Çarşı / Üreticiler / Kozalak Yangın
Kozalak Yangın
İSTANBUL / Türkiye
Adil Üretici
Adil Üretici
Tüm Ürünler (7 ürün)
Hakkında

Kozalak Yangın, 2021'deki Türkiye orman yangınlarının ardından doğan bir vizyonla hayata geçti. O felaketin yarattığı acı gerçek, bizi harekete geçirdi ve benzersiz bir çözüm bulma kararı aldık. Kozalak, orman yangınlarını etkili bir şekilde önlemeyi hedefleyen bir misyonla yola çıktı, kullanılan IoT(Akıllı cihaz ) teknolojisi ve makine öğrenmesi ile hızlı tespit ve düşük maliyetli çözümler sunmayı amaçlıyor.

"Ağaçlar İçin Giyilebilir Teknoloji" ile çevresel verileri anlık olarak izleyerek, yüksek riskli bölgeleri ve yangın belirtilerini erken tespit ediyoruz. Ölçüm cihazları aracılığıyla hava kalitesi, nem, sıcaklık, rüzgar hızı, rüzgar yönü ve gaz sınıflandırmasını takip ediyoruz. Bu verileri kullanarak belirlenen eşik değerlerine ulaşıldığında, sistem otomatik olarak alarm verir, böylece yangının önlenmesine hızla katkı sağlar.

Yangın sistemi, ağaçların yaprakları altında ölçümlerini gerçekleştirirken yangın riskini, tütme aşamasındaki dumanı ve atmosferik ölçümleri daha yüksek çözünürlükte ve hassas bir şekilde analiz eder. Bu, bize alana özgü projeksiyonlar üretme yeteneği kazandırır ve sorunu kökten çözmeyi hedefleriz. Bu sayede, çevre, ekonomi ve toplum üzerindeki olumsuz etkileri en aza indirme amacını güdüyoruz. Kozalak, gelecek orman yangınlarını öngörmede önemli bir adım olacak, çünkü biz sadece bir çözüm sunmuyoruz aynı zamanda geleceği şekillendirmeye yönelik bir taahhütte bulunuyoruz.

Suat Batuhan Esirger
Kozalak Yangın
Değerlendirme
Doğa Dostu
İnsan Dostu
Hizmet Kalitesi
Ürün Kalitesi
Hesaplılık
Güvenilirlik
Genel Değerlendirme
iletişim
Kurum Ünvanı
Binary Labs Teknoloji AŞ
Yetkili Kişi
Suat Batuhan Esirger
Beyan
Hangisi Sizi Daha İyi Tanımlar?
Sosyal Girişim
İşletmenizi/Sizi daha iyi tanıyabilir miyiz?
Kozalak Yangın olarak 2021 yılındaki yangınlarda saha çalışmalarında bulunarak ve sonrasında "Bir şeyleri daha iyi yapabiliriz" diyerek yola çıktık. Ağaçlar yandıklarını kendileri haber verselerdi diyerek sensör tabanlı bir orman yangını erken tespit sistemi geliştirdik.
Yarattığınız değişimi, ekolojik ve/veya sosyal faydayı bizimle paylaşabilir misiniz?
Şuana kadar 1.6 milyon metrekarenin üzerinde alan koruduk. Özellikle yangınları daha büyümeden tespit ederek söndürme çalışmalarının efektif ve de yangınların daha az hasarla atlatılmasını sağlayan bir sistemimiz var. Bu sayede hem ormanların ekolojisinin korunmasını, hem yangınlar sebebiyle salınan gazların minimize edilmesini, hem de orman çifçilerinin ekonomik faliyetlerinin korunması konusunda çalışmalar gösteriyoruz.
Hangi alanda faaliyet yürütüyorsunuz?
Tarım ve/veya Gıda
Ürün ve/veya hizmetleriniz nelerdir?
Orman yangınlarını erken tespit eden ve hava kalitesi ölçen cihazlar/hizmet
Good4Trust dükkanda kendi üretimleriniz haricinde ürün veya hizmet satmayı planlıyorsanız, bunları nereden temin edeceksiniz? Bu ürünler neler olacak?
Ürünleri kendimiz, İstanbul'daki üretim alanımızda üretiyor olacağız. Ana olarak "orman yangını erken tespit hizmeti" sunmakla birlikte bu bir donanım eşliğinde yapıldığı için belirli kullanım senaryolarında cihaz satışı da söz konusu olacaktır.
Birlikte çalıştığınız üreticiler varsa onlarla kurduğunuz ilişkiyi detaylandırabilir misiniz?
-
Kullandığınız hammaddeleri nerelerden tedarik ediyorsunuz? Bu hammaddeler ekolojik ve sosyal açıdan adil, duyarlı bir biçimde üretiliyor mu?
Kullanılan sensörler ve devre elemanlarının bir kısmı yurtiçinden bir kısmı da yurt dışından tedarik ediliyor. Devrenin dizgisi, kod yüklemesi, montaj, ve paketleme bölümleri İstanbul'daki üretim alanımızda yapılıyor.
Üretim veya hizmet yeriniz hakkında bilgi verir misiniz?
Üretim alanımız İstanbul'da Bakırköy'de bulunuyor. 300m2lik bir üretim alanımız bulunmakta. Aktif olan solar panellerimiz sayesinde tükettiğimiz elektriğin %60'ını güneş enerjisinden sağlıyoruz.
Ürettiğiniz ürünlere ilişikin herhangi bir sertifikanız varsa belirtir misiniz?
-
Tarımsal Üretim Yapıyor Musunuz?
hayır
Ürettiğiniz gıdalarda herhangi bir katkı maddesi ya da koruyucu içerik kullanıyor musunuz?
Hayır
Gıda üretim izniniz var mı?
Hayır
Kullandığım enerji kısmen veya tamamen yenilenebilir
Üretim alanımızın çatıısndaki solar paneller ile kullandığımız elektriğin %60a yakınını güneş enerjisinden karşılıyoruz
Ürünün kullanım sonrası bertarafı (değerlendirilmesi) doğa dostu
Kullanım ömrü dolan ürünlerimiz elektronik atık geri dönüşüm tesislerine iletilerek dönüşümleri sağlanmaktadır.
Yukarıdakilerden farklı bir konuda ekolojik olarak fark yaratıyoruz
Yangınları erken tespit ederek orman ekolojisinin korunmasını, hem yangınlar sebebiyle salınan gazların minimize edilmesini, hem de orman çifçilerinin ekonomik faliyetlerinin korunması konusunda çalışmalar gösteriyoruz.
Sosyal sorumluluk projelerimiz var
Belirli bölgelerde şirket olarak insiyatif alarak kamu yararına koruduğumuz ormanlık araziler bulunmakta
Üretim veya hizmetlerinizde ekolojik ve sosyal açılardan daha duyarlı olmaya yönelik planlarınız varsa anlatır mısınız?
-
Kaç kişilik bir işletmesiniz? Ortaklar, çalışanlar?
2 kurucu ortak %44+%44, iki yatırımcı %9 + %3 olan bir ortaklık yapımız var. Ekip olarak, kurucu ortaklar dahil 7 kişiden oluşuyoruz
Sırala
Varsayılan
Çok satanlar
Fiyata göre azalan
Fiyata göre artan
Gelecek nesillere daha iyi bir dünya bırakmak için desteğini bekliyoruz.