yükleniyor
Üretici Beyanı
Ürün ve/veya hizmetleriniz nelerdir?
Ana ürünümüz Ayvalık coğrafi işaretine sahip zeytinyağımız. Az miktarda da Tekirdağ'daki kendi meyve bahçemizde ürettiğimiz balımız var. Uzun yıllar yurt içi ve yurt dışında kurumsal firmalarda çalıştıktan sonra, ikinci evimiz olan Ayvalık'ta, zamanla bir tutkuya dönen zeytinyağı üretimine başlamaya karar verdim. Gren markası doğaya ve insan sağlığına saygı temelinde hayat buldu. Üretimin her aşamasında başında bulunuyorum. Kendi üretimimiz balımız dahil olmak üzere tüm ürünler akredite laboratuvarlarda testten geçtikten sonra ambalajlanıyor. Antioksidan özelliği olan polifenollerin korunması amacıyla soğuk sıkım yöntemi ile katkısız olarak sıkılan zeytinyağları, aroma ve besin değerlerinin uzun süre korunması için hava ile temasın kesildiği özel krom tanklarda bekletiliyor; koyu renk cam şişe ve paslanmadan koruyan içi ve dışı laklı teneke ambalajlar ile en sağlıklı şekilde kullanıcılara ulaştırılıyor. Akredite laboratuvarlarda yapılan analizler, Gren zeytinyağlarında pestisit kalıntısı olmadığını belgeledi. Ayrıca, tüm zeytinlerin Ayvalık sınırları içerisinde toplandığını, sıkıldığını ve ambalajlandığını kontrol eden Ayvalık Ticaret Odası, laboratuvarında yaptığı kimyasal ve duyusal analizler sonucunda Gren’e Ayvalık coğrafi işaretini kullanma hakkı verdi. Ayvalık’ın en değerli zeytinliklerinden toplanan zeytinler soğuk sıkım yöntemi ile 26°C’de kontinü sistemde sıkılıyor. Bu sistemi tercih etmemizin nedenleri, üretimin el değmeden yapılabilmesi ve hava ile temasın olmaması sayesinde zeytinyağının ömrünün uzun olması. Yıllarca kendi beslenmemiz için kullandığımız balımız, arı sayımızın artması sayesinde, bu sene satışa sunuluyor. Akredite laboratuvarlarda, diastas, iletkenlik, şeker yapısı, HMF, prolin ve antibiyotik analizleri yapıldıktan ve HMF, antibiyotik ve sakkaroz olmadığı belgelendikten sonra ambalajlanıyor.
Üretim veya hizmet yeriniz hakkında bilgi verir misiniz?
Zeytinyağımız fabrikada sıkıldıktan sonra, kendi evimizin arkasında bulunan depomuzda, uygun iklimlendirme koşullarında, hava ile temasın kesildiği özel krom tanklarda bekletiliyor. Aynı yerde bulunan dolum makinamız ile 2-3 ay içerisinde satılabilecek miktarda ürün koyu renk cam şişelere ve paslanmadan koruyan içi ve dışı laklı teneke ambalajlara dolduruluyor.
İşletmenizin ortak ve çalışanları hakkında bilgi verir misiniz? Kaç kişilik bir işletmesiniz?
2 kişilik bir işletmeyiz. Şirket sahibi babam, yönetici ise benim.
Ürün veya hizmetimizin kendisi çevresel açıdan bir fark yaratmayı hedefliyor.
Zeytinyağı üretimi yapılacak zeytinleri seçerken kimyasal gübre ve ilaç kullanılmadığı beyan edilen ürünleri alıyoruz. Beyanı kontrol etmek amacıyla da tüm ürünlerin numuneleri akredite laboratuvarlara gönderiliyor ve nihai üründe pestisit kalıntısı olmadığı belgeleniyor. Görüştüğümüz tüm üreticilere ancak bu koşullar sağlanırsa satın alma yapabileceğimizi veya önümüzdeki yıllarda iletişimde olabileceğimizi belirtiyoruz. Bundan sonraki yıllarda da bu şekilde satın alma gerçekleştireceğiz.
Kullandığımız hammadde, malzemeler (dolayısı ile tedarikçilerimiz de) kısmen veya tamamen doğa dostu
Zirai kalıntı olmayan zeytinleri alıyoruz, zeytinlerin sıkılma sürecinde de kesinlikle hiçbir katkı maddesi kullanmıyoruz.
Paketlememiz kısmen veya tamamen doğa dostu
Ürünlerimiz geri dönüşümü yapılabilen cam şişe ve içi ve dışı laklı tenekelerde sunuluyor.
Adil bir ücretlendirme ve sosyal haklar (özel sigorta, çalışan destek sandığı, tatiller, izinler, esnek zaman uygulaması vs) ilkelerimiz var.
Zeytinlerini satın aldığımız üreticilerden, çalışanlarının sigortalı olmasını talep ediyoruz. Şu aşamada bunun ne kadar gerçekleştirildiğini takip edecek bir mekanizma kuramadık ancak gelecek yıllarda konu üzerinde çalışmaya devam edeceğiz.