Çarşı / Üreticiler / Studio Le Fond
Studio Le Fond
İSTANBUL / Türkiye
Azimli Üretici
Azimli Üretici
Kadın Üretici
Kadın Üretici
Tüm Ürünler (23 ürün)
Hakkında

“Le Fond” Fransızca’da “dip” anlamına geliyor. Çoğunlukla da “le fond de bouteille”deki gibi “şişenin dibi” şeklinde kullanılıyor. Sürdürülebilir tasarım yolculuğumuza işte buradan, şişenin dibinden başladık. Kullanılmış cam şişelerin çöpe gitmesini nasıl önleriz, onları yeniden hayata nasıl döndürürüz diye düşündük ve şişelerin diplerini kullandığımız tasarımlar doğdu. Şimdi kullanılmış şişenin tamamını ileri dönüştürdüğümüz, dipten başa yeniden doğuşu tasarladığımız bir yolculuktayız. Artık “dip” paylaşımın, keyfin, neşenin sonu değil, yeniden başlaması bizim için.

Tuğçe Uzgören Şahin
Studio Le Fond
Değerlendirme
Doğa Dostu
İnsan Dostu
Hizmet Kalitesi
Ürün Kalitesi
Hesaplılık
Güvenilirlik
Genel Değerlendirme
iletişim
Kurum Ünvanı
Tuğçe Uzgören Şahin
Yetkili Kişi
Tuğçe Uzgören Şahin
Beyan
Hangisi Sizi Daha İyi Tanımlar?
Şirket
İşletmenizi/Sizi daha iyi tanıyabilir miyiz?
Studio Le Fond olarak, anlaşmalı olduğumuz restoranlardan topladığımız atık cam şişeleri farklı alanlarda kullanabileceğimiz tasarımlarla yeniden hayata kazandırıyoruz. Bu süreçte öncelikle atığın en fazla çıktığı işletmelere odaklanarak, cam şişeleri çöpe atmak yerine bizim için biriktirmelerini sağlıyor ve düzenli olarak bu atık şişeleri topluyoruz. Sonrasında şişeleri temizleyip dezenfekte ediyor ve istediğimiz tasarımlara uygun kesimlerin yapılabilmesi için anlaşmalı olduğumuz cam atölyesine götürerek kesim sürecini gerçekleştiriyoruz. Bu süreçte markamızın en önemli özelliği ise şişenin tamamını dönüştürmek. Ortaya çıkan nihai ürünün her bir aşamasında ise doğayla uyumlu sürdürülebilir, doğal ve geri dönüştürülebilir materyaller kullanmaya özen gösteriyoruz.
Yarattığınız değişimi, ekolojik ve/veya sosyal faydayı bizimle paylaşabilir misiniz?
Ülkemizde ne yazık ki cam atıkların geri dönüştürülmesi süreci bireyler ve işletmeler insiyatifinde kalmakta. Kişiler ya da işletmeler cam atıklarını, sokaklarda bulunan cam kumbaralarına attığı sürece bu atıklar dönüşmekte, aksi takdirde çöp kutularına atıldığı durumlarda ne yazık ki ayrıştırılıp dönüştürülememekte. Studio Le Fond olarak cam atıkların dönüşüm sürecine hem ekolojik hem de sosyal anlamda fayda sağladığımızı düşünüyoruz. Dönüştürdüğümüz cam şişeleri hem bireylerin hem de işletmelerin kullanabileceği tasarımlarla hayata kazandırmak ve herkesi ileri dönüştürülmüş ürünler kullanmaya teşvik etmek de bu faydanın en önemli ayaklarından biri. Amacımız daha fazla cam atığı dönüştürerek birey ve işletmelerin bu konudaki farkındalıklarını artırmak ve atıkların sadece çöp olmadığını aslında tekrar kullanabileceğimiz güzel ürünlere dönüşebileceğini göstermek.
Hangi alanda faaliyet yürütüyorsunuz?
Atık Dönüştürme
Ürün ve/veya hizmetleriniz nelerdir?
Şişenin tamamını dönüştürdüğümüz bu yolculukta, şişenin diplerinden bardak ve mumlar, orta kısımlarından tealight mumluklar, şişenin uç kısımlarından kürdanlıklar yapıyoruz. Aynı zamanda farklı forma sahip şişelerden vazolar ve kavanozlardan üretiyoruz. Bunların tamamının bireysel olarak ev, ofis vb ortamlarda kullanılabileceğini düşündüğümüzden ve bunu tecrübe ettiğimizden dolayı tamamını dükkanlarınızda satışa sunabiliriz.
Good4Trust dükkanda kendi üretimleriniz haricinde ürün veya hizmet satmayı planlıyorsanız, bunları nereden temin edeceksiniz? Bu ürünler neler olacak?
Hayır
Birlikte çalıştığınız üreticiler varsa onlarla kurduğunuz ilişkiyi detaylandırabilir misiniz?
Bu süreçte iş birliklerimiz farklı konseptlerde gelişebiliyor. 1. Şişeleri temin ettiğimiz ve anlaşma yaptığımız restoranlar: Karşılıklı olarak maddi bir alışveriş söz konusu değildir. 2. Şişe kesimlerini yaptığımız, anlaşmalı cam ustalarımız: Bu cam atölyesinde 2 ustamızla çalışıyoruz. Bu ustalarımıza istediğimiz tasarımlara uygun kesimleri, belirli bir ücret karşılığında gerçekleştiriyoruz. 3. Ürünlerimizde doğallığı ön planda tutmamız sebebiyle kapak ve altlık gibi destekleyiciler için ahşap ürünler kullanıyoruz. Bu ahşap ürünleri ise İstanbul'da yer alan bir ahşap üretici firmaya ücret karşılığında yaptırıyoruz. 4. Mum Üretimi: Şişe diplerini kullandığımız bu üretim ayağını da yine mum tedarikçisi ve üreticisi olan başka bir marka ile yine ücret karşılığı gerçekleştiriyoruz. Mum içeriklerimizin tamamında da soya ve balmumu karışımlarını kullanmayı tercih ediyoruz.
Kullandığınız hammaddeleri nerelerden tedarik ediyorsunuz? Bu hammaddeler ekolojik ve sosyal açıdan adil, duyarlı bir biçimde üretiliyor mu?
Yukarıda da belirttiğimiz üzere, ürünlerimizin tamamında doğal içerik ve yan ürünler kullanmaktayız. Mumlarımızda doğal ve bitkisel içerikli soya/balmumu karışımları, kapak ve altlıklarımızda %100 kayın ağacından üretilmiş doğal ahşap kullanıyoruz. Kargo süreçlerimizi ise plastiksiz kargo anlayışıyla koli bandı, patpat vb plastik ürünler kullanmadan gerçekleştiriyoruz. Ürünlerimizin tamamını geri dönüştürülebilir özellikteki kraft kutularda gönderiyoruz.
Üretim veya hizmet yeriniz hakkında bilgi verir misiniz?
Yaklaşık 2 aydır Şişli / Fulya'da bulunan küçük bir dükkan / atölyemizde faaliyet gösteriyoruz. 25 m2 alana sahip bu yerde şişelerin depolanması, temizlenmesi, kesime gönderilmesi için hazırlanması, kesimden sonra nihai ürünlerin depolanması ve sergilenmesi, kargo gönderimleri vb süreçleri gerçekleştiriyoruz.
Ürettiğiniz ürünlere ilişikin herhangi bir sertifikanız varsa belirtir misiniz?
Yok
Ürün kategorileriniz nelerdir?
Ev Ve Yaşam, Hizmetler
Paketlememiz doğa dostu
Yukarıda da belirttiğimiz üzere, paketleme sürecinde plastiksiz kargo anlayışı ile koli bandı, patpat vb plastik ürünler kullanmadan gerçekleştiriyoruz. Ürünlerimizin tamamını geri dönüştürülebilir özellikteki kraft kutularda gönderiyoruz.
Atık yönetimimiz doğa dostu (Üretiminizden ya da ürünlerinizin kullanımı sonrası çıkan atıklar nasıl değerlendiriliyor?)
Üretim sürecinde parçalanan ve kullanamayacak formda olan ürünleri atık cam kumbaralarına gönderiyoruz, dükkan / atölyemizden çıkan kağıt, karton vb atıkları yine atölyemizde bulunan belediyeden temin ettiğimiz atık kutularına atıyoruz ve düzenli olarak belediyenin bunları bizden almasını sağlıyoruz.
Ürünün kullanım sonrası bertarafı (değerlendirilmesi) doğa dostu
Ürünlerimizin tamamı sonrasında farklı amaçlarla da kullanılabilecek şekilde tasarlanmıştır. Örneğin, şişe diplerini kullandığımız mum kalıpları, mum bittikten sonra bardak, saksı, saklama kavanozu ve kalemlik olarak değerlendirilebilir. Yine aynı şekilde bardaklarımızı da bu amaçlarla değerlendirebilirsiniz.
Yönetim ilkelerimiz paylaşımcı ve yatay
Çok yeni bir kadın girişimci olarak bu sürecin çoğunu yalnız yürütmemin yanında, hem aile hem de arkadaş çevremden destek olan insanlarla birlikteyim. Bunun yanı sıra üretim ayağında farklı tedarikçilerle iletişimimizi de eşit ve adil bir şekilde yönetmeye çalışıyoruz.
Toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlayabilmek ve diğer tüm alanlardaki ayrımcılıkları engellemek için faaliyet yürütüyoruz
Bir kadın girişimci olarak ulaşmak istediğim en önemli hedeflerden biri toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlayabilecek uygulamalar geliştirebilmek özellikle dezavantajlı kadınlara istihdam sağlayabilmek.
Kadını güçlendiren bir yapımız var
Markayı bir kadın girişimci olarak kurmak kadını güçlendiren bir yapı için en önemli adımlardan biridir diye düşünüyorum.
Kırılgan veya dezavantajlı grupları güçlendiren bir yapımız var
Markamızın büyümesi durumunda özellikle dezavantajlı kadınlara istihdam sağlamak en öncelikli hedeflerimizden biri.
Sosyal sorumluluk projelerimiz var
Çok yakın bir zamanda Gelişim Üniversitesi ile sürdürülebilirlik odaklı bir proje gerçekleştireceğiz. Üniversite akademisyenleri ile yaptığımız görüşme sonucunda İç Mimarlık öğrencileri ile cam atıkların dönüşümü üzerine hem teorik hem de ustalarımızla sohbet gerçekleştirip atölye ortamını deneyimleyebilecekleri pratik anlamda da fayda görecekleri bir proje fikri ortaya çıktı. Bir sonraki aşamaya geçebilmek için üniversite yönetiminin projeyi onaylaması bekleniyor.
Üretim veya hizmetlerinizde ekolojik ve sosyal açılardan daha duyarlı olmaya yönelik planlarınız varsa anlatır mısınız?
Markamızın büyümesi surumunda sosyal anlamda hem dezavantajlı kadınlara istihdam sağlayabilecek hem de cam dönüşümü üzerine ilgisi olan tasarım öğrencilerine staj imkanı sağlayabilecek imkanlar yaratma planlarımız mevcut.
Kaç kişilik bir işletmesiniz? Ortaklar, çalışanlar?
Çok yeni bir marka olmamız sebebiyle, bu sürecin resmi tek personeliyim.
Kategoriler
Sırala
Varsayılan
Çok satanlar
Fiyata göre azalan
Fiyata göre artan
Gelecek nesillere daha iyi bir dünya bırakmak için desteğini bekliyoruz.