Doğaya ve insana dost üretim ve türetim pratiklerini geliştirmek için yola çıkan herkesi kucaklamak ve birlikte hareket etmek zorundayız. Artık ekolojik ve sosyal açıdan adil üretim yapmaya niyet eden ve bu niyetini beyan eden tüm üreticilere kapılarımızı açıyoruz, tecrübelerimizi paylaşıyor ve onlarla topluluk olarak dayanışıyoruz. Niyetli olarak girdikleri Good4Trust’ta önce azimli sonra adil olmalarına destek oluyoruz.
Trust Good4Trust’a özgü bir yerel değişim aracıdır. Sistemde alışveriş yapıldıkça üretilir, türeticiden üreticiye, üreticiden türeticiye geçtikçe tekrar tekrar kullanılabilir. Trust kullandıkça ekonomi içerde döner, doğaya ve insana dost üretimi destekler, Good4Trust topluluğunun refahına katkı verir. Böylece Türetim Ekonomisi ortaya çıkmaya başlar.
Yeni İnsan Yayınevi olarak okurlarımıza Kırsala Dönüş Setini sunuyoruz.
Kırsala Dönüş Seti içimizde uyanan büyük bir isteğe yanıt veriyor: Tüm şehir yaşantısından koparak bir an önce kırsala dönmek! Bu bitmek tükenmek bilmeyen dönüşüm isteğine sessiz kalınamaz. Ancak cevapları bulunması gereken sorular var. Kırsala dönüşün ardından bizi ne bekliyor? Sebze yetiştiriciliği veya hayvancılık mı yapmalı? Sebze yetiştiriciliği nasıl organik yapılabilir? Hayvancılık için neler inşa etmeliyiz?
Dört kitaptan oluşan Kırsala Dönüş Seti bu isteğin ardındaki sorulara cevap arayanlar için geniş bir okuma alanı sunuyor. Ben Hartman'ın "Pratik Sebze Yetiştiriciliği Rehberi" en verimli şekilde yapılabilecekler hakkında bize muhteşem ipuçları veriyor. Bu ipuçları toprak ve tohumdan başlayarak tezgaha ve sofraya uzanıyor. Tayfun Özkaya'nın "Nasıl Bir Organik Tarım?" kitabı sebze-meyve yetiştiriciliğinde organik üzerine bize rehberlik ederken, "Başka Bir Hayvancılık Mümkün" kitabında ise hayvancılıkla uğraşmak isteyenlere sesleniyor. Melih Aşanlı'nın "Geleneksel Yapı Teknikleri" kitabı ise insanların, hayvanların ve bitkilerin yaşam alanlarını sil baştan tasarlama konusunda ilham veriyor.
Kırsala dönüş isteğine yanıt arayanları geniş çaplı cevaplar taşıyan bu sette buluşmaya davet ediyoruz.