Çarşı / Üreticiler / Can Bahçe
Can Bahçe
İSTANBUL / Türkiye
Adil Üretici
Adil Üretici
kategoriler
Tüm Ürünler (0)
Tüm Ürünler (0 ürün)
Hakkında

Can Bahçe, 15 yıllık kurumsal peyzaj mimarlığı deneyiminin ardından, daha ekolojik ve sürdürülebilir yöntemlerle, sosyal fayda sağlayarak; yerli, çevre dostu ve yenilikçi üretimler yapmak amacıyla kuruldu.

 

Sadece süs bitkilerinden oluşan bahçelerin iyi görünmeleri için, yabani dediğimiz ve doğal olarak yetişen bitkileri öldürdük, toprakları ilaçladık, yaşam alanları dışına getirip diktiğimiz bitkileri yaşatmak için fazladan besinler ve bol bol tatlı su kullandık. Ancak bunlar tam da şikayet ettiğimiz sonuçlara yol açan yöntemlerdi. Bahçeler sadece izlemek için değil, bizleri besleyecek, tedavi edecek, doğayı iyileştirecek, diğer canlıları da yaşatacak şekilde kurgulanmalıydı. Permakültür çalışmalarıyla birlikte, yenilebilir yeşilliklere, tıbbi bitkilere ve ekolojik çalışmalara yoğunlaştık.

 

Bu doğrultuda seçtiğimiz ilk ürünler, mikro yeşillikler ve ekolojik yetiştirme setleri oldu. Hızlı yetişmeleri sayesinde evde tarımı deneyimlemeye çok uygun olan mikro yeşillikler aynı zamanda sağlığımız açısından da oldukça faydalıydı. Yetişme süreçlerini gözlemlemenin ve yoğun aromalarını keşfetmenin mutlaka paylaşılması gereken bir deneyim olduğuna karar verdik. Edindiğimiz bilgilerin ve bu çalışmaların sonuçlarının olabildiğince çok insanla ve özellikle de çocuklarla paylaşılırsa anlamlı olacağına ve bir değişimin başlayabileceğine inanarak Can Bahçe projesini hayata geçirmeye karar verdik.

Fırat Can Tokuri
Can Bahçe
Değerlendirme
Doğa Dostu
İnsan Dostu
Hizmet Kalitesi
Ürün Kalitesi
Hesaplılık
Güvenilirlik
Genel Değerlendirme
iletişim
Kurum Ünvanı
Fırat Can Tokuri
Yetkili Kişi
Fırat Can Tokuri
Beyan
Ürün ve/veya hizmetleriniz nelerdir?
Mikro yeşil yetiştirme seti Yetişmiş mikro yeşiller(istanbul içi) Seramik mikro yeşil yetiştirme saksısı Kenevir lifi ve tohumdan oluşan topraksız filiz seti Ürünlerin hiçbirisinde plastik kullanılmıyor. Yerli, gdosuz, doğal tohumlar kullanılıyor. 3 tür tohum organik sertifikalı olarak yurtdışından temin ediliyor. Yetiştirme ortamı olarak bize özgü bitkisel jelimiz var. Sulama gerektirmeden filizlerin yetişmesini sağlıyor. Hiç bir kimyasal madde, gübre, ilaç vs. Kullanmıyoruz. Çalışmalarımızın en büyük motivasyonu şehirli insanlarda tohum, tarım, temiz gıda, sağlıklı beslenme bilinci oluşturmak; özelliklere çocukların filiz yetiştirerek tarımı öğrenmelerine, sebzeyi sevmelerine ve saygı duymalarına ön ayak olmak. Yakın zamanda teknolojiyle entegre filiz yetiştirme ve topraksız sebze yetiştirme sistemlerimiz de satışa hazır olacak.
Üretim veya hizmet yeriniz hakkında bilgi verir misiniz?
Pandemi sebebiyle Beykoz'da bulunan bahçemize taşıdığımız yetiştirme ortamımız aslında Kadıköy Hasanpaşa'da bir ofis katıdır.
İşletmenizin ortak ve çalışanları hakkında bilgi verir misiniz? Kaç kişilik bir işletmesiniz?
1 tam zamanlı peyzaj mimarı kurucu. 2 yarı zamanlı teknik çözüm ortakları. Makine mühendisi ve yazılım mühendisi
Ürün veya hizmetimizin kendisi çevresel açıdan bir fark yaratmayı hedefliyor.
Tamamen kompostlanabilir, doğal materyaller kullanarak. Ekolojik bilgiyi paylaşarak ve çoğaltarak.
Üretim / hizmet mekanımız kısmen veya tamamen doğa dostu
Atıklarımızı ayrıştırıyoruz. En az su kullanımına özen gösteriyoruz.
Kullandığımız hammadde, malzemeler (dolayısı ile tedarikçilerimiz de) kısmen veya tamamen doğa dostu
Sıfır atık prensibini benimseyerek doğa bırakılsa bile zarar vermeyecek ve kısa sürede çözünecek materyaller kullanıyoruz. Saksı olarak balmumlu kumaş yapıyoruz, kenevir lifi yetiştirme ortamını, kenevir firmalarının artık liflerinden elde ederek döngüsel ekonomiye katkı sunuyoruz. Çünkü insanlara ekolojik bir yaşam için seçenekler sunmak istiyoruz.
Akılcı su kullanımı uygulamalarımız var
Filizlerin yetişmesi için kullandığımız bitkisel jel sayesinde %90-95 su tasarrufu sağlıyoruz. Topraksız tarım sistemimiz de aynı oranlarda tasarruf sağlıyor.
Paketlememiz kısmen veya tamamen doğa dostu
Tamamen
Ürün dağıtım zincirimiz kısmen veya tamamen doğa dostu
İstanbul içi mümkün olan bölgelere motosiklet ya da toplu taşıma ile dağıtım yapıyoruz.
Ürünün kullanım sonrası bertarafı (değerlendirilmesi) kısmen veya tamamen doğa dostu
Tamamen kompostlanabilir
Ürün veya hizmetimizin kendisi sosyal olarak bir fark yaratmayı hedefliyor
Gıdaya saygı Şehirde tarım Tohum ve sağlıklı gıda bilinci Çocukların eğitimi İleri dönemde dezavantajlı gruplara ek iş imkanı
Adil bir ücretlendirme ve sosyal haklar (özel sigorta, çalışan destek sandığı, tatiller, izinler, esnek zaman uygulaması vs) ilkelerimiz var.
Çalışanımız yok ama olduğunda adil bir çalışma ortamı sağlamayı hedefliyoruz.
Kırılgan veya dezavantajlı grupları güçlendiren bir yapımız var
Yetiştirme sistemlerimizi kiralayarak ek iş imkanı sunacağız
Sosyal sorumluluk projelerimiz var
Ücretsiz eğitimler
Kategoriler
Sırala
Varsayılan
Çok satanlar
Fiyata göre azalan
Fiyata göre artan
Gelecek nesillere daha iyi bir dünya bırakmak için desteğini bekliyoruz.