Çarşı / Üreticiler / Sarıyer Girişimci Kadın Kooperatifi
Sarıyer Girişimci Kadın Kooperatifi
İSTANBUL / Türkiye
Adil Üretici
Adil Üretici
Kadın Üretici
Kadın Üretici
kategoriler
Tüm Ürünler (0)
Tüm Ürünler (0 ürün)
Hakkında

Ortaklarının tümü kadınlardan oluşan Sarıyer ve Civarı Girişimci Kadın, Çevre, Kültür ve İşletme Kooperatifinin temel amacı kadınların ekonomik, sosyal ve kültürel ihtiyaçlarını karşılamaları için destek vermektir. ​ Kadınların Kooperatifin atölyesinde ve evlerinde çeşitli ürünler üretmelerine ve bu ürünlerin pazarlanmasına destek olmaktadır. Çeşitli eğitim faaliyetleri düzenleyerek kadınları katma değeri yüksek kaliteli ürünler üretmeleri için desteklemekte ve teşvik etmektedir. ​ Yapılan çalışmalarda erken emekli olmuş, aktif bir yaşam sürmeye devam etmek isteyen, birçok becerisi ve yeteneği bulunan kadınların aynı zamanda toplum içerisinde faydalı işler yapma motivasyonları olduğu gözlemlenmiştir. Sarıyer Girişimci Kadın Kooperatifi 2012 yılında kuruluşundan bu yana Sarıyer bölgesindeki birçok kadına ulaşmış, üretim ve satış faaliyetleri gerçekleştirmiş, kadınları girişimciliğe teşvik etmiştir. ​ Kadınların yaratıcı potansiyelini harekete geçirmek, becerilerini ve yeteneklerini değerlendirerek anlamlı ürün ve hizmetlere dönüştürmek amacıyla çalışmalarına devam etmektedir.

PINAR ONCEL
Sarıyer Girişimci Kadın Kooperatifi
Değerlendirme
Doğa Dostu
İnsan Dostu
Hizmet Kalitesi
Ürün Kalitesi
Hesaplılık
Güvenilirlik
Genel Değerlendirme
iletişim
Kurum Ünvanı
SS Sarıyer ve Civarı Girişimci Kadın, Çevre, Kültür ve İşletme Kooperatifi
Yetkili Kişi
PINAR ONCEL
Beyan
Ürün ve/veya hizmetleriniz nelerdir?
Kadınlar tarafından dikiş, örgü, nakış vb teknikler kullanılarak üretilen ev tekstili ürünleri, fonksiyonel aksesuarlar.
Üretim veya hizmet yeriniz hakkında bilgi verir misiniz?
Kooperatifin Sarıyer Belediyesi tarafından temin edilen, Zekeriyaköy Mahallesinde eskiden ilkokul olan ve ardından Halk Eğitim Merkezi olarak faaliyet gösteren binada 2 katlı merkezi bulunmaktadır. Tüm malzemelerin ve numunelerin bulunduğu 4 odalı yerimizde bir dikiş ve biçki atölyesi bulunmaktadır. Ancak üretimlerin çoğunluğu Sarıyer ilçesinin çeşitli mahallelerinde yaşayan ve çeşitli nedenlerle evden çıkamayan veya evden çalışmayı tercih eden, başka bir işte çalışma şansı bulunmayan dezavantajlı kadınlar tarafından evlerinde gerçekleştirilmektedir. Malzemeler kendilerine atölyede Kooperatifin ortakları tarafından biçilmiş olarak yarı mamul teslim edilmekte ve dikildikten/üretildikten sonra teslim alınmaktadır.
İşletmenizin ortak ve çalışanları hakkında bilgi verir misiniz? Kaç kişilik bir işletmesiniz?
Kooperatifin halihazırda 25 ortağı bulunmaktadır; çoğunluğu aktif olarak çalışmalara katılamamakta ancak faaliyetleri desteklemektedir. Çalışanı bulunmamaktadır; yönetim kurulu ve aktif ortakları gönüllülük esasına göre çalışmaktadır.
Üretim / hizmet sürecimiz doğa dostu ögeler barındırıyor
Üretimlerimizde ağırlıklı olarak üretim atığı malzemeler (sezon sonu kumaşlar, numune kartelaları vb) ve beyazlatılmamış yerli üretim ham pamuklu kumaş (Amerikan bezi) kullanılmaktadır. Plastik alışveriş poşetlerine alternatif pratik fonksiyonel alışveriş torbaları tasarlayarak plastik kullanımı konusunda bilincin artmasına ve plastik kullanımı azaltımına destek olmayı amaçlıyoruz.
Ürün veya hizmetimizin kendisi sosyal olarak bir fark yaratmayı hedefliyor
Ortaklarının tümü kadınlardan oluşan Sarıyer ve Civarı Girişimci Kadın, Çevre, Kültür ve İşletme Kooperatifinin temel amacı kadınların ekonomik, sosyal ve kültürel ihtiyaçlarını karşılamaları için destek vermektir. Kadınların Kooperatifin atölyesinde ve evlerinde çeşitli ürünler üretmelerine ve bu ürünlerin pazarlanmasına destek olmaktadır. Çeşitli eğitim faaliyetleri düzenleyerek kadınları katma değeri yüksek kaliteli ürünler üretmeleri için desteklemekte ve teşvik etmektedir. ​ Yapılan çalışmalarda erken emekli olmuş, aktif bir yaşam sürmeye devam etmek isteyen, birçok becerisi ve yeteneği bulunan kadınların aynı zamanda toplum içerisinde faydalı işler yapma motivasyonları olduğu gözlemlenmiştir. Sarıyer Girişimci Kadın Kooperatifi 2012 yılında kuruluşundan bu yana Sarıyer bölgesindeki birçok kadına ulaşmış, üretim ve satış faaliyetleri gerçekleştirmiş, kadınları girişimciliğe teşvik etmiştir. ​ Kadınların yaratıcı potansiyelini harekete geçirmek, becerilerini ve yeteneklerini değerlendirerek anlamlı ürün ve hizmetlere dönüştürmek amacıyla çalışmalarına devam etmektedir.
Çalışma ortamımız / koşullarımız nispeten iyi ve adil.
Atölyeye gelmeyi tercih etmeyen kadınların evlerinde üretim yapmalarını destekliyoruz. Üretim için ihtiyaçları olan malzemeleri kendilerine ödünç olarak veriyoruz; örneğin dikiş makinası yoksa üretim yapabilmesi için evine götürüyoruz.
Adil bir ücretlendirme ve sosyal haklar (özel sigorta, çalışan destek sandığı, tatiller, izinler, esnek zaman uygulaması vs) ilkelerimiz var.
Kadınları henüz maaşlı olarak çalıştırmamız mümkün olmamakla birlikte parça başı üretilen ürünlerde emeklerinin karşılığını vermeyi ve adil bir kazanç elde etmelerini sağlamaya çalışıyoruz.
Yönetim ilkelerimiz paylaşımcı ve yatay
Yönetim Kurulu ve aktif ortaklar olarak diğer tüm ortakların ve üreten kadınların Kooperatifin tüm faaliyetlerine katılmasını sağlamaya çalışıyoruz.
Kadını güçlendiren bir yapımız var
Kooperatifin ortaklarının tamamı kadınlardan oluşan Kooperatifimiz kadınları güçlendirmek amacıyla kurulmuş bir işletmedir. Üretim faaliyetlerinin yanı sıra kadınların yaratıcı potansiyellerini desteklemeyi ve tasarım kültürüyle tanışmalarını amaçladığımız Yaratıcılık Atölyeleri, gönüllü tasarımcılarla gerçekleştirilen Tasarım Atölyeleri düzenliyoruz, film gösterim ve sohbet etkinlikleri ile mefruşat vb teknik konularda eğitimler düzenliyoruz.
Kategoriler
Sırala
Varsayılan
Çok satanlar
Fiyata göre azalan
Fiyata göre artan
Gelecek nesillere daha iyi bir dünya bırakmak için desteğini bekliyoruz.