Çarşı / Üreticiler / YOFU Yoga and Food
YOFU Yoga and Food
İZMİR / Türkiye
Niyetli Üretici
Niyetli Üretici
Hakkında

Ben Gülşah, 28 yaşında asıl mesleği fizyoterapistlik olan, üretmeyi seven kadın bir girişimciyim diyebilirm. Şu an İzmir’de, kendi kliniğimde fonksiyonel tıp sağlık koçu ve fizyoterapist olarak hizmet vermekteyim.

“Yoga and Food (YOFU)” ihtiyaçlarım ve ilgi alanlarım doğrultusunda kurduğum; öncelikle kendim için ürettiğim sonrasında çevremden gelen talepler ile büyüyen bir marka oldu. YOFU Yoga and Food, 2021 yılında tescil ettirmiş olduğum kendime ait bir markadır. Mesleğimin yanında yoga ile başlayan hareket ve beslenme temelli kendi serüvenim dolayısıyla böyle bir marka ismi ile başladı her şey.

Ürün satışlarım için kullandığım YOFU Dükkân ise sadece ticari bir müessese ve kâr odaklı çalışan bir yerden ziyade; geri dönüşümü olmayan kullan-at malzemelere alternatif olarak yeniden kullanılabilir, yıkanabilir ve uzun ömürlü ürünlerin kullanım oranını ve bilinirliğini artırmayı hedefleyen bir marka. Mutfakta kullandığım çevre dostu kahve filtresinden müslin bezlere, pratiklerde kullandığım yoga malzemelerine kadar tüm ürünleri en başta kendim, severek kullanıyorum.

Kendi evimde kullanmak için diktirdiğim kahve filtresi ile başlayan yolculuğum kliniğimde kullandığım egzersiz ekipmanları ile devam ederken; yakın çevremden gelen talepler doğrultusunda, sonunda bunu bir marka haline getirmem kaçınılmaz oldu aslında. Şu an binlerce evde ürünlerimin olduğunu bilmek ayrıca heyecanlandırıyor beni. 

Kadın, doğası gereği üreten ve üretken bir varlık bence. Bu yüzden, üretmeye devam edelim ama sadece kendimiz için değil…

Gülşah Yavuz Büker
YOFU Yoga and Food
Değerlendirme
Doğa Dostu
İnsan Dostu
Hizmet Kalitesi
Ürün Kalitesi
Hesaplılık
Güvenilirlik
Genel Değerlendirme
iletişim
Kurum Ünvanı
Gülşah Yavuz Büker
Yetkili Kişi
Gülşah Yavuz Büker
Beyan
Hangisi Sizi Daha İyi Tanımlar?
Kadın Girişimci ve Küçük Üretici
İşletmenizi/Sizi daha iyi tanıyabilir miyiz?
Merhaba, ben Gülşah. 28 yaşındayım, fizyoterapistim ve kadın bir girişimciyim diyebilirim. İzmir'de kendi danışmanlık merkezimde çalışmanın dışında; önce kendim için yaptırdığım, sonrasında çevremden gelen talepler doğrultusunda büyüyen bir marka olan YOFU markasının sahibiyim. YOFU, sadece ticari bir müessese olmak yerine, geri dönüşümü olmayan kullan-at malzemelere alternatif olarak yeniden kullanılabilir, yıkanabilir ve uzun ömürlü ürünlerin kullanım oranını ve bilinirliğini artırmayı hedefleyen bir marka. Bu marka adı altında kumaş kahve filtreleri, çay keseleri, bez keseler, doğal müslin bezden ürünler ve klinikte de kullandığım yoga malzemelerinin üretimi ve satışını yapmaktayım.
Yarattığınız değişimi, ekolojik ve/veya sosyal faydayı bizimle paylaşabilir misiniz?
Avrupa'da yıllardır daha büyük farkındalık oranına sahip fakat ülkemizde yeni yeni önemsenen sürdürülebilirlik ve daha az atık için kullan-at malzemelere alternatif ürünlerin daha yaygın bir şekilde kullanılmasını sağlayarak hem kimyasal ve plastik içeriklere temastan uzak kalmaya hem de daha az atık ile yaşamları devam ettirmeye destek vermek.
Hangi alanda faaliyet yürütüyorsunuz?
Kumaş mutfak, banyo, bebek bakımı vb. ürünler
Ürün ve/veya hizmetleriniz nelerdir?
Ham pamuk kumaştan kahve filtreleri (no:4, no:2, Chemex ve v60) ve çay keseleri Ham pamuk kumaştan süzme kesesi, ekmek kesesi, mat çantası Müslin bezlerden mutfakta, banyo ve kişisel bakımda, bebek bakımında kullanılan ürünler
Good4Trust dükkanda kendi üretimleriniz haricinde ürün veya hizmet satmayı planlıyorsanız, bunları nereden temin edeceksiniz? Bu ürünler neler olacak?
Şu an için sadece kendi ürünlerimi satmayı planlıyorum. Eğer üretimim dışında bir ürün satacak olursam, muhtemelen çevremde tanıdığım güvenilir üreticilerden olur.
Birlikte çalıştığınız üreticiler varsa onlarla kurduğunuz ilişkiyi detaylandırabilir misiniz?
Birlikte çalıştığımız yok fakat tanıdığım kadınlardan farklı alanlarda temiz içerikli ve ekolojik ürünler üretmeye çabalayanlar var. İleriki süreçte iş birliği yapmak güzel olabilir.
Kullandığınız hammaddeleri nerelerden tedarik ediyorsunuz? Bu hammaddeler ekolojik ve sosyal açıdan adil, duyarlı bir biçimde üretiliyor mu?
Genellikle kumaş ürünlerim bulunduğu için herhangi bir kimyasal işleme maruz kalmayan ham pamuk kumaşları tercih ediyorum.
Üretim veya hizmet yeriniz hakkında bilgi verir misiniz?
Tüm ürünlerin ham maddelerini ve ürünlerde kullanılan etiket vb. gibi eklentileri kendim tedarik ediyorum. Sonrasında mahalle terzimizde ürünleri diktirip, paketleme ve kontrollerini kendimiz sağlıyoruz. Diğer e ticaret platformlarında da satışımız bulunduğu için ürünlerin stoklarını kliniğimde saylayıp dağıtımı da oradan yapıyoruz.
Ürettiğiniz ürünlere ilişikin herhangi bir sertifikanız varsa belirtir misiniz?
Kullandığımız kumaşlar ağartılmamış ham pamuk kumaş ve yerli bir üretici olan küçükçalık grubuna ait keten kumaşlar. Organik içerikli ve kimyasal içermeyen diyebilirim.
Ürün kategorileriniz nelerdir?
Gıda, Temizlik, Bebek Ve Ebeveyn, Ev Ve Yaşam, Gıda Ile Temas Eden Yardımcı Aksesuarlar
Paketlememiz doğa dostu
Paketlememizde sadece doğada çözünebilir kraft kese kağıdı kullanıyoruz, fakat kargo şirketleri kendi poşetlerine koymak istiyorlar ne yazık ki.
Atık yönetimimiz doğa dostu (Üretiminizden ya da ürünlerinizin kullanımı sonrası çıkan atıklar nasıl değerlendiriliyor?)
En küçük atıklara kadar yapabileceğimiz en küçük ürünleri atık parçalardan çıkarıyoruz (küçük çay keseleri gibi). Kullanılamayacak kadar küçük ve kesik parçalar kırpık sünger ve kumaşlarla beraber meditasyon minderlerimizin iç dolgusunu oluşturuyor.
Ürünün kullanım sonrası bertarafı (değerlendirilmesi) doğa dostu
Doğada çözünebilen kumaş
Ekolojik açıdan bir fark yaratmıyor olabiliriz. Güçlü yanımızın sosyal yanımız.
Trendyol ve Amazon üzerinden satışını yaptığımız ürünler özellikle kahve filtreleri, şu an o platformların kategorisinde en çok satan ürünleri. Bu yüzden satış yaptığımız her ürünle beraber atık kağıt miktarını azaltmaya katkı sağlıyoruz.
Kadını güçlendiren bir yapımız var
Kadın bir girişimci olarak ön planda olmaya çalışıyorum ve diktirdiğim ürünler ile yine kadın bir terziye istihdam sağlamaya çalışıyorum.
Yukarıdakilerden farklı bir konuda fark yaratıyorum
İlk günden itibaren ürünlerin en iyi versiyonlarını bulmaya ve ürün kalitesini korumaya çalışıyorum.
Üretim veya hizmetlerinizde ekolojik ve sosyal açılardan daha duyarlı olmaya yönelik planlarınız varsa anlatır mısınız?
İzmir'in ilçelerinde bulunan ve tanışmayı düşündüğüm ve temiz içerikli ürünler üreten yerel üreticilerle iş birliği yapmayı planlıyorum.
Kaç kişilik bir işletmesiniz? Ortaklar, çalışanlar?
Resmi olarak klinikte 3 fizyoterapist olarak çalışıyoruz. YOFU ürünlerin satışı için ben ve işlerimde yardımcı olan eşim var.
Sertifikalar
Sırala
Varsayılan
Çok satanlar
Fiyata göre azalan
Fiyata göre artan
Gelecek nesillere daha iyi bir dünya bırakmak için desteğini bekliyoruz.