yükleniyor
Üretici Hakkında

Yok olan geleneksel zanaatlardan olan ev ipekçiliğine yeniden hayat vermek için, bir grup gönüllü kadın kooperatif bünyesinde, Sabancı Vakfı TGHP kapsamında hibe alarak, ipek çekme ve dokuma atölyesi kurdu. Bu atölyede kozadan ipek ipliği elde ederek, bu ipliği el tezgahlarında dokuyarak has ipek kumaş elde edilmeye başlandı. Aynı zamanda ipek iplikleri ile yöreye has oyalar yeniden iğne oyası ile yapılmaya başlandı. 

Elde edilen ipek iplikleri ve ipek kumaşları, çevreden topladıkları bitkilerle boyayan kadınlar, üretimin tüm süreçlerinde sıfır atık felsefesiyle, çevreye duyarlı davranmaktadırlar. Tek atık malzeme olan ipek böceği, hindi yemi olmakta ya da toprağa kompostlaşmak üzere karıştırılmaktadır. 

Yöre kültürünün motiflerinin sergilendiği Ödemiş müzelerindeki ürünleri yeniden yaparak, sürdürülebilirlik adına kültürel bir misyon yüklenen kooperatif kadınları aynı zamanda kadın çalışmaları da yürüten bir STK sorumluluğu taşımaktadır. 

Doğanın verdiğiyle yetinen, yavaş, uzun ve son derece meşakkatli bir üretim sürecine sahip olan geleneksel ipekçilik, hızlı tüketime bir karşı duruş olarak, üretici ve tüketici ruhunu terbiye etmektedir. Kıymeti eşyaya değil, emeğe yüklemeyi hatırlatan bu kadim zanaat bir çok kadına aynı zamanda kolektif üretim ve gelir kapısı olmaktadır. 


Doğa Dostu
İnsan Dostu
Hizmet Kalitesi
Ürün Kalitesi
Hesaplılık
Güvenilirlik
Genel Değerlendirme