Çarşı / Üreticiler / SafiMera
SafiMera
İSTANBUL / Türkiye
Adil Üretici
Adil Üretici
kategoriler
Tüm Ürünler (0)
Tüm Ürünler (0 ürün)
Hakkında

Bir Anadolu Meraları girişimi olan SafiMera, onarıcı tarım yoluyla ekosistemleri korumanın ötesinde onaran ve bunun yaygınlaşmasına hizmet eden bir marka. 

SafiMera, onarılan topraklarda yetişen ve sadece otla beslenen hayvanların et ve et ürünlerini türeticilerle buluşturur.

Oluşturduğu ve "SafiMera Gıda Ekosistemi" adını verdiği ekosistemde yer alan tüm paydaşları karar ve yönelimlerde söz sahibi olmaya davet eder. Yani SafiMera standart bir satış platformundan farklı olarak, konuşan, açıklayan ve davet eden bir markadır. 

Tüm bunları yaparken şeffaf ve adil olmak SafiMera'nın en büyük önceliği: Hem üreticiye/yetiştiriciye, hem her adımda emek veren ekosistemin organizatörlerine, hem de türeticilere.

2017 yılında faaliyetine başlayan SafiMera, 2020 yılı ortasından beri İstanbul Sarıyer'deki atölyesinde sadece otla beslenen hayvanların onarıcı, adil ve besleyici et ve et ürünlerinin üretim, işleme ve dağıtım faaliyetlerini sürdürüyor. Hedefleri arasında onarıcı tarımı yaygınlaştırmak, onarılan toprakların mahsüllerinin bir 'norm' haline gelmesini sağlamak, sadece otla beslenen hayvanlar yetiştiren ve bunu yaparken 'bütüncül planlı otlatma' gibi onarıcı tarım pratiklerini uygulayarak toprağın onarılmasına katkı sağlayan yetiştiricilerin sayısını artırmak var. SafiMera, Ekosistemi'ni oluşturan her bir rolün çok büyük emeğiyle bu hedeflerine adım adım yaklaşıyor. 

Melek Nur Dudu Tetik - Mehmet Asım Ay
SafiMera
Değerlendirme
Doğa Dostu
İnsan Dostu
Hizmet Kalitesi
Ürün Kalitesi
Hesaplılık
Güvenilirlik
Genel Değerlendirme
iletişim
Kurum Ünvanı
Safimera Et ve Et Ürünleri Gıda Sanayi Lojistik Turizm ve Dış Ticaret A.Ş.
Yetkili Kişi
Melek Nur Dudu Tetik - Mehmet Asım Ay
Beyan
Hangisi Sizi Daha İyi Tanımlar?
Şirket
İşletmenizi/Sizi daha iyi tanıyabilir miyiz?
Bir Anadolu Meraları girişimi olan SafiMera, onarıcı tarım yoluyla ekosistemleri korumanın ötesinde onaran ve bunun yaygınlaşmasına hizmet eden, sadece otla beslenen hayvanların et ve et ürünlerini türeticilerle buluşturan bir marka. SafMera için bir Gıda Ekosistemi ve platformu diyebiliriz. Onarıcı tarımı yaygınlaştırma ve onarıcı tarım pratikleriyle üretilen gıdanın bir 'norm' haline gelmesi hedeflerini merkezine alarak, hem yetiştiricilerle kriterleri üzerinden anlaşmalar yapıyor ve süreci meradan tabağa kadar yönetiyor ve bizzat üstleniyor; hem türeticilere bu sistemin çok önemli birer paydaşları olduğunu hatırlatan ve onları bütüne hizmet etmeye davet eden bir iletişim kuruyor.
Yarattığınız değişimi, ekolojik ve/veya sosyal faydayı bizimle paylaşabilir misiniz?
Türkiye'nin tamamında yapılan yem ağırlıklı hayvancılık, topraklarımızı, suyumuzu ve havayı kirletip tüketiyor. Meralarda gerçekleştirilen otlatma da çoğu zaman meraların zayıflayıp çoraklaşmasına neden olacak şekilde yapılıyor. SafiMera olarak gezegeni ve ekosistemleri tüketen değil, tam tersi onarmayı hedefleyen bir üretim ve türetim anlayışı ortaya koyuyoruz. Onarcı tarım pratiklerini uygulayarak toprağı onarma yolculuğunda olan yetiştiricilerimizin sadece otla beslenen hayvanlarından yüksek kalitede et ve et ürünlerini üretiyor, bu ürünleri türeticilerle buluşturuyor ve tüm bu süreci standart ve gittikçe tükenen bir ticaret mekanizmasıyla değil, onarıcı tarımı yaygınlaştıma hedefine hizmet edecek bir Gıda Ekosistemi'ni genişletecek şekilde yürütüyoruz. Üretiminin her aşamasında toprak, su, hayvanlar başta olmak üzere hem yetiştiricinin ve türeticinin, hem de SafiMera ekibinin adil bir sosyo-ekonomik temelde buluşmasını hedefliyoruz, bunun için çalışıyoruz. Romantik ve aynı zamanda altı doldurulamamış söylemler yerine sorunların ve güzelliklerin olduğu gibi aktarıldığı şeffaf bir iletişim kurmaya gayret ediyoruz. Buradan hareketle; yalnızca toprak ve gıdamız değil onarmak istediğimiz, insan ilişkileri de aynı zamanda.
Hangi alanda faaliyet yürütüyorsunuz?
Tarım ve/veya Gıda
Ürün ve/veya hizmetleriniz nelerdir?
Dana, kuzu, keçi kategorilerinde taze etler, paketli pişmiş ürünler ve kavanozlu pişmiş ürünler, şarküteri ürünleri.
Good4Trust dükkanda kendi üretimleriniz haricinde ürün veya hizmet satmayı planlıyorsanız, bunları nereden temin edeceksiniz? Bu ürünler neler olacak?
-
Birlikte çalıştığınız üreticiler varsa onlarla kurduğunuz ilişkiyi detaylandırabilir misiniz?
-
Kullandığınız hammaddeleri nerelerden tedarik ediyorsunuz? Bu hammaddeler ekolojik ve sosyal açıdan adil, duyarlı bir biçimde üretiliyor mu?
Kavurma, kemik suyu, kıymalı bolonez sos gibi pişmiş ürünlerimizde ve şarküterilerimizde kullandığımız sebzelerin tamamı %100 ekolojik pazarlardan tedarik edilen organik sertifikalı üreticilerin sertifikalı ürünleri. Kullandığımız tuz, Çankırı'dan el işçiliğiyle hasat edilen kaya tuzu. Ortaya çıkan sonucun yani tabağımıza gelen etin kaynağı, besleyiciliği ve onarıma ettiği hizmetin yanında üretimde kullanılan tüm hammaddelerin de bu adil ve besleyici çerçevede kalmasını, bütüne doğru bir şekilde hizmet etmesini önemsiyoruz.
Üretim veya hizmet yeriniz hakkında bilgi verir misiniz?
Tüm resmi izinleri tamamlamış, yönetmeliğe uygun yapısıyla faaliyet gösteren et üretim ve işleme tesisimiz aşağıdaki adreste yer alıyor: Fatih Sultan Mehmet mahallesi Özel sokak No:16/A Sarıyer/İstanbul
Ürettiğiniz ürünlere ilişikin herhangi bir sertifikanız varsa belirtir misiniz?
-
Tarımsal Üretim Yapıyor Musunuz?
hayır
Ürettiğiniz gıdalarda herhangi bir katkı maddesi ya da koruyucu içerik kullanıyor musunuz?
Hayır
Gıda üretim izniniz var mı?
Var
Yukarıdakilerden farklı bir konuda ekolojik olarak fark yaratıyoruz
Yukarıda yer alan maddelerin çok büyük bir kısmı Türkiye'deki et üretim ve işleme tesislerinde zorunlu tutulan kuralların ne yazık ki dışında. Denetim mekanizmalarını yürütebilmek, gerekli hijyen koşullarını sağlamak ve daha birçok sebepten ötürü, kullanılan gereçlerden paketlemeye, su tesisatından enerji kaynaklarına... sınırlandırmalar mevcut. Biz SafiMera olarak ortaya koyduğumuz ekolojik ve sosyal farkı onarıcı tarım çatısı altında ifade ediyoruz. Hedefimiz onarıcı tarımın başta Türkiye'de, onarıcı tarım pratiklerini uygulayarak, yüksek kalitede ve besleyicilikte gıda üreterek yaygınlaşmasını sağlamak. Bunun yolları yetiştiricileri bu üretimi yapmaya maddi manevi teşvik etmek, pazarı sağlamlaştırmak, çok uzun yıllardır yozlaşarak günümüze kadar gelen hayvancılık sektörünü türeticileri de dönüştürerek onarıma doğru dönüştürmek.
Yukarıdakilerden farklı bir konuda fark yaratıyorum
Kaynak, yöntem, ücret politikası, kriz yönetimi gibi konularda yüzde yüz şeffaf olma ilkesini benimsiyoruz. Karar mekanizmalarımızın bir çoğunu SafiMera Ekosistemi adını verdiğimiz, ellerini taşın altına koyan, düşünen, soru soran ve varlığını ortaya koyan kişilerle birlikte alıyoruz.
Üretim veya hizmetlerinizde ekolojik ve sosyal açılardan daha duyarlı olmaya yönelik planlarınız varsa anlatır mısınız?
Karbon ayakizini azaltmak ve kaynak tüketimini minimize etmek amaçlarını da taşıyan türeticibaşı sistemimizle toplu sipariş ve paylaşım sistemleri yarattık.
Kaç kişilik bir işletmesiniz? Ortaklar, çalışanlar?
4 ortaklı bir işletmeyiz. Toplam 3 tam çalışanımız ve 2 yarı zamanlı destek verenimiz var.
Kategoriler
Sırala
Varsayılan
Çok satanlar
Fiyata göre azalan
Fiyata göre artan
Gelecek nesillere daha iyi bir dünya bırakmak için desteğini bekliyoruz.