Çarşı / Üreticiler / Vidalina
Vidalina
ADANA / Türkiye
Niyetli Üretici
Niyetli Üretici
kategoriler
Tüm Ürünler (0)
Tüm Ürünler (0 ürün)
Hakkında

Vidalina, “Yaşam”ın ta kendisi…  

Çukurova’da, bir çiftçi kızı olarak dünyaya geldim. Toprak bizim için hayat demekti, güneş bu hayatın kaynağı, yağmursa olmazsa olmazı. 

Çocukluğumuza dair anıların çoğunu çiftçilikle ilgili konular oluşturdu. Hasat zamanı büyüklerimiz için bir koşuşturmaca bizim içinse erken yatmak zorunda olmadığımız günler demekti. Gün içerisinde o kadar yorulmasına rağmen herkesin akşam sofrasındaki neşesi, bütün yıl boyunca emek verilen ürünlerin toplanarak depolara sağ salim konulmasından kaynaklanıyordu diye düşünüyorum. O koşuşturmacanın içerisinde bizleri de ihmal etmemeye çalışan ailelerimizin akşam gelirken getirdikleri ve üzerinde isimlerimizin yazılı olduğu karpuzları büyük bir mutlulukla kucaklamamız zihnimde o güzel günlere dair kalan anılardan… Galiba bu yüzden Çukurova Üniversitesi Ziraat Mühendisliği’ni seçtim ve severek okudum. 

Mezuniyet sonrası 12 yıl boyunca kurumsal bir şirkette Çevre, Sürdürülebilirlik ve Halkla İlişkiler konularında çalıştım. Mutluydum ama bir yanım eksikti. Artık benim için tarıma dönmenin ve hayallerime doğru koşmanın zamanı gelmişti…

 Hipokrat’ın da dediği gibi “İlaçlar gıdanız değil, gıdalar ilacınız olsun!” diyerek yola çıktık. Kadınları kendimize yoldaş edindik. Zaten kadın değil miydi yaratanın yeryüzündeki en yüce temsilcisi. 

 Sürdürülebilir bir yaşam arzusuyla, kadının emeği ve enerjisiyle sentetik gübre, pestisit ve hormonlu organizmalar kullanmadan, atalarımızdan öğrendiğimiz geleneksel yöntemleri okulda öğrendiklerimizle harmanlayarak, kendi çiftliğimizde yetiştirdik ürünlerimizi. 

 Minimum atık üreterek, geri dönüşümü mümkün ürünlerle; toprağa, doğaya, hayvana ve tüm canlılara saygıyla ve pek tabi ki sizlerin desteği, katkısıyla ürettik ve üretmeye de devam edeceğiz.

 En taze ve en doğal olanı kullanarak sofralarınıza, kadının eli ve emeğiyle sunduğumuz bu ürünleri afiyetle yemeniz en büyük mutluluğumuz olur. 

Toprağın bereketi, güneşin şifası ve suyun enerjisi sizinle olsun…

Tüm emekçi kadınlar adına;

Hatice Yazgan
Vidalina
Değerlendirme
Doğa Dostu
İnsan Dostu
Hizmet Kalitesi
Ürün Kalitesi
Hesaplılık
Güvenilirlik
Genel Değerlendirme
iletişim
Kurum Ünvanı
Vidalina Tarım A.Ş.
Yetkili Kişi
Hatice Yazgan
Beyan
Hangisi Sizi Daha İyi Tanımlar?
Şirket
İşletmenizi/Sizi daha iyi tanıyabilir miyiz?
Sürdürülebilir bir yaşam arzusuyla, kadının emeği ve enerjisiyle sentetik gübre, pestisit ve hormonlu organizmalar kullanmadan, atalarımızdan öğrendiğimiz geleneksel yöntemleri okulda öğrendiklerimizle harmanlayarak, kendi çiftliğimizde yetiştirdik ürünlerimizi. Minimum atık üreterek, geri dönüşümü mümkün ürünlerle; toprağa, doğaya, hayvana ve tüm canlılara saygıyla ve pek tabi ki sizlerin desteği, katkısıyla ürettik ve üretmeye de devam edeceğiz.
Yarattığınız değişimi, ekolojik ve/veya sosyal faydayı bizimle paylaşabilir misiniz?
Ekiminden, bakımına. Sulamasından, hasadına. Ürün hazırlığından, ambalajlayıp kargoya verilmesine kadar her aşamasında kadın emeğinin olduğu bir üretim bizimkisi. tarımda kadının kıymetini, değerini bilerek girdik bu işe. En doğal, en temiz haliyle yetiştirmek, sıfır atık bilinciyle hareket ettik.
Hangi alanda faaliyet yürütüyorsunuz?
Tarım ve/veya Gıda
Ürün ve/veya hizmetleriniz nelerdir?
Nane Sumak Acı Pul Biber Bilye Kekik İsot Tatlı Biber Salçası Acı Biber Salçası Domates Salçası Domates Kurusu Taze Fasulye Kurusu Çiçek Bamya Acı Biber Kurusu Dolmalık Patlıcan Kurusu Dolmalık Biber Kurusu Dolmalık Acı Biber Kurusu Elma Kurusu Nektarin Kurusu Erik Kurusu Dut Kurusu Domates Sos Közlenmiş Patlıcan Sos (Kiopoolu) Balkan Sos Şeftali Kompostosu Gömme Nar Ekşisi Kornişon Turşusu Acı Menemen Sos Menemen Sos Üzüm Pekmezi Çifte kavrulmuş Tahin Yeşil Zeytin Maş Fasulyesi Badem
Good4Trust dükkanda kendi üretimleriniz haricinde ürün veya hizmet satmayı planlıyorsanız, bunları nereden temin edeceksiniz? Bu ürünler neler olacak?
yok
Birlikte çalıştığınız üreticiler varsa onlarla kurduğunuz ilişkiyi detaylandırabilir misiniz?
yok
Kullandığınız hammaddeleri nerelerden tedarik ediyorsunuz? Bu hammaddeler ekolojik ve sosyal açıdan adil, duyarlı bir biçimde üretiliyor mu?
kullandığım hammaddeleri sadece kendimiz yetiştiriyoruz.
Üretim veya hizmet yeriniz hakkında bilgi verir misiniz?
Niğde' ye bağlı bir çiftliğimiz, üretim tesisimiz ile Adana' da üretim arazilerimiz var.
Ürettiğiniz ürünlere ilişikin herhangi bir sertifikanız varsa belirtir misiniz?
yok
Tarımsal Üretim Yapıyor Musunuz?
evet
Ne tür tohum ve fide kullanıyorsunuz?
büyüklerden kalan tohumlarımızı her yıl biraz daha çoğaltıp onları kullanıyoruz. Bazı ürünler için de köylerde tanıdığımız yine kendi imkanlarıyla yetiştirdikleri fideleri kullanıyoruz.
Tohumlarınızı nereden temin ediyorsunuz?
Ailemiz uzun zamandır tarımla ilgilendiğinden büyüklerden kalan tohumları çoğalttık. bir kısmını da tanıdığımız köyde kendi imkanlarıyla yetiştiren üreticilerden alıyoruz.
Kimyasal (böcek öldürücü ilaç, ot öldürücü ilaç, mantar öldürücü ilaç, fenni gübre, vs) girdi kullanıyor musunuz?
hayır
Zararlılarla mücadele yöntemleriniz neler?
kardeş bitkiler kullanmaya çalışıyoruz. her yıl ekim yaptığım sebzelerin yerlerini değiştiriyoruz. hasada temiz kıyafetlerle girip, belli kişiler dışında kimseyi sokmuyoruz.
Sulama yapıyorsanız nasıl yapıyorsunuz? İyileştirmek mümkün mü?
damlama sulama yapıyoruz
İşlenmiş ürün üretiyor musunuz?
evet
Ürettiğiniz gıdalarda herhangi bir katkı maddesi ya da koruyucu içerik kullanıyor musunuz?
tuz dışında koruyucu hiçbir katkı maddesi kullanmıyoruz
Gıda üretim izniniz var mı?
evet
Paketlememiz doğa dostu
cam ambalaj kullanıyoruz
Atık yönetimimiz doğa dostu (Üretiminizden ya da ürünlerinizin kullanımı sonrası çıkan atıklar nasıl değerlendiriliyor?)
en sevdiğim konu. çiftliğimizde bir sürü hayvanımız var. hepsini onlara veriyoruz. onlar dışında cam atıklar tekrar tekrar başka amaçla kullanılıyor. plastik olan su şişelerini de özellikle büyük ölçekli almaya çalışıyoruz boş şişeleri de köylerde hayvancılıkla ilgilenen çalışanlarımız süt satarken kullanıyor.
Kullandığım enerji kısmen veya tamamen yenilenebilir
çiftliğimizde güneş enerjimiz var
Toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlayabilmek ve diğer tüm alanlardaki ayrımcılıkları engellemek için faaliyet yürütüyoruz
kadının gücüne çok
Kadını güçlendiren bir yapımız var
üretimimizin her aşamasında kadının gücüne enerjisine çok inanıyoruz.
Kırılgan veya dezavantajlı grupları güçlendiren bir yapımız var
çevre köylerde ihtiyacı olduğu ve istediği halde eşinin izin vermemesi sebebiyle çalışamayan kadınların eşlerini ikna ederek çalışarak kendi paralarını kazanmalarına yardımcı olduk
Sosyal sorumluluk projelerimiz var
şahıs olarak sosyal sorumluluk projelerinde yer alıyorum
Üretim veya hizmetlerinizde ekolojik ve sosyal açılardan daha duyarlı olmaya yönelik planlarınız varsa anlatır mısınız?
işletmemi ve üretimimi büyütüp daha çok kişiye faydalı olmak istiyoruz
Kaç kişilik bir işletmesiniz? Ortaklar, çalışanlar?
tek ortaklı bir yapıyız. sezonunda 15-25 kişi olacak şekilde çalışıyoruz.
Kategoriler
Sırala
Varsayılan
Çok satanlar
Fiyata göre azalan
Fiyata göre artan
Gelecek nesillere daha iyi bir dünya bırakmak için desteğini bekliyoruz.