Mert ÇAKA
Mert ÇAKA
Filiz
Filiz
70 Damla
2014 yılında türetici oldu.
Mert ÇAKA
Arkadaşlar
İyilikler
Mert ÇAKA
06-06-2018 08:31
Salı günü karadeniz ereğli'de lösemi hastası çocukların farkındalık yürüyüşü vardı. bu yürüyüşe iyi parti zonguldak milletvekili adayları da katıldı.

çocukların ellerinde "lösemi değil iyilik bulaşır" diye bir pankart vardı. bu pankart yaklaşık 5 yıldır bu dernek tarafından kullanılmaktadır. Biz de oradaydık ve bu pankart dikkatimizi çekti. mutlu olduk. fotoğraf çektirdik.

sonra ne mi oldu? kötü insanlar geldi. "bu fotoların altına bu pankartları siz mi yaptınız? biraz ayıp olmuş. lösemili çocukları siyasi malzeme haline getirmeniz yanlıştı" dediler.
Sarıl
Yorum yap
Zeynep Bilgi Buluş ve 4 kişi daha bu iyiliğe sarıldı.
Mert ÇAKA
15-01-2018 08:50
Ukrayna'da havaalanından otobüs'e bindik. Bir taraftan navigasyonu darlıyoruz, bir taraftan da daha önceden tanıdık bir yer aramaya çalışıyoruz. Fakat bulamıyoruz. Adeta kaybolduk. Neyse derken yaşlı bir adam güm diye düştü. kafasını vurdu ve kafası yarıldı. Kimse yardım etmiyor. Etmedikleri gibi dalga da geçiyorlar. Derken artık dayanamadım. Ayağa kalkıp yardımcı oldum adama. Kimse konuşmuyor. Bana ters ters bakıyorlar. Derken yanıma bir adam yanaştı. Türk müsün dedi? Dedim evet. "Sen de mi türksün" dedim. Kırım türküyüm dedi. Kimse yardım etmeyip de sen yardım ettiğinde Türk olduğunu tahmin ettim. Konuşmalarınızı da dinleyince Türk olduğunu garantiledim dedi. Sonrasında bize kalacağımız yere kadar eşlik etti. İyi şeyler farklı yoldan bir şekilde geliyor. Kiril alfabesi bilmiyoruz, navigasyon adam gibi çalışmıyor ve kimse ingilizce bilmiyorken, yaşlı adamcağıza yardımcı olmamız sayesinde başımıza gelen güzel şey :)
Sarıl
Yorum yap
Cenk AKCAN ve 4 kişi daha bu iyiliğe sarıldı.
Uygar Özesmi
15-01-2018 20:30
Çok ilham verici bir hikaye bana şu videoyu hatırlattı - https://youtu.be/6jl7WRU-_vQ
Mert ÇAKA
30-05-2017 08:31
Konya'da dilenci bir çocuk geldi. Özellikle çocukların küçük yaşta kolay para kazanmaya alışmamaları için dilencilere para vermiyorum. kız geldi "abi noolur yardım et, lütfen para ver bana" falan dedi. ben de hayır dedim. yardım etmeyeceğimi söyledim.

Sonra çok ısrar etti. Ben de sen ver para dedim. Dumur oldu. Sonra ısrar ettim. ve parayı verdi. Sonra da "Allah razı olsun" dedim. Gitti.

İnanılmaz bir kontra atakla kazanmıştım yaklaşık 5 lirayı. Arkadaşımın kardeşi yaşadıkları karşısında şaşkındı. Ben güldüm. Birazdan gelir istemeye dedim.

Neyse yaklaşık 10 dakika sonra, çocuk geldi. "Abi paramı geri verecekmişsin. Orada abim bana bağırdı. Lütfen paramı geri ver abi" dedi. Dedim ki: " allah razı olsun senden, sayende bu kafede oturup kahve içeceğim. Saolasın" dedim. sonra yalvarmaya devam etti. "lütfen abi, lütfen geri ver paramı" diye.

Neyse al tamam diyerek parasını verdim. Uzaktan da pis tipli bir adam bizi izliyor. Kız tuttu 5 lira bozukluktan 2 lira gibi bir parayı ayıkladı, bana geri vermeye çalışıyor. dedim al senin olsun bu para. öyle deyince, "Allah razı olsun" dedi. sonra arkadaşımın kardeşi ve ben güldük.

Arkadaşımın kardeşi "abi sen ne değişik adamsın, kıza 5 kuruş para vermedin, kızın da hayır duasını aldın" dedi. dedim "hayat bizim olanı bizden alır ve birazını bize geri verir, biz de teşekkür ederiz."

Yapılan iyiliğe gelince, dilenci kıza karşısına bir dilenci çıktığında nasıl hissettirdiğini anlamasını sağladım. arkadaşımın kardeşine de önemli bir ders vermiş oldum. :)
Sarıl
Yorum yap
BB Biledeğil ve 4 kişi daha bu iyiliğe sarıldı.
Uygar Özesmi
30-05-2017 15:08
Güzel bir hikaye, ve altında koca bir buzdağı var... bir insanın dilencilik yapmak zorunda kalıyor olması, ve çocukların dilencilik yaptırılıyor olması, ne kadar onur kırıcı. Bu toplumsal yarayı mutlaka iyileştirmemiz gerekiyor. Türetim ekonomisi bu konuda önemli bir araç olabilir... biz ekolojik ve sosyal açıdan adil bir ekonomi kurabilirsek, bu derin toplumsal yaraları sarabilecek Politikalar belki doğabilir diye umud ediyorum. Onun için paramızı sistemik değişiklik yaratacak ekolojik ve sosyal açıdan adil üretim ve türetim modellerine yatırmamız gerekiyor.
Mert ÇAKA
07-04-2017 08:37
Arkadaşımın bebeği oldu. ne alsam diye düşünürken buraya denk geldim ve buuum :) CALİCO üreticisinden alışveriş yaparak çevreye duyarlı ve adil bir üreticiyi daha destekledim.
Sarıl
Yorum yap
Aydın Nasuh ve 6 kişi daha bu iyiliğe sarıldı.
Mert ÇAKA
31-12-2015 09:11
şirket içi bir organizasyon kurarak, yardım kulübü oluşturduk. çevre köylerde ihtiyacı olan bütün çocuklara yardım topluyoruz. sonra da toplanan paralarla çocuklara mont bot ve ihtiyaç listesinden bir şeyler alıyoruz.
Sarıl
Yorum yap
Sinan Canan ve 6 kişi daha bu iyiliğe sarıldı.
Mert ÇAKA
31-07-2015 08:27
Kalbi krıık bir arkadaşıma öğütler vererek ilişkisini kurtardım. kendi yaptığı potansiyel hataları da ona söyledim.
Sarıl
Yorum yap
Günet Eroglu ve 4 kişi daha bu iyiliğe sarıldı.
Mert ÇAKA
10-07-2015 10:11
dün arabamla giderken hatalı park eden adamı geçerken uyardım. adam da çok sinirlendi. sonra beni takip edip tehdit etti. arabadan inmeye yeltendi, ama arabadan inerse durumun daha da kötü olacağını kendisine hissettirdim. sanırım iyilik yaptık.
Sarıl
Yorum yap
Mert ÇAKA
27-05-2015 10:47
Oy ve Ötesi sitesinde, seçimlerde gönüllü olmak için başvuruda bulundum.
Sarıl
Yorum yap
Çiğdem Şeftalioğlu ve 7 kişi daha bu iyiliğe sarıldı.
Gülcan Özkan
27-05-2015 13:48
Tebrikler, Ankara Çayyolu semt meclisi sloganı gibi. 'hiçbirimiz hepimiz kadar güçlü değiliz:) ben de Ankara'nın Oyları eğitimini aldım ve seçim için müşait oldum.
Mert ÇAKA
27-05-2015 14:00
valla müthiş :) oylara sahip çıkmak gerek. kötü niyetten çok benim tedirginliğim yorgunluk. 40 yaş üstü insanlar sabahın 7sinden akşamın 7sine kadar çalışıyorlar. yorgunluk hasıl oluyor tabi. dikkat de dağılıyor. bu sebeple orada yardım için bulunacağım.
Mert ÇAKA
10-05-2015 10:10
anneler gününde uzakta olan anneme arayıp şiir okudum. duygulandı :)
Sarıl
Yorum yap
Mustafa Özesmi ve 5 kişi daha bu iyiliğe sarıldı.
Mert ÇAKA
30-01-2015 10:02
Öfke kontrolü yapamayan bir arkadaşım için gizliden gizliye çalışıyorum. hiçbir şekilde onu desteklemiyorum ve yakın arkadaşım olmasına rağmen üzerine gidiyorum. haksız olduğunu birbir yüzüne vuruyorum. bana çok gıcık oluyor belki benimle muhabbetini kesecek ama, bu şekilde kendisine yardım edebileceğimi düşünüyorum.
Sarıl
Yorum yap
Uğurgül Tunç ve 1 kişi daha bu iyiliğe sarıldı.
daha fazla
Gelecek nesillere daha iyi bir dünya bırakmak için desteğini bekliyoruz.