Kuzo
ADANA / Türkiye
Adil Üretici
Adil Üretici
Tüm Ürünler (15 ürün)
Kuzo Bebekucağı - Turuncu/turkuaz
Dükkan Geçici Olarak Satışa Kapalı
Kuzo Bebekucağı - Siyah/gümüş
Dükkan Geçici Olarak Satışa Kapalı
Neocomfort Bambu Göğüs Pedi - Sızdırmaz, Yıkanabilir
Dükkan Geçici Olarak Satışa Kapalı
Kuzo Bebekucağı - Mor/gümüş
Dükkan Geçici Olarak Satışa Kapalı
Neocomfort Yıkanan Kadın Pedi - Günlük, Organik Pamuk
Dükkan Geçici Olarak Satışa Kapalı
Kuzo Bebekucağı - Koyu Turuncu / Gümüş
Dükkan Geçici Olarak Satışa Kapalı
Kuzo Bebekucağı - Lacivert/gümüş
Dükkan Geçici Olarak Satışa Kapalı
Kuzo Bebekucağı - Haki/pembe
Dükkan Geçici Olarak Satışa Kapalı
Neocomfort Yıkanan Kadın Pedi - Uzun, Organik Pamuk
Dükkan Geçici Olarak Satışa Kapalı
Neocomfort Yıkanan Kadın Pedi - Normal, Organik Pamuk
Dükkan Geçici Olarak Satışa Kapalı
Kuzo Bebekucağı - Lacivert/sarı
Dükkan Geçici Olarak Satışa Kapalı
Kuzo Bebekucağı - Siyah/turkuaz
Dükkan Geçici Olarak Satışa Kapalı
Kuzo Bebekucağı - Turuncu / Mor
Dükkan Geçici Olarak Satışa Kapalı
Kuzo Bebekucağı - Koyu Turuncu / Turkuaz
Dükkan Geçici Olarak Satışa Kapalı
Kuzo Bebekucağı - Siyah / Pembe
Dükkan Geçici Olarak Satışa Kapalı
Hakkında

Kuzo, hayata saygı duyan bir insan yaşamını daha mümkün kılmak için var.

Kuzo'nun kuruluşu; Çiğdem G.D.nin ekoloji çalışma hayali  ile biyolog olup, akademiye ait hissetmeyip tasarım becerisini geliştirmesi ve Türkiye'nin o yıllarda yeni oluşan internet dünyasında bir internet tasarımcısı olarak çalışması ile başladı. Tasarım, proje yönetimi, içerik geliştirme becerilerini kendi hayallaeri çin kullanma dürtüsü, kızına hamileliği sırasında Kuzo'yu da doğurdu.

Hayatları güzelleştirecek çocuk bakımı malzemelerini tasarlamak ve yerelde üretilmiş iyi örnekleri kullanıcıya ulaştırmak varoluş sebebimiz. Dolayısı ile temel ihtiyaçlara yönelik çözümleri bir araya toplamak asıl iddiamız.

Mümkün olduğunca kısa mesafelerde taşınan, uzun ömürlü; doğaya, kullanıcısına VE üreticisine saygıyla üretilen ürünler uzmanlık ve faaliyet alanımız. Resmi web sitemiz www.kuzo.com.tr .

Oluşturduğumuz devasa ortak bilgi ve beceri birikimimizin; insanlığa ve haliyle de tüm doğaya yönelik sevgi ve saygı rehberliğinde kullanıldığı bir Dünya hayaliyle çalışıyoruz.

 

 

 

Çiğdem Güvercin Dağdelen
Kuzo
Değerlendirme
Doğa Dostu
İnsan Dostu
Hizmet Kalitesi
Ürün Kalitesi
Hesaplılık
Güvenilirlik
Genel Değerlendirme
iletişim
Kurum Ünvanı
Kuzo Tasarım Teknoloji Reklam Tekstil Konfeksiyon Gıda İth.İhr.Paz.San.Ve Tic.Ltd.Şti.
Yetkili Kişi
Çiğdem Güvercin Dağdelen
Beyan
Ürün ve/veya hizmetleriniz nelerdir?
Kuzo olarak kendi markamız ile halkalı bebekkucağı üretimi ile ticarete başladık. Bunun yanında taliplerine kolay bir erişim sağlamak üzere; başka üreticilerin yıkanabilir göğüs pedi, bebek bezi, kadın pedleri; organik temizlik, kozmetik ve kişisel bakım malzemeleri, el yapımı ve bazıları da eşsiz olan oyuncaklar gibi hayata saygılı, yavaş ve temiz ürünleri bir araya getiriyoruz.
Üretim veya hizmet yeriniz hakkında bilgi verir misiniz?
Üretimimiz anlaşmalı olduğumuz kişi ve kurumlarla yürüyor. Uluslararası standartlarda üretilen yarı mamullerimizi alıyor, anlaşmalı olduğumuz noktalardan üretim hacmine uygun olanında üretimimizi gerçekleştiriyoruz. Kullanıcılara ulaşmak üzere ürünleri sergilediğimiz yerimiz e-ticaret sitemiz.
İşletmenizin ortak ve çalışanları hakkında bilgi verir misiniz? Kaç kişilik bir işletmesiniz?
İşletme kurucusu Çiğdem G.D. reklam sektöründe deneyimli bir tasarımcı olmanın yanında okuldan biyolog, gönülden müzisyen ve bir aktivist. Anne olduktan sonra iyice öncelik kazanan “dünyayı kurtarma hayalleri”nin bir sonucu olarak, dünyayı dönüştürmeye kendinden başlayabileceğinin bilinci ile Kuzo’yu kurdu. Şu anda Kuzo çatısı altında “tam zamanlı” çalışan Esra G., deneyimli bir tasarımcı ve ilham veren bir kaşif. Bir dağ başında yaşıyor; eski bir taş evi alıp onarmayı, sıvayı, boru döşemeyi öğrenip yaptı. Çamaşırını bisiklete bağladıkları makinede yıkıyor, kendi ihtiyaçları için atalık tohumlardan ürünler yetiştirip yakın çevresi ile paylaşıyor, bu arada bir yandan da güneş enerjisi panellerinden gelen elektrikle sosyal medya uzmanlığı yapıyor.
Ürün veya hizmetimizin kendisi çevresel açıdan bir fark yaratmayı hedefliyor.
Kuzo bebekucaklarını “planlı eskime” denilen, ürünlerin ömrünü çabuk tamamlaması kavramına inat, dolaşımda uzun süre kalsınlar ve mümkün olduğunca çok miniği ve sevenini mutlu etsin diye en dayanıklı olacak şekilde üretiyoruz. Sevgiyle sarılıp sarmalanarak büyüyecek çocukların, empati ve sorun çözme yeteneklerinin çok daha yüksek olacağına güveniyoruz. Çevresinde acı yaratmamayı önemseyecek nesillerin dünyayı şimdiki gibi “tüketmeyeceklerini” biliyoruz.
Üretim / hizmet mekanımız kısmen veya tamamen doğa dostu
Yeni nesil iş imkanlarını kullanıyoruz. E-ticaret yapıyoruz. Dükkanımız ziyaretçi olmadıkça enerji harcanmasına yol açmıyor. Çoğunlukla evlerimizden çalışıyor ve ofisimizi ancak iş görüşmeleri için kullanıyor; ısınma ve ulaşım için rutin olarak enerji harcamıyoruz.
Kullandığımız hammadde, malzemeler (dolayısı ile tedarikçilerimiz de) kısmen veya tamamen doğa dostu
Üretimimizde kullandığımız tüm hammadde ve yarı mamullerimizi zararlı madde içermediklerine dair sertifikalı olarak alıyoruz. Hazır aldığımız ürünlerin çevreye saygılı süreçlerle oluşturulmasını önemsiyor, gerekli maliyeti göze alıyoruz. (Çin’den gelecek halka maddi olarak belki 20 katı ucuz olabilecekken, insani çalışma şartları, çevresel sorumluluk gibi maliyet yükselten uygulamaların sorumluluğunu şimdilik Amerikalı olan üreticimizle paylaşıyoruz. Tüm ihtiyaçlarımızın Türkiye’de üretilmesi için planlar ve kışkırtıcılık yapıyoruz.)
Üretim / hizmet sürecimiz doğa dostu ögeler barındırıyor
Üretimimizde yerli girdiler kullanmaya özen göstererek enerji sarfiyatımızı en azda tutuyoruz. Yerli alternatif bulamadığımızda sadece maksimum özen gösteren ve dış kaynaklara yöneliyoruz. Ürünlerimizi sağlıklı ve doğaya saygılı bir hayat sürmek isteyen yeni ebeveynleri düşünerek bir araya getirdik. Böylece tek noktadan, tek kargo ile değişik ihtiyaçların alınabilmesini sağlıyoruz.
Paketlememiz kısmen veya tamamen doğa dostu
Kuzo bebekucakları sadece bir parça kırnapla sabitleniyor; küçük birer kullanma kılavuzları var. Geri kalan tüm ayrıntılar ve videolar ürün için yaptığımız internet sitemizde yer alıyor. Kurumsal ambalaj olarak geri dönüştürülmüş Kraft kağıdından bir çanta kullanıyoruz. Evde deterjan yapımı için olan malzemelerimizi naylon poşette göndererek kullanıcıların evdeki kavanozlara koymalarını öneriyoruz.
Atık yönetimimiz kısmen veya tamamen doğa dostu
Düzenli olarak ürettiğimiz atıklar yarı mamullerin ve mamullerin taşınması için olan ambalajlar. Ürünlerin bize gelirken kondukları kartonları, türeticilerimize gönderirken de kullanarak atıkları minimumda tutmaya çalışıyoruz. Geri kalan atıkları gruplandırarak, geri dönüşüm için hazır teslim ediyoruz.
Kullandığım enerji kısmen veya tamamen yenilenebilir
Sosyal medya uzmanımızın enerjisi %100 güneşten.
Ürün dağıtım zincirimiz kısmen veya tamamen doğa dostu
Yurt dışından gelen temizlik ürünlerimizin Avrupa’daki dağıtımı yeşil enerji ile destekleniyor, ambalajları geri dönüştürülmüş plastik ve kağıt içeriyor.
Ürünün kullanım sonrası bertarafı (değerlendirilmesi) kısmen veya tamamen doğa dostu
Kuzo bebekucaklarının bertaraf edilme vakti gelirse, halkaları kullanılabilir durumda olacak. Fermuarlar ve kumaşın sağlam kısmından başka ürünler yapılabilir (henüz kullanılamayacak duruma gelen duymadık). Diğer ürünlerimiz olan temizlik malzemelerinin doğada çözünürlüğü %98 ve üzeri. Konsantre ürünlerde ambalaj atıkları çok az, ambalajlar geri dönüşümden elde edilmiş, yeniden geri dönüştürülebilir. Pedler ve bezlerdeki tek atık malzemesi ince PU laminasyon, geri kalan kısım organik pamuk.
Yukarıdakilerden farklı bir konuda çevresel olarak fark yaratıyoruz
Çocuk bakımının kadınlara özel olamayacağını biliyoruz. Hayatın yoğun emek ve sevgi ile oluşturulabildiğini deneyimleyen erkeklerin buna göre şekilleneceğinin bilincindeyiz. Bebeklikten itibaren toplumsal cinsiyet eşitliği sağlanmasının, toplumsal kararlarda büyük fark yaratacağının farkındalığı ile, tüm sosyal mesajlarımızda cinsiyet eşitliğini de göz önüne alıyoruz. Madem çocuk demek gelecek demek, her bir ebeveyni bunun sorumluluğunu almaya teşvik ederken, bu sorumluluğu almayı kolaylaştırmaya çaba gösteriyoruz. Koruyucu ailelik hakkında farkındalık yaratmak istiyoruz. Kuzo bebekucaklarında %20 daimi koruyucu aile indirimi var. Bu bilgi kullanım kılavuzlarımızda da yer alıyor, tanıtım mecralarımızda periyodik olarak aktif tanıtım konusu olarak kullanacağız.
Ürün veya hizmetimizin kendisi sosyal olarak bir fark yaratmayı hedefliyor
Yalnızlıkla doğar doğmaz tanışan, ağladığında anlaşılamayan, iletişim eksikliği ile ihtiyacı dışındaki davranışlara zorlanan bebeklerin büyüdüklerinde başkalarının acılarını hissetmekte duyarsız, hissettiklerine ise uygun cevap vermekte beceriksiz oldupunu günümüzde görüyoruz. Bunu değiştirmek için hayatın ilk gününden itibaren sevginin insan hayatındaki baş belirleyen olabilmesini istiyoruz. Ev-ev izole olmuş şehir hayatında ebeveynerin bu sevgiyi verirken hayatlarına devam edebilmelerini sağlamak için, geleneksel kucaklaşma deneyimini modern haliyle “moda” haline getirmek üzere çalışıyoruz.
Ayrıca üreticilerimizi seçerken “en ucuz”unu değil, “en büyük yararı gözetenler”i seçmeye özen gösteriyor, bu “en büyük yarar”ın “reklamını” yapmaya odaklanıyoruz.
Kar amacı gütmeyen bir işletmeyiz
Bir hayır kurumu değiliz, ancak ilk önceliğimiz kar değil. Yatırım yapacak kaynağımız varsa yapıyoruz, yoksa bekliyoruz. “Yerel, yatay, yavaş” kavramının “yavaş”ı sayesindedir ki, güncel ticari işletme kavramına direnebiliyor ve büyümeyi değil doğru adım atmayı öncelikli kabul ediyoruz.
Çalışma ortamımız / koşullarımız nispeten iyi ve adil.
Üretim ortaklarımızdan en çok ve en ucuz değil, en kaliteli ve en uygun miktarda ürün alarak çalışıyoruz.
Adil bir ücretlendirme ve sosyal haklar (özel sigorta, çalışan destek sandığı, tatiller, izinler, esnek zaman uygulaması vs) ilkelerimiz var.
Çalışanlar olarak sorumluluklarımızı yetiştirmek için zaman planlamamızı kendimiz yapıyoruz. Aşırı iş yükü oluşturmamaya özen gösteriyoruz.
Yönetim ilkelerimiz paylaşımcı ve yatay
Önemli tüm kararları enine boyuna tartışarak alıyoruz.
Kadını güçlendiren bir yapımız var
Kuzo iki kadın çalışandan oluşuyor. Özel olanın politik olduğunu; ev içindeki roller de değişmeden toplumun değişemeyeceğinin bilincindeyiz. Tüm tanıtım mesajlarımızı buna göre kurguluyoruz; Kuzo bebekucağı ile çocuklarını kuşanan babalar yemek de yapıyor, kariyer de ;) Kuşanılan taşıyıcılar için kullandığımız bebekucağı kelimesini de biz bulduk ☺ “Anakucağı” gibi bebeğin sadece anneyle mutlu olacağını iddia eden bir kelimeyle ilerlemek istemedik.
Kırılgan veya dezavantajlı grupları güçlendiren bir yapımız var
Üretim süreçlerimizi “en ucuz” değil “en iyi” üzerine kurarak, “en alttakiler”in üzerine basmadan var olabilmenin yollarını araştırıyoruz.
Sosyal sorumluluk projelerimiz var
Adana’nın tek kadın dayanışma merkezine teknik danışmanlık yapıyoruz; Türkiye’nin tek kadın filmleri festivalinin Adana’ya da gelmesi için her yıl çaba sarf ediyoruz. Başka planlarımız da var ama gerçekleştikçe anlatmak en iyisi ☺
Yukarıdakilerden farklı bir konuda sosyal fark yaratıyorum
Planlı eskimeme ve planlı küçülme kavramlarına çok kafa yoruyoruz; bu kavramların düşünce dağarcığımıza girebilmesi için çaba sarfediyoruz.
Sırala
Varsayılan
Çok satanlar
Fiyata göre azalan
Fiyata göre artan
Gelecek nesillere daha iyi bir dünya bırakmak için desteğini bekliyoruz.