Çarşı / Üreticiler / Lindos Naturals
Lindos Naturals
İSTANBUL / Türkiye
Adil Üretici
Adil Üretici
Kadın Üretici
Kadın Üretici
Tüm Ürünler (23 ürün)
Hakkında

Akdeniz ve Ege Denizi’nin dünyanın en özel ve en güzel sahillerine sahip olduğunu düşünüyoruz. Bu mirası korumak için hayalimiz, zararlı kimyasallardan arınmış sağlıklı nesiller ve daha az plastik kullanarak daha yaşanılır bir dünya.

En çok vakit geçirdiğimiz yerde, evimizde, en çok dokunduğumuz alanlarda hala bir dolu kimyasal içeren ve hatta içeriğinde neler olduğunu bilmediğimiz ürünleri kullanıyoruz. Aynı zamanda tek kullanımlık plastik şişe kullanımına da devam ediyoruz. Evimizi temizlerken, dünyayı kirletmek istemiyoruz dedik ve harekete geçtik.

Tamamen doğal ve bitkisel içerik: Gizli bir formülümüz yok. Temizlik kültürü zaten yaşadığımız toprakların geçmişinde, köklerimizde var. Bu kökten güç alarak, ürünlerimizi oluştururken en mucizevi kaynak doğanın gücünü kullandık.

Lindos şişelerimizi tekrar tekrar doldurarak ambalaj atığını sıfıra indirmek istiyoruz.

Bunu gerçekleştirmek için konsantre formüllü yüzey temizleyici ürünümüzü geliştirdik.

Böylece 1 refill şişeden 10 şişeye bedel kullanım çıkıyor ve taşıma sırasında su ağırlığını en aza indirgeyerek çevresel etkiyi de %90 azaltıyoruz.

Buna ek olarak %70 daha az plastik kullanarak tamamen ülkemizde üretilen yeniden doldur

(refill) ambalajlar tasarladık.

Son olarak, Yeniden Doldur (refill) ambalajlarını tekrar bize gönderilmesi için oluşturduğumuz program aracılığıyla sıfır atık döngüsü oluşturduk. Böylece yeniden doldur paketleri bize ulaştığında onları sterilize temizleyip tekrar dolduruyoruz.

Bu konuda çok araştırdık, hala da araştırmaya devam ediyoruz. Kırılmaması, hafifliği sayesinde nakliyesinde daha az enerji harcanması ve üretimindeki düşük karbon salınımı sebebiyle plastik, sürekli kullandığımız temizlik ürünleri için şimdilik en iyi ambalaj çözümü.

Akdeniz’in tamamen doğal ve saf aromaterapik bitki yağları ile zenginleştirdik. İçeriğinde zararlı hiçbir kimyasal bırakmadık, yeryüzü suyunu kirletmeyecek hale getirdik.

Lindos şişelerimizi tekrar tekrar doldurarak ambalaj atığını sıfıra indirmek istiyoruz.

Bunu gerçekleştirmek için konsantre formüllü yüzey temizleyici ürünümüzü geliştirdik.

Böylece 1 refill şişeden 10 şişeye bedel kullanım çıkıyor ve taşıma sırasında su ağırlığını en aza indirgeyerek çevresel etkiyi de %90 azaltıyoruz.

Dünyada soyu tükenmekte olan canlılar listesinde yer alan deniz kaplumbağaları, yumurtalarını bırakmak için Dalyan’daki İztuzu Plajı’na geliyor. Hayalimiz, ürünlerimizi üretirken doğadan aldığımızı doğaya geri vermek için logomuzun esin kaynağı olan deniz kaplumbağalarına destek olmak.

 Bunu başarmak için İztuzu Plajı’nda canla başla çalışan DEKAMER (Deniz Kaplumbağaları Araştırma Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi) ile beraber çalışıyoruz.

 Satın alınan her Lindos ürünü, Akdeniz’deki yaralı deniz kaplumbağalarının bakım ve tedavisine katkıda bulunarak doğal yaşam ortamlarına geri dönmelerini sağlıyor.

Deniz Akdemir
Lindos Naturals
Değerlendirme
Doğa Dostu
İnsan Dostu
Hizmet Kalitesi
Ürün Kalitesi
Hesaplılık
Güvenilirlik
Genel Değerlendirme
iletişim
Kurum Ünvanı
DENİZ EKOLOJİK ÜRÜNLER TEMİZLİK KOZMETİK PAZARLAMA İTHALAT İHRACAT SANAYİ VE TİCARET
Yetkili Kişi
Deniz Akdemir
Beyan
Hangisi Sizi Daha İyi Tanımlar?
Sosyal Girişim
İşletmenizi/Sizi daha iyi tanıyabilir miyiz?
Lindos olarak doğal içerikler ile kişisel temizlik ürünleri (kastil sabunu, yüzey temizleyici, kolonya) üretiyoruz. Bu doğal içerikler ile verimlilikten ödün vermeyen doğaya saygılı ürünler üretiyoruz. Mayıs 2021 yılında faaliyete geçtik. Kendi websitemiz üzerinden, çeşitli pazar yerlerinden ve eczaneler üzerinden ürünlerimizin satışını gerçekleştiriyoruz.
Yarattığınız değişimi, ekolojik ve/veya sosyal faydayı bizimle paylaşabilir misiniz?
Lindos olarak 3 konuya odaklanıyoruz: sıfır atık, doğaya geri verme ve yerel tedarik zincirleri. 1) Tüm ürünlerimiz için “yeniden doldur” ambalajlarımız mevcut. Bu yeniden doldur mekanizması ile müşteriler ellerindeki şişeleri bizim “pouch”’larımız ile doldurup bu pouchları geri gönderdiklerinde bu ambalajları yeniden kullanıyoruz. Böylece gerçek anlamda sıfır atık bir sistem kurmuş olduk. 2) Doğaya geri vermek bizim için önemli. Ürünleri üretirken doğadan bazı mineralleri ve bitki yağlarını almış oluyoruz, dolayısıyla dengeyi sağlamak için geri vermenin önemli olduğunu düşünüyoruz. Bunun için Dalyan’da Deniz Kaplumbağaları Araştırma ve Rehabilitasyon Merkezi (DEKAMER) adlı sivil toplum kuruluşu ile aramızda bir işbirliği bulunuyor. Bu işbirliği çerçevesinde satılan her ürün başına 3 - 5TL arasında bir bağışta bulunuyoruz. Bu bağışlar ile Akdeniz’deki yaralı kaplumbağaların tedavisine destek olmuş oluyoruz. 3) Yerel tedarik zinciri ise karbon salınımı açısından en önemli konulardan biri. Zaruri olmadıkça tüm tedarikçilerimizi Türkiye’den seçiyoruz.
Hangi alanda faaliyet yürütüyorsunuz?
Temizlik
Ürün ve/veya hizmetleriniz nelerdir?
Lindos olarak tamamen temiz içerikli, zararlı kimyasallar içermeyen, sürdürülebilir, Vegan sertifikalı ve PETA-Cruelty Free sertifikalı temizlik ve kişisel bakım ürünleri üreten sosyal bir girişimiz. Sattığımız her ürünle yaralı deniz kaplumbağalarının tedavisine destek oluyoruz. Konsantre ve çok amaçlı ürünlerimiz sayesinde ambalaj atığımızı azaltıyor, yeniden doldur (REFILL) ürünlerimiz sayesinde #SıfırAtık döngüsü oluşturuyoruz.
Good4Trust dükkanda kendi üretimleriniz haricinde ürün veya hizmet satmayı planlıyorsanız, bunları nereden temin edeceksiniz? Bu ürünler neler olacak?
Good4Trust dükkanda kendi üretimimiz olan ürünleri satmayı planlıyoruz.
Birlikte çalıştığınız üreticiler varsa onlarla kurduğunuz ilişkiyi detaylandırabilir misiniz?
Temizlik ve kişisel bakım ürünlerimiz için fason üretim anlaşmamızın olduğu üretim tesisleri bulunmaktadır. Bütün bu üretim tesisleri; kalite yönetim sistemi, çevre yönetim sistemi ve iyi üretim uygulamaları açısından sertifikalıdır. Bunun dışında tekstil ürünleri için %100 kadın girişimcilerle çalışmaktayız. Örneğin, GOTS Sertifikali %100 organik pamuktan muslin bez ve makyaj temizleme mendillerimiz için yine bizim gibi %100 kadın girişim markası ile birlikte çalışıyoruz. Lavanta kesesi gibi ürünlerimiz için de yine kadın terzimiz var, dikimleri onunla gerçekleştiriyoruz.
Kullandığınız hammaddeleri nerelerden tedarik ediyorsunuz? Bu hammaddeler ekolojik ve sosyal açıdan adil, duyarlı bir biçimde üretiliyor mu?
Ürünlerimizde kullandığımız hammaddeleri mümkün olduğunda Türkiye'deki üreticilerden tedarik ediyoruz. Özellikle uçucu yağlarımızı Türkiye’de üretilen yağlardan (örneğin lavanta, portakal, limon, nane) seçiyoruz ve böylece ülkemizde üretilen yağları kullanabiliyoruz. Bazı hammaddelerimiz için sertifikalı olması açısından yurtdışından getirmek durumunda kalıyoruz. Veya hindistan cevizi yağı, jojoba yağı gibi Türkiye’de üretilmeyen içerikler için yurtdışından tedarik ediyoruz. Üretim süresince kullandığımız bütün hammaddeleri ekolojik ve sosyal açıdan adil ve duyarlı bir şekilde elde ediyoruz. Bütün içeriklerimiz ve ürünlerimi VEGAN SOCIETY tarafından sertifikalıdır. Ürünlerimizin içeriğinde hayvansal bir hammadde bulunmaz. Ayrıca PETA Cruelty Free sertifikalıyız. Hiçbir şekilde ürünlerimizi hayvanlar üzerinde test etmiyoruz.
Üretim veya hizmet yeriniz hakkında bilgi verir misiniz?
Şirket merkezimiz İstanbul Kadıköy’de bulunmaktadır. Sabun ve temizlik ürünlerimizin üretimini özel üretim anlaşmamızın olduğu tesislerde gerçekleştirmekteyiz. Bu tesisler İstanbul Tuzla’da ve İzmir Çiğli’de yer almaktadir. Tedarik zinciri, ARGE ve üretim aşamasının her alanında oldukça titiz ve dikkatliyiz. Depo yönetimi için de profesyonel bir depo şirketi ile çalışıyoruz. Ürünlerimizin güvenilir ve uygun koşullarda muhafaza edilmesi bizim için oldukça kritik.
Ürettiğiniz ürünlere ilişikin herhangi bir sertifikanız varsa belirtir misiniz?
1) Ürünlerimizde sadece bitkisel içerik kullanılıyor. Bunun için UK Vegan Society sertifikası alarak bunu sertifikalandırdık. Türkiye’de bu sertifikayı alan az şirketten biriyiz. 2) Ürünlerimiz hiçbir şekilde hayvanlar üzerinde test edilmiyor. Bunun için PETA sertifikası alarak bunu sertifikalandırdık. Türkiye’de bu sertifikayı alan az şirketten biriyiz. 3) Tekstil ürünlerimiz (mutfak ve kurulama havlusu, bebek banyo kesesi, yüz temizleme mendilleri) GOTS Sertifikalı %100 pamuk kullanılarak üretiliyor. 4) Katı sabunlarımızın ambalajı FSC Sertifikalı %100 geri dönüştürülmüş kağıt kullanarak üretiliyor.
Kullandığınız hammaddeler yerli ve doğaya dost ürünler mi? Hammaddelerinizle ilgili detay verebilir misiniz?
Ürünlerimiz reçetelerini oluştururken sadece doğaya saygılı ürünler kullandık. Tüm içeriklerimizi %100 şeffaflık çerçevesinde sitemizde yayınlıyoruz ve aynı zamanda bağımsız derecelendirme kuruluşu EWG’nin yayınladığı toksisite skorlarını da gösteriyoruz. Hiçbir şekilde insan sağlığına, hayvan sağlığına veya çevreye zararlı ürünler kullanmıyoruz. Yerel bir tedarik zinciri oluşturmaya çalışıyoruz ve mümkün oldukça tüm tedarikçilerimizi Türkiye’den seçiyoruz.
Kullandığınız hammaddelerde sentetik esans, fosfat, paraben, triklosan, sert asit, petro-kimyasal, SLS/SLES, EDTA, MEA, DEA, TEA, hayvansal gliserin, tallowate, palm yağı türevi girdiler var mı?
Hayır yok. Bütün ürünlerimiz tamamen temiz içeriklidir ve hiçbir şekilde doğaya ve insan sağlığına zaralı kimyasallar içermemektedir.
Ürünleriniz boya, optik beyazlatıcı ve sentetik koku içeriyor mu? Evetse, bunlara dair detay verebilir misiniz?
Hayır, ürünlerimiz boya, optik beyazlatıcı ve sentetik koku içermiyor. Bütün ürünlerimiz kokularını aromaterapik esansiyel yağlardan alıyor.
Üretim süreçleriniz ve yöntemleriniz hakkında daha detaylı bilgi verebilir misiniz?
ARGE için kimyagerlerimiz eşliğinde formulasyonları geliştiriyoruz. Ürünlerin performansını değerlendiriyoruz. Bu yaklaşık olarak ürün başına minimum 5-6 ay kadar alıyor. Ambalaj, kapak, etiket gibi bütün ihtiyaçlarımızı tedarik ettikten sonra anlasmali oldugumuz uretim tesislerinde üretime başlıyoruz. Otomatik etiketleme ve dolum şeklinde üretimi gerçekleştiriyoruz. Ürünlerimiz hiçbir şekilde insan sağlığına ve doğaya zararlı hammadde içermiyor. Paraben, Fosfat, Sülfat, Klor, Çamaşır Suyu, Parfüm ve sentetik boya gibi hiçbir madde ürünlerimizde bulunmuyor. Bütün ürünlerimiz için MSDS’leri ve dermatolojik testleri mevcuttur. Ayrıca kozmetik tarafı ürünlerimizin hepsi Sağlık Bakanlığı tarafından onaylıdır.
Üretimde akılcı su kullanımı uyguluyoruz
Konsantre ve çok amaçlı ürünlerimiz sayesinde üretimde konvansiyonel ürünlere kıyasla daha az su tüketiyoruz. Ayrıca, konsantre ürünler sayesinde tüketicilerin daha az miktarda ürün kullanarak aynı ölçekte temizlik yapabilmelerine olanak sağlıyoruz. Bugüne kadar gerçekleştirdiğimiz üretim ve satış miktarını göz önünde bulundurduğumuzda; daha az plastik kullanarak 26.901 LİTRE su tasarruf ettiğimizi söyleyebiliriz.
Paketlememiz doğa dostu
1) Hammaddesi ne olursa olsun tek kullanımlık ambalaj en büyük problem. Plastik dayanıklı yapısı, hafifliği ve karbon maliyeti açısından daha düşük çevresel etkiye sahip. Şişelerimizi atmadan tekrar tekrar kullanılırsak ve artık kullanılamayacak hale geldiğinde geri dönüşüme gönderirsek, doğaya verdiğimiz zararı bir hayli azaltmış oluyoruz. Şişelerimiz boya içermeyen HDPE olduğu için çok kolay geri dönüştürülebilir. 2) Ayrıca, konsantre ve çok amaçlı ürünlerimiz sayesinde ambalaj atığımızı azaltıyor ve REFILL (yeniden doldur) uygulamamız ile Sıfır Atık döngüsü kurarak ve ambalaj atığımızı sıfırlıyoruz. Yeniden doldur ambalajlarımız sayesinde 6686 temizlik veya sabun şişesi çöpe gitmedi ve 150 kilogram kadar plastik kullanımını azalttık. 3) Son olarak, ürün gönderimi sırasında kullandığımız kutularımız, kolilerimiz ve kağıt materyallerimiz %100 geri dönüştürülmüş kağıttan üretiliyor.
Atık yönetimimiz doğa dostu (Üretiminizden ya da ürünlerinizin kullanımı sonrası çıkan atıklar nasıl değerlendiriliyor?)
Tüm ürünlerimiz için “yeniden doldur” ambalajlarımız mevcut. Bu yeniden doldur mekanizması ile müşteriler ellerindeki şişeleri bizim “pouch" larımız ile doldurup bu pouchları geri gönderdiklerinde bu ambalajları yeniden kullanıyoruz. Böylece gerçek anlamda sıfır atık bir sistem kurmuş olduk. Ayrıca katı sabunlarımızın ambalajlarını FSC sertifikalı %100 geri dönüştürülmüş kağıt kullanarak ürettik.
Ürünün kullanım sonrası bertarafı (değerlendirilmesi) doğa dostu
REFILL (yeniden doldur) ambalajlarımız ile Sıfır Atık döngüsünü kuruyoruz. Yeniden doldur ambalajlarımız sayesinde müşteriler ellerindeki şişeleri yeniden doldurabiliyor. Daha sonra bu pouchları geri gönderdikleri zaman biz bu ambalajlara yeniden ürün dolduruyor ve satışa sunuyoruz. Bu sayede müşteriler bir sonraki alışverişlerinde atık üretmeden yeniden ürün alabilmiş oluyorlar.
Yukarıdakilerden farklı bir konuda ekolojik olarak fark yaratıyoruz
Ürünlerimizi üretirken doğadan aldığımızı doğaya geri vermek için logomuzun esin kaynağı olan deniz kaplumbağalarına destek oluyoruz. Dalyan İztuzu Plajı’nda yer alan DEKAMER (Deniz Kaplumbağaları Araştırma Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi) ile beraber çalışıyoruz. Satın alınan her Lindos ürünü ile Akdeniz’deki yaralı deniz kaplumbağalarının bakım ve tedavisine katkıda bulunarak doğal yaşam ortamlarına geri dönmelerini sağlıyoruz. Şimdiye kadar toplam 18 yaralı deniz kaplumbağasının tedavi ve bakımına eşdeğer miktarda bağış gerçekleştirdik.
Yönetim ilkelerimiz paylaşımcı ve yatay
Ekibimizin iç dinamikleri ünvandan bağımsız olarak yatay hiyerarşiden oluşmaktadır. Ekibimizdeki fikir özgürlüğüne ve çeşitliliğine önem veriyoruz ve çalışanlarımızın yeni fikirlerini hayata geçirebilmeleri konusunda onları destekliyoruz.
Toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlayabilmek ve diğer tüm alanlardaki ayrımcılıkları engellemek için faaliyet yürütüyoruz
Kurucumuz Deniz Akdemir Taşdemir imkan bulduğu platformlarda bir kadın girişimci olarak kendi hikayesini paylaşıyor ve bu sayede bu yola girmek isteyen kadın girişimcilere ilham veriyor.
Kadını güçlendiren bir yapımız var
%100 kadın girişimiyiz. Ayrıca ekibimizin %70'i kadınlardan oluşuyor (5 kadın ve 2 erkekten oluşan bir ekibiz). Tedarikçilerimizi de kadın çalışan oranına dikkat eden işletmeler arasından seçmeye özen gösteriyoruz.
Gelirimizin belli oranıyla sosyal projeleri destekliyoruz
En önemli işbirliğimiz Dalyan’da Deniz Kaplumbağaları Araştırma ve Rehabilitasyon Merkezi (DEKAMER) adlı sivil toplum kuruluşu ile. Bu kuruluş ile belli bir sözleşme çerçevesinde satılan her ürün başına 3-5TL arasında bir bağışta bulunuyoruz.
Sosyal sorumluluk projelerimiz var
Yukarıda da bahsettiğimiz gibi DEKAMER ile iş birliğimiz var. Satın alınan her Lindos ürünü ile Akdeniz'deki yaralı deniz kaplumbağalarının tedavisine destek oluyoruz.
Adil bir ücretlendirme ve sosyal haklar (özel sigorta, çalışan destek sandığı, tatiller, izinler, esnek zaman uygulaması vs) ilkemiz var
Günümüz koşullarında bütün ekip arkadaşlarımızın diledikleri ortamda diledikleri saatlerde çalışabilecekleri uzaktan çalışma ve hibrit çalışma gibi olanaklarımız var. Bütün ekip arkadaşlarımız temel ve yan haklara sahiptir ve adil ücretlendirme politikamız kapsamında maaş almaktadır.
Üretim veya hizmetlerinizde ekolojik ve sosyal açılardan daha duyarlı olmaya yönelik planlarınız varsa anlatır mısınız?
B-Corp sertifikasyonu almak için hazırlanıyoruz. Sürdürülebilirlik alanındaki etkimizi büyütmek için farklı ürün kategorileri üzerine çalışıyoruz.
Kaç kişilik bir işletmesiniz? Ortaklar, çalışanlar?
Toplam 7 kişilik bir işletmeyiz, 4 kadın ve 2 erkekten oluşan bir ekibiz. Bir de Mutluluk Liderimiz Çakıl var.
Sırala
Varsayılan
Çok satanlar
Fiyata göre azalan
Fiyata göre artan
Gelecek nesillere daha iyi bir dünya bırakmak için desteğini bekliyoruz.