yükleniyor
Üretici Beyanı
Ürün ve/veya hizmetleriniz nelerdir?
Merhaba, Yeni yetişen kız çocuklarının gerçek Anadolu süper kahramanlarından ilham alıp güçlü, kendine güvenen bireyler olarak yetişmelerini destekleyecek bez bebekler üretiyoruz. Hikayesi olan bez bebeklerimiz marka adını, 3000 sene önce bu topraklarda yaşamış ve tarihin ilk barış anlaşması Kadeş'e mührünü basmış Hitit Kraliçesi Puduhepa'dan alıyor. 'Puduhepa ve Kız Kardeşleri' projesinin vergi ve masraflar sonrası tüm geliri TOÇEV'e kız çocuklarının eğitimine destek için aktarılıyor. Bez bebeklerimizi, çantalarını, kıyafetlerini evlerinden ve atölyemizde çalışan kadınlar hazırlıyorlar. İlham veren hikaye kitabımız TOÇEV gelişim uzmanları ile işbirliği halinde hazırlanıyor. www.puduhepavekizkardesleri.com sitemizi, eğitmenin eğitimi ve ebeveyn eğitimine yönelik içeriklerle zenginleştiriyoruz.
Üretim veya hizmet yeriniz hakkında bilgi verir misiniz?
Üretimimiz çoğunlukla İSMEK kurslarından mezun olmuş, vergi muafiyet belgesi bulunan kadınların evlerinde yapılıyor. Haftada bir 'Tavsiye Evi' isimli kurucumuzun iş yerinde buluşup, öğretmen eşliğinde yapılması gereken detaylar tamamlanıyor. Çağdaş Yaşam Derneği'nin Dila Kurt Eğitim Evi velilerinden ihtiyacı olanlara da iş veriliyor ve evlerinden ve merkezde çalışıyorlar.
İşletmenizin ortak ve çalışanları hakkında bilgi verir misiniz? Kaç kişilik bir işletmesiniz?
Puduhepa ve Kız Kardeşleri projesi, TAV Yeni Medya A.Ş. altında işleyen başarılı bir sosyal girişim olmayı hedefliyor. TAV Yeni Medya'nın %50-%50 iki kurucusu: Renan Tavukçuoğlu ve Erdem Tavukçuoğlu. Puduhepa projesi için tam zamanlı 2 eleman çalışmaktadır. 25 tane kadın da yarı zamanlı olarak çalışmaktadır.
Üretim / hizmet mekanımız kısmen veya tamamen doğa dostu
Projede kullanılan malzemelerimizin atıklarını yeniden üretimin farklı aşamalarında kullanıyoruz. Ofisimizde plastik kullanılmamakta ve haftalık olarak kağıt geri dönüşümü yapılmaktadır.
Kullandığımız hammadde, malzemeler (dolayısı ile tedarikçilerimiz de) kısmen veya tamamen doğa dostu
Elyafımızı İzmir'den sertifikalı olarak alıyoruz. Ham bez denen Amerikan bezi kullanıyoruz ve karton kutularımız geri dönüşümden elde ediliyor.
Akılcı su kullanımı uygulamalarımız var
Ofiste Waternet arıtma sistemi kullanıyoruz.
Paketlememiz kısmen veya tamamen doğa dostu
Yeni ürünümüzde hiç paket bulunmayacak. Sadece bir sırt çantası içinde satışa çıkıyoruz.
Atık yönetimimiz kısmen veya tamamen doğa dostu
Atık kumaşları yastıklarımızın dolumunda ve küçük parçaların yapımında kullanıyoruz.
Ürün veya hizmetimizin kendisi sosyal olarak bir fark yaratmayı hedefliyor
Müfredatta olmayan yaşam becerilerine herkesin erişebilmesi için imkanları eşitlemeye çalışıyoruz. Öğretmen Ağız ile bir sınıf kiti projemiz yürümekte.
Kar amacı gütmeyen bir işletmeyiz
İlk senesinde 11 çocuk okutarak kendini döndüren bir işletme olduk. Bundan sonra amacımız erişimi genişletmek ve satış kanllarını ve ürünleri kontrolü bir şekilde arttırarak büyümek. TOÇEV ilk çözüm ortağımız. Bundan sonraki projelerde onlarla ve diğer STKlar ile de işbirliği yapabiliriz.
Çalışma ortamımız / koşullarımız nispeten iyi ve adil.
Evden çalışan kadınlara standartın üzerinde ödeme yapmaya çalışıyoruz.
Kadını güçlendiren bir yapımız var
Her yaştan kadını güçlendiren bir proje Puduhepa ve Kız Kardeşleri. Yeni yetişen kız çocukları ilhamlarını gerçek kadınların başarı hikayelerinden alıyorlar. Genç kızların eğitimine maddi olarak destek oluyoruz ve evde oturan kadınlara iş imkanı sağlıyoruz.
Kırılgan veya dezavantajlı grupları güçlendiren bir yapımız var
Kendi parasını kazana kadınlarımız güçlendikçe, güçlü çocuklar yetiştirecekler ve toplum güçlenecek diye düşünüyoruz.
Gelirimizi belli oranda sosyal projelere veriyoruz
Masraf ve vergi sonrası tüm gelirimizi TOÇEV'e veriyoruz.