yükleniyor
Üretici Hakkında

Ayerya Rüzgarlı Vadi Çiftliği,  İzmir,  Urla’da,  Yağcılar Köyü’nde bulunmaktadır.  Ayerya, 1998 yılında, Erdinç ve Zerrin Omuroğlu çifti tarafından  kurulmuş ve ziraat eğitimi alan kızları Pelin  Omuroğlu’nun da katkılarıyla TURLA şirketinin bir parçası olarak faaliyetini sürdürmektedir.  1998 yılında ilk zeytin ağacının dikilmesi ile başlayan çalışmalar, bugün toplamda 10.000 zeytin ağacı ile üretim yapan bir çiftliğe dönüşmüştür. 2003 yılında Urla'nın ilk organik tarım sertifikasını alan işletme, o günden bu yana, organik tarım sertifikası ile ve OLIVURLA markasıyla zeytin ve zeytinyağı üretmeye devam etmektedir.  Urla merkezde, tarihi bir bina, restorasyonu gerçekleştirilerek, AYERYA ORGANİK ÜRÜNLER adı altında butik bir dükkana dönüştürülmüş ve 2010 yılından beri, çiftlikten gelen tüm ürün satışları bu noktadan gerçekleştirilmeye başlanmıştır.

 

 

TURLA Organik Zeytin & Zeytinyağı Tesisi

 

TURLA şirketi, 2013 yılında, Kuşçular Köyü’nde, İZKA desteğini alıp, güneş enerji sistemleriyle çalışan, modern bir Kontinü tesisi kurmuştur. Tesis, İZKA desteği ile bölgede temiz enerji üreten tek zeytinyağı işletmesidir.

 

Bu yağ fabrikası sayesinde, zeytinler hijyenik ve titiz bir ortamda  sıkılmakta, sağlıklı, kaliteli ve aromatik zeytinyağları üretilmektedir. Özenle elde edilen ve butik olarak üretilen natürel ve asitliği en fazla % 0,2 - %0,4 olan OLIVURLA Organik Zeytinyağları,  meyvemsilik ile önemli bir  kalite kriteri olan boğazda yakıcılık acılık  özelliği ile fenolik bileşenleri, yani antioksidanları, acılık  en üst seviyede tutabilmeyi hedeflemektedir.  

 

OLIVURLA

 

Urla’nın yöresel ve bölgeye uyumlu  Erkence,  Ayvalık, Gemlik ve Domat  varyetelerinden elde edilen, gerek sofralık gerekse yağlık olarak değerlendirilen ve Ayerya’da üretilen zeytinlerden elde edilen butik ürünlerin özenle birleştirildiği bir zeytinyağı markasıdır.

 

OLIVURLA Organik Naturel Sızma Zeytinyağı, Domat varyetesinden alınabilecek farklı aromalara sahiptir ve bu tada coğrafyanın zenginliğini ve nefasetini sürekli esen kuzey rüzgarıyla harmanlaması sayesinde ulaşmaktadır.  Bu aromalar içinde,  taze zeytin ile taze çimen, çağla badem, yeşil elma, yeşil domates, enginar gibi farklı tat ve lezzetler ortaya çıkmaktadır.  Zeytinyağının bu kalite  özelliklerinden dolayı  İtalya’da düzenlenen ve sadece Organik Zeytinyağlarının katılabildiği BIOL yarışmasında Altın madalya aldığı düşünülmektedir.

 

YARIŞMA

Urla, 12 İON, kentinden biri olan Klazomenai kentinin günümüzdeki adıdır.  Klazomenai, M. Ö. 6 yy.’a dayanan ve dünyanın ayrıştırma metodu ile sıkılan ilk zeytinyağı işliğinin de yer aldığı bir kenttir. Bu nitelikleriyle, bize bu bölgedeki zeytin ve zeytinyağı kültürünün ne kadar önemli olduğunu vurgulamaktadır.

 Bu kıymetli mirasa sahip çıkmaya çalışan, Erdinç, Zerrin ve Pelin Omuroğlu, günümüze dek yapılan teknolojik çalışmaları, geleneksel bilgi ile harmanlayıp, zeytinyağının tüm faydalarıyla, poyrazın getirdiği zenginlik ile birlikte toprağın bereketinin buluştuğu Urla Yarımadası’na özgü  tat ve lezzetle ürettikleri OLIVURLA  zeytinyağlarıyla bölgemizi ve ülkemizi temsil ederek BIOL ve MARIO SOLINAS yarışmalarına katılmıştır.

 BİOL

 Bu yarışmada Türkiye’den sadece iki firma ödül almış, her iki firma da GOLD MEDAL ödülüne layık görülmüştür. OLIVURLA üreticileri, bu iki üreticiden biri olmaktan ve dördüncü kez katıldıkları bu yarışmada Türkiye’ye bir Altın ödül getirmekten duydukları mutlulukla daha başarılı sonuçlar için umutla çalışmalarını sürdürmektedir.

 


Doğa Dostu
İnsan Dostu
Hizmet Kalitesi
Ürün Kalitesi
Hesaplılık
Güvenilirlik
Genel Değerlendirme