yükleniyor
Üretici Hakkında

 Restore üzerinde yaşadığımız gezenin iyiliği çerçevesinde planlanmış bir üretim süreci ile   ‘’kişiye özel’’ giyinme deneyimini sunmayı amaçlayan bir ‘’yeniden üretim’’ projesidir.

 

 Tüketim zincirinin dışında bırakılmış jeanleri zamansız formlarda ‘’tek parça (unique)’’ olarak yeniden tasarlıyoruz ve geleneksel el işçiliği yöntemleri ile yeniden üretiyoruz.

  Restore  , bir yandan bizleri  sürekli değişen sezonlara ve trendlere bağlı olarak  ihtiyaç duyduğumuzdan fazlasını almaya yönlendiren diğer yandan da ‘’özel , eşsiz ve ayrıcalıklı ‘’ olmak beklentisi yaratarak her tasarımı saysız kez çoğaltıp giyinmeyi sıradanlaştıran hatta tektipleştiren endüstriyel modaya bir tepki aynı zamanda.

 

  Sözde ‘’atık’’ olarak sınıflandırılmış yüksek kaliteli bir ürünü yeniden ele alıp , zamanın üzerinde bıraktığı kendine özgü izleri de tasarıma dahil ediyoruz , endüstriyel olmayan  bir üretim süreci ile  bir öncekinden daha nitelikli bir ürün ortaya koyarak gerçek anlamda ‘’sürdürülebilir’’ gerçek anlamda ‘’eşiz ve ayrıcalıklı’’ bir üretim biçiminin ve giyinme deneyiminin mümkün olduğunu göstermeyi amaçlıyoruz.

 

  Biz jeanleri seven mesleği görsel sanatlar olan iki çevre aktivistiyiz .Doğayı korumak adına verdiğimiz mücadelenin içinde daima gözden kaçan , önemsenmeyen giyinme ihtiyacı ve zevkinin karşılanması için sürdürülen üretimin yeryüzüne verdiği zararları öğrenmek şaşırtıcıydı.Günümüzde endüstriyel moda petrol endüstrisinin ardından yeryüzüne en çok zararı veren ikinci sektör.

  Başta yalnızca yalnızca işçilerin ihtiyacı göz önünde bulundurularak tasarlanmış modanın ve günlük giyinme ihtiyacının  en ikonik parçası olan jean belki de en çok üretilen ve tüketilen tekstil ürünü. Jeanin hammaddesi pamuk , üretimi için en fazla kimyasal kullanılan tarım ürünü.Tek bir jean ürün için 10.000 ile 20.000 litre arası temiz suyun harcanması gerekirken her bir ürünü üreticiden satıcıya ulaştırmak için ortalama 7000 km yol katedilmesi gerekiyor ki bu üretim sürecine ek önemli miktarda karbon ayak izi demek .

 Kullanmayı gerçekten sevdiğimiz bir tekstil ürününün doğaya verdiği akıl almaz zararın farkına vardığımızda yalnızca yaşadığımız çevreyi koruma çabasının üzerinde yaşadığımız gezegen için yeterli olmayacağını anladık ve moda endüstrisine odaklandık.

  Üç yıl süren araştırma ve geliştirme sürecinin ardından bir üretim modeli ve giyinme fikri olarak Restore doğdu.

 


Doğa Dostu
İnsan Dostu
Hizmet Kalitesi
Ürün Kalitesi
Hesaplılık
Güvenilirlik
Genel Değerlendirme