LAVA
KOCAELİ / Türkiye
Adil Üretici
Adil Üretici
Kadın Üretici
Kadın Üretici
Tüm Ürünler (7 ürün)
Hakkında

                 LAVA NASIL DOĞDU

Lavanta ile ilk kez Fransa’nın Provence bölgesinde tanıştım. Güneşin altında göz alabildiğince uzanan mosmor tarlalar, üzerinde vızıldayan arılar ve olağanüstü bir koku…"Bir gün benim de böyle bir tarlam olacak...” cümlesi orada ruhuma kazındı diyebilirim. Sonra yıllar geçti, küçük bir çiftliğim ve oldukça geniş bir arazim olunca, mor tarlaların hayali de güçlendi. Küçük denemeler, toprak analizi, uygun fidelerin bulunması, gelen bir TIR dolusu cılız fidenin bin bir acemilikle dikilmesi ve ilk hasat... 

Tam dört yıla sığan sürecin başlangıcı böyle oluştu. Üzerinden neredeyse 15 yıl geçti. 15 zorlu yıl!

Türkiye’de daha çok Akdeniz Bölgesi’nde yapılan Lavandula angustifolia, bildiğimiz adıyla lavantanın Marmara Bölgesi’ndeki ilk üretimi işte bu hayalin sonucunda gerçekleşmiş oldu.Bir yandan rüyamı gerçeğe dönüştürürken diğer yandan da “Acaba köy sakinlerine yeni bir iş alanı açabilir miyim?” çabası içindeydim. Ne yazık ki bu hayalim bizim Akmeşe köyü için gerçekleşemedi, köylümüz geleneksel tarım ürünlerinden başka bir türe sıcak bakmadı, bakamadı... Ama, ülkenin farklı bölgelerinden gelen onlarca telefon, mail ile yapılan amatör danışmanlıkların ardından birçok ilde lavanta üretimi aldı başını gitti. Hatta bir lavanta köyü bile kuruldu. Dolayısı ile hala ümidimi kesmedim, köyümüze yeni atanan ziraat mühendisi ile birlikte belki de bazı olumlu gelişmeler olabilir...

Gelelim benim bahçedeki lavantalara: 4 dönümlük arazide, tamamen klasik yöntemlerle yetiştiriliyor, temmuz başı, çiçekler tohuma dönüşünce, şafakta güneş yükselmeden toplanıyor, özel ortamlarda kurutuluyor, eleniyor, çöpler ayıklanıyor ve mis kokulu tohumlar hazır hale geliyor.     

Senelik üretimi 250-300 kiloyu bulan ve LAVA markasıyla satışa sunulan lavanta tohumu üretiminin, önümüzdeki yıllarda daha da artmasını hedefiyoruz. 

Kullanımınıza sunduğumuz bu keselerin içinde sınırsız hayal, kucak dolusu sevgi, çokça emek, sonsuz huzur ve bolca taze lavanta var. Bırakın lavantanın sihri sizi de büyülesin...

Sibel Asna

Sibel Asna
LAVA
Değerlendirme
Doğa Dostu
İnsan Dostu
Hizmet Kalitesi
Ürün Kalitesi
Hesaplılık
Güvenilirlik
Genel Değerlendirme
iletişim
Kurum Ünvanı
SİBEL ASNA ARTI C STRATEJİK İLETİŞİM DANIŞMANLIĞI
Yetkili Kişi
Sibel Asna
Beyan
Ürün ve/veya hizmetleriniz nelerdir?
Kendi yetiştirdiğimiz Lavantafidelerinden elde ettiğimiz tohumları ve yağını kullanarak lavanta keseleri, gardırop içi koku askıları, palto örtüleri ve farklı ev ürünleri üretiyoruz.
Üretim veya hizmet yeriniz hakkında bilgi verir misiniz?
Üretimimizi, İzmit Akmeşe'de bulunan 3 dönümlük arazide gerçekleştiriyoruz. Akmeşe'nin killi toprak yapısının lavanta üretimi açısında uygun olduğunu tespit etmenin ardından, 15 sene önce Marmara Bölgesi'nin ilk lavantalarını yetiştirdik. Senelik üretimi 250-300 kiloyu bulan ve LAVA markasıyla satışa sunulan lavanta tohumu üretiminin, önümüzdeki yıllarda daha da artmasını hedefiyoruz.
İşletmenizin ortak ve çalışanları hakkında bilgi verir misiniz? Kaç kişilik bir işletmesiniz?
İşletmemiz şu anda 5 kişilik bir ekiple hizmet veriyor. Üretimde ve tasarımda İsmail Öz ve Gökçen Ardalı, idari kadroda Özge Tokat, Sibel Asna ve Güler Akın yer alıyor. Kerem Resuloğlu ise pazarlama danışmanlığımızı yürütüyor.
Ürün veya hizmetimizin kendisi çevresel açıdan bir fark yaratmayı hedefliyor.
Lavanta, genellikle Akdeniz Bölgesi'nde yetiştirilen bir ürün. Marmara Bölgesi'nde özellikle İzmit ve Sakarya bölgesinde, buğday,arpa,mısır,zaman zaman da ayçiçeği gibi geleneksel tarım ürünleri ağırlıkta. Yağışların azalması ile, sulama imkanlarının da kısıtlı olması nedeniyle, hasatın çok azaldığı bölgede ilk lavanta üretimini yaparak, civar köylerde yaşayan çiftçiler için yeni bir üretim alanı tanıtırken, kadınlar için ise küçük de olsa bir kazanç kapısı açtık.
Üretim / hizmet mekanımız kısmen veya tamamen doğa dostu
Doğa dostu bir yaşam alanının bahçesinde bulunan lavantalar tamamen klasik yöntemlerle yetiştiriliyor, şafakta güneş yükselmeden toplanıyor, özel ortamlarda kurutuluyor, eleniyor, işlenerek tohum, yağ, sabun ve kolonyaya dönüştürülüyor.
Kullandığımız hammadde, malzemeler (dolayısı ile tedarikçilerimiz de) kısmen veya tamamen doğa dostu
Ürünlerimizin üretiminde, lavanta tohumu, keten ve pamuk gibi tamamen doğal ve doğada yok olabilen malzemeler kullanılıyor. Paketleme aşamasında ise şimdilik maalesef organik olmayan malzemelere de yer veriliyor. Zamanla, sitenizde yer alan üreticilerle işbirliği yaparak, bunu değiştirebileceğimizi düşünüyoruz.
Paketlememiz kısmen veya tamamen doğa dostu
Lavanta keselerimiz, doğal elyaf, keten ve pamuk kullanılarak üretiliyor.
Ürünün kullanım sonrası bertarafı (değerlendirilmesi) kısmen veya tamamen doğa dostu
Lavanta tohumu, doğada yok olan keten ve pamuktan üretilen Lava ürünleri, tamamen doğa dostu nitelikler taşıyor.
Kadını güçlendiren bir yapımız var
Lavantanın hasatı, kurutulması ve ayrıştırılmasında, Akmeşe Köyü'nde yaşayan kadınlardan destek alıyor, onlara gelir, beceri ve bilgi sağlıyoruz.
Kırılgan veya dezavantajlı grupları güçlendiren bir yapımız var
Lavantanın hasatı, kurutulması ve ayrıştırılmasında, Akmeşe Köyü'nde yaşayan kadınlardan destek alıyor, onlara gelir, beceri ve bilgi sağlıyoruz. Dezavantajlı gruplarla yapılacak her türlü işbirliğine açık bir işletmeyiz.
Çevresel açıdan bir fark yaratmıyor olabiliriz. Güçlü olan sosyal yanımız.
Lavanta konusunu yıllardır istikrarlı bir şekilde gündeme taşıyarak pek çok bölgede yeni gelir kapıları açılmasına vesile olduğumuza inanıyoruz. Bunun kanıtı da Türkiye'nin çeşitli bölgelerinden bize baş vurup üretim ve genelkullanım hakkında bilgi almak isteyenler...
Ürün veya hizmetimizin kendisi sosyal olarak bir fark yaratmayı hedefliyor
Lavanta konusunu yıllardır istikrarlı bir şekilde gündeme taşıyarak pek çok bölgede yeni gelir kapıları açılmasına vesile olduğumuza inanıyoruz. Bunun kanıtı da Türkiye'nin çeşitli bölgelerinden bize baş vurup üretim ve genelkullanım hakkında bilgi almak isteyenler
Sırala
Varsayılan
Çok satanlar
Fiyata göre azalan
Fiyata göre artan
Gelecek nesillere daha iyi bir dünya bırakmak için desteğini bekliyoruz.