Çarşı / Üreticiler / Umay Herbal
Umay Herbal
İSTANBUL / Türkiye
Adil Üretici
Adil Üretici
kategoriler
Tüm Ürünler (0)
Tüm Ürünler (0 ürün)
Hakkında

1950'li yıllarda Sivas-Zara 'da Öğretmen Mürteza Üstündağ'ın (Mürteza Hoca) arzuladığı ve başlattığı, teknik arıcılık ile doğal bal üretimi bugün 3. nesil ile birlikte karşınıza Umay Herbal markası ile gelmektedir.

Türkiye'de 1980'lerde başlayan glikoz ile bal üretimi (şeker balı) kimi arıcıları basit yöne yönlendirsede Ülkemizde haleni gerçek bal üretimi yapan arıcılar varlığını korumaktadır. Umay Herbal hem kendi ailesine bağlı arı gruplarını bu şekilde yürütmekte hem de ortaklığı bulunan diğer arıcıları bu şekilde seçmektedir. CERES Gmbh. ile yürütülen organik üretim sertifikasyon işlemleri 2015 Haziran ayında tamamlanmıştır.

DOĞA VE ARI

Bildiğiniz üzere polinasyon üzerinde arıların etkisi çok büyüktür. zirai ilaçlamalar sebebi ile yok olma noktasına gelmiş pek çok böcek sebebi ile oluşan açığı bal arıları kapamaktadır/ kapamaya çalışmaktadır.

ORGANİK ARICILIK VE DOĞA

Önce organik arıcılık kurallarından bir kaçını sıralayarak arı kolonisinin için yaşamsal faydalarından bahsedelim.

Organik arıcılıkta kimyasal ilaç kullanılmamaktadır. Bu sebeple koloni üzerinde oluşabilecek kimyasal etkilerin önüne geçilmektedir. Kullanılan her türlü destek ürünleri yine organik sertifikalı olmalıdır.

Organik arıcılıkta , kış desteği olarak şeker vb verilmemektedir: konvansiyonel arıcılıkta arıların kış aylarında ihtiyaç duyduğu 10 kg/kovan miktarındaki bal zaman zaman alınmakta, kış için sakkaroz şurubu başta olmak üzere çeşitli gıdalar verilmektedir. Organik tarım kanunu gereği bu mümkün değildir.

Yine organik arıcılıkta kanunda yer alan konum zorunlulukları gereği arılar dış etkilerden uzak noktalarda yaşam sürmektedirler.

uluç üstündağ
Umay Herbal
Değerlendirme
Doğa Dostu
İnsan Dostu
Hizmet Kalitesi
Ürün Kalitesi
Hesaplılık
Güvenilirlik
Genel Değerlendirme
iletişim
Kurum Ünvanı
Umay Arıcılık ve Bitkisel Ürünler San. ve Tic. Ltd. Şti.
Yetkili Kişi
uluç üstündağ
Beyan
Ürün ve/veya hizmetleriniz nelerdir?
organik arı ürünleri (bal, polen, propolis, arısütü ve bu ürünlerin karışımları)
Üretim veya hizmet yeriniz hakkında bilgi verir misiniz?
sivas/zara gürlevik dağı bölgesinde yaklaşık 1950m rakımlı bakir yaylada arıclık yapan ailemize ait arıcılardan elde edilen ürünlerimiz hem Türkiye hem AB organik tarım şartnamelerine uygundur.
İşletmenizin ortak ve çalışanları hakkında bilgi verir misiniz? Kaç kişilik bir işletmesiniz?
işletmemiz bir aile şirketidir. Çalışanlarımız 50 li yılların sonunda Sivas Zara da teknik erıcılık ile doğal üretimi hedefleyen köy öğretmeni Mürteza Üstündağ ın 2. ve 3. nesil ailesidir. arıcılık ve dolum tesisimizde çalışanlarımız ile birlikte 9 kişilik bir ekibiz.
Ürün veya hizmetimizin kendisi çevresel açıdan bir fark yaratmayı hedefliyor.
tüm zirai ilaçlamalardan uzak bir alanda üretim yapılmakta ve arı hastalıkları ile mücadele de sadece izine tabii organik sertifikalı ürünler kullanılmaktadır.
Üretim / hizmet mekanımız kısmen veya tamamen doğa dostu
organik tarım kanunun gereği üretim alanına 5 km lik bir mesafe içerisinde hiçbir tarım arazisi, asfalt yol ya da yerleşim yeri bulunmamaktadır.
Kullandığımız hammadde, malzemeler (dolayısı ile tedarikçilerimiz de) kısmen veya tamamen doğa dostu
organik tarım kanunu gereği tüm kullanılan malzeme hammadde ve tedarikçiler sistemin birer parçası ve onaylı olmak zorundadır.
Üretim / hizmet sürecimiz doğa dostu ögeler barındırıyor
arıcılık başlı başına polinasyon destekleyici bir süreçtir. kalabalık bir polinatör yetiştirmekte ve tüm bu yetiştirme sürecinde ilaç kalıntısı vb etkilerden uzak durulmaktadır.
Kullandığım enerji kısmen veya tamamen yenilenebilir
arı kolonilerinin bulunduğu bölgelerde enerji güneş panelleri sayesinde sağlanmaktadır.
Yukarıdakilerden farklı bir konuda çevresel olarak fark yaratıyoruz
bal arılarının iklim durumuna bakmaksızın, koşullar elverdiğinde yıl boyunca polen toplama faaliyeti yapabildiklerini ve polinasyonda etkin işlev gördüklerini göstermektedir. Bal arıları; insan eliyle çoğaltımının yapılabilmesi, istenilen bitki parseline taşınabilmesi ve polinatör olarak pek çok morfolojik özelliğe sahip olması nedeniyle yabani polinatörlerden boşalan alanı dolduracak özelliklerdedir
Sertifikalar
Kategoriler
Sırala
Varsayılan
Çok satanlar
Fiyata göre azalan
Fiyata göre artan
Gelecek nesillere daha iyi bir dünya bırakmak için desteğini bekliyoruz.