Çarşı / Üreticiler / ion province
ion province
İZMİR / Türkiye
Niyetli Üretici
Niyetli Üretici
Kadın Üretici
Kadın Üretici
Tüm Ürünler (2 ürün)
Hakkında

"ion province" İzmir Foça’da 13 dönümlük arazide lavanta yetiştiricisi olan Bade Bilgen tarafından hazırlanan bir kadın girişimidir. 

Foça yöresinde lavantanın atası sayılan, ‘Karabaş Otu’ adlı bitkinin yetiştiği modern akrabası olan lavantayı doğduğu topraklara geri getirdik. Böylece asırlık bir geleneği gelecekle buluşturduk.

Bu sayede farmakope standartlarına uygun analizler ile değerlendirildiğinde Türkiye’nin en iyi yağ ve hidrosol sonuçlarına ulaştık. 

Lavantayla başlayan “İon Şifa Tarımı” projemiz bölge florasına uygun diğer şifalı bitkilerle gelişimini sürdürürken, Bade Bilgen lavanta ve diğer tıbbi aromatik bitki yetiştiricisine danışmanlık hizmeti veriyor.

Bade Bilgen
ion province
Değerlendirme
Doğa Dostu
İnsan Dostu
Hizmet Kalitesi
Ürün Kalitesi
Hesaplılık
Güvenilirlik
Genel Değerlendirme
iletişim
Kurum Ünvanı
İON PROVİNCE TARIM ÜRÜNLERİ TASARIM TUR. HİZ. SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.
Yetkili Kişi
Bade Bilgen
Beyan
Hangisi Sizi Daha İyi Tanımlar?
Sosyal Girişim
İşletmenizi/Sizi daha iyi tanıyabilir miyiz?
Merhaba ion province markasının kurucusuym. Markama ismini veren, topraklarımızın da bulunduğu FOÇA nın kadim sahibleri olan İON medeniyeti; yörenin florasındaki bitkilerden mora yakın bir pigment elde ediyorlardı. Elimizdeki toprakların DNA sında karşıma çıkan karabaş otunu takip ederek; 2016 nın kasım ayında Devlet desteği ile köyüne dönenlere tanınan “Genç Çiftçi Hibe Projesi ” kapsamında , 13 dönümlük arazimde lavanta ekmeye karar vererek bu yolculuk başladı. Sürdürülebilir bir üretim ve ürüne dönüşme süreci ile birlikte; İON lavanta yağ ve hidrosolleri FARMAKOPE standartlarına göre TÜRKİYE deki en iyi sonuçlarını elde etti. ion province markası bilgi ve deyimler ile, ege bölgesinde yine toprak florasını inceleyerek tıbbi aromatik bitki yetiştiriciliği konusunda danışmanlık hizmeti veriyor.. Biz ion olarak Ege topraklarının mucizelerini küçük şişelere sığdırıyoruz. Doğanın içinde olmayı hayal edenlere eşsiz kokumuzun esintisi ile farkındalık yaratıyoruz. Bade Bilgen
Yarattığınız değişimi, ekolojik ve/veya sosyal faydayı bizimle paylaşabilir misiniz?
Ailemde ve topraklarımızda ki emek veren kadınların desteği ile İON bir KADIN EMEĞİ projesine dönüştü. Biz toprakta kadınlar ile çalışıyoruz. Bu kadınların deneyimlerinden yola çıkarak 2018 yılında Foça Tarımsal kalkınma kooperatifini kurup, başkanlığını üstlendim. Mor rengin enerjisi ile başladığımız bu serüvende, KAGİDER ‘in düzenlemiş olduğu, Tarım sektöründe faliyet gösteren kadın girişimci şirketleri arasında “Gelişim ve Hızlandırma” desteğine layık görülen 21 kadın girişimci arasındaydım. Bu süreçte eğitim alan arkadaşlarım ile güç bularak “Tarımda Kadın Girişimi üretim ve İşletme kooperatifi” kurucu ortağı oldum. 2021 yılında Google Türkiye ve MediaCat ortaklığında iş dünyasının gelecek vaat eden kadınlarını tespit etmek, desteklemek ve teşvik etmek amacıyla hayata geçirilen Gelecegi Farklı Yaratan Kadınlar #SheMakes programını kazanarak, birbirinden değerli 15 kadın ve onların ilham veren hikayeleri ile yoğun bir eğitim süreci geçirme şansı yakaladım. Bu eğitim sürecinde edindiğimiz bilgilerden cesaretlenerek ion ekim alanını 13 dönümden 40 dönüme çıkardı. Ve deneme alanlarımızı arttırdık. danışmanlıklarımız ile birlikte toplamda 85 dönümde lavanta üretimi yapıyoruz.
Hangi alanda faaliyet yürütüyorsunuz?
Tarım ve/veya Gıda
Ürün ve/veya hizmetleriniz nelerdir?
Lavandula angustifolia (Mill.) ‘Sevtopolis’ türü lavantanın hasat zamanı sadece bitkinin çiçekleri toplanılarak, su ile temas etmeden buhar distilasyonu ile öz yağı ve suyu (hidrosol) elde edilir. 5 ml. yağ ve 30/50 ml hidrosol olarak şişelenir ve etiketlenir. Ayrıca markamıza özel tasarladığımız fonksiyonel tasarımı ile 3 çeşit buhurdanlık yer alıyor.
Good4Trust dükkanda kendi üretimleriniz haricinde ürün veya hizmet satmayı planlıyorsanız, bunları nereden temin edeceksiniz? Bu ürünler neler olacak?
ion province sadece kendi ürettiği ürünler ile aranızda olmayı umut ediyor.
Birlikte çalıştığınız üreticiler varsa onlarla kurduğunuz ilişkiyi detaylandırabilir misiniz?
Kadın üreticilere gönüllü destek ve Kooperatifler ile sosyal sorumluluk projelerinde birlikte çalışıyoruz.
Kullandığınız hammaddeleri nerelerden tedarik ediyorsunuz? Bu hammaddeler ekolojik ve sosyal açıdan adil, duyarlı bir biçimde üretiliyor mu?
Ekolojik denge içerisinde topraklarımızı koruyarak ürünlerimizi kendimiz üretiyoruz.
Üretim veya hizmet yeriniz hakkında bilgi verir misiniz?
Ürünlerimiz foçada kendi tarlalarımızda üretiliyor, işleniyor ve paketleniyor.
Ürettiğiniz ürünlere ilişikin herhangi bir sertifikanız varsa belirtir misiniz?
-
Tarımsal Üretim Yapıyor Musunuz?
evet
Ne tür tohum ve fide kullanıyorsunuz?
tıbbi aromatik bitki türlerinden lavandula angustifolia sevtopolis mill. türü lavanta fidesi
Tohumlarınızı nereden temin ediyorsunuz?
Tohum yolu ile üretim yapılmıyor.
Kimyasal (böcek öldürücü ilaç, ot öldürücü ilaç, mantar öldürücü ilaç, fenni gübre, vs) girdi kullanıyor musunuz?
Ürünümüzün kendisi “lavanta” zararlılara karşı koruyucudur. Bu sebeple toprakta herhangi bir kimyasal mücadeleye gerek kalmamaktadır :)
Zararlılarla mücadele yöntemleriniz neler?
-
Sulama yapıyorsanız nasıl yapıyorsunuz? İyileştirmek mümkün mü?
Damlama sulama yöntemi ile
İşlenmiş ürün üretiyor musunuz?
evet
Ürettiğiniz gıdalarda herhangi bir katkı maddesi ya da koruyucu içerik kullanıyor musunuz?
Hiç bir katkı maddesi içermiyor.
Gıda üretim izniniz var mı?
Tarımsal üretim yapıyoruz.
Üretimde akılcı su kullanımı uyguluyoruz
-
Yukarıdakilerden farklı bir konuda ekolojik olarak fark yaratıyoruz
-
Kadını güçlendiren bir yapımız var
-
Gelirimizin belli oranıyla sosyal projeleri destekliyoruz
Gelirimizin bir kısmı, toprakta çalıştığımız kadınların güçlenmesi için harcanıyor.
Sosyal açıdan bir fark yaratmıyor olabiliriz. Güçlü yanımız çevresel yanımız.
-
Üretim veya hizmetlerinizde ekolojik ve sosyal açılardan daha duyarlı olmaya yönelik planlarınız varsa anlatır mısınız?
2022 de yeniden büyüme hedefini sağlam adımlarla yinelemek istiyoruz. Ben izmirliyim. Ve beni kadın ağırlıklı bir aile büyüttü bu yüzden izmirin kültürünü de doğru anlatabilir olmak benim için çok önemli ion markasının temeli bunun üzerine oturuyor. Tarımda kadın emeğini/dayanışmasını korumak ve güçlendirmek ise markanın yaşam sürecindeki olmazsa olmazı. Şimdi "İon Province" şifa tarımı projesiyle daha teknolojik ve daima kadın emeğini ve gücünü önceleyen bir tarım merkezini hayata geçirmeyi planlıyorum.
Kaç kişilik bir işletmesiniz? Ortaklar, çalışanlar?
Bu bir aile şirketi. Annem babam ve kardeşimden oluşuyor. Çalışanlarımız sezonluk toprakta bize yardımcı olan kadınlarımız
Kategoriler
Sırala
Varsayılan
Çok satanlar
Fiyata göre azalan
Fiyata göre artan
Gelecek nesillere daha iyi bir dünya bırakmak için desteğini bekliyoruz.