Çarşı / Üreticiler / Vaye Handmade
Vaye Handmade
İSTANBUL / Türkiye
Niyetli Üretici
Niyetli Üretici
Hakkında

Merhabalar,

Bizler Vaye Handmade’in kurucuları Sümeyye ve Ebrar.  2020 Bahar Dönemi pandemi başlangıcında iken inandığımız ve temsil etmek istediğimiz değerlere uygun bir marka kurmaya karar verdik ve belirli bir süre okul ile birlikte markamızı adım adım büyütmeye başladık.

Vaye; tasarım, üretim, pazarlama, sosyal medya yönetimi, kargolama olmak üzere her şeyi ile birebir ilgilendiğimiz, “Her şey için çanta!” sloganıyla yolculuğumuzu sürdürdüğümüz bir marka. Markamızda doğa dostu ürünler kullanmayı, sürdürülebilir ve kullanışlı ürünler üretmeyi, etik ve adil ticaretin bir parçası olmayı savunuyoruz.   Ürettiğimiz ürünlerde, paketlememizde ve kargolamada plastik kullanmıyor oluşumuzla da hem müşterilerimize hem Dünya’mıza saygı duyuyoruz.

 

Sümeyye Aydın, Ebrar Kocatepe
Vaye Handmade
Değerlendirme
Doğa Dostu
İnsan Dostu
Hizmet Kalitesi
Ürün Kalitesi
Hesaplılık
Güvenilirlik
Genel Değerlendirme
iletişim
Kurum Ünvanı
Sümeyye Aydın
Yetkili Kişi
Sümeyye Aydın, Ebrar Kocatepe
Beyan
Hangisi Sizi Daha İyi Tanımlar?
Küçük Üretici
İşletmenizi/Sizi daha iyi tanıyabilir miyiz?
Vaye, yakın arkadaşımla birlikte yönettiğimiz, tasarım, üretim, pazarlama, sosyal medya yönetimi, kargolama olmak üzere her şeyi ile birebir ilgilendiğimiz, “Her şey için çanta!” sloganıyla yolculuğumuzu sürdürdüğümüz bir marka. Markamızda doğa dostu ürünler kullanmayı, sürdürülebilir ve kullanışlı ürünler üretmeyi, etik ve adil ticaretin bir parçası olmayı savunuyoruz. Ürettiğimiz ürünlerde, paketlememizde ve kargolamada plastik kullanmıyor oluşumuzla da hem müşterilerimize hem Dünya’mıza saygı duyuyoruz.
Yarattığınız değişimi, ekolojik ve/veya sosyal faydayı bizimle paylaşabilir misiniz?
Hızlı moda algısının karşısında durarak, hem el emeği ile üretim yapımını destekliyor, bunu yaparken üretenin adil ticaret algısına uygun hakkettiğini kazanmasını hedefliyor, hem de ürettiğimiz ürünlerimizi satın alan müşterilerimizin doğal içerikle üretilmiş sürdürülebilir ürünleri alarak hem paralarını hem de Dünya'mızı korumalarını destekliyoruz. Kumaş seçiminden kargo paketlemesine kadar hiçbir adımda plastik kullanmıyor oluşumuzla da doğaya katkı sağlıyoruz.
Hangi alanda faaliyet yürütüyorsunuz?
Tekstil
Ürün ve/veya hizmetleriniz nelerdir?
Çanta, Termos ve Matara Çantası, Laptop ve Evrak Çantası, telefon çantası yani "Her şey için çanta!"
Good4Trust dükkanda kendi üretimleriniz haricinde ürün veya hizmet satmayı planlıyorsanız, bunları nereden temin edeceksiniz? Bu ürünler neler olacak?
Kendi ürünlerimiz dışında ürün satmayı planlamıyoruz.
Birlikte çalıştığınız üreticiler varsa onlarla kurduğunuz ilişkiyi detaylandırabilir misiniz?
Markamızı daha doğru yönetebilmek adına, belirli bir noktadan sonra çantalarımızı kendimiz dikememeye başladık. Dolayısıyla dikimlerimizi yapmak üzere anlaşma yaptığımız kişiler oldu. Bunlar ya ev hanımları ya da evine ekstra ekonomik katkıda bulunmak isteyen üreticiler.
Kullandığınız hammaddeleri nerelerden tedarik ediyorsunuz? Bu hammaddeler ekolojik ve sosyal açıdan adil, duyarlı bir biçimde üretiliyor mu?
Hammaddelerimizi piyasadan tedarik ediyoruz. Hammaddelerimizi satın alırken, içeriklerinin tamamen doğal olması önceliğimiz.
Üretim veya hizmet yeriniz hakkında bilgi verir misiniz?
Dikimi bizlere ait olan ürünlerimizi evlerimizde küçük dikiş makineleri ile dikiyoruz, bizim için dikim yapan abi ve ablalarımıza da dikilecek ürünlerimizi evlerimizde kesip, paketleyip veriyoruz ve onlar bizim için dikiyor.
Ürettiğiniz ürünlere ilişikin herhangi bir sertifikanız varsa belirtir misiniz?
Sertifikamız bulunmamaktadır.
Kullandığınız kumaşlar, iplikler, boyalar vs. yerli üretim ve ekolojik ve sosyal açıdan adil mi?
Evet.
Üretiminizin sosyal açıdan adil olduğunu (maaş, izin, sosyal haklar vb.) beyan edebiliyor musunuz?
Evet.
Paketlememiz doğa dostu
Kargo paketlerimizde atık kutuları kullanmaya çalışıyoruz ve hiçbir adımında plastik kullanmıyoruz.
Atık yönetimimiz doğa dostu (Üretiminizden ya da ürünlerinizin kullanımı sonrası çıkan atıklar nasıl değerlendiriliyor?)
Kesimleri birebir kendimiz yapıyoruz. Kesim esnasında artan kumaşlarımızı değerlendirilebilirler ve değerlendirilemezler olmak üzere iki ayrı yerde biriktiriyoruz. Değerlendirilemez olanları kumaş atık toplayan mağazalar/yerlere götürüyoruz. Kullanılabilir atık kumaşlarımızdan dönem dönem bizden alışveriş yapan müşterilerimize hediye toka dikiyoruz.
Toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlayabilmek ve diğer tüm alanlardaki ayrımcılıkları engellemek için faaliyet yürütüyoruz
Henüz marka büyüklüğü olarak o noktaya gelememiş olsak da, bir gün atölyemizi kurduğumuzda tüm çalışanlarımızın kadın olmasını çok istiyoruz. Şu an bizden kazandığı ile otizmli çocuğunun eğitim masraflarını karşılamaya çalışan bir babayla çalışıyoruz, dezavantajlı durumdaki herhangi bir bireye yardımcı olmak için çabalamak da harika bir duygu. Ama kadınların toplumdaki dezavantajlarının farkındayız ve onlarla çalışmak gerçekten iki kadın genç girişimci olarak çok istediğimiz bir hayalimiz.
Kadını güçlendiren bir yapımız var
Sosyal ve ekolojik yönden inandığı doğrularla parasını kazanmaya çalışan iki genç kadın girişimci olarak öncelikle kendimizi güçlendirir durumdayız. Sonrasında dikimlerimizi yapan ev hanımlarıyla ve yukarıda bahsettiğimiz hayallerimizle de kadının gücünün markamız bünyesinde yeri büyük.
Üretim veya hizmetlerinizde ekolojik ve sosyal açılardan daha duyarlı olmaya yönelik planlarınız varsa anlatır mısınız?
Bizler Vaye'nin ilerleyen hiçbir adımında konfeksiyonlar ile çalışmayı istemiyoruz. Konfeksiyonlarda bireylerin hakkettiği değeri göremedikleri yargısındayız. Bizler için dikimlerimizi yapan kişilerle çalışan-işveren ilişkisinden daha ziyade iş ortağı ilişkisi içerisinde ilerliyoruz. Üretilmesi gereken ürünlerde onlar kadar elimizi taşın altına koymak adına, tüm kesimleri, ütülemeleri, paketlemeleri yapıp yalnızca dikim aşaması kalmış ürünlerimizi gönderiyoruz. Böylelikle baştakinin daha çok, emekçinin daha az kazandığı dünya düzenine karşı duruyoruz.
Kaç kişilik bir işletmesiniz? Ortaklar, çalışanlar?
Yönetimi sağlayan iki kişi, dikimimizi yapan -şu anlık, fakat çok yakın bir tarihte bir ablamız ile daha çalışmaya başlayacağız- bir kişi olmak üzere; üç kişiyiz.
Sırala
Varsayılan
Çok satanlar
Fiyata göre azalan
Fiyata göre artan
Gelecek nesillere daha iyi bir dünya bırakmak için desteğini bekliyoruz.