Çarşı / Üreticiler / Wastespresso
Wastespresso
İSTANBUL / Türkiye
Adil Üretici
Adil Üretici
Tüm Ürünler (1 ürün)
Wastespresso | Espresso Blend & Soy Wax (soya Mumu)
Dükkan Geçici Olarak Satışa Kapalı
Hakkında

ünyada her gün 2,5 milyar fincandan fazla kahve tüketilen kahve, sıcak içeceklerin tüketiminde birinci sırada yer almaktadır fakat ne gariptir ki bu kadar çok tüketilen ve zor şartlarda yetiştirilen kahvenin sadece dünyada %1 geri dönüştürülmektedir. Bu oluşan tablonun sonucu ise maalesef tonlarca Co2 ve metan salınımına eşit oluyor. Dünyada günden güne katlanarak artan kahve ve plastik pazarının birbirinin çözümü olduğunu fark ederek, bu iki büyük tüketim ürününü Wastespresso olarak sürdürülebilir bir modele dönüştürüyoruz.

 

Wastespresso olarak, restoranlar, oteller, cafeler vb. işletmeler için özel olarak geliştirdiğimiz kahve atıklarını toplama, kompostlama ve kurutma yöntemi ile doğada hızlı çözünebilen tek kullanımlık plastikler, materyaller ve hammaddeler üreterek, müşterilerimizin atık yönetimini yapıyor ve onların çevresel değer yaratmalarını sağlıyoruz ve aynı zamanda kahve atıklarının doğaya verdiği büyük zarardan kurtarıyoruz.

 

Wastespresso sadece kahve atık bazlı ürünlerden oluşan bir yapı olmanın yanı sıra bir kahve atık yönetimi zincirinin halkası olarak düşünebilirsiniz. Bizler bu doğrultuda Dünyada ilk global kahve atık yönetim zincirini kurarak, kahvenin Dünyamıza verdiği büyük ölçüdeki zararı en minimum seviyeye getirmeyi hedefliyoruz.

Cavid Bayramlı
Wastespresso
Değerlendirme
Doğa Dostu
İnsan Dostu
Hizmet Kalitesi
Ürün Kalitesi
Hesaplılık
Güvenilirlik
Genel Değerlendirme
iletişim
Kurum Ünvanı
Wastespresso Atık Yönetimi ve Teknolojileri A.Ş.
Yetkili Kişi
Cavid Bayramlı
Beyan
Ürün ve/veya hizmetleriniz nelerdir?
Aslında bu girişimi barista olarak çalıştığım kafede yaşadığımız bir problem sonucunda kurmaya karar verdik. Küçüklüğümden beri birçok 3. Nesil kahve dükkânlarında barista olarak çalışarak, hem kendi cep harçlığımı kazanıyordum hem de büyük bir hevesim olan baristalık alanında tecrübeler ediniyordum fakat son çalıştığım kahve dükkânındaki deneyimim diğer tüm baristalık tecrübelerimden çok daha farklı bir hal almıştı. Her akşam dükkânı kapattıktan sonra o gün kahve makinamızdan çıkan tüm espresso atıklarını çöpe atmaya gidiyordum ve bu iş bana belli bir süre sonra külfet olarak gelmeye başlamıştı. Bu esnada yaz döneminde yabancı müşterilerimizin talebi de sürekli ‘’kafenizde kağıt/bambu pipet var mı?’’ yönünde olunca her gün düzenli olarak oluşan espresso atıkları aklıma geldi! Bu espresso atıkları atık olmaktan kurtarılıp, tek kullanımlık pipetler veya materyaller haline getirilebilir miydi? Aklımda oluşan bu fikri harekete geçirmek adına daha önceden tanışıklığım ve know-how sahibi olan kıymetli ekip arkadaşlarımla bahsedip, çalıştığım kafeden istifa ettim ve bu şekilde ekibimiz ile birlikte bol öğretili yolculuğumuzun ilk adımını atmış olduk. Wastespresso olarak, restoranlar, oteller, cafeler vb. işletmeler için özel olarak geliştirdiğimiz kahve atıklarını toplama ve kompostlama yöntemi ile doğada altmış günde çözünebilen, tek kullanımlık plastikler ve materyaller üreterek müşterilerimizin atık yönetimini yapıyor; onların çevresel değer yaratmalarını sağlıyoruz. Wastespresso olarak şu anda biyo pipet ve diğer plastik materyaller üzerine AR-GE çalışmalarımız devam etmektedir fakat sürekli AR-GE çalışmaları esnasında oluşturduğumuz kahve atıklarından finallize ettiğimiz tamamen sürdürülebilir ve çevreye duyarlı olan kahve atık bazlı ürettiğimiz sabun ve mumlar bulunmaktadır. Bugünkü rakamlara göre ise dünyada her gün 2,5 milyar fincandan fazla yani yıllık 9 bin ton kahve tüketiliyor. Her bir ton kahve atığı nedeniyle 340 metreküp metan gazı açığa çıkıyor. Yani 9 bin tonluk tüketim sonucu bir yılda ortaya çıkan metan gazı miktarı 3 milyon metreküpü aşmaktadır, Wastespresso olarak oluşturduğumuz sürdürülebilir ürünler ve atık yönetimimiz ile amacımız bu atığı en sürdürülebilir şekilde minimize etmektir.
Üretim veya hizmet yeriniz hakkında bilgi verir misiniz?
Wastespresso olarak atık yönetim operasyonlarımızı Palladium Tower'dan genç ve motivasyonu bol ekibimiz ile birlikte gerçekleştiriyoruz. Bunun dışında ise bir de Maltepe bölgesinde hem atölye ve hem de AR-GE merkezimiz olarak kullandığımız bir yer bulunmaktadır, günlük toplanan kahveler bu alana gelerek çeşitli AR-GE'ler (pipet, bardak altlığı, biyo granül, tek kullanımlık çeşitli ürünler) ve ürünler ( şu anlık mum ve sabun) oluşturmaktayız.
İşletmenizin ortak ve çalışanları hakkında bilgi verir misiniz? Kaç kişilik bir işletmesiniz?
Bizler Wastespresso olarak yeni yatırım alan bir startup olduğumuzu bildirmek isterim. Bizler 4 kurucu ortak ve bir de yatırımcımız ile birlikte toplam 5 ortaklı bir şirketiz. Bir de Wastespresso'nun bir de uzun zamandır birlikte çalıştığı motivasyonu ve inovasyon yönü çok güçlü 3 tane daha ekip arkadaşı bulunmaktadır yani toplamda 8 kişilik küçük ama girişimcilik ruhu çok yüksek ekibiz diyebiliriz.
Ürün veya hizmetimizin kendisi çevresel açıdan bir fark yaratmayı hedefliyor.
Wastespresso'nun iş modeli dünya genelinde örneği olmayan bir ürün ve hizmet sunmaktadır. Dünya üzerinde tüketilen kahve atıklarının sadece %1 geri dönüştürülmektedir. Bizler Wastespresso olarak çifte bir fayda sağlayarak, hem kahve atığı oluşturan işletmelerin çevreye verdiği zararı minimize ediyoruz hem de bu atıklardan çevre değeri çok yüksek olan ürünler doğaya duyarlı ürünler üretiyoruz.
Kullandığımız hammadde, malzemeler (dolayısı ile tedarikçilerimiz de) kısmen veya tamamen doğa dostu
Ürünlerimizin hepsinin büyük bir çoğunluğu kahve atıklarından oluşmaktadır kalan diğer bileşikler ise tamamen sürüdürülebilir içerikler içermektedir. Bu yüzden tamamen doğaya saygılı ve adil tedarikçilerle işbirliği yapmaktayız.
Üretim / hizmet sürecimiz doğa dostu ögeler barındırıyor
Wastespresso kahve atıklarını toplama operasyonlarını gerçekleştirirken fazladan Co2 yaratmamak için Fazla Gıda ve Evreka gibi atık yönetimi firmaları ile işbirlikleri oluşturmayı hedefliyor ayrıca Wastespresso'nun tüm ürünleri tamamen kahve bazlı ve doğada kolay bir şekilde çözünebilen ürünler üretmektedir.
Paketlememiz kısmen veya tamamen doğa dostu
Mum ve sabun ürünlerimizin paketlemesinde sadece geri dönüştürülmüş kağıtlar kullanılmaktadır.
Atık yönetimimiz kısmen veya tamamen doğa dostu
Atık yönetimimizde gerçekleştirirken kahve atıklarını toplama süreçlerimizde Co2 oranını en az seviyeye düşürmek için rota optimizasyonu gerçekleştirmekteyiz.
Ürünün kullanım sonrası bertarafı (değerlendirilmesi) kısmen veya tamamen doğa dostu
Wastespresso'nun tek kullanımlık ürettiği plastik ürünler (pipet, bardak vb.) doğada 60 günde çözünebilmektedir. Ayrıca ürettiğimiz mum kaplarını tekrardan değerlendirilmesi için bir değerlendirme kılavuzumuz bulunmaktadır.
Ürün veya hizmetimizin kendisi sosyal olarak bir fark yaratmayı hedefliyor
Bizler bu dönemde en çok etkilenen yeme-içme sektöründe bulunan cafe vb. gibi işletmelere günümüzde değeri olmayan bir atığın (kahve) karşılığında bu işletmeleri desteklemek amaçlı sarf malzemeleri (Wastespresso pipet vb.) ve belli koşularda destekler vermekteyiz.
Kategoriler
Sırala
Varsayılan
Çok satanlar
Fiyata göre azalan
Fiyata göre artan
Gelecek nesillere daha iyi bir dünya bırakmak için desteğini bekliyoruz.