yükleniyor
Üretici Beyanı
Ürün ve/veya hizmetleriniz nelerdir?
Organik Zeytinyağı Organik sofralık zeytin Ekoturizm
Üretim veya hizmet yeriniz hakkında bilgi verir misiniz?
Ayerya Rüzgarlı Vadi Çiftliği,  İzmir, Urla’da, Yağcılar Köyü’nde bulunmaktadır. Ayerya, 1998 yılında, Erdinç ve Zerrin Omuroğlu çifti tarafından kurulmuş ve ziraat eğitimi alan kızları Pelin Omuroğlu’nun da katkılarıyla TURLA şirketinin bir parçası olarak faaliyetini sürdürmektedir. 1998 yılında ilk zeytin ağacının dikilmesi ile başlayan çalışmalar, bugün toplamda 10.000 zeytin ağacı ile üretim yapan bir çiftliğe dönüşmüştür. 2003 yılında Urla'nın ilk organik tarım sertifikasını alan işletme, o günden bu yana, organik tarım sertifikası ile ve OLIVURLA markasıyla zeytin ve zeytinyağı üretmeye devam etmektedir. Urla merkezde, tarihi bir bina, restorasyonu gerçekleştirilerek, AYERYA ORGANİK ÜRÜNLER adı altında butik bir dükkana dönüştürülmüş ve 2010 yılından beri, çiftlikten gelen tüm ürün satışları bu noktadan gerçekleştirilmeye başlanmıştır. TURLA Organik Zeytin & Zeytinyağı Tesisi TURLA şirketi, 2013 yılında, Kuşçular Köyü’nde, İZKA desteğini alıp, güneş enerji sistemleriyle çalışan, modern bir Kontinü tesisi kurmuştur. Tesis, İZKA desteği ile bölgede temiz enerji üreten tek zeytinyağı işletmesidir. 2017 yılında en prestijli zeytinyağ yarışmaların 2 tanesinden ; BIOL Ostuni-İtalya ve diğeri ; Mario Solinas ,Türkiye ‘den ALTIN MADALYA ödülümüz var. Türkiye’de biri organik diğeri de kalite ödülü olarak, klasmanında  2 altın madalyalı bir Türk markasıyız.  Ödüllü zeytinyağlarımızın yanı sıra monokültür olarak bizzat kendi fabrikamızda operasyonunu yürüttüğümüz Ayvalık- Gemlik, Domat ve Erkence varyetelerinden yüksek kaliteli zeytinyağlar üretmekteyiz. Ayrıca Ayerya Rüzgarlı Vadi Çiftliği'mizde özellikle çocuklarla birlikte zeytin ve zeytinyağı kültürü üzerine atölyeler, hafta sonu etkinlikleri ve kahvaltılar organize etmekteyiz. Urla Yarımadası'na ait olan Erkence zeytin ağaçlarına farkındalığı yöneltmek için okullarla zeytin & zeytinyağı tadımı ve kültürü projeleri yapmaktayız.
İşletmenizin ortak ve çalışanları hakkında bilgi verir misiniz? Kaç kişilik bir işletmesiniz?
Biz bir aile işletmesiyiz. Bu işletme ortakları Erdinç ve Zerrin Omuroğlu'ndan ibarettir. Ben kızları Pelin Omuroğlu Balcıoğlu da üretim ve pazarlama müdürü olarak çalışmaktayım. Tarım işletmemizin kuruluşu babam Erdinç Omuroğlu'nun nakliye işinin finansal desteği ile kurulmuştur. Bu nakliye işinde 9 kişi, çiftlik ve tarım işletmesinde de 10 kişi çalışmaktadır.
Ürün veya hizmetimizin kendisi çevresel açıdan bir fark yaratmayı hedefliyor.
Urla eski adıyla KLAZOMENAI 12 ION kentinden biridir ve ayrıştırma metodu ile üretim yapan dünyanın bilinen ilk zeytinyağı işliğine sahiptir. Bu tarihi güç ve kültür ile Urla Yarımadası'na ait olan binlerce yaşında olan ERKENCE varyetesi zeytin ağaçlarının en kıymetli meyvesinin ürünü olan zeytinyağının uluslarası platformlarda kalitesi ile ön plana çıkarılarak yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kalmasından kurtarmak için çalışmaları yöresel ve lokal insanları, okulları ve çocukları işin içine katarak üretim yapmaktayız.
Üretim / hizmet mekanımız kısmen veya tamamen doğa dostu
2003 yılından bu yana Organik tarım sertifikamız var.
Akılcı su kullanımı uygulamalarımız var
Sulama kaynak ve rezervlerimizde dikkatimizi asgari ihtiyaçlara çeviriyoruz.
Üretim / hizmet sürecimiz doğa dostu ögeler barındırıyor
Organik Tarım prensipleri ile üretim yapıyoruz. Dolayısıyla organik atık, gübreleme ve pest kontrolü konularında azami titizlik gösteriyoruz.
Atık yönetimimiz kısmen veya tamamen doğa dostu
Fabrikamızda zeytin pirinası içinden çekirdeği ayrılarak yakıt olarak kullanıyoruz. Bütün doğal atıklarımız kompost olarak değerlendiriliyor.
Kullandığım enerji kısmen veya tamamen yenilenebilir
Zeytin & Zeytinyağı Fabrikamızda güneş enerjisinden elektrik üretimi yapmaktayız.
Ürün veya hizmetimizin kendisi sosyal olarak bir fark yaratmayı hedefliyor
Organik üretimi Urla'da ilk yapan çiftliğiz. Bu üretim süreci içinde bölge ile gerek tohumları olsun gerek yerel çeşitliliği hep ön planda tutarak şehirden gelenleri veya yerli halkın eğitimini her zaman üretim prensiplerimiz içine aldık.
Çalışma ortamımız / koşullarımız nispeten iyi ve adil.
İşçilerin dinlenebilecekleri sosyal ortamlarımız mevcuttur. Yoğun hasat sezonunda yemeklerimizi fabrikada hepberaber yeriz.
Adil bir ücretlendirme ve sosyal haklar (özel sigorta, çalışan destek sandığı, tatiller, izinler, esnek zaman uygulaması vs) ilkelerimiz var.
Bütün haklar ve izinler yasal çerçevede düzenlenip uygulanır.
Sosyal sorumluluk projelerimiz var
Ekoturizm çerçevesi altında çiftliğimizde Çocuklarla Erkence Zeytin Hasat Festivali düzenleyerek. Bu ağaçlar ile ilgili yazılı ve sosyal medyada belgesel içerikli projelere destek olmak gibi. Uluslararası Urla Enginar Festivali kurucu komitesinde yer almak, ( 2 yıl önce kapatılan) Slow Food Urla üyesi olmak gibi.
Ek Bilgi 6
Fotoğraflar ile ilgili dosyalar yüklü olduğu için zaman gönderemiyorum. İnstagram : olivurla yı inceleyebilirsiniz.