Giyi
İSTANBUL / Türkiye
Adil Üretici
Adil Üretici
Kadın Üretici
Kadın Üretici
kategoriler
Tüm Ürünler (0)
Tüm Ürünler (0 ürün)
Hakkında

Giyi, 2019 yılının sonunda Göknil Bigan tarafından kıyafetlerin, emeğin değerinin bilindiği, sezonluk değil zamansız, giyenlerin kıyafetleri dönüştürebileceği ve yaratıcı, özgür ve özenli yanlarını ortaya çıkarabileceği bir gardırop özlemiyle kuruldu. 

Giyi, atıksız döngüsel bir üretim hayaliyle yola çıktı. Üretim fazlası malzemeler ileridönüşüm ile yeniden hayat buluyor.

Üretim fazlası kumaşlar el dokuma tezgahlarında dokunarak kemerlere, farklı dikiş teknikleriyle yorumlarak aksesuarlara dönüştürülüyor.  

Göknil Bigan
Giyi
Değerlendirme
Doğa Dostu
İnsan Dostu
Hizmet Kalitesi
Ürün Kalitesi
Hesaplılık
Güvenilirlik
Genel Değerlendirme
iletişim
Kurum Ünvanı
Giyi Tekstil San ve Tic Ltd Şti
Yetkili Kişi
Göknil Bigan
Beyan
Ürün ve/veya hizmetleriniz nelerdir?
Giyi bir hayalle başladı. Kıyafetlerin bizi dönüştürmesi yerine, bizim kıyafetleri dönüştürdüğümüz, giysilerin değerinin bilindiği, kendimize, doğaya özen ve içimizdeki yaratıcı gücü ortaya çıkarma hayaliyle başladı. GİYİ, kitlesel üretim ve tüketim alışkanlıklarına alternatif, adil, insan doğasına ve diğer tüm canlılara saygılı, kaliteli bir tasarım, üretim ve tüketim şeklini benimseyen yeni bir marka olarak yola çıktı. Tam da bu sebeple, GİYİ, üretim aşamasından tedarik zincirinde, kullanılan kumaş ve malzemelerden döngüsel iş modeline her alanda olabildiğince sorumlu davranmayı kendine hedef seçti. Giyi, hayatına küçük bir koleksiyon, az malzeme ve yalın bir üretim modelini benimseyerek başladı. Sürdürülebilirlik kavramının sadece kullanılan malzemeyle değil, tüm tasarım, üretim, tüketim ve kullanım yaklaşımına yayılması ve bütünsel bir şekilde ele alınması gerektiğini düşünüyoruz. Sürdürülebilirlik, tasarımla başlıyor. Giyi elbiseleri, farklı şekillerde giyilmek üzere tasarlandı. İlk koleksiyonu sadece hem elbise hem ceket olarak giyilebilen parçalardan oluşuyor. Giyi elbiseleri mevsimsiz ve sezonsuz. Al, kullan at döngüsünün dışına çıkan farklı bir tüketim anlayışı öneriyor. Giyi elbiseleri, doğada çözülebilen malzemeler kullanılarak üretiliyor. Giyi’nin ilk koleksiyonunda %100 organik denim, pamuk, keten, Tencel karışımlı denim, kupro ve kupro keten kumaşlarını kullandık. Polyester ve benzeri fabrika üretimi kimyasal içerikli sentetik kumaşları hem insan sağlığını hem de çevreyi önemsediğimiz için kullanmıyoruz. Doğal malzemeleri olduğu kadar izlenebilir bir üretim sürecini, sosyal ve çevresel etkileri açısından duyarlı ve sürdürülebilir bir çalışma modelini önemsiyoruz. Paketleme için ham boyanmamış %100 pamuk kumaştan, her zaman işinize yarayabilecek çok amaçlı omuz çantaları tasarladık. Çantalarımız İlkadım Kadın Kooperatifi tarafından dikiliyor. Elbiselerimiz dikilirken elimizde kalan atık kumaşları değerlendirmek için birkaç yol denedik. İleridönüşüm yoluyla denim kumaş fazlalarını yaka iğnelerine dönüştürdük. Kupro kumaş fazlaları ile ise İlkadım Kadın Koopeeratifi tarafından el dokuma tezgahında kemerlere dönüştürüldü. Good4Trust'ta öncelikle, %100 organik pamuk ile üretilen elbise/ceket ürünümüzü ve üretim fazlası kumaşlardan yaptığımız yaka iğnesi ve el dokuması kemerlerimizi satışa sunmak isteriz.
Üretim veya hizmet yeriniz hakkında bilgi verir misiniz?
Giyi’nin ilk denim üretimlerini Kilis Ekrem Çetin ÇATOM’un bünyesindeki atölyede yaptık, ÇATOM’da çalışan kadınlara Giyi’nin noktalarını işleterek gelir sağladık. Kilis’teki atölye maalesef geçici olarak kapandı, ama Giyi olarak Anadolu’yu içine alan kapsayıcı üretim modellerine inanıyoruz, bu alandaki arayışlarımız devam ediyor. Şu anda üretimimiz İstanbul'da Adnan ustanın atölyesinde gerçekleşiyor. Adnan usta yılların zanaatkarlığyla elbiseleri tek tek dikiyor. Çanta, işlemeler ve aksesuarlar Nurtepe İlkadım Kadın Kooperatifinde üretiliyor.
İşletmenizin ortak ve çalışanları hakkında bilgi verir misiniz? Kaç kişilik bir işletmesiniz?
Giyi'yi tek başıma kurdum. Tasarım ve üretim süreçlerinin takibi bende. Dijital konularda ve iletişim, görsel ve metinler için dışarıdan hizmet aldığım ekip arkadaşlarım var. 5 kişilik bir işletmeyiz diyebilirim.
Ürün veya hizmetimizin kendisi çevresel açıdan bir fark yaratmayı hedefliyor.
Doğal malzemelerle ürettiğimizi her fırsatta farkındalık amaçlı anlatıyoruz. Etiket okumayı, az tüketmeyi teşvik ediyoruz. Çok amaçlı kullanıldığı için az al çok kullan felsefesini benimsiyoruz.
Kullandığımız hammadde, malzemeler (dolayısı ile tedarikçilerimiz de) kısmen veya tamamen doğa dostu
Giyi’nin ilk koleksiyonunda %100 organik denim, pamuk, keten, Tencel karışımlı denim, kupro ve kupro keten kumaşlarını kullandık. Polyester ve benzeri fabrika üretimi kimyasal içerikli sentetik kumaşları hem insan sağlığını hem de çevreyi önemsediğimiz için kullanmıyoruz.
Akılcı su kullanımı uygulamalarımız var
Denim tedarikçimiz Orta Anadolu su tüketimi konusunda inovatif çözümleri var.
Paketlememiz kısmen veya tamamen doğa dostu
Satın aldığımız ürünlerin, kendileri dışında paket, etiket, poşet gibi yan malzemelerinin, ürün eve gelir gelmez çöpe gitmeleri bizi üzüyor. Sıfır atık bir hayat kolay olmasa da çabalamaya değer diye düşünüyoruz. Geri dönüştürülmüş kağıtlara bastırdığımız giysi etiketlerimizin hayatlarına kitap ayracı olarak devam ettiklerini hayal ediyoruz. Paketleme için ham boyanmamış %100 pamuk kumaştan, her zaman işinize yarayabilecek çok amaçlı omuz çantaları tasarladık.
Ürünün kullanım sonrası bertarafı (değerlendirilmesi) kısmen veya tamamen doğa dostu
Tüm malzemeler doğada çözünülebilir.
Ürün veya hizmetimizin kendisi sosyal olarak bir fark yaratmayı hedefliyor
izlenebilir, şeffaf bir üretim süreci ve tedarik zinciri kurmak hedefimiz. çalışmayan kadınları ekonomiye kaandırmak, kapsayıcı iş modeli hedefini il ketapta kadın kooperatifleriyle çalışarak gerçekleştiriyoruz.
Adil bir ücretlendirme ve sosyal haklar (özel sigorta, çalışan destek sandığı, tatiller, izinler, esnek zaman uygulaması vs) ilkelerimiz var.
Adil ücret, Esnek çalışma
Kadını güçlendiren bir yapımız var
Kadın kooperaifleri ile çalışıyoruz. Elemeğini üretim sürecimize katıyoruz.
Sosyal sorumluluk projelerimiz var
Son 4 haftadır kumaş maske üretiyoruz ve Anadoluda ihtiyaç duyan köylere bağışlıyoruz.
Kategoriler
Sırala
Varsayılan
Çok satanlar
Fiyata göre azalan
Fiyata göre artan
Gelecek nesillere daha iyi bir dünya bırakmak için desteğini bekliyoruz.