Çarşı / Üreticiler / EkoDoku
EkoDoku
ANKARA / Türkiye
Adil Üretici
Adil Üretici
Kadın Üretici
Kadın Üretici
kategoriler
Tüm Ürünler (0)
Tüm Ürünler (0 ürün)
Hakkında

EkoDoku Sürdürülebilir Yaşam Kooperatifi kar amacı gütmeyen bir SOSYAL kooperatiftir. Kadın Girişim Kooperatifi olarak kurulan EkoDoku Sosyal Girişimdir, kar payı dağıtmaz gelirlerini sosyal fayda yaratmak için kullanır. İlhamımızı ipek böceğinin yaşam döngüsünü tamamlamasına izin veren BARIŞ İPEĞİ’nden aldık. Binlerce yıllık geleneğin aksine; “İpek böceği kelebeğinin kozadan canlı çıkmasına ve “yumurta- tırtıl- koza-pupa-kelebek- yumurta” yaşam döngüsünü devam ettirmesine izin veren bu ekolojik ve sürdürülebilir ipek üretim yöntemi, bize farklı ürün ve üretimleri de sürdürülebilirlik bakış açısı ile ele alabileceğimiz ve yenilikler katabileceğimiz fikrini verdi.

Dükkânımızda yer alan, dokuma ürünlerimiz geleneksel yöntemlerle, kadınların elinden ve el tezgâhlarından çıkmış ve Etik Moda ilkeleriyle üretilmiş Sürdürülebilir Tekstil Ürünleridir. Bu ürünler moda kaygısından uzak ve doğal süreçlerde, kaynaklar israf edilmeden üretildiler. Zamansız, doğa dostu, sağlıklı,zarif, geleneğe ve geleceğe saygılı, uzun ömürlü bir tercihi işaret ediyorlar. 
 
Sabunlarımız, birinci sınıf zeytin ve defne yağlarının onarıcı, sağlıklı etkilerini taşıyor. Onları üretirken geleneksel usulleri korumayı ve ürünün suya dayanıklılığını, tasarrufla kullanımını hedefledik.
 
EkoDoku olarak; Sürdürülebilir bir yaşam için Dünya’dan aldıklarımızı ve ona kattıklarımızı çok önemsiyoruz. Ne yediğimiz kadar ne giydiğimiz ve günlük yaşamda neleri kullandığımız çok önemli. Bu anlayışla ürettiğimiz tüm ürünler sağlıklıdır ve kullanım ömürleri uzundur.
 
Sağlık, Neşe ve Esenlik dolu günlerde kullanın. EkoDoku Ailesine Hoşgeldiniz:)

Esra ÜZEL YÜNCÜLER
EkoDoku
Değerlendirme
Doğa Dostu
İnsan Dostu
Hizmet Kalitesi
Ürün Kalitesi
Hesaplılık
Güvenilirlik
Genel Değerlendirme
iletişim
Kurum Ünvanı
SS EkoDoku Sürdürülebilir Yaşam Sanat, Bilim, Teknoloji, Kadın Girişimi, Üretim ve İşletme Kooperatifi
Yetkili Kişi
Esra ÜZEL YÜNCÜLER
Beyan
Hangisi Sizi Daha İyi Tanımlar?
Kooperatif
İşletmenizi/Sizi daha iyi tanıyabilir miyiz?
Kar payı dağıtmayan sosyal girişim olarak kadın kooperatifi statüsünde kuruldu. 9 kurucusu var, Ankara merkez ve Hatay şubesi bulunmakta. Tedarik zincirinde tarımı da dahil edersek 100 e yakın kişinin emeği var.
Yarattığınız değişimi, ekolojik ve/veya sosyal faydayı bizimle paylaşabilir misiniz?
Böcek boğma yöntemi yerine yaşam döngüsüne saygılı bir şekilde kelebek uçup gittikten sonra atık olarak tanımlanan delik kozadan ipek iplik elde ediyoruz. Kök boya ve eko baskı ile dokumalarımızı şiddetsiz ipek/barış ipeği olarak üretiyoruz. Adil üretim ve kadın emeğine dayalı ekolojik üretim yapıyoruz.
Hangi alanda faaliyet yürütüyorsunuz?
Tekstil
Ürün ve/veya hizmetleriniz nelerdir?
Barış ipeği kumaş, şal, kaşkol, peştamal, nevresim vb giyim ve tekstil ürünleri üretiyoruz. Kooperatif kuruluşu hakkında eğitimler düzenliyoruz.
Good4Trust dükkanda kendi üretimleriniz haricinde ürün veya hizmet satmayı planlıyorsanız, bunları nereden temin edeceksiniz? Bu ürünler neler olacak?
Hammaddesi bizden olacak barış ipeği takı, çanta vb. aksesuarlar planlıyoruz. Bu işin üstadı olan kadın ustalardan almayı hedefliyororuz.
Birlikte çalıştığınız üreticiler varsa onlarla kurduğunuz ilişkiyi detaylandırabilir misiniz?
Üreticilerimizin yarısı bizim ortağımız. Ancak ortak olmak için zamana ihtiyacı olduğunu belirten 3-4 üreticimiz bulunuyor. Bununla birlikte çözüm ortağı olarak çalışan sanatkar ve zanaatkar ustalarımız bulunuyor. Gençlerimizin çoğu gönüllü olarak devam ediyor.
Kullandığınız hammaddeleri nerelerden tedarik ediyorsunuz? Bu hammaddeler ekolojik ve sosyal açıdan adil, duyarlı bir biçimde üretiliyor mu?
Barış ipeği yün ipik kök boya ve eko print bizim sağladığımız hammadddelerimiz. Ayrıca pamuk ve keten iplik kullanabiliyoruz. Üretim Sertifikalı fabrikalardan satın alım yapıyoruz. Bazı kooperatifler bu alanda üretim yapacak onları da heyecanla bekliyoruz.
Üretim veya hizmet yeriniz hakkında bilgi verir misiniz?
Ankarada ev tezgahlarımız var; Hatayda ortağımızla birlikte dut ağacı bahçesinden ipekböceği besleme evi, tekstil atölyesi gibi ana üretim merkezimiz bulunuyor.
Ürettiğiniz ürünlere ilişikin herhangi bir sertifikanız varsa belirtir misiniz?
Maalesef emekleme dönemindeyiz; planladıklarımız var.
Kullandığınız kumaşlar, iplikler, boyalar vs. yerli üretim ve ekolojik ve sosyal açıdan adil mi?
Kesinlikle Adil
Üretiminizin sosyal açıdan adil olduğunu (maaş, izin, sosyal haklar vb.) beyan edebiliyor musunuz?
Evet EkoDoku olarak hepimiz sosyal koruma ilkelerine uygun hareket ediyoruz.
Paketlememiz doğa dostu
Ham pamuk erzak torbası gibi kullanılacak kendi diktiğimiz ambalajımız var
Atık yönetimimiz doğa dostu (Üretiminizden ya da ürünlerinizin kullanımı sonrası çıkan atıklar nasıl değerlendiriliyor?)
Atık neredeyse çıkmıyor, her şey sudan tutun da küle kadar değerlendiriliyor.
Yukarıdakilerden farklı bir konuda ekolojik olarak fark yaratıyoruz
Böcek boğmadan( Türkiye de ilk ve tek) doğal boylarla, el dokuması tezgahlarda üretim yaparak hem gezegenimizdeki canlıların yaşam döngüsüne devam etmesine olanak sağlıyoruz hem de ekolojik ayak izi düşük olan hammaddeler kullanıyoruz. Enerji tüketimimiz az.
Toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlayabilmek ve diğer tüm alanlardaki ayrımcılıkları engellemek için faaliyet yürütüyoruz
Türkiye’de Kadın Girişimi kooperatifiyiz, bununla birlikte tüm cinsiyetler ve herhangi bir ülke vatandaşı bize ortak olabilir.
Kadını güçlendiren bir yapımız var
Kadın ve gençleri güçlendiren yapıdayız. Okuttuğumuz kız çocukları var. Kadın ve gençlere istihdam yaratmak önceliğimiz
Kırılgan veya dezavantajlı grupları güçlendiren bir yapımız var
Özelikle kent çeperinde yaşayan, göçle gelmiş ancak istihdama katılamayan Türk vatandaşı olan olmayan kişiler için meslek edindirme çalışmamız var.
Üretim veya hizmetlerinizde ekolojik ve sosyal açılardan daha duyarlı olmaya yönelik planlarınız varsa anlatır mısınız?
Atık yünlerin el dokumasında kaliteli ipliğe dönüştürülmesi için çalışmalarımız var. Hatay sarısı adlı endemik türün neslinin tükenmesini önlemek ve yaygınlaştırmak için projelerimiz bulunuyor.
Kaç kişilik bir işletmesiniz? Ortaklar, çalışanlar?
9 ortak, dönemsel olarak tarımsal çalışmaları ve gönüllü destekçilerimizi dahil edersek 100 kişiye yaklaşıyor.
Kategoriler
Sırala
Varsayılan
Çok satanlar
Fiyata göre azalan
Fiyata göre artan
Gelecek nesillere daha iyi bir dünya bırakmak için desteğini bekliyoruz.