Çarşı / Üreticiler / Akantus Art
Akantus Art
MUĞLA / Türkiye
Azimli Üretici
Azimli Üretici
Tüm Ürünler (133 ürün)
Geyik Otu - Böğürtlen Bileklik
120,00 TL
Abanoz Ağacı Küpe 1
110,00 TL
Abanoz Ağacı Küpe 2
110,00 TL
Abanoz Ağacı Küpe 3
110,00 TL
Abanoz Ağacı Küpe 4
110,00 TL
Kurutulmuş Mandalina Küpe
110,00 TL
Abanoz Ağacı Küpe 5
110,00 TL
Abanoz Ağacı Küpe 6
95,00 TL
Karabiber Meyvesi Küpe
110,00 TL
Hakkında

Merhaba, biz Aslı ve Ali. 

Ali, Kimya ile Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Teknikeri. Ben ise Arkeoloji öğrenimime devam etmekteyim. Akantus Art oluşumunu kurma önceliğimiz Anadolu'nun biyoçeşitliliğinin tanınması ve korunması için bilimin ışığında sanat çalışmaları yapmaktır. Bunun yanı sıra yüzlerce bitki türünden kendi tasarımımız olan yüzlerce farklı modelde takılar üretiyoruz. Sanat çalışmalarımızda nesli tehlike altındaki türlere öncelik tanıyor, bilimsel ve kültürel açıdan bilgi veriyor ve doğayı koruma amacı güden geniş bir ağ oluşturmayı hedefliyoruz. Sanatın en içinden çıkılmaz konuları dahi ifade gücünden yararlanarak, insanları doğa için birleştirmeyi ve kaynaştırmayı istiyoruz. Toplumda ilk dikkat çeken şey dış görünüş olduğundan üretimlerimizi "takı" üzerinde yoğunlaştırdık. Bu sayede yaratmayı hedeflediğimiz toplumsal algı ve ürünlere olan 'acaba bu nedir' sorusuyla gelen merak, amaçladıklarımız için büyük önem arz ediyor. Oluşan merakın devamında kişi bitkiler, hayvanlar ve mantarlar alemini tanıyor, biyoçeşitliliğin önemine dair bir şeyler işitiyor ve doğaya dair cevaplanmasını isteyebileceği birçok soruyla bulunduğu ortamdan ayrılıyor. Oluşan ilk merak diğer ikincisini tetikliyor ve basit gibi görünen bu süreç, bir kişide dahi oluşabilecek bilinci hedefliyor. Çünkü biliyoruz ki içi doldurulmamış bütün kavramlar ve ideolojiler çökmeye mahkumdur. Doğayı anlatarak, onu tanıtarak ve insanlarda 'merak' uyandırarak onu korumayı sürdürebiliriz. Üretirken en önemli prensiplerimizden biri de; gereğinden fazla tüketmemek. Bu ne anlama geliyor? İçerisinde bulunduğumuz çağda 'fazla tüketimin' yanı sıra 'fazla üretim' de ciddi bir sorun oluşturuyor. Bu sebeple doğadan topladığımız her bitkisel malzemeyi gereğinden fazla almamaya dikkat ediyoruz. En az tüketim ile en fazla üretim elde etmek bizim için vazgeçilmez bir unsur oluyor.

Doğayı korumak onu tanımakla başlar ve sloganımız olan "Doğayı Tarzında Yansıt" diyoruz.

Aslı Acar Kaya
Akantus Art
Değerlendirme
Doğa Dostu
İnsan Dostu
Hizmet Kalitesi
Ürün Kalitesi
Hesaplılık
Güvenilirlik
Genel Değerlendirme
iletişim
Kurum Ünvanı
Aslı Acar Kaya
Yetkili Kişi
Aslı Acar Kaya
Beyan
Hangisi Sizi Daha İyi Tanımlar?
Küçük Üretici
İşletmenizi/Sizi daha iyi tanıyabilir miyiz?
Merhaba, Biz Aslı ve Ali. Ali, Kimya ile Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Teknikeri. Ben ise Arkeoloji öğrenimime devam etmekteyim. Akantus Art oluşumunu kurma önceliğimiz Anadolu'nun biyoçeşitliliğinin tanınması ve korunması için bilimin ışığında sanat çalışmaları yapmaktır. Bunun yanı sıra yüzlerce bitki türünden kendi tasarımımız olan yüzlerce farklı modelde takılar üretiyoruz. Sanat çalışmalarımızda nesli tehlike altındaki türlere öncelik tanıyor, bilimsel ve kültürel açıdan bilgi veriyor ve doğayı koruma amacı güden geniş bir ağ oluşturmayı hedefliyoruz. Sanatın en içinden çıkılmaz konuları dahi ifade gücünden yararlanarak, insanları doğa için birleştirmeyi ve kaynaştırmayı istiyoruz. Toplumda ilk dikkat çeken şey dış görünüş olduğundan üretimlerimizi "takı" üzerinde yoğunlaştırdık. Bu sayede yaratmayı hedeflediğimiz toplumsal algı ve ürünlere olan 'acaba bu nedir' sorusuyla gelen merak, amaçladıklarımız için büyük önem arz ediyor. Oluşan merakın devamında kişi bitkiler, hayvanlar ve mantarlar alemini tanıyor, biyoçeşitliliğin önemine dair bir şeyler işitiyor ve doğaya dair cevaplanmasını isteyebileceği birçok soruyla bulunduğu ortamdan ayrılıyor. Oluşan ilk merak diğer ikincisini tetikliyor ve basit gibi görünen bu süreç, bir kişide dahi oluşabilecek bilinci hedefliyor. Çünkü biliyoruz ki içi doldurulmamış bütün kavramlar ve ideolojiler çökmeye mahkumdur. Doğayı anlatarak, onu tanıtarak ve insanlarda 'merak' uyandırarak onu korumayı sürdürebiliriz. Üretirken en önemli prensiplerimizden biri de; gereğinden fazla tüketmemek. Bu ne anlama geliyor? İçerisinde bulunduğumuz çağda 'fazla tüketimin' yanı sıra 'fazla üretim' de ciddi bir sorun oluşturuyor. Bu sebeple doğadan topladığımız her bitkisel malzemeyi gereğinden fazla almamaya dikkat ediyoruz. En az tüketim ile en fazla üretim elde etmek bizim için vazgeçilmez bir unsur oluyor. Doğayı korumak onu tanımakla başlar.
Yarattığınız değişimi, ekolojik ve/veya sosyal faydayı bizimle paylaşabilir misiniz?
Sloganımız olan "Doğayı Tarzınızda Yansıtın" ile yanıt vermeye başlamak istedik. Birçok insanın tabiata olan bakış açısını çok fazla değiştirdiğimizi gözlemliyoruz. Esasında kullandığımız bitkiler ve bunlar ile tasarladığımız hayvanlar, bitkiler ve mantarlar aleminden olan canlıların tanıtılmasını bilimsel, mitolojik, edinimsel, hikayeler ve kültürel bakımdan insanlara anlatıyoruz. Yaptığımız iş doğrultusunda birçok insanın tabii bilimlere akademik olarak yönelmelerine de vesile olduğumuz gibi etkin bir çevreci de olduklarını gözlemliyoruz. İnsan bilinmezlikten korkar ve ne yapacağını bilemeyebilir, bir şeyi tanımadan da onu korumaya çalışırken ne yapılması gerektiğini bilemeyiz. Bu yüzden biyoçeşitlilik ile kurulan bilimsel ve duygusal bağ doğayla bütün olarak yaşayabilinmesine birçok açıdan imkan sağlıyor. Sağlam bir temel oluşmuş oluyor. 😊🌿
Hangi alanda faaliyet yürütüyorsunuz?
Aksesuar ve Dekorasyon
Ürün ve/veya hizmetleriniz nelerdir?
Yüzlerce bitki türünden binlerce farklı tasarımda takılar ve aksesuarlar üretiyoruz. Bu takılarımızda kimi zaman Doğu Karadeniz'de yayılış gösteren bir bitki eşlik ederken, kimi zaman Trakya'da Istranca Dağları'nda, kimi zaman Toroslar'da yaşayan bitkiler eşlik ediyor. Kısaca Anadolu'nun üç fitocoğrafi bölgesinden bitkiler kullanıyoruz. Bunun yanı sıra geleneksel ahşap oyma sanatıyla Türkiye'de yayılış gösteren türleri tablo ve dekorasyon haline getiriyoruz. Takı, aksesuar, tablo, düş kapanı gibi çalışmalarımızı satmayı planlıyoruz.
Good4Trust dükkanda kendi üretimleriniz haricinde ürün veya hizmet satmayı planlıyorsanız, bunları nereden temin edeceksiniz? Bu ürünler neler olacak?
Henüz böyle bir düşüncemiz yok. ☺️
Birlikte çalıştığınız üreticiler varsa onlarla kurduğunuz ilişkiyi detaylandırabilir misiniz?
Sevgili eşimle birlikte üretiyoruz. Örneğin birimiz ahşap oyma tablo ve takıların boyamasını yaparken birimiz de onların ıskarpela ile şekillendirilmesini sağlıyor. Sevgi dolu sıcacık bir iş paylaşımı yapıyoruz her gün aramızda ☺️
Kullandığınız hammaddeleri nerelerden tedarik ediyorsunuz? Bu hammaddeler ekolojik ve sosyal açıdan adil, duyarlı bir biçimde üretiliyor mu?
Üretim materyallerimizin herbirini bizzat doğadan ya da bahçemizden topluyoruz. Tabiatın herkes için ortak ve korunarak sürdürülmesi gerektiğini düşündüğümüzden, duyarlı bir şekilde toplayıcılık yapıyoruz. Özellikle en çok bu konuda hassas davranıyoruz. Paketleme malzemelerimiz ise atık karton kutularından kendimiz yapıyoruz. Plastiksiz bir kargoyu savunduğumuzdan kargo firmalarında dahi poşete koydurtmuyoruz. Karton kutu halinde gönderiyoruz.
Üretim veya hizmet yeriniz hakkında bilgi verir misiniz?
Muğla Köyceğiz'in bir köyünde, bahçemizde ve evimizde üretim yapıyoruz. Kediler ve köpekler atölyemizin eşlikçileri.
Ürettiğiniz ürünlere ilişikin herhangi bir sertifikanız varsa belirtir misiniz?
Yok
Ürün kategorileriniz nelerdir?
Ev Ve Yaşam, Eğitim, Sanat Ve Yayınlar, Çanta Ve Aksesuarlar, İlerleyen Süreçte Seramik Malzemeden De Çalışacağız.
Üretimde akılcı su kullanımı uyguluyoruz
Hemen hemen üretim yaparken suya ihtiyacımız olmuyor. Takılarımızda kullandığımız bazı bitkileri bahçemizden temin ediyoruz, bunları ise damla sulama yöntemiyle suluyor veya sulamaya çok az ihtiyaç duyan bitkileri tercih ederek sağlıyoruz.
Paketlememiz doğa dostu
Herhangi bir atık oluşturmadan, yeniden kullanılabilir pamuk ip ve craft kutular ile paketleme yapıyoruz.
Atık yönetimimiz doğa dostu (Üretiminizden ya da ürünlerinizin kullanımı sonrası çıkan atıklar nasıl değerlendiriliyor?)
Tamamen bitkilerden çalıştığımız için oluşan ahşap yonga parçaları, kabuklar, çiçekler, kökler vs herşey kompost olarak tekrar toprağa dönüşüyor. Üretimlerimizde kullandığımız tek plastik olan misinayı yeni bir alternatif bulana kadar kullanmayı sürdürmek zorundayız. Bilekliklerimizde kullandığımız bu misinadan artan parçaları plastik geri dönüşüm kutularına atıyoruz.
Kullandığım enerji kısmen veya tamamen yenilenebilir
Tamamen beden gücü ile ürettiğimiz için elektriksel enerjiye pek ihtiyaç duymuyoruz. Kahve makinesi sayılıyor mu? 🤭 (Enerji kaynağımız konut elektriği)
Ürün dağıtım zincirimiz doğa dostu
Yaşadığımız ilçede yakın civardan bir sipariş olduğunda bisikletle ya da yürüyerek teslim ediyoruz. Şehirler arası teslimatlarda mecburen kargo firmalarıyla çalışıyoruz. Mümkün olduğunca kargo firmasının evimize veya bizim firmaya olan gel-git durumunu azaltmak için toplu kargo çıkarmaya özen gösteriyoruz.
Ürünün kullanım sonrası bertarafı (değerlendirilmesi) doğa dostu
Üretilen her ürün bitkisel içerikli olduğu için; ormanda yürürken, şehirde koştururken kaybettiğiniz bir takı, organik atık ya da tohum olarak toprağa düşecektir. Ahşap oyma eserlerimiz ise akrilik boya dışında herhangi bir kimyasal ihtiva etmemekle beraber ömürlük kullanıma uygun üretilir.
Yukarıdakilerden farklı bir konuda ekolojik olarak fark yaratıyoruz
NATURA DERNEĞİ olarak ülkemizin çeşitli alanlarında yarasalar ile ormanlarımızı korumak adına bilimsel projelerde yer alıyoruz. Ayrıca Güneybatı Anadolu'da yayılış gösteren yaban kedilerinin popülasyon artışı ve korunması için yine çeşitli çalışmalarımız mevcut. Derneğimizin bünyesinde Köyceğiz'de 2021 büyük yangını için yangın rehabilitasyon çalışmalarımız birkaç yıl boyunca sürecek bilimsel bir çalışmalarımızdan yine birtanesi. Ayrıca çeşitli STK'larda ve Çevreci derneklerde ekolojik çalışmalarda yer alıyoruz.
Yukarıdakilerden farklı bir konuda fark yaratıyorum
Bilimsel olarak çeşitli projeler yürütüyoruz. Birçok STK ve çevre dernekleriyle çalışmalar yapıyoruz.
Üretim veya hizmetlerinizde ekolojik ve sosyal açılardan daha duyarlı olmaya yönelik planlarınız varsa anlatır mısınız?
Şu anda ulaşabildiğimiz plastiksiz kargo paketleme imkanını sıfır atık kargoya dönüştürmeyi hedefliyoruz. Böyle bir ürün üretildiğinde yararlanmak için değerlendirmeye alacağız.
Kaç kişilik bir işletmesiniz? Ortaklar, çalışanlar?
2 kişiyiz, sevgili eşimle birlikte ortak çalışıyoruz.
Sırala
Varsayılan
Çok satanlar
Fiyata göre azalan
Fiyata göre artan
Gelecek nesillere daha iyi bir dünya bırakmak için desteğini bekliyoruz.