Çarşı / Üreticiler / Fiona's Lavender
Fiona's Lavender
NEVŞEHİR / Türkiye
Adil Üretici
Adil Üretici
kategoriler
Tüm Ürünler (0)
Tüm Ürünler (0 ürün)
Hakkında

Fiona’s Lavender, Kapadokya Bölgesi’nde, Ortahisar ve Sofular’daki tarlalarında dünyanın en kaliteli lavanta uçucu yağına sahip Lavandula angustifolia (Tıbbi Lavanta, Gerçek Lavanta veya İngiliz Lavantası olarak da adlandırılmaktadır)  cinsi lavanta bitkisini, hiçbir sentetik kimyasal kullanmadan yetiştirmekte ve buhar distilasyonu ile elde ettiği lavanta uçucu yağı ve lavanta suyunu içeriğinde başka hiçbir maddeye yer vermeden en saf ve doğal hali ile sunmaktadır.
Dükkanımızda Lavanta Uçucu Yağı ve Lavanta Suyu ile birlikte kuruttuğumuz lavanta çiçekleri ile doldurulmuş keseler, göz yastıkları, anahtarlık, kitap ayracı, amigirumi bebekler gibi markamıza özel ürünler ve lavantalı doğal sabunlarımız da beğeninize sunulmuştur.

Aycan Bul
Fiona's Lavender
Değerlendirme
Doğa Dostu
İnsan Dostu
Hizmet Kalitesi
Ürün Kalitesi
Hesaplılık
Güvenilirlik
Genel Değerlendirme
iletişim
Kurum Ünvanı
Fiona Teknoloji ve Danışmanlık Tic.Ltd.Şti
Yetkili Kişi
Aycan Bul
Beyan
Hangisi Sizi Daha İyi Tanımlar?
Şirket
İşletmenizi/Sizi daha iyi tanıyabilir miyiz?
Merhabalar. Eşim ve ben uzun yıllar boyunca finans sektöründe çalıştık. Eşim hala devam ediyor. Ben proje bazlı danışmanlık işleri yanında akademisyenlik yapıyorum. 2020'nin sonunda Kapadokya Ürgüp'ün iki ayrı bölgesinde tarlalar satın alarak lavanta dikimi yaptık. İlk hasatımızı 2022 Temmuz ayında gerçekleştirdik. Elde ettiğimiz lavanta uçucu yağı ve lavanta hidrosolünün Fiona's Lavender markası altında ürünleştirdik ve 14 Ekim 2022 de Ürgüp'te lavanta dükkanı olarak tasarladığımız bir tiny house içinde satışına başladık. detaylar için www.fionaslavender.com ve @fionaslavender instagram hesaplarını takip edebilirsiniz.
Yarattığınız değişimi, ekolojik ve/veya sosyal faydayı bizimle paylaşabilir misiniz?
Kapadokya Bölgesi genelde bölünmüş topraklara sahip bir bölge. Turizm bölgenin ana geçim kaynağı. Tarım son derece ihmal edilmiş durumda. Topraklar küçük parseller halinde temel olarak üzüm bağı, kabak, bakliyat tarımı için değerlendiriliyor, ancak yöre halkı tarımdan her geçen gün uzaklaşıyor. Turizm, bölgenin coğrafi ve tarihi özelliklerine ve son dönem yaygınlaşan balon turu aktivitesine sıkışmış durumda. Lavanta tarımı ile hem turizme yeni bir alan açmak, hem de verimli topraklara yeniden can vermeyi hedefliyoruz. Lavanta hem insana, hem toprağa şifa veren bir bitki. Sulama ihtiyacı yok. Toprağı rehabilite ediyor. Bizim diktiğimiz lavanta cinsi, ülkemizin Burdur- Isparta bölgesinde yaygın tarımı yapılan cinsten farklı olarak, İngiliz lavantası, tıbbi lavanta veya gerçek lavanta olarak da adlandırılan, dünyanın en kaliteli lavanta uçucu yağının elde edildiği Lavandula angustifolia cinsi. Bu cinsin ekonomik değeri çok yüksek, ilaç ve parfümeri sanayiinde kullanılıyor, aromaterapide en çok kullanılan uçucu yağ ve yenilebilir olma özelliği ile gıdalarda da kullanılabiliyor. Tarlalarımız çok uzun zamandır ekilmemiş olduğu için, öncelikle toprak bakımı yaptık ve toprağı canlandırdık. Üretim aşamasında hiçbir kimyasal kullanmıyoruz, ilaçlama yapmıyoruz, yabani ot temizliğini manuel olarak gerçekleştiriyoruz ve kompost gübre kullanıyoruz. Tarlalarımızda meyve ağaçlarımız ve asmalarımız da var. Onları da aynı şekilde bakıp, meyve verir hale getirdik. Yörenin kadın gücünden yardım alıyoruz. Tüm satın almalarımızı mümkün olduğunca yöreden yapıp, katkı sağlamaya çalışıyoruz. Dükkanımızda lavanta yağı ve hidrosolü yanında yine yörenin kadın gücünden faydalandığımız lavanta kesesi, lavanta kokulu örgü bebek ve yöreden temin ettiğimiz buhurdanlık vb ürünler de satıyoruz. Hedefimiz önümüzdeki sene ürün gamımıza doğal kozmetik ürünleri eklemek.
Hangi alanda faaliyet yürütüyorsunuz?
Tarım ve/veya Gıda
Ürün ve/veya hizmetleriniz nelerdir?
Lavanta uçucu yağı - Lavandula angustifolia Lavanta hidrosolü - Lavandula angustifolia Doğal kumaşlar ve Lavandula angustifolia çiçekleri ile hazırlanmış kese, uyku yastığı ve diğer özgün ürünler Kapadokya toprağı ile lavanta temalı seramik ürünler
Good4Trust dükkanda kendi üretimleriniz haricinde ürün veya hizmet satmayı planlıyorsanız, bunları nereden temin edeceksiniz? Bu ürünler neler olacak?
Sadece markamıza özel olarak tasarlanmış satılacaktır.
Birlikte çalıştığınız üreticiler varsa onlarla kurduğunuz ilişkiyi detaylandırabilir misiniz?
Markamıza özel amigurumi bebek örgüsü, doğal kumaşlardan kendi tasarımımız kese vb ürünlerin dikişi, yine markamıza özel seramik ürünlerin üretimi için tedarikçi kullanıyoruz. Ancak hepsi için yörede yaşayan kadın gücünden faydalanıyoruz. Ana ürünümüz lavanta tamamen kendi üretimimizdir.
Kullandığınız hammaddeleri nerelerden tedarik ediyorsunuz? Bu hammaddeler ekolojik ve sosyal açıdan adil, duyarlı bir biçimde üretiliyor mu?
Yukarıdaki bölümlerde açıklanmıştır.
Üretim veya hizmet yeriniz hakkında bilgi verir misiniz?
Kapadokya Bölgesi, Ürgüp
Ürettiğiniz ürünlere ilişikin herhangi bir sertifikanız varsa belirtir misiniz?
Üretimimiz oldukça yeni. Organik tarım, iyi tarım sertifika çalışmalarımız devam ediyor. Ancak her hasattan Bezmialem Üniversitesinde yaptırdığımız yağ analizimiz mevcut. Analiz sonuçlarımız son derece kaliteli yağ ürettiğimizi belgeliyor.
Tarımsal Üretim Yapıyor Musunuz?
evet
Ne tür tohum ve fide kullanıyorsunuz?
Bulgaristan kökenli çeliklerden Kırklareli'de yetiştirilmiş fidelerin dikimini yapıyoruz.
Tohumlarınızı nereden temin ediyorsunuz?
Bikti özelliği gereği tohumdan değil fideden dikim yapıyoruz.
Kimyasal (böcek öldürücü ilaç, ot öldürücü ilaç, mantar öldürücü ilaç, fenni gübre, vs) girdi kullanıyor musunuz?
Hiçbir kimyasal kullanmıyoruz. Gübre olarak ilk dikim aşamasında solucan gübresi kullanıyoruz.
Zararlılarla mücadele yöntemleriniz neler?
Lavanta bitkisinin zararlıları çok az, herhangi bir mücadele gerektirmiyor. Sadece ilk üç sene yabani ot mücadelesi son derece önemli. Bu mücadeleyi de ilaç kullanmadan yapıyoruz. Manuel çapa makinası ve insan gücü ile ot temizliği gerçekleştiriyoruz.
Sulama yapıyorsanız nasıl yapıyorsunuz? İyileştirmek mümkün mü?
Sulama yapmıyoruz. Bölge bizim faaliyet sürecimizde metrekareye yeterli yağmur aldı.
İşlenmiş ürün üretiyor musunuz?
hayır
Üretimde akılcı su kullanımı uyguluyoruz
Sulama yapmıyoruz.
Atık yönetimimiz doğa dostu (Üretiminizden ya da ürünlerinizin kullanımı sonrası çıkan atıklar nasıl değerlendiriliyor?)
Üretitimizin tek atığı distilasyon sonrası yağı ve suyu alınmış çiçeklerdir. Bunlar tarlalrımızda malçlama için kullanılıyor.
Kullandığım enerji kısmen veya tamamen yenilenebilir
Tarlalarımızda enerji kullanımı ihtiyacımız yok. Dükkanımızda güneş enerjisi panelimiz var, yenilenebilir enerji kullanıyoruz.
Ürün dağıtım zincirimiz doğa dostu
Şu an için sadece kendi dükkanımızda satış yapıyoruz. Faaliyetimiz yukarıda belirttiğimiz gibi çok yeni. Oluşturacağımız yeni satış kanallarını sizin burada yarattığınız gibi üretim ve yaşam felsefemize uygun kanallar olması için arayıştayız.
Ürünün kullanım sonrası bertarafı (değerlendirilmesi) doğa dostu
Ürünlerimizi cam şişelerde sunuyoruz. Şişelerin tekrar kullanıma açılması için bir çalışma içindeyiz.
Yukarıdakilerden farklı bir konuda ekolojik olarak fark yaratıyoruz
Kullanılmayan toprakları su tüketmeden canlandırmış olmamızın önemli bir katkı yaptığına inanıyoruz.
Ekolojik açıdan bir fark yaratmıyor olabiliriz. Güçlü yanımızın sosyal yanımız.
Sosyal fayda olarak gördüğümüz özelliğimiz yöre insanına, özellikle kadınlara iş açmak. Dükkanda ve tarlalarımızda Ürgüp'lü çalışkan kadınları istihdam ediyoruz.
Yönetim ilkelerimiz paylaşımcı ve yatay
Biz uzun yıllar profesyonel olarak çalışmış kişileriz. Ben üniversitelerde yönetim, strateji dersleri verdim. Buraya konu olan lavanta üreticiliğimiz yeni, henüz çalışan sayımız çok az, ancak geçmiş tecrübelerimiz bize paylaşmanın ne kadar değerli ve motive edici olduğunu öğretmiş durumda. Ayrıca neyin önemli olduğunu galiba yaşımız gereği derinden hissediyoruz. Henüz çok az sayıdalar ancak tüm tedarikçilerimize emeğinin karşılığı vermek istiyoruz. Herkes bize, bizi ve ürünlerimizi severek iş yapsın istiyoruz.
Kadını güçlendiren bir yapımız var
Cinsiyet ayrımcılığı yapmamakla birlikte ürünümüz kadın gücüne daha çok ihtiyaç duyuyor.
Gelirimizin belli oranıyla sosyal projeleri destekliyoruz
Lavanta üretimi üç sene sonunda ancak tam verime ulaşıyor. Bizim lavantalarımız ortalama 1,5 yaşında. Bu dönem yatırım yapmaya devam ediyoruz. Henüz tam verime ulaşmadığımız için ilk hasat üretimimiz henüz kar elde etmek için yetersiz. Bu dönem elimizdeki kaliteli ürünlerimizle kendi yaşam felsefemize de uygun kanallar oluşturuyoruz. Yani henüz paylaşacak bir gelirimiz yok:)
Adil bir ücretlendirme ve sosyal haklar (özel sigorta, çalışan destek sandığı, tatiller, izinler, esnek zaman uygulaması vs) ilkemiz var
Çalışanımız dükkanımızda kendi işyeri gibi çalışıyor. SSK güvencesi var ve satıştan pay alıyor.
Üretim veya hizmetlerinizde ekolojik ve sosyal açılardan daha duyarlı olmaya yönelik planlarınız varsa anlatır mısınız?
Şu an için bu alanda bildiğimiz her şeyi uygulamaya çalıştık. Zaman içinde ambalaj konusunda farklı çözümlere gidebiliriz. Ürünlerimiz kağıt kutu içinde içinde ve kağıt poşetlerle sunuluyor. Kağıt tüketimimizi de azaltacak ancak ürünümüzün kalitesini destekleyen optimum çözümler arayışındayız.
Kaç kişilik bir işletmesiniz? Ortaklar, çalışanlar?
Biz eşim ve ben iki ortağız. Dükkanımızda bir çalışanımız var. Tarlalarımızda dönemsel olarak çalışan yaklaşık on kişilik bir kadın gurubumuz mevcut.
Sertifikalar
Kategoriler
Sırala
Varsayılan
Çok satanlar
Fiyata göre azalan
Fiyata göre artan
Gelecek nesillere daha iyi bir dünya bırakmak için desteğini bekliyoruz.