflar konferansı (Cop) kuracak.
Kaynak: Yeşil Gazete
https://yesilgazete.org/bm-okyanus-anlasmasi-acik-denizlerde-biyocesitliligin-korunmasi-konusunda-anlasma-saglandi/
Sarıl
Yorum yap
Sıla Demir ve 8 kişi daha bu iyiliğe sarıldı.
Joy joy
01-03-2023 14:59
Bu haftanın mutlu haberi Brezilya Amazon Yağmur Ormanı'ndan geldi.

Brezilya’nın Amazon Yağmur Ormanların’daki ormansızlaşma oranı Ocak 2022’ye göre yüzde 61 azaldı.

Cuma günü yayınlanan resmi bir rapora göre, Brezilya'nın Amazon yağmur ormanlarındaki ormansızlaşma geçen yılın aynı dönemine göre Ocak ayında yüzde 61 azaldı.

INPE uzay araştırma enstitüsüne göre, DETER izleme sisteminden alınan uydu görüntüleri, 167 kilometrekarelik bir alanın yok edildiğini gösterdi.

Bu, 22.000 futbol sahasına eşdeğer, ancak aşırı sağcı iklim değişikliği şüphecisi Jair Bolsonaro'nun iktidarda olduğu Ocak 2022'de 430 kilometrekarelik ormansızlaştırmada büyük bir azalma.

Ormansızlaşmadaki yıldan yıla düşüşe rağmen, yeni Ocak rakamı hala Bolsonaro'nun başkanlığının dört yılının ikisinde olduğundan daha yüksek.

2019'da 136 kilometrekare iken 2021'de sadece 83 kilometrekareydi.
Kaynak: Yeşilist
https://www.yesilist.com/yesil-posta-ulkemizden-ve-dunyadan-haberler-35/
Yabancı kaynak:
https://phys.org/news/2023-02-brazil-amazon-deforestation-january.html
Sarıl
Yorum yap
Uygar Özesmi ve 7 kişi daha bu iyiliğe sarıldı.
daha fazla
Gelecek nesillere daha iyi bir dünya bırakmak için desteğini bekliyoruz.