MUMO
İSTANBUL / Türkiye
Adil Üretici
Adil Üretici
Kadın Üretici
Kadın Üretici
Tüm Ürünler (11 ürün)
3'lü Karma Set (küçük, Orta, Büyük Boy)
270,60 TL
 
330,00 TL
Mumo Balmumu Kumaş 3lü Orta Set
266,50 TL
 
325,00 TL
Mumo 2'li Büyük Set
266,50 TL
 
325,00 TL
Mumo Balmumlu Kumaş Dev Boy
229,60 TL
 
280,00 TL
Mumo Aile Paketi ( 7 Parça)
742,10 TL
 
905,00 TL
2'li Balmumlu Kese Set
701,10 TL
 
855,00 TL
Mumo Tanışma Paketi (4 Parça)
455,10 TL
 
555,00 TL
Standart Boy Tealight Mum - 9'lu
278,80 TL
 
340,00 TL
Mumo Pamuklu Kese
77,90 TL
 
95,00 TL
Hakkında

Bu fikir nasıl oluştu?

Haziran 2017’de sosyal medyada bu ürünün amerikada üretilen bir versiyonunun videosu ile karşılaştık. Zaten plastik tüketiminin azaltılması gerektiğine inanan insanlar olduğumuz için bu ürüne ihtiyacımız olduğunu düşündük. Ürün üzerine biraz araştırma yaptıktan sonra yaz ayları boyunca ürünün formülü ve üretim süreci üzerine çalıştık.

Mumo nedir?

MUMO, bir yiyecek saklama kumaşı, gündelik hayatta kullandığımız buz dolabı poşeti ve streç film'e alternatif bir ürün. Balmumu, Çam Ağacı Reçinesi ve hindistan cevizi yağının kumaşa emdirilmesiyle üretiliyor.

Hali hazırda yoğunlukla kullandığımız buz dolabı poşeti ve streç filmler, gıdalarımızı bakterilerden bir nebze koruyarak taze kalmasını sağlıyor ama bir yandan da içerdikleri kimyasalların gıdaya geçmesine sebep olabiliyor. PVC, bu plastik türevleri arasındaki en riskli ürünlerden. Dünyanın gelişmiş ülkeleri kişilerde meme kanseri ve hormon bozuklukları riskini arttırdığı için PVC bazlı gıda saklama ürünlerini yasaklamış durumda. Ülkemizdeki streç filmlerin çoğu ise hala PVC'den yapılıyor.  

Mumo ise, doğal olarak sahip olduğu mikro gözenekler sayesinde içindeki ürünün nefes almasını sağlıyor ve böylece plastik denklerine göre çok daha fazla uzun süre taze saklayabiliyor. Üstelik, doğadan çıkan, doğal olarak antibakteriyel ve yenilebilir malzemelerden üretildiği için sağlık açısından son derece güvenli, tekrar tekrar kullanılabiliyor ve kullanım ömrünün sonuna geldiğinde de doğayı plastik atığı ile kirletmiyor.  

Biz kimiz?

Biz iki doğa sever, ilkokul arkadaşıyız (Erdem Kumkale, Işınsu Kaya).

Erdem, iç mimar ve tasarımcı; daha önce farklı alanlarda üretim tecrübesi var ve bu kombinasyonu insanların hayatına katkısı olan ürünler tasarlayarak ve üreterek hayata geçirmeyi seviyor.

Işınsu, iş hayatına kurumsal yapıda başlayıp, daha sonra yeni girişimlerde iş geliştirmeden sorumlu olarak çalışmayı tercih etmiş ve doğaya katkı sağlayan bir işi olmasını hayal eden bir gıda mühendisi ve annedir.

Neden bu işi yapıyoruz?

Hem insanların hayatına hem de doğaya katkı sağlayacak bir iş yürütüyor olmak iyi hissettiriyor. Günümüzde pratiğe yönelik, hayatı kolaylaştıran pek çok iş kolu, sağlığı ve doğayı gözetmeyi gözardı edilebiliyor. Yaratıcılık ve verimlilik gelecek nesilleri düşünerek de sağlanmalı diye düşünüyoruz.

Kullan-at politikasıyla süregiden yaşamda bir fark yaratmak istiyoruz. Tükettiğimiz her şeyin doğada bir bedeli var ve bu bedelin ağır olmaması adına elimizden ne gelirse yapmak vazifemiz olmalı diye düşünüyoruz.  Psikolojik anlamda da aidiyet, güven ve bağ gibi şimdilerde unutulan -devre dışı kalan- kavramları tekrar yeşertmek istiyoruz. Bir nesnenin hayatınızdaki fonksiyonunun doğal yollarla sürmesi önemli. Bir ürüne ihtiyacımız olduğu oranda ve güvenle sahip çıkabiliyoruz.  Plastik bir streç filmle ilişkiniz kullanır kullanmaz doğaya çöp olarak onlarca yıl yok olmayacak bir halde bırakmaktan ibaret. Tüketim toplumu insanı kendinden de, etrafındaki insanlardan da, doğadan da uzaklaştırıyor, yapaylaştırıyor. Halbuki hem teknoloji çağına ayak uyduracak kadar pratik bir hayat hem de bağ kurularak doğaya saygılı bir hayat mümkün. Bu bilincin her bireyde en azından filizlenmesi hedefimiz. Filizlenen biliçli hal arttıkça plastik kullanımı azalacak, insan çevresine ve kendi doğasına daha da yakınlaşacak.

Işınsu Kaya
MUMO
Değerlendirme
Doğa Dostu
İnsan Dostu
Hizmet Kalitesi
Ürün Kalitesi
Hesaplılık
Güvenilirlik
Genel Değerlendirme
iletişim
Kurum Ünvanı
MUMO DOĞAL ÜRÜNLER TEKSTİL AHŞAP VE PAZARLAMA SANAYİ VE TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ
Yetkili Kişi
Işınsu Kaya
Beyan
Ürün ve/veya hizmetleriniz nelerdir?
Tekrar kullanılabilen, doğal, yiyecek saklama kumaşı: Mumo nedir? MUMO, bir yiyecek saklama kumaşı, gündelik hayatta kullandığımız buz dolabı poşeti ve streç film'e alternatif bir ürün. Balmumu, Çam Ağacı Reçinesi ve hindistan cevizi yağının kumaşa emdirilmesiyle üretiliyor. Hali hazırda yoğunlukla kullandığımız buz dolabı poşeti ve streç filmler, gıdalarımızı bakterilerden bir nebze koruyarak taze kalmasını sağlıyor ama bir yandan da içerdikleri kimyasalların gıdaya geçmesine sebep olabiliyor. PVC, bu plastik türevleri arasındaki en riskli ürünlerden. Dünyanın gelişmiş ülkeleri kişilerde meme kanseri ve hormon bozuklukları riskini arttırdığı için PVC bazlı gıda saklama ürünlerini yasaklamış durumda. Ülkemizdeki streç filmlerin çoğu ise hala PVC'den yapılıyor. Mumo ise, doğal olarak sahip olduğu mikro gözenekler sayesinde içindeki ürünün nefes almasını sağlıyor ve böylece plastik denklerine göre çok daha fazla uzun süre taze saklayabiliyor. Üstelik, doğadan çıkan, doğal olarak antibakteriyel ve yenilebilir malzemelerden üretildiği için sağlık açısından son derece güvenli, tekrar tekrar kullanılabiliyor ve kullanım ömrünün sonuna geldiğinde de doğayı plastik atığı ile kirletmiyor.
Üretim veya hizmet yeriniz hakkında bilgi verir misiniz?
Üretim yerimiz Reşitpaşa'da küçük bir atölye, şu anda üretimi yapan ortağımız Erdem Kumkale, haftada bir de ek iş gücü alıyoruz temizlik sorumlusu bir hanım'dan.
İşletmenizin ortak ve çalışanları hakkında bilgi verir misiniz? Kaç kişilik bir işletmesiniz?
Biz iki doğa sever, ilkokul arkadaşıyız (Erdem Kumkale, Işınsu Kaya). Erdem, iç mimar ve tasarımcı; daha önce farklı alanlarda üretim tecrübesi var ve bu kombinasyonu insanların hayatına katkısı olan ürünler tasarlayarak ve üreterek hayata geçirmeyi seviyor. Işınsu, iş hayatına kurumsal yapıda başlayıp, daha sonra yeni girişimlerde iş geliştirmeden sorumlu olarak çalışmayı tercih etmiş ve doğaya katkı sağlayan bir işi olmasını hayal eden bir gıda mühendisi ve annedir. Yani iki kişilik küçük bir işletmeyiz. Bir önceki soruda cevap verdiğim gibi şu aşamada yalnızca haftada bir saatlik ücret karşılığında bir hanım'dan destek alıyoruz. Önümüzdeki süreçte üretim için desteğe ihtiyacımız olduğunda Sarıyer Girişimci Kadın Kooperatifi'nden destek almayı planlıyoruz.
Ürün veya hizmetimizin kendisi çevresel açıdan bir fark yaratmayı hedefliyor.
Hem insanların hayatına hem de doğaya katkı sağlayacak bir iş yürütüyor olmak iyi hissettiriyor. Günümüzde pratiğe yönelik, hayatı kolaylaştıran pek çok iş kolu, sağlığı ve doğayı gözetmeyi gözardı edilebiliyor. Yaratıcılık ve verimlilik gelecek nesilleri düşünerek de sağlanmalı diye düşünüyoruz. Kullan-at politikasıyla süregiden yaşamda bir fark yaratmak istiyoruz. Tükettiğimiz her şeyin doğada bir bedeli var ve bu bedelin ağır olmaması adına elimizden ne gelirse yapmak vazifemiz olmalı diye düşünüyoruz. Psikolojik anlamda da aidiyet, güven ve bağ gibi şimdilerde unutulan -devre dışı kalan- kavramları tekrar yeşertmek istiyoruz. Bir nesnenin hayatınızdaki fonksiyonunun doğal yollarla sürmesi önemli. Bir ürüne ihtiyacımız olduğu oranda ve güvenle sahip çıkabiliyoruz. Plastik bir streç filmle ilişkiniz kullanır kullanmaz doğaya çöp olarak onlarca yıl yok olmayacak bir halde bırakmaktan ibaret. Tüketim toplumu insanı kendinden de, etrafındaki insanlardan da, doğadan da uzaklaştırıyor, yapaylaştırıyor. Halbuki hem teknoloji çağına ayak uyduracak kadar pratik bir hayat hem de bağ kurularak doğaya saygılı bir hayat mümkün. Bu bilincin her bireyde en azından filizlenmesi hedefimiz. Filizlenen biliçli hal arttıkça plastik kullanımı azalacak, insan çevresine ve kendi doğasına daha da yakınlaşacak.
Kullandığımız hammadde, malzemeler (dolayısı ile tedarikçilerimiz de) kısmen veya tamamen doğa dostu
Ürünümüzü üretmek için yalnızca pamuklu poplin kumaş (TR üretim - hedefimiz orta vadede GOTS sertifikalı kumaşa geçiş yapmak), balmumu (Datça'da doğal arıcılık yapan bir üreticiden temin ediyoruz), ağaç reçinesi (ithal ancak yerel alternatifini bulduğumuzda yerele geçiş yapacağız), hindistan cevizi yağı (yerel üreticiden alıyoruz, yağın ekstraksiyonu TR'de yapılıyor)
Paketlememiz kısmen veya tamamen doğa dostu
Yalnızca karton bir ambalajımız var, içinde bir sayfalık tek renkli baskılı kağıt var, üstünde de küçük kağıt bir etiket var. Hiç plastik içermiyor
Atık yönetimimiz kısmen veya tamamen doğa dostu
Ürünlerimizin kenarlarından kesmiş olduğumuz fazla parçalar çıra olarak kullanılabiliyor, biriktirip küçük bir kasabada yaşayan arkadaşımıza ulaştırıyoruz. Bunun yanı sıra hammaddelerimizin plastik paketlerini de geridönüşüme veriyoruz.
Ürünün kullanım sonrası bertarafı (değerlendirilmesi) kısmen veya tamamen doğa dostu
Ürünümüz paketindeki etikette bulunabilecek az miktarda petrol türevi ürün hariç tamamen geri dönüştürülebilir bir yapıda. Dolayısıyla tamamen doğa dostu olarak değerlendirebiliriz. Saklama kumaşı kullanım ömrünü doldurduğunda kompostlanabilir ya da çıra olarak kullanılabilir. Karton ambalajımız da aynı şekilde
Ürün veya hizmetimizin kendisi sosyal olarak bir fark yaratmayı hedefliyor
Tüketim toplumu insanı kendinden de, etrafındaki insanlardan da, doğadan da uzaklaştırıyor, yapaylaştırıyor. Halbuki hem teknoloji çağına ayak uyduracak kadar pratik bir hayat hem de bağ kurularak doğaya saygılı bir hayat mümkün. Bu bilincin her bireyde en azından filizlenmesi hedefimiz. Filizlenen biliçli hal arttıkça plastik kullanımı azalacak, insan çevresine ve kendi doğasına daha da yakınlaşacak. Temelde yaratmaya çalıştığımız toplumda çevre bilincinin ve duyarlılığının kuvvetlenmesi
Kadını güçlendiren bir yapımız var
İş gücü ihtiyacımız olduğunda Sarıyer Girişimci Kadın Kooperatifinden destek alacağız
Sertifikalar
Kategoriler
Sırala
Varsayılan
Çok satanlar
Fiyata göre azalan
Fiyata göre artan
Gelecek nesillere daha iyi bir dünya bırakmak için desteğini bekliyoruz.