yükleniyor
Üretici Beyanı
Ürün ve/veya hizmetleriniz nelerdir?
Restore tüketim zincirinin dışında bırakılmış denim ürünleri modası geçmeyen formlarda baştan tasarlayarak yalnızca ‘’ kişiye özel ‘’ giyinme deneyimini amaçlayan bir atıksız yeniden üretim projesidir.Sürdürülebilir moda anlayışı ile kullanım dışı bırakılmış jeanleri geleneksel yöntemlerle atık bırakmadan ve kişiye özel olarak yeniden tasarlıyoruz.Üç yıl süren derinlemesine araştırma - çalışma sonucu kolay ve hızlı tüketilen modaya karşıt zamansız bir giyinme fikri yaratmayı amaçlıyoruz .
Üretim veya hizmet yeriniz hakkında bilgi verir misiniz?
Antalya'da kurduğumuz küçük bir stüdyoda üretimlerimizi gerçekleştiriyoruz.
İşletmenizin ortak ve çalışanları hakkında bilgi verir misiniz? Kaç kişilik bir işletmesiniz?
Görsel sanatlarla uğraşan ve doğayı koruma mücadelesi veren iki aktivistiz ve ‘’kurtarmanın ve korumanın ‘’ üzerinde yaşadığımız gezegenin iyiliği için tek başına yeterli olmadığını aynı zamanda üretim ve tüketim biçimilerimizi de değiştirmek zorunda olduğumuzu düşünmeye başladığımızda moda dünyasına odaklandık.
Ürün veya hizmetimizin kendisi çevresel açıdan bir fark yaratmayı hedefliyor.
En temel ihtiyaçlarımızdan biri olan olan ‘’giyinmek’’ aynı zamanda en büyük tüketim alanlarımızdan biri ve moda endüstrisi çevre kirliliğinin en büyük sorumlularından biri. Hammaddenin elde edilmesinden başlayarak bir ürünün satış noktasına ulaştırılmasına varan süreçte çok sayıda kimyasal , yüksek oranda enerji ve temiz kaynak tüketiliyor.Kullanım dışı bırakılmış jeanleri yeniden tasarlayıp üreterek yeni bir endüstriyel ürün yerine geleneksel yöntemlerle ileri dönüşümü sağlanmış bir ürün almayı öneriyoruz ve bu sayede hammadde tasarrufunu sağlamaya çalışırken bir ölçüde temiz su kaynaklarının korunmasını ,tarımsal kimyasalların kullanımını azaltmayı ve endüstriyel üretimin neden olduğu atık ve kirliliğin önüne geçmeyi hedefliyoruz.
Kullandığımız hammadde, malzemeler (dolayısı ile tedarikçilerimiz de) kısmen veya tamamen doğa dostu
Kullanım dışı bırakılmış 2.el ürünlerin tekrar kullanılmasını sağlıyoruz ve bu ürünleri sosyal projeler (öğrenim bursu vs.) için satış yapan derneklerden vb. edinmeye özen gösteriyoruz.
Akılcı su kullanımı uygulamalarımız var
Yeni bir jean üretilirken sarf edilen yaklaşık 10 ton temiz sudan tasarruf ediyoruz ve yalnızca kullanılmış ürünleri temizlemek amacıyla su kullanıyoruz.
Üretim / hizmet sürecimiz doğa dostu ögeler barındırıyor
İyi giyinmenin yalnızca doğaya zarar veren yöntemlerle yapılmayacağını ortaya koymayı amaçladığımız için üretim sürecimizin hemen hemen tamamında el işçiliğini kullanıyoruz.
Paketlememiz kısmen veya tamamen doğa dostu
Geri dönüştürülmüş karton ve kraft kağıtlar kullanıyoruz.Paketleme sonrası da kullanılabilecek jean kumaşlarından kese-çanta yapmak için çalışıyoruz.
Atık yönetimimiz kısmen veya tamamen doğa dostu
1 yıl içerisinde yaptığımız üretimden yalnızca yarım bez çanta kadar atık kumaş çıktı.
Kullandığım enerji kısmen veya tamamen yenilenebilir
Kentte yaşayan ve üreten insanlar olarak maalesef yenilenebilir enerji değil.Ama genel olarak üretim zinciride sarf edilen enerji sarfiyatını en minimum düzeye çekmiş durumdayız.
Ürün dağıtım zincirimiz kısmen veya tamamen doğa dostu
Kargo şirketlerimizin ne kadar doğa dostu olduğu konusu çok tartışmalı.
Ürünün kullanım sonrası bertarafı (değerlendirilmesi) kısmen veya tamamen doğa dostu
Ürünlerimizde yalnızca %100 pamuktan üretilen jeanleri kullanıyoruz dolayısıla doğada kolayca yok olabiliyor .
Yukarıdakilerden farklı bir konuda çevresel olarak fark yaratıyoruz
Çevreye daha fazla katkısı olması adına ve tüketimi en minimum seviyede tutmak için ürünlerimizin tadilatlarını ömür boyu yapmayı hedefliyoruz.
Ürün veya hizmetimizin kendisi sosyal olarak bir fark yaratmayı hedefliyor
Toplumsal anlamda tüketim alışkanlıklarımızın çevreye verdiği zararların farkına varıp tercihlerimizi daha doğa dostu hale getirmeye çalışıyoruz ayrıca üretim biçimimizle kötü çalışma koşulları ve mesleki hastalıkların kaçınılmaz olmadığını da ispatlamayı hedefliyoruz.
Adil bir ücretlendirme ve sosyal haklar (özel sigorta, çalışan destek sandığı, tatiller, izinler, esnek zaman uygulaması vs) ilkelerimiz var.
Adil modanın ilkelerinden biri de çalışma şartları ,koşulları ile ilgilidir.Sürdürülebilir Moda ve adil moda yan yana anılmaktadır.Rana Plaza faciasından sonra çevreye ve insana adil olmak üzerine kuruludur.2 kişilik bir ortaklık olduğu için her şey eşit bir biçimde paylaşılmaktadır.Ürünlerimizin diğer tekstil ürünlerinden daha pahalı olmasının bir diğer nedeni de bu.bir ürünü 2 haftada tasarladığımızı düşünürseniz mevcut koşullarda adil olduğumuz açıkça görülecektir.Esnek çalışma saatlerine sahibiz.
Kadını güçlendiren bir yapımız var
Feminist bir politik tutum benimsiyoruz
Gelirimizi belli oranda sosyal projelere veriyoruz
Yıllık kazancımızın yasal sınırlar içerisindeki %10'unun bir kısmını da sosyal sorumluluk üstlenen oluşumlara aktarıyoruz.