Çarşı / Üreticiler / Avez Esansiyel Yağlar
Avez Esansiyel Yağlar
SAKARYA / Türkiye
Adil Üretici
Adil Üretici
kategoriler
Tüm Ürünler (0)
Tüm Ürünler (0 ürün)
Hakkında

Avez Tıbbi ve Aromatik Bitkiler 2018 yılında Gıda Mühendisi Adem Şahin tarafından Sakarya'da kuruldu.

Tesisimizde klasik buharlı distilasyon ile bitkisel uçucu yağların üretimini yapmaktayız. Ürünlerimiz %100 saf ve doğal yağlar olarak, hiç bir kimyasal barındırmaz.

Şirketimiz bünyesinde bulunan tarım arazilerinde hiç bir kimyasal gübre ve ilaç kullanmadan yetiştirdiğimiz kekik, adaçayı, melisa ve doğadan toplattığımız defne, ve farklı üreticilerden temin ettiğimiz lavanta, biberiye bitkilerini özenle seçtikten sonra kontrollü sıcaklık ve basınç altında damıtmaktayız. Ürünleri üretimin hemen ardından filtreden geçirerek ışık geçirmeyen uygun ambalajlarda uygun ortamda depolamaktayız.

Ürünlerimiz bu halleriyle Tıp, Gıda, Kimya, Kozmetik, Kişisel bakım ve Aromaterapi sektörlerinde rahatlıkla kullanılabilir. 

Adem ŞAHİN
Avez Esansiyel Yağlar
Değerlendirme
Doğa Dostu
İnsan Dostu
Hizmet Kalitesi
Ürün Kalitesi
Hesaplılık
Güvenilirlik
Genel Değerlendirme
iletişim
Kurum Ünvanı
Adem Şahin Avez Tıbbi ve Aromatik Bitki ve Yağları Üretim ve Ticareti
Yetkili Kişi
Adem ŞAHİN
Beyan
Ürün ve/veya hizmetleriniz nelerdir?
Bitkilerden saf ve doğal uçucu yağlar ve aromatik sular üretiyoruz. Defne yağı, kekik yağı, lavanta yağı, biberiye yağı, adaçayı yağı ve defne, kekik, lavanta, biberiye, adaçayı, melisa aromatik suları. Bu ürünler, tıp, gıda, kozmetik, aromaterapi ve kişisel bakım sektörlerinde kullanılan bazen şifa, bazen koku, bazen de aroma elde edilebilen bitkisel ürünlerdir. Üretimi çözücü kimyasallarla değil, klasik su buharı ile damıtma yöntemi kullanılarak yapılmaktadır, bu sayede saf ve doğal halleri korunur. Gıda mühendisi olarak 6 yıl gazlı içecekler, çikolata, fastfood ve piliç sektöründe farklı branşlarda çalıştıktan sonra hem doğal ürünlere olan ilgim hem de kendi işimi yapmak için tıbbi ve aromatik bitkiler ve bunlardan elde edilen ürünler konusuna yöneldim. Bu sayede bitkisel uçucu yağları ve aromatik suları üretmeye karar verdim. Çocukluğumuzdan kalma bilgilerle doğal olarak yetiştirecek ve işleyecektim. Aynı zamanda etrafımdaki çiftçilik yapan insanlara da yetiştirebilecekleri farklı ve yeni ürünler sağlamış olacaktım. İşe tarla kiralayarak başladım. zor da olsa tohum elde ederek kekik, adaçayı, nane, melisa, biberiye yetiştirmeye başladım. Geleneksel yani doğal yöntemle tarımsal üretim yapmayı benimsediğim için de kimyasal pestisit, gübre ve benzeri kullanmadan, yabani otları tek tek elle ayıklayarak bazen ıslanarak bazen güneşte yanarak bitkileri büyütmeye çalıştım. bazıları büyümedi, çürüdü ama kalanlara daha bir özen göstererek büyütmeye devam ettim. sonraki süreçlerde organik tarım sertifikası alarak yetiştirmeye ve sözleşmeli tarımla etraftaki çiftçlere yetiştirtmeyi planlamaktayım.
Üretim veya hizmet yeriniz hakkında bilgi verir misiniz?
Üretim yerim Sakarya ili Kaynarca ilçesinde 11 dönüm tarım arazisi içinde 80 metrekare kapalı işyeridir. Hem tarla hem de iş yerini kiraladım, bitkileri ürettiğim yerde işlemeyi amaçlamaktayım.
İşletmenizin ortak ve çalışanları hakkında bilgi verir misiniz? Kaç kişilik bir işletmesiniz?
İşletmemde şu an sadece ben çalışıyorum. Ürünleri tek başına üretiyor ve satıyorum.
Kullandığımız hammadde, malzemeler (dolayısı ile tedarikçilerimiz de) kısmen veya tamamen doğa dostu
Üretimde hammaddemiz bitkiler ve su, bitkileri iki farklı şekilde elde ediyorum. Doğadan kontrollü toplanan defne ve kendi yetiştirdiğim bitkiler, Defne bitkisini orman işletme şefliklerinden alınan özel izinle ve kesim prosedürüne uygun olarak elde etmekteyiz. defne ağaçlarının büyümesi ve neslinin devamı için 3 yılda bir belirlenen şekillerde kesilmektedir. Kendi yetiştirdiğim bitkilerde kimyasal ilaç, pestisit, gübre ve benzeri kimyasal kullanılmamaktadır.bitkiler arasındaki yabani otlar elle tek tek kökünden sökülerek temizlenmektedir. Üretimde kullanılan makine 304 kalite paslanmaz çeliktir.
Akılcı su kullanımı uygulamalarımız var
İşletmemde şebeke suyu kullanıyorum. 2 farklı su kullanımı mevcut. Prosesde kullanılan buhar "aromatik su" olarak ürüne dönüşmektedir. soğutma suyu olarak kullandığım suyu şimdilik maalesef kanala vermekteyim. İlerleyen dönemde kapalı devre soğutma sistemi kurmayı düşünmekteyim. bu sayede su kaybı minimuma inecektir.
Üretim / hizmet sürecimiz doğa dostu ögeler barındırıyor
Üretimimizden oluşan bitkisel atıkları doğal gübre olarak değerlendirmekteyiz. Öncelikle kendi tarımsal alanlarımızda sonrasında da çevrede bulunan çiftçilere dağıtarak kullanılmasını sağlamaktayız. Buna örnek olarak Yavuz Akgündüz'e verdiğimiz bitkisel atıkları fındık ağaçlarının dibine dökerek değerlendirmiştir.
Paketlememiz kısmen veya tamamen doğa dostu
Ürünlerimizi pet, cam ve karton ambalajlarda sevketmekteyiz. Öncelikli olarak cam şişeleri tercih ediyoruz.Çünkü cam ambalajlar doğada çözünümü en uygun ambalajdır. Bununla birlikte diğer ambalaj malzemelerinin de altermatifini aramaktayız. Good4trust üreticileri veya farklı bir üreticinin ürettiği doğa dostu ambalajları kullanmayı istiyoruz.
Atık yönetimimiz kısmen veya tamamen doğa dostu
İşletmemizde kimyasal olarak sadece el sabunu kullanmaktayız. Atık sularla birlikte kanalizasyona verilmektedir. Üretimimiz esnasında çıkan bitkisel atıklar kendi tarımsal alanlarımızda ve işletme etrafındaki çiftliklerde doğal gübre olarak kullanılmaktadır.
Kırılgan veya dezavantajlı grupları güçlendiren bir yapımız var
İşletmemiz şehir merkezine 40 ilçe merkezine 5 km mesafede tarımsal faaliyetle geçinen bir köydedir. Köydeki vatandaşların öncelikli geçim kaynağı tarımdır. Köylülere üretebilecekleri yeni ve farklı bitkilerin tarımını yaptırarak onları ekonomik olarak desteklemekteyiz.
Kategoriler
Sırala
Varsayılan
Çok satanlar
Fiyata göre azalan
Fiyata göre artan
Gelecek nesillere daha iyi bir dünya bırakmak için desteğini bekliyoruz.