Çarşı / Üreticiler / go nature
go nature
ESKİŞEHİR / Türkiye
Adil Üretici
Adil Üretici
Hakkında

Gözde Öncüer markası 2020 Şubat ayında Eskişehir'de kuruldu.2018 yılında Anadolu Üniversitesi Moda Tasarımı bölümünden mezun olduktan sonra Tepebaşı Belediyesi Kuluçka Merkezinden Sosyal İş Kurma eğitimleri aldım. Bunun sonucunda doğal ve organik kumaşlarla doğaya saygılı tasarımlar yapmak ve üretmek markanın amacı haline geldi.

Sadece bir fikir ile başlayan bu girişimi küçük ama tam donanımlı bir atölyeye dönüştürdük. Doğal kaynakların orantısız kullanımı, tekstil endüstrisindeki kötü üretim koşulları sonrasında da giysilerin kısa ömürlerinden dolayı çöp haline dönüşmesi, beni bir şeyler yapmak için harekete geçirdi. Tasarımcı olarak bu döngüye iyi yönde müdahale edebilme dürtüsü ile çıktığım bu yolda, amacım; bu problemleri ortadan kaldırabilecek adımları atmak ve mevcut sistemi değiştirme isteğinin getirdiği sorumlulukları yerine getirmektir. Bu girişim sonucunda çevreci ve cilt dostu kumaşlarla bir süredir üretim yapıyoruz. Amacımız doğaya karışabilen zamansız ürünler tasarlamak ve üretmek.   

Bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Sürdürülebilir bir dünyada beraber olmak dileğiyle...

 

Gözde ÖNCÜER 

Sürdürülebilir Moda Atölyesi

GÖZDE ÖNCÜER
go nature
Değerlendirme
Doğa Dostu
İnsan Dostu
Hizmet Kalitesi
Ürün Kalitesi
Hesaplılık
Güvenilirlik
Genel Değerlendirme
iletişim
Kurum Ünvanı
GÖZDE ÖNCÜER
Yetkili Kişi
GÖZDE ÖNCÜER
Beyan
Ürün ve/veya hizmetleriniz nelerdir?
Üretilmeye başlayan ilk ürünümüz, kurumsal şirket çalışanlarının iş hayatlarında tercih ettiği gömleklerdi. Genellikle gömlekler; kırışmaması için sentetik lif karışımlı kumaşların tercih edilmesi hem vücut sağlığı hem de ter kokusu gibi dezavantajları ve bunun yanı sıra doğada çözünememesi gibi olumsuzluklar içeriyor. Bu nedenle; uzun ömürlü, zamansız %100 organik pamuk ve özel kumaş yapısı sayesinde %100 pamuk olmasına rağmen kolay ütülenebilir ve kolay kırışmayan (non-iron) teknolojik kumaş seçeneklerimizi sunuyoruz. Gömlek kumaşlarını tedarik ettiğim firma SÖKTAŞ firması. Elbiseler için tercih ettiğim kumaşlar ise ELYAF tekstil ve AKBAŞLAR holding. Elbiselik kumaşlar da sertifikalı sürdürülebilirlik standartlarına uygun. Kumaşları fabrikadan direk ürün üretmeye hazır haliyle alıyorum boyama ve kumaş bitim işlemleri sürdürülebilirlik esaslarına uygun üretildiğine dair sertifika sunuyorlar. Kıyafetlerin kalıplarının rahatlığı, insana kendini iyi hissettirdiği gelen güzel tepkilerden bazıları. İlerleyen zamanlarda ürün çeşitliliğine kokteyl elbiseleri gibi daha şık davet elbiselerini de ekleyerek, tekstilde sürdürülebilirliğin önemini tam olarak bilmeyen insanların da beğenisine sunarak markayı tercih etmek istemelerini hedefliyorum. Bu şekilde 1 kez giyilebilecek ve çöp haline gelecek sentetik içerikli kıyafetlere olan talepleri bizim gibi markalara yönlendirmeyi umut ediyorum.
Üretim veya hizmet yeriniz hakkında bilgi verir misiniz?
Üretimim şu anda 50 metrekarelik bir atölye/ofis ortamında gerçekleşiyor. Bir iş merkezinin 3. katında Eskişehir'de. Kişiye özel istekler için buraya insanları davet ederek şekillendirmeler yapıyorum. Üretim araçlarımız; 2 adet profesyonel dikiş makinası, 1 adet profesyonel 5 iplik overlok, sanayi tipi ütü ve nakış/ilik için kullandığımız bir makinadan oluşuyor.
İşletmenizin ortak ve çalışanları hakkında bilgi verir misiniz? Kaç kişilik bir işletmesiniz?
2019 Mayıs ayında 2 ortak olarak başlamıştık ancak şu anda ben şahıs şirketi olarak devam ediyorum, ortaklığım sonlandı. Bu dönemde de hem kendim dikerek hem de günlük dikiş destekleri alarak üretimi devam ettiriyorum. Sosyal medya için devamlı çalıştığım birisi ayrıca da profesyonel bir fotoğrafçım var. İşimi yürüten 4 kişilik bir ekibiz ancak herkes dışarıdan benimle çalışıyor. Atölye/ofiste bulunan devamlı bir çalışanım yok.
Ürün veya hizmetimizin kendisi çevresel açıdan bir fark yaratmayı hedefliyor.
Çevreci ve cilt dostu kumaşlar, yanı sıra doğal yardımcı malzemeler ile tasarlanan ürünlerimiz sosyal bir fayda sağlamayı amaçlıyor. Buna ek olarak üretim küçük çağlı olduğu için enerji tüketimi, atık yönetimi kontrol altında tutulabiliyor. Ayrıca atıklardan ileri dönüşüm ürünleri yaparak, kalan kumaşları değerlendirebiliyoruz.
Üretim / hizmet mekanımız kısmen veya tamamen doğa dostu
Kimyasaldan uzak, sağlıklı bir ortamda üretim gerçekleştirmeye çalışıyoruz. Makina tercihlerimizde ise tamamını enerji tasarruflu tercih ediyoruz. Üretim esnasında çıkacak hav ve tozlara karşı pamuklu yıkanabilir maskeler kullanıyoruz.
Kullandığımız hammadde, malzemeler (dolayısı ile tedarikçilerimiz de) kısmen veya tamamen doğa dostu
Markanın amacı doğrultusunda kullandığım ham maddelerin perakende satışları olmaması beni çok zorladı ancak sürdürülebilirliğin dünyadaki yerini kavramış pek çok yerli fabrika sertifikalar edinip, fabrika süreçlerini bu standartlara uygun olarak dönüştürüyorlar. Ben de bu fabrikalarla iletişime geçerek onlardan ham madde tedarik ediyorum.
Paketlememiz kısmen veya tamamen doğa dostu
Paketlemede geri dönüştürülebilir karton tercih ediyorum giysileri doğal ham ketenden bir kılıf içerisinde karton kutuya yerleştirirek koruma sağlamaya çalışıyoruz, sonrasında üretim esnasında çıkan kumaş parçalarından şeritlerle kutuyu sıkıca bağlıyoruz her ihtimale karşı bant desteği ile kargo gönderimini yapıyoruz. Şehir içi teslimatlarda da yine geri dönüşümlü kraft çantalarda veya kendi üretimimiz bez çantalarda teslim ediyoruz.
Atık yönetimimiz kısmen veya tamamen doğa dostu
Çıkan kumaş atıklarından küçük ürünler yapıyoruz (toka, uyku gözlüğü, kese, kılıf vb.) Ofis içi genel çöplerimizi de gruplandırarak doğru noktalara atıyorum.
Ürünün kullanım sonrası bertarafı (değerlendirilmesi) kısmen veya tamamen doğa dostu
Ürün ömrünü uzatacak önlemleri almak ilk amacım. Sonrasında ise belki kendi ürünlerimden oluşan bir 2. el dükkanı çözüm olabilir. Eğer kullanıcı hiç bir şekilde değerlendirmeyip çöpe atarsa da sentetik içerik kullanmadığım için doğa dostu kabul edilebilir.
Çalışma ortamımız / koşullarımız nispeten iyi ve adil.
Devamlı bir çalışanım olmamasına karşın çalıştığım insanlara adil bir ücret politikası uyguluyorum. Bu konuda içim son derece rahat. Çalıştığım insanlarla bu nedenle sosyal ilişkilerim oldukça iyi, devamlı bir ekibe geçtiğimde de bu sistem devam edecek.
Kadını güçlendiren bir yapımız var
Kendim de kadın bir kurucu olduğum için kadınlar konusunda hassasiyet gösteriyorum. Esasında tekstil ve moda sektöründe kadınlar daha fazla yer alıyor, bu bizim açımızdan iyi bir şey. Kadının iş hayatında tüm sektörlerde rolünün artması değer verdiğim bir husus.
Kategoriler
Sırala
Varsayılan
Çok satanlar
Fiyata göre azalan
Fiyata göre artan
Gelecek nesillere daha iyi bir dünya bırakmak için desteğini bekliyoruz.