Çarşı / Üreticiler / İnce Elek
İnce Elek
ÇANAKKALE / Türkiye
Adil Üretici
Adil Üretici
Un ve Unlu Mamüller (2 ürün)
Hakkında

2015 yılında "Adil, zehirsiz, sağlıklı" sloganıyla çıktığımız üretim ve tedarik yolculuğuna Çanakkale'nin İmroz-Gökçeada ada kırsalındaki faaliyetimizle devam ediyoruz. Sertifikalı organik (Geçiş-3) yerel buğday ve çavdar, elma sirkesi, üzüm sirkesi ve tam tahin gibi kendi ürünlerimizin yanısıra; aynı kriterlerle üretim yapan ve seçkimizi tamamlayıcı konumdaki arkadaşlarımızın ürünlerini de dağıtım kanallarımızda türeticilere ulaştırıyoruz. Ürünlerimizin hiçbirinde sentetik herhangi bir tarım kimyasalı veya gıda katkı/koruyucusu bulunmamaktadır.

Mehmet Gürmen
İnce Elek
Değerlendirme
Doğa Dostu
İnsan Dostu
Hizmet Kalitesi
Ürün Kalitesi
Hesaplılık
Güvenilirlik
Genel Değerlendirme
iletişim
Kurum Ünvanı
Mehmet Vasfi Gürmen
Yetkili Kişi
Mehmet Gürmen
Beyan
Hangisi Sizi Daha İyi Tanımlar?
Küçük Üretici
İşletmenizi/Sizi daha iyi tanıyabilir miyiz?
Mehmet Gürmen'in girişimi ile 2015 yılında İzmir'in Urla ilçesinde kurulan İnce Elek; "Adil, zehirsiz, sağlıklı" sloganıyla hem yerel tohumlardan zehirsiz tarımsal üretim yapıyor hem de aynı ilkelerle üreten ve kendi üretemediği küçük üreticilerin ürünlerini kendi pazarlama ağları üzerinde türeticilerine sunuyor. 2018 yılından beri Çanakkale'nin İmroz-Gökçeada kırsalında tahıl üretimi devam ediyor.
Yarattığınız değişimi, ekolojik ve/veya sosyal faydayı bizimle paylaşabilir misiniz?
2015 yılından beri zehirsiz, kimyasal girdisiz, sulamasız tarım ilkesi ile üretim yapan İnce Elek; 3 yıldır da Gökçeada'daki organik sertifikasyon sürecine dahil. Serbest hayvancılık, aşırı otlatma ve kontrolsüz kimyasal gübre/zehir girdileriyle organik maddesi %1'in altında olarak teslim aldığı toprakların 3 yıl içinde mikrobiyal çeşitliliği unların florasına kadar geçmiş durumda; artık üretilen buğdayların unlarından yapılan ekmekler 3 yıl öncesinde göre daha iyi kabarıyor ve sonuç veriyor. Bu süre zarfında, "suni gübre atmadan olmaz" diye eleştirilerde bulunan adadaki köy kökenli üreticilerden bir tanesi ile aynı ilkelerde üretim ortaklığına başlatan İnce Elek, yatayda örgütlenen bir üretim tabanını kendi pazarlama ağları üzerinden son kullanıcıya ulaştırmayı ve tüm süreçlerinde şeffaf iletişim sürdürmeyi ilke edinmiş durumda.
Hangi alanda faaliyet yürütüyorsunuz?
Tarım ve/veya Gıda
Ürün ve/veya hizmetleriniz nelerdir?
- Kendi üretimimiz olan ürünler: Tam Buğday Unu - Sarı Buğday / Akbaşak / Kızılca / Karakılçık (şu anda tükendi, Temmuz'da gelecek), Saz Çavdarı Unu, Tam Tahin, Elma Sirkesi, Üzüm Sirkesi, Erişte, Vegan Erişte Tüm ürünleri Good4Trust dükkanında satabiliriz.
Good4Trust dükkanda kendi üretimleriniz haricinde ürün veya hizmet satmayı planlıyorsanız, bunları nereden temin edeceksiniz? Bu ürünler neler olacak?
Paydaşlarımızın aynı ilkelerle ürettiği ve İnce Elek seçkisinde yer alan ürünler: Fasülye (Biga/Çanakkale), Cin Mısır (Biga/Çanakkale), Domates Sosu (Biga/Çanakkale), Gomasio (Küçükkuyu/Çanakkale), Propolis Tentürü (Gökçeada), Saf Arap Sabunu (İzmir).
Birlikte çalıştığınız üreticiler varsa onlarla kurduğunuz ilişkiyi detaylandırabilir misiniz?
Arap sabunu üreticisi yanmamış bitkisel yağlardan parfümsüz ürün üreten ve-fakat ürünün maliyetinden dolayı yurtiçinde pazar bulmakta zorlanan ve bu sebeple ürünlerini ihraç eden İzmir kökenli bir üretici. Ürünleri aynı zamanda organik tarımda böcek kovucu olarak kullanılıyor. Fasülye, domates sosu ve cin mısırı üreten üreticiler zaten halihazırda ekoloji alanından önceden de tanıdığımız ve sosyal etkili projeler geliştiren, sonradan köylerine dönmüş arkadaşlarımız. Bu arkadaşlarımızla senenin Nisan-Mayıs aylarında üretim planlaması yapıyoruz ve İnce Elek için ne kadar ve hangi şartlarda üreteceği konusunda mutabık oluyoruz. Hasat sonrası yaz sonunda da taahhüt ettikleri ürünü alıp, paketleme etiketleme ve pazarlamasını sürdürüyoruz. Ürünle ilgili bir sorun olursa arkadaşlarımız bizi arayıp bilgilendiriyorlar ve açık iletişim yürütüyoruz. Tahin'in susamını yine söz vererek (bir sözleşme imzalamadığımız için 'sözleşmei üretim' demek doğru olmaz) ve güven esasıyla Uşak'ta yaşayan ve yine köyüne geri dönmüş bir arkadaşımız bizim için yine yerel tohumdan, sulamasız ve müdahalesiz olarak yetiştirdi. Susamı teslim aldıktan sonra Bayramiç'de taş değirmende tam lezzeti açığa çıkacak çekilde geleneksel yöntemlerle tahine çevirdik, kavanozlayıp satışa sunduk. Gomasio üretimi yapan arkadaşımıza da yine bu Uşak'ta ürettirdiğimiz susamı verdik, kendisi el emeğiyle üretimi tamamladı ve hem kendi ağından hem bizim üzerimizden pazarlamasına devam ediyoruz. Propolis üretimi yapan arkadaşımızı Gökçeada'ya yaptığı yaz ziyaretlerinden tanıyoruz. Kendisi üretimine konu olan propolis hammaddesini adada yine tanıtığımız ve temiz üretim yaptığımı bildiğimiz bir arkadaşımızdan ve başka bir TaTuTa çiftliğinden temin ediyor, üretimini İstanbul'da gerçekleştiriyor ve bize ürünü veriyor, şişeleyip etiketleyip pazara sunuyoruz. Bu ürünler ilgili de açık pazarlama iletişimi yürütüyoruz ve ürün detayına dair gelen sorularda arkadaşımızı da iletişimin içine dahil ediyoruz.
Kullandığınız hammaddeleri nerelerden tedarik ediyorsunuz? Bu hammaddeler ekolojik ve sosyal açıdan adil, duyarlı bir biçimde üretiliyor mu?
Ürünlerin tamamı tarım zehirsiz ve gıda katkısız üretilmektedir. Bir önceki maddede yanıtladığımız gibi genelde Çanakkale yereli, Gökçeada ve Uşak'ta üretimimiz mevcut.
Üretim veya hizmet yeriniz hakkında bilgi verir misiniz?
Çanakkale Gökçeada'nın Dereköy'e bağlı Lazkoyu mevkiinde kiralık kuru tarlalarda üretim yapıyoruz. Satışımız internet üzerinden olduğu için halka açık bir dükkan satışımız yok ancak depomuzda tuttuğumuz ürünleri gelen siparişlere göre paketleyip Gökçeada veya Çanakkale'den kargoluyoruz.
Ürettiğiniz ürünlere ilişikin herhangi bir sertifikanız varsa belirtir misiniz?
Buğday çeşitlerimizde organik geçiş-2 sertifikamız var. Bu yaz sonu geçiş süreci tamamlanacak ve organik sertifika edinmiş olacağız.
Tarımsal Üretim Yapıyor Musunuz?
evet
Ne tür tohum ve fide kullanıyorsunuz?
Sadece yerel tohum.
Tohumlarınızı nereden temin ediyorsunuz?
TaTuTa çiftlikleri ve tanıdığımız, referanslarını bildiğimiz, yerinde gördüğümüz üretici arkadaşlarımızdan yıllar önce aldık ve tohumluk ayırarak üretmeye devam ediyoruz.
Kimyasal (böcek öldürücü ilaç, ot öldürücü ilaç, mantar öldürücü ilaç, fenni gübre, vs) girdi kullanıyor musunuz?
Hiçbir zaman kullanmadık.
Zararlılarla mücadele yöntemleriniz neler?
Mücadele etmiyoruz, adanın rüzgarlı ikliminde gerek olmuyor. Zarar gelirse de o sene "zarar" yazıp kapatıyoruz.
Sulama yapıyorsanız nasıl yapıyorsunuz? İyileştirmek mümkün mü?
Yapmıyoruz.
İşlenmiş ürün üretiyor musunuz?
evet
Ürettiğiniz gıdalarda herhangi bir katkı maddesi ya da koruyucu içerik kullanıyor musunuz?
Hayır kullanmıyoruz.
Gıda üretim izniniz var mı?
Hayır yok.
Atık yönetimimiz doğa dostu (Üretiminizden ya da ürünlerinizin kullanımı sonrası çıkan atıklar nasıl değerlendiriliyor?)
Kraft ve cam ambalajlar kullanıyoruz. Tümü yeniden kullanım ve geri dönüşüme uygun.
Ürünün kullanım sonrası bertarafı (değerlendirilmesi) doğa dostu
Kavanoz çıktıları evlerde yeniden kullanılabilir veya geri dönüşüme verilebilir.
Yukarıdakilerden farklı bir konuda ekolojik olarak fark yaratıyoruz
Üretim tarafında "gübresiz olmaz" diyen veya attığı onca kimyasala rağmen bizimle benzer/aynı verimi alan köylü üreticilerimizle sohbetlerimiz genişledi, bu sene üretimlerinde ufak değişimler başladı.
Yönetim ilkelerimiz paylaşımcı ve yatay
Karar verme süreçlerinde ürünlerle ilgili paydaşlarımızla gerek fiyat gerekse üretim şekli v.b. detaylar açısından mümkün olduğunca oybirliğine varıyoruz.
Toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlayabilmek ve diğer tüm alanlardaki ayrımcılıkları engellemek için faaliyet yürütüyoruz
İnce Elek yürütücü ortağı bir kadın (Tuba). Birçok üründe kendisinin el emeği var. Bir yandan da erkek kurucu ortak (Mehmet) toplumsal rollerle ayrışmadan birçok ev işinde de ortaklık yapıyor, rol ayrımı yapmıyoruz.
Üretim veya hizmetlerinizde ekolojik ve sosyal açılardan daha duyarlı olmaya yönelik planlarınız varsa anlatır mısınız?
Eğer maddi imkanlar elverirse, detek bulabilirsek; toprağı pullukla sürmeden, doğrudan ekim mibzeri ile onarıcı tarım yapmak ve topraktaki gelişimi, ürün kalitesine olan yansımasıyla beraber, bilimsel analiz ve raporlarla desteklediğimiz bir sürece başlamak istiyoruz.
Kaç kişilik bir işletmesiniz? Ortaklar, çalışanlar?
Ben (Mehmet) ve arkadaşım Tuba, biz iki kişiyiz.
Sırala
Varsayılan
Çok satanlar
Fiyata göre azalan
Fiyata göre artan
Gelecek nesillere daha iyi bir dünya bırakmak için desteğini bekliyoruz.