Çarşı / Üreticiler / Temel İhtiyaç Derneği İktisadi İşletmesi
Temel İhtiyaç Derneği İktisadi İşletmesi
İSTANBUL / Türkiye
Adil Üretici
Adil Üretici
Tüm Ürünler (3 ürün)
Hakkında

Temel İhtiyaç Derneği, insanların temel ihtiyaçlarına adil ve eşit şekilde ulaşabilmesi için çalışmalar yürüten, 2010 yılında kurulmuş ve kâr amacı gütmeyen bir sivil toplum kuruluşudur. Yoksulluk sınırı altında yaşayan insanların öncelikle temel ihtiyaçlara ulaşabilmelerini, ardından iş edinip kendi ayakları üzerinde durabilmelerini sağlayarak Türkiye’de yoksulluğu azaltmayı amaçlamaktadır. Bunun için kurduğumuz Destek Market, hem ekolojik hem de sosyal fayda yaratmaktadır.

 

Sabancı Vakfı’nın Fark Yaratanlar Programına seçildiğimiz bu videoda çalışmalarımız ile ilgili bilgi bulabilirsiniz: Tider- Destek Market

 

Kısaca Destek Market kullanılabilir durumdaki ürünlerin israftan kurtarılarak, ihtiyacı olan aileler ile insan onuruna yakışır şekilde paylaşıldığı, paranın geçmediği bir markettir. Destek Market’ten bugüne kadar 4.394 farklı aile, 10.916 kez faydalandı. Dernek bünyesinde kurduğumuz sosyal girişimimiz Destek İK ile 1 yıllık sürede ise 51 kişi işe yerleştirildi.

Ayrıca Destek İK Türkiye’de bir sivil toplum kuruluşunun kurmuş olduğu ilk ve tek istihdam bürosu sertifikalı sosyal girişimdir.

 

Tider’in değiştirdiği hayatlardan birinin hikayesini bu videomuzdan izleyebilirsiniz: Dünya İyilikle Dönüyor

 

Ayrıca değişimin çocuklardan başladığını unutmadan Destek Market’ten faydalanan ailelerin çocuklarını sanat ve bilimle buluşturmak için çeşitli etkinlikler düzenliyoruz.  Bunlardan bir örneği buradan izleyebilirsiniz. Tider Çocuk Hayaller Akademisi

 

Daha detaylı bilgi için ekte sunumumuzu inceleyebilir, www.tider.org adresinden derneğimizin çalışmalarını takip edebilirsiniz.

Selen Gökdeniz
Temel İhtiyaç Derneği İktisadi İşletmesi
Değerlendirme
Doğa Dostu
İnsan Dostu
Hizmet Kalitesi
Ürün Kalitesi
Hesaplılık
Güvenilirlik
Genel Değerlendirme
iletişim
Kurum Ünvanı
Temel İhtiyaç Derneği İktisadi İşletmesi
Yetkili Kişi
Selen Gökdeniz
Beyan
Ürün ve/veya hizmetleriniz nelerdir?
İktisadi işletmemizde Tider'e gelir sağlamak amacıyla şu anda sadece metal, Tider meleği şeklinde özel tasarlanmış yüzükleri satmayı düşünüyoruz. İleride ekolojik ve sosyal açıdan en az zarar veren ürünleri destekçilerimizle gelir sağlamak için buluşturabiliriz. Şu anda temel amacımız good4trust.org topluluğunun bir üyesi olmak ve ilerideki ürün ve hizmetlerimizi buna göre şekillendirmeye devam etmek. İhtiyaç sahiplerine ulaştırdığımız ürünler mevcut her markette bulabileceğiniz konvansiyonel ürünlerden oluşmaktadır. Normal koşullarda bu ürünler good4trust.org'da satılabilecek ürünler değildir. Ancak ihtiyaç sahiplerine ücretsiz olarak, son kullanma tarihi yaklaşmış, hatalı paketlenmiş ya da üretim fazlası ancak kullanılabilir durumdaki ürünler israftan kurtarılıp ulaştırılmaktadır.
Üretim veya hizmet yeriniz hakkında bilgi verir misiniz?
Yüzükler Eminönü'nde küçük bir esnaf tarafından üretilmektedir. Biz kendimiz şu anda Maltepe'de ve pek yakında Bağcılar'da ihtiyaç sahiplerine temel ihtiyaçlarını sağlamak üzere Destek Market'te çalışıyoruz. Bir yandan da ihtiyaç sahiplerine iş edindirmek üzere Destek İK olarak çalışıyoruz.
İşletmenizin ortak ve çalışanları hakkında bilgi verir misiniz? Kaç kişilik bir işletmesiniz?
Dernekte çalışan şu anda 4 kişi ve iktisadi işletmede çalışan 2 kişiyiz. Bütün çalışanların tüm hakları ve sivil toplum standartlarında ve hatta üstünde maaş verilmektedir.
Çevresel açıdan bir fark yaratmıyor olabiliriz. Güçlü olan sosyal yanımız.
Dükkanımıza koyacağımız yüzüğün küçük bir esnaf tarafından üretilmesi haricinde çevreel ve sosyal açıdan bir fark yarattığını söylememiz mümkün değil. Ancak yüzükten gelen gelir tamamen Tider'e dolayısıyla ihtiyaç sahiplerinin temel ihtiyaçlarını sağlayabilmelerini ve iş olanakları ile kendi ayakları üzerinde durabilmelerine gitmektedir. İleride dükkanımıza koyacağımız ürünleri mümkünse diğer good4trust üreticilerinden temin etmeye veya ekolojik ve sosyal açıdan mutlaka fark yaratacak şekilde seçmeye gayret edeceğiz.
Kar amacı gütmeyen bir işletmeyiz
Tider İktisadi İşletmesi elde ettiği tüm geliri Tider'e aktarır. Temel İhtiyaç Derneği statüsü gereği zaten kar amacı gütmez.
Çalışma ortamımız / koşullarımız nispeten iyi ve adil.
Çalışma ortamlarımız rahat ve herhangi bir başka ofis ortamından farklı değildir.
Adil bir ücretlendirme ve sosyal haklar (özel sigorta, çalışan destek sandığı, tatiller, izinler, esnek zaman uygulaması vs) ilkelerimiz var.
Çalışanlarımıza bütün hakları ayrıca yol ve yemek parası verilmekte ve esnek zaman uygulaması gibi rahat çalışma koşulları sağlanmaktadır.
Kadını güçlendiren bir yapımız var
Çalışanlarımızın yarısından fazlası kadınlardan oluşmakta ve kadınlar yönetici kadrolarında yer almaktadır.
Kırılgan veya dezavantajlı grupları güçlendiren bir yapımız var
Tider'in temel amacı kırılgan ve dezavantajlı grupları desteklemek ve onları bu durumdan çıkmalarına yardımcı olmaktır.
Gelirimizi belli oranda sosyal projelere veriyoruz
Gelirimizin tamamı sosyal amaçlara verilmektedir.
Sosyal sorumluluk projelerimiz var
Tider'in kendisi bir sosyal sorumluluk kuruluşudur.
Sırala
Varsayılan
Çok satanlar
Fiyata göre azalan
Fiyata göre artan
Gelecek nesillere daha iyi bir dünya bırakmak için desteğini bekliyoruz.