Doğaya ve insana dost üretim ve türetim pratiklerini geliştirmek için yola çıkan herkesi kucaklamak ve birlikte hareket etmek zorundayız. Artık ekolojik ve sosyal açıdan adil üretim yapmaya niyet eden ve bu niyetini beyan eden tüm üreticilere kapılarımızı açıyoruz, tecrübelerimizi paylaşıyor ve onlarla topluluk olarak dayanışıyoruz. Niyetli olarak girdikleri Good4Trust’ta önce azimli sonra adil olmalarına destek oluyoruz.
Trust Good4Trust’a özgü bir yerel değişim aracıdır. Sistemde alışveriş yapıldıkça üretilir, türeticiden üreticiye, üreticiden türeticiye geçtikçe tekrar tekrar kullanılabilir. Trust kullandıkça ekonomi içerde döner, doğaya ve insana dost üretimi destekler, Good4Trust topluluğunun refahına katkı verir. Böylece Türetim Ekonomisi ortaya çıkmaya başlar.
Tarım Ekonomisi Derneği, başkanı Tayfun Özkaya öncülüğünde önemli bir çalıştay gerçekleştirdi. İzmir'de yapılan bu buluşmada temel bazı sorular masaya yatırıldı ve tartışıldı.
İlk çıkış noktası, köylü nüfusunu %5'in altına düşürmeye çalışan, bunu kendine görev edinmiş neoliberal politikacıların tezlerini enine boyuna konuşmak oldu. Acaba kırsal alandaki dertlerimizin çözümü, gerçekten bu nüfus politikası mıdır?
Köylülüğün rolüne geleneksel ve modern perspektiflerden bakmak zorunda mıyız? Başka yollar, alternatifiler yok mu? Sürdürülebilir, onarıcı ve dayanıklı bir köylülük, hangi kırsal politikalar ile mümkün? Ekolojik hassasiyetleri olan, biyoçeşitliliği önemseyen, insanlığın doğaya verdiği tahribatı durdurmak hatta tersine çevirmek isteyen köylüler ile nasıl etkileşim kurulabilir? Kentteki benzer duyarlılıkları taşıyan kitlelerle, kır arasında nasıl bağlar kurulabilir? Son olarak kimseye muhtaç olmadan, haysiyetli ve insana yakışır bir kırsal hayatı kurmak isteyenler neler yapabilir?
Çalıştay, bu sorular ile başladı. Değerli katılımcıların katkıları eklendikçe, yeni açılımlar ve katkılar müthiş bir renklilik katkı. Sonunda çok daha geniş kitlelere uluşmak ümidiyle elinizdeki kitap ortaya çıktı.