Çarşı / Üreticiler / Mavi Fındık Ezmesi
Mavi Fındık Ezmesi
İSTANBUL / Türkiye
Adil Üretici
Adil Üretici
Kadın Üretici
Kadın Üretici
Tüm Ürünler (1 ürün)
Hurmalı Fındık Ezmesi
265,00 TL
Hakkında
Damla Yılmaz - Ceren Zaimoğlu
Mavi Fındık Ezmesi
Değerlendirme
Doğa Dostu
İnsan Dostu
Hizmet Kalitesi
Ürün Kalitesi
Hesaplılık
Güvenilirlik
Genel Değerlendirme
iletişim
Kurum Ünvanı
Damla Yılmaz - Mavi Çiftlik
Yetkili Kişi
Damla Yılmaz - Ceren Zaimoğlu
Beyan
Ürün ve/veya hizmetleriniz nelerdir?
Merhaba, bundan yaklaşık olarak 1 yıl önce evde yalnızca kendime ve çevreme yaptığım fındık ezmesini, bir arkadaşım vasıtasıyla ve onun motivasyonuyla, bir projeye dönüştürmüş bulunmaktayım. Kendi sağlık sebebim nedeniyle büyük oranda temiz ve adil üretilmiş gıdaya olan hassasiyetim artmıştı ve günlük hayatta yediğim şeylerin bir kısmını dönüştürmek durumunda kalmıştım. Bunlardan biri de fındık ezmesi oldu. İşlenmiş şeker tüketmiyordum, onun yerine nasıl tatlandırırım diye deneyler yaparken bulduğum bir tarif, şuanda benden de bağımsız olarak başkalarına da ulaştı ve sevildi :) bu süreçte ilk elimizden tutan Eppek oldu, ne şanslıyım ki onlarla karşılaştık, ben (damla) ve ceren. Ceren ise biyolog olan arkadaşım, özel bir hastanede çalışmakta, oradaki diyetisyene tattırması üzerine beslenmesine özen gösteren insanlarla paylaşılabilecek bir ürün olabileceği konusunda bize ilk motivasyonu veren kişi oldu. Bu şekilde yola koyulduk. Kafamızda canlanan şeyse şu; günün birinde kendi fındıklarını da üretebilen bir çiftlik. Şimdilik kendi köyümüzden (Samsun, Çarşamba nın Kızılot köyü) tanıdığımız ve ailemizin çocukluk arkadaşları olan, kendimiz de (eylül ayında özellikle), toplama zamanı yardıma gidebildiğimiz kişilerden tedarik ettiğimiz fındıklar ve hurmadan oluşan fındık ezmemiz.
Üretim veya hizmet yeriniz hakkında bilgi verir misiniz?
İlk olarak evde üretmeye başladık, daha sonra ufak bir dükkan kiraladık. Al-götür tarzı bir kafe aynı zamanda, ancak şimdilik her gün açık olmuyor orası, ben aynı zamanda okula gidiyorum. Bu nedenle ürünümüzün satışını yapabildiğimiz birkaç nokta daha oldu zamanla, bunlardan ilki Eppek, daha sonra yine Kızıltoprak civarında olan Lana's Vegan cafe, ve bir de Ekşihane.
İşletmenizin ortak ve çalışanları hakkında bilgi verir misiniz? Kaç kişilik bir işletmesiniz?
Şuan resmi olarak bir tek ben çalışır konumdayım (damla) ancak dediğim gibi, bu yola beraber çıktığım bir arkadaşım var (ceren) o da doğaya ilgisi ve hassasiyeti olan, bana çokça destek olan biyolog arkadaşım. Beraber bir çiftlik kurma hayalimizin yanında, kurmadan evvel de hem kendimiz hem de doğa adına nasıl katkılar sağlayabiliriz, bunların peşindeyiz... Bir çiftlik kurmak, ya da bu istikamette yapılabilecekleri keşfetmek, üretebileceklerimizi, paylaşabileceklerimizi keşfetmek, yeni insanlar tanımak ve bu doğrultuda beraber genişlemek, başlıca bizi, evde kendi kabuğumuzda oturmaktan alıkoyan şeyler :) Aynı zamanda beraber bir organizasyonun ihtiyaçlarını ve işler halde olabilmesini nasıl sağlarız, bunları da keşfediyoruz. Bizim için bazen zorlu, bazen yorucu, bazen süprizli, ama bir o kadar da zevkli bir süreç olmakta.
Üretim / hizmet mekanımız kısmen veya tamamen doğa dostu
Üretim yerimiz için gereken hijyenizasyon maddelerini, üretimde kullanılacak ekipmanları, mümkün olduğunca doğada dönüştürülebilir ya da atık çıkarmayacak şekilde seçiyoruz.
Kullandığımız hammadde, malzemeler (dolayısı ile tedarikçilerimiz de) kısmen veya tamamen doğa dostu
Ürünümüzde yalnızca fındık ve hurma bulunmakta. Kullandığımız fındıklarda ilaçlama yapılmıyor, güvendiğimiz ve tanıdığımız üreticiler. Hurma için şunu söyleyebiliriz; araştırdıklarımıza göre kurutulma esnasında ilaçlama yapılıp yapılmadığını birkaç şekilde anlayabiliyoruz (dış kabuğun aşırı parlak olması, ezme yapımı esnasında hurmanın, fındığın yağını bırakmasına izin vermeden sert bir kıvam alması gibi). Bunu deneye deneye gözlemlediğimiz, farklı farklı ürün aldığımız çok yer oldu. Güvenerek ürün aldığımız bir toptancımız var.
Paketlememiz kısmen veya tamamen doğa dostu
Cam kavanoz tercih ediyoruz. Babam kutu üreticisi, kutu gerektiren durumlarda dönüştürülen kağıttan kendimiz kutularımızı üretiyoruz.
Atık yönetimimiz kısmen veya tamamen doğa dostu
Dükkandan veya kendi çevremizden ürün istendiği zaman mutlaka yapabildikleri kadar katkı sağlamalarını rica ediyoruz, bu; kavanozlarını geri getirme veya kendi bez çantaları ile taşımalarını hatırlatmakla sağlanabiliyor kısmen.
Ürün veya hizmetimizin kendisi sosyal olarak bir fark yaratmayı hedefliyor
Her ne kadar resmiyette tek isim olsak da, 2 kadın olarak doğa ile olan etkileşimimiz üzerinden bir girişime başlamak, en başta kendi sosyal çevremizde algılarda bir yer açtı. Bunun zamanla, paylaştıkça, daha geniş zeminlerde ses getireceğini, ortak algıda daha geniş yer kaplayacağını düşünüyoruz.
Kadını güçlendiren bir yapımız var
Kadınız, her alanda daha çok kadınla ve eşitliğe değer veren herkesle daha çok karşılaşma isteğimiz var.
Ek Bilgi 6
Şimdilik sayımızdan ötürü bazılarını işaretlemedim, ancak, günün birinde sayımız artacak olursa; adil bir ücretlendirmenin olduğu, herkesin saygı göreceği, herkesin her konuda yetkin olabileceği, paylaşımcı bir yapı olmayı hedefliyoruz.
Kategoriler
Sırala
Varsayılan
Çok satanlar
Fiyata göre azalan
Fiyata göre artan
Gelecek nesillere daha iyi bir dünya bırakmak için desteğini bekliyoruz.