Doğaya ve insana dost üretim ve türetim pratiklerini geliştirmek için yola çıkan herkesi kucaklamak ve birlikte hareket etmek zorundayız. Artık ekolojik ve sosyal açıdan adil üretim yapmaya niyet eden ve bu niyetini beyan eden tüm üreticilere kapılarımızı açıyoruz, tecrübelerimizi paylaşıyor ve onlarla topluluk olarak dayanışıyoruz. Niyetli olarak girdikleri Good4Trust’ta önce azimli sonra adil olmalarına destek oluyoruz.
Trust Good4Trust’a özgü bir yerel değişim aracıdır. Sistemde alışveriş yapıldıkça üretilir, türeticiden üreticiye, üreticiden türeticiye geçtikçe tekrar tekrar kullanılabilir. Trust kullandıkça ekonomi içerde döner, doğaya ve insana dost üretimi destekler, Good4Trust topluluğunun refahına katkı verir. Böylece Türetim Ekonomisi ortaya çıkmaya başlar.
Zeytinyağlı saf sabunu, ellerinde, vücudunda ve saçında gönül rahatlığıyla kullanabilirsin. Doğal Sabunlarımızın Şifalarının Sıralı Tam Listesi :)
* Zeytinyağı sabunu özellikle kuru ciltler için idealdir. * Saçlarda kan dolaşımını arttırarak dökülmeyi önler. * Vücut ve saç bakımı için en hassas ciltlerde bile güvenle kullanılabilir. * Ağrı hafifletici etkisi vardır. * Romatizma hastalığına iyi gelir. * Selülitlerin giderilmesinde etkilidir. * Zeytinyağı sabunu cilt lekeleri için kullanılır. * Sivilce oluşumunu azaltır ve zamanla önler. * Ciltte oluşan çatlakların ve bacaklarda oluşan selülitin tedavisine yardımcı olur. * Zeytinyağı sabunu içeriğindeki E vitamini ile saç köklerinizin doğal besleyicisidir. * Kepeklenmeyi önler ve tekrar oluşumunu engeller. * Düzenli kullanıldığında, saçınızın doğal yumuşaklığına kavuşmasını sağlar. * Saçınızın hacimli görünmesine yardımcı olur. * İçerdiği doğal E vitamini sayesinde, saç dökülmelerini azaltır ve zamanla saç dökülmelerini önler. * Cildinizin nefes almasına ve gözeneklerin açılmasına yardımcı olur. * Cildinizdeki ölü derinin atılmasını sağlar. * Cildinizde hissedilir bir yumuşaklık oluşturur.
Köyümüzün, yılmayan, dozerle yıkılsa da yeniden çıkan, gocaman meyveler veren, zeytin ağaçlarından elde ettiğimiz zeytinyağlı sabunları. 32 Yırcalı Kadın bir arada işledik, saatlerce kaynattık, sabırla sabunlaştırdık. En saf haliyle "sabunu" ortaya çıkardık.
Hem de köyümüzdeki yaşlılara sorduk ve kadim bilgiden öğrendik: "Eskilerde köyde birisi yaralansa bile yarasının üzerine zeytinyağı sürerdik; şifa olur yaranın olduğu cildi yumaşıtır iyileşirtirirdi. Sabunu da pek faydalıdır. Cildi yumuşacık yapar; saçları da öyle. Şimdilerde evlatlar şehirden şampuan getirince daha bir anladık, kıymetini. Biz ne saçlarımızın yağlandığını biliriz, ne de kepeklendiğini." Pek şifalı zeytinyağlı sabunlar, hem de şifasını yaşayan, zeytini için mücadele eden kadınlardan...