yükleniyor
Üretici Beyanı
Ürün ve/veya hizmetleriniz nelerdir?
Geleneksel Ingiliz tarzı narenciye marmelatları. Mandalina, Turunç, Limon, Greyfurt
Üretim veya hizmet yeriniz hakkında bilgi verir misiniz?
Muğlanın şirin ilçesi Köyceğiz'de küçük bir yerel işletme olarak kurulduk. Guda Tarım ve Hayvancılık bakaanlığından yasal izinlerimizi alarak hijyenik bir ortamda küçük çaplı üretim yapmaktayız.
İşletmenizin ortak ve çalışanları hakkında bilgi verir misiniz? Kaç kişilik bir işletmesiniz?
Aile işletmesi, sadece iki kişi .
Üretim / hizmet mekanımız kısmen veya tamamen doğa dostu
Üretimde kullandığımız meyvaler gerçekten doğanın bir lütfu olarak şımartılmış topraklarda, tamamen zehirli ilaç kullanmayan üreticilerden temin edilmekte ve asla kimsayasal katkı maddeleri kullanılmadan doğal pancar şekeri ile yapılmaktadır. En önemli özelliği ise geleneksel Türk tipi reçellerden farklı olarak çok düşük miktarda şeker kullanılarak tüketildiğinde ağızda meyvenin hoş aromasını ve lezzetini hissettirmektedir.
Kullandığımız hammadde, malzemeler (dolayısı ile tedarikçilerimiz de) kısmen veya tamamen doğa dostu
Turunç kitlesel bir talep olmadığından üreticiler tarafından ilaçlanmayan tamamen doğal yetişen bir üründür. Kullandığımız mandalina, limon, greyfurt da özellikle ilaç kullanmayan üreticileriden temin edilmektedir. Üretim miktarlarımız da yüksek olmadığından ihtiyacımız olan ürünleri doğal kaynağından temin edebiliyoruz.
Akılcı su kullanımı uygulamalarımız var
Ürünlerimizin yıkaması kendi tasarımımız olan döner fırçalı narenciye makinesinde yıkandığından su tüketimimiz benzer üretimi yapan işletmelere oranla çok düşük mikratlarda olmaktadır.
Paketlememiz kısmen veya tamamen doğa dostu
Sadece cam kavanozlarda ve kraft karton ambalaj kutularında ürünlerimiz sunulmaktadır.
Atık yönetimimiz kısmen veya tamamen doğa dostu
Çevreye zararlı hiç bir atığımız bulunmamakta.
Ürünün kullanım sonrası bertarafı (değerlendirilmesi) kısmen veya tamamen doğa dostu
Ürünün kullanım sonrası sadece elinizde bir cam kavanoz kalmaktadır.
Ek Bilgi 1
Sizlerin de bildiğiniz gibi Turunç özel olarak yetiştirilmeyen, hatta maalesef üreticiler tarafından yavaş yavaş yok edilen bir ürün ( ağacı genellikle aşılayıp mandalina, portakal, limona dönüştüryorlar) bu yüzden de ilaçlanmayan bir ürün. Buna rağmen biz ürünlerimizi özellikle ilacın az kulllanıldığı bölgelerdeki ağaçlardan topluyoruz ki diğer ağaçların ilaçlanmalarından dolayı kontamine olmasınlar diye. Bu yörede iki önemli üretim bölgesi mevcut. Biri Zaferler, Döğüşbelen, Toparlar bölgesi,- ki burada üreticiler maalesef bolca ilaç ve gübre kullanıyorlar - bir de Zeytinalanı, Yangı bölgesi.- Bu bölgede üreticiler görece düşük mikterda ilaçlandırma yapıyorlar. Ben ise Zeytinalanı bölgesinden arkadaşım olan hiç bir kimyasal ilaç kullanmayan bir arkadaşımdan tedarik ediyorum. Turunç meyvesi daha geç olgunlaştığı için genellikle üzerini oldukça kirli olur. Özellikle sap kısımlarında, biz aldığımız meyveleri önce döner fırçalı narenciye yıkama makinesinde yıkadıktan sonra en az 2-3 saat sirkeli suda bekleterek - varsa- kimyasal kontaminsayonlardan mümkün olduğunca arındırmaya özen gösteriyoruz.Daha sonra meyvelerimiz bir kez daha yıkanıp imalata alınıyor. Burada da ön işlem olarak meyveleri kaynatarak hem kabuğunun yumuşamasını hem de kabukta bulunan acı tadın azaltılmasını sağlıyoruz. Dilimlenip şeker ilave edilerek kaynatılması bu işlemlerden sonra gerçekleşiyor.