Çarşı / Üreticiler / reflect
reflect
İSTANBUL / Türkiye
Adil Üretici
Adil Üretici
Unisex Giyim (2 ürün)
Cacto
Dükkan Geçici Olarak Satışa Kapalı
Medusa
Dükkan Geçici Olarak Satışa Kapalı
Hakkında

Giydiğimiz kıyafetler sadece birer parça kumaş değil, hepsi iletişim kurmak ve kendimizi ifade etmek için birer araç. Kıyafetlerimizin altında hepimizin derisi, yüzü, bedeni aynı; fakat bizi farklı kılan dışarıya yansıttığımız düşüncelerimiz, karakterimiz ve inandıklarımız. Reflect bu farklı yansımaları tekrar ele almaya ve giydiklerimizi fark yaratmak için bir araç hâline getirmeye karar verdi. Oluşturduğu katılımcı ve sürdürülebilir tasarım anlayışı ile moda alanına yeni bir bakış açısı geliştirmeyi hedeflerken, bir yandan da toplumda sanatın gücüyle bir farkındalık yaratmayı amaçlıyor.
 
Her koleksiyonu için bir sosyal mesele belirleyen reflect, bu meselelerden muzdarip dezavantajlı insanlar ile sanat terapisi atölyeleri düzenliyor. Sanat terapisi atölyeleri sonucunda elde ettikleri ifadeleri, farklı disiplinlerden genç sanatçıların yorumlamalarıyla ürünlerine aktarıyor. Her bir ürün satışıyla, belirlenen sosyal meselenin çözümü için çalışan sivil toplum kuruluşlarını destekleyen reflect, sizi çözümün bir parçası haline getiriyor.

Ece Altunmaral
reflect
Değerlendirme
Doğa Dostu
İnsan Dostu
Hizmet Kalitesi
Ürün Kalitesi
Hesaplılık
Güvenilirlik
Genel Değerlendirme
iletişim
Kurum Ünvanı
Reflect Tasarım A.Ş.
Yetkili Kişi
Ece Altunmaral
Beyan
Ürün ve/veya hizmetleriniz nelerdir?
İstanbul çıkışlı moda markası reflect, oluşturduğu katılımcı ve sürdürülebilir tasarım anlayışı ile moda alanına yeni bir bakış açısı geliştirmeyi hedeflerken, bir yandan da toplumda sanatın gücüyle bir farkındalık yaratmayı amaçlıyor. Çevreye duyarlı ve yüksek kaliteli giyim ürünleri aracılığıyla sosyal sorunlar ve insanlar arasında bağ kuran reflect, her koleksiyonda bir sosyal meselenin çözümü için çalışıyor. İlk koleksiyonda İstanbul'da yaşayan Suriyeli mülteci çocukların eğitime entegrasyonu için çalışan reflect, 11 farklı ürün ile başladı.
Üretim veya hizmet yeriniz hakkında bilgi verir misiniz?
reflect İstanbul ve İzmir'de faaliyet gösteren, GOTS ve GRS sertifikalı üreticilerle çalışmaktadır. Bunlardan İzmir'de faaliyet gösteren, Mayteks asırlık iş tecrübesi ile Antebi ailesi tarafından yürütülmektedir. GOTS, GRS sertifikalarına sahip bu üreticimiz yeni sürdürülebilir pratikler geliştirmek için de çalışmalarına devam etmektedir. Eligül İstanbul'da faaliyet gösteren ve Solidarity koleksiyonundaki çorapların üretiminden sorumlu, GOTS sertifikalı üreticimiz. Sundukları sürekli eğitimlerle çalışanları arasında çevre bilincini arttırmayı amaçlamaktadırlar.
İşletmenizin ortak ve çalışanları hakkında bilgi verir misiniz? Kaç kişilik bir işletmesiniz?
Reflect dört ortağın her birinin birtakım fedakarlıkları ile kuruldu. Egemen burslu okuduğu Koç Üniversitesi’nde iş kurmanın detaylarını daha iyi öğrenmek için mühendislikten işletme bölümüne geçiş yaptı. Ece global bir danışmanlık firmasında çalışırken, işinden ayrılarak tamamen reflect’e odaklandı. Reflect’in temelleri atılırken yurtdışında master programından kabul alan Edipcan, master programını redderek reflect için Türkiye’de kaldı. Eray bir eğitim teknolojileri girişimimin ortaklarındanken başlatılan reflect için günlerini ikiye bölerek tüm zamanını bu işleri geliştirmek için kullandı.
Ürün veya hizmetimizin kendisi çevresel açıdan bir fark yaratmayı hedefliyor.
Üretimin her aşamasında adil ticaret şartlarının gözetildiğinden ve kullanılan her materyalin çevre dostu (organik, geri dönüştürülmüş veya ileri dönüştürülmüş) olduğundan emin olan reflect; üretimden, paketleme ve dağıtıma kadar bütün süreçlerini sürdürülebilir bir çerçevede yapıyor. reflect, aynı zamanda insanların kendilerine, topluma ve çevreye faydalı -veya daha az zararlı- olan sorumlu tüketim fikrini benimsemesi için de çalışıyor ve ürünlerini satın alan herkesi bu sürecin bir parçası olmaya davet ediyor.
Kullandığımız hammadde, malzemeler (dolayısı ile tedarikçilerimiz de) kısmen veya tamamen doğa dostu
“Hızlı moda” için kullanılan zararlı kimyasallar ve sentetik ilaçlar çevreyi geri dönüştürülemez bir şekilde kirletirken, reflect ekolojik dengeyi korumak ve bu duruma karşı harekete geçmek, bilinç oluşturmak için organik üretimi tercih ediyor. Seri üretime ve aşırı tüketime karşı bir duruş sergileyen reflect'in tüm ürünleri sıkı denetimlere tabi GOTS ve GRS sertifikalı (%100 organik pamuk, geri dönüştürülmüş polyester, %100 keten), sınırlı sayıda ve uzun vadeli kullanımı hedefliyor. reflect, sorumlu tüketim ve üretim konusunda global bir hareket olan “moda devrimi”ni de destekliyor. Bu hareketin bir parçası olarak şeffaf üretim ve etik ticaret anlayışlarıyla çalışan marka, tasarladığı her bir ürünün hikâyesini, sürecin bir parçası olan insanlarla beraber yazıyor.
Üretim / hizmet sürecimiz doğa dostu ögeler barındırıyor
reflect ürünlerinin hepsi GOTS ve GRS sertifikalı üreticiler ile üretilmektedir. Bu sertifikaların denetimi altında, üretim sürecinde çevreye olan zarar minimize edilmektedir. Satışlarımızı internet sitemiz üzerinden yaparak, kendi mağazalarında satış yapan markalara göre elektrik tüketimi, atık oluşumu gibi alanlarda çevreye olan etkimizi minimize ediyoruz
Paketlememiz kısmen veya tamamen doğa dostu
reflect paketleri geri dönüştürülebilir malzemelerden yapılmakta ve üzerinde yer alan "call to action" ile herkesi bu paketleri geri-dönüştürmeye davet etmektedir.
Ürün veya hizmetimizin kendisi sosyal olarak bir fark yaratmayı hedefliyor
reflect, ürün tasarım sürecinde, insanların yaratıcılığını, kimliğini ve ifadelerini merkezine alıyor. Ürünün arkasındaki hikâyeyi tasarım sürecinin bir parçası haline getirerek, insanların ürünle duygusal ve kültürel bir bağ kurmasına yardımcı oluyor. Bir koleksiyon için yola çıkarken reflect ilk olarak Sürdürülebilir Kalkınma İçin Küresel Hedefler’de yer alan başlıklarla ilgili bir meseleye eğiliyor ve bu meselelerden muzdarip dezavantajlı insanlar ile sanat terapisi atölyeleri düzenliyor. Sanat terapisinin, insanların kendilerini ve yaşadıkları sosyal sorunları en açık ve doğal bir biçimde ifade ettiği yöntem olduğuna inanan reflect, sosyal sorunlar etrafında geliştirdiği sanat terapileri ile insanların deneyimlerini yansıtmaları için çalışıyor. Sanat terapisi sonucunda elde ettikleri ifadeleri, farklı disiplinlerden tasarımcıların ve genç sanatçıların yorumlamalarıyla ürünlere aktarıyor. Böylelikle, şeffaf ve sorumlu üretim ve tüketime destek vermenin yanı sıra, reflect’den ürün satın alanlar tasarımda emeği geçen insanların hikâyelerinin bir parçası oluyor. Böylelikle reflect, insanları düşüncelerini, hayallerini, karakterlerini ve inandıklarını yansıtan ürünleri satın almaya çağırıyor. Satın alınan her bir ürünün tüm tasarım maliyeti, sosyal meselelere çözüm üretmek için çalışan sivil toplum kuruluşlarına aktarılıyor. Bu da; insanları, sosyal meselelerin çözümünün bir parçası hâline getiriyor.
Yönetim ilkelerimiz paylaşımcı ve yatay
reflect kolektif yönetime ve paylaşımcı liderlik modellerine bağlı dört ortak tarafından kuruldu. Şuanda bütün operasyonların yönetimini sağlayan bu dört kişilik ekip herhangi bir hiyerarşi unsurları (ünvanlar, iş paylaşımları gibi) bulundurmamakla birlikte ilerleyen günlerde ekibe dahil olabilecek ekip arkadaşlarıyla ilişkilerinde aynı paylaşımcı liderlik modelini benimseyecektir.
Kadını güçlendiren bir yapımız var
Ortaklar arasından Ece, şuanda yürütmede ve finansal tarafta en çok sorumluluğu üstlenerek reflect'in ilerleyişine büyük katkı sunmaktadır. Ece'nin varlığı ve etkisi ekip içerisinde de "women empowerment" konusunda yapılabileceklerin her geçen gün sorgulanmasını sağlamaktadır. İlk koleksiyon Solidarity'de mülteci çocukların eğitime entegrasyonu konusunda çalışan reflect, bu çocuklarla düzenlenen sanat terapilerindeki kanvasların el çantalarına dönüşmesi için Suriyeli kadınlarla birlikte çalışmıştır. Önümüzdeki günlerde de kadını güçlendirme noktasında ÇATOM gibi projelerle işbirliği kurulması planlanmaktadır.
Kırılgan veya dezavantajlı grupları güçlendiren bir yapımız var
Her koleksiyonda farklı bir sosyal meseleye odaklanacak reflect’in “Solidarity” adını taşıyan ilk koleksiyonu “Eğitimde Fırsat Eşitsizliği” konusuyla ilişkili olarak İstanbul’daki Suriyeli çocukların eğitime entegrasyonunu hedefliyor. İlhamını ise İstanbul’da yaşayan Suriyeli mülteci çocuklar ile gerçekleştirilen sanat terapisinden alıyor. Hayatlarındaki savaş, göç, kaos, komün yaşam gibi büyük kavramlar, reflect’in atölyesi ile farklı bir anlam kazandı ve tuvallere yansıdı. Çocukların hayal gücünden ortaya çıkan imgeler de, genç tasarımcıların ve sanatçıların yorumlamalarıyla reflect’in ürünlerine nakış ile yansıdı. Koleksiyondan satın alınan ürünlerin tüm tasarım maliyeti Small Projects Istanbul’un Suriyeli mültecilerin eğitime entegrasyonu üzerine çalışılan “Back to School” projesine aktarılacak. İkinci koleksiyonda Görme Engelliler ile çalışmayı planlayan reflect, her koleksiyonununda farklı bir meseleye odaklanarak sosyal etki alanını genişletmek istiyor.
Gelirimizi belli oranda sosyal projelere veriyoruz
Her koleksiyonda odaklandığımız sosyal meselenin çözümü için çalışan sivil toplum kuruluşları ile partnerlik kuruyoruz. Tasarımlarımızın ilhamını bu sosyal sorunları deneyimleyen insanlarla yapılan sanat terapilerinden alıyoruz. Her bir ürün satışıyla da ürünün tasarım maliyetini partnerlik kurduğumuz sivil toplum kuruluşuna aktarıyoruz.
Kategoriler
Sırala
Varsayılan
Çok satanlar
Fiyata göre azalan
Fiyata göre artan
Gelecek nesillere daha iyi bir dünya bırakmak için desteğini bekliyoruz.