Çarşı / Üreticiler / EGEYE DÖNÜŞ
EGEYE DÖNÜŞ
AYDIN / Türkiye
Niyetli Üretici
Niyetli Üretici
İçecekler (21 ürün)
Yeşil Çay Tomurcuk - 100 Gr.
154,90 TL
Adaçayı Yaprak - 30 Gr.
99,90 TL
Tomurcuk Gül Kurusu - 25 Gr.
154,90 TL
Defne Yaprağı - 10 Gr.
109,90 TL
Gonca Gül Kurusu - 25 Gr.
159,90 TL
Hakkında

En Güzeli Ege'den Gelir..

AHMET ÇETİNER
EGEYE DÖNÜŞ
Değerlendirme
Doğa Dostu
İnsan Dostu
Hizmet Kalitesi
Ürün Kalitesi
Hesaplılık
Güvenilirlik
Genel Değerlendirme
iletişim
Kurum Ünvanı
KARYA GRUP GIDA SANAYİ VE TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ
Yetkili Kişi
AHMET ÇETİNER
Beyan
Hangisi Sizi Daha İyi Tanımlar?
Küçük Üretici
İşletmenizi/Sizi daha iyi tanıyabilir miyiz?
Aydın'ın Nazilli ilçesinde doğan bir çift Ege'liyiz.. İsmim Ahmet, eşim de Rabia Hanım. Üniversite hayatlarımıza kadar eğitimimizi Nazilli'de sürdürdük. Akabinde ben işletme okumak için İstanbul'a, (o günkü ifadeyle müstakbel) eşim de endüstri mühendisliği okumak için Kocaeli'ne gider. Mezuniyetler tamamlanır ve her ikimiz de İstanbul'da özel sektörde çalışma hayatlarımıza başlarız. Evlilik süreci, akabinde de evladımızın dünyaya gelmesi derken yaklaşık 15 sene süren bir İstanbul serencamı... Evet hayat bir sıkış tepişlik içerisinde devam ederken vakit problemi, doğal gıdalara erişimdeki güçlükler, tabiata erişimin çok büyük lüks olması gibi nedenlerle -tabiri caizse- gemileri yakarak doğup büyüdüğümüz topraklara döndük. Ve 2017 itibariyle memleketimiz Nazilli'de çok büyük heyecan duyduğumuz Egeye Dönüş projesini başlattık. Burada amacımız; biz İstanbul'da neye hasretsek aynı hisleri yaşayan, benzer eksikliklerden ötürü hayat kalitesini sorgulayanların ayağına Ege'yi göndermekti. Çünkü Ege'de zaman yavaş akıyor, çünkü burada gıdanın en saf haline erişebilmek nisbeten daha kolay, çünkü burada üretim var, çünkü burada toprak var. Markanın kuruluş hikayesi işte tam da bu öze dönüş serüvenini barındırıyor. Biz özellikle Ege'ye has ürünleri tüm Türkiye ile buluşturmayı amaçlayan, sosyal mecralarda adeta bir fahri Ege kültür elçisi gibi davranıp, insanların yüzünde bir küçük tebessüm oluşturmayı, onların hayatlarına ufak da olsa bir katkıda bulunmayı kendine hedef edinen butik bir aile işletmesiyiz. Ege denince akla gelen ilk mecra olma yolunda çabalıyoruz. Zira yurdum insanının ekserisinin hayalidir emekli olunca Ege'de yaşamak. Bizler henüz emekli olmadan bu hayata başladık ve sizin için o gün gelene kadar bu toprakları ayağınıza getirmek niyetindeyiz.. Bu hikaye ve niyet kimi zaman bir şişe zeytinyağında, kimi zaman bir paket kuru incirde, kimi zaman da elinize ulaşan bir bidon kırma zeytinde kendini gösterecek. İşimiz; doğalı, doğayı, emeği, üretimi, gelenekseli, alın terini, tebessümü paylaşmak. Zeytinyağı, incir işin bahanesi... Şimdilik bir fiziki bir dükkanımız yok, online mağaza olarak faaliyet gösteriyoruz. Nazilli'den kocaman selamlar :)
Yarattığınız değişimi, ekolojik ve/veya sosyal faydayı bizimle paylaşabilir misiniz?
Evimizde mümkün olduğunca paketli/hazır/işlenmiş gıda tüketmeyiz. Satışını yaptığımız her bir ürünü de gönül rahatlığıyla maaile tüketiriz/kullanırız. Eşimle birlikte evimizde tarhana, erişte, reçel ile başlayan üretim sürecimiz zamanla bu işin evde olmayacağını öğretti bize. Çünkü talepleri karşılayamıyorduk. Ürün çeşitliliğinden ötürü de tüm ürün gamını tek bir tesiste üretmenin mümkün olmadığını bildiğimiz için önce kolları sıvadık. Kendi çevremizden, köyümüzdeki akrabalarımızdan, eli mahir teyzelerimizden başlayarak geniş bir çember çizdik. Gidip derdimizi, hayalimizi anlattık onlara. Bizim için üretim yapar mısınız dedik. Dokunduğumuz insanların hayatları bir nebze olsun değişsin istedik. Kendine güvenleri gelsin, sürekli bir üretimin heyecanını yaşasınlar ve gelişsinler istedik. Mesela bize tarhana yapan bir teyzemiz var. İlk sene 50 kg. tarhana üretti bizim için. -Çünkü biz evde 20 kiloya kadar üretebiliyorduk:) . Takip eden sezonda daha fazla üretim yapabilmesi için ihtiyacı olan ekipmanı sorduk. Bize bir liste çıkardı. Yeni tepsiler, yeni elekler vs.. Elimizden geldiğince ona destek olduk ve tezgahını büyüttük. Şimdilerde oldukça yüklü miktarda tarhana üretiyor. Ayrıca kendisi de köydeki diğer hanımları yanında istihdam ediyor. Düşünsenize bir kalem ürün, bir üretici, bir hayal.. Kaç kişinin hayatına dokunmanıza vesile oluyor. Diğer birçok ürünümüz de benzer hikayeler barındırıyor. Buradaki en önemli husus; reçeteyi bizim vermemiz. Kendi kalite standardımıza göre bir üretim planlamamız. Tarladan mahsül seçiminden tutun, sıkıma giden zeytinlerin taşıma kasasına kadar ekipçe tüm prosesin içindeyiz. İnsana, doğaya, gıdaya temas eden her bir detayın israftan olabildiğince uzak olmasına özen gösteriyor, dokunduğumuz her bir süreci kendi alanının en iyisi yapmaya çalışıyoruz. Bu noktada şiarımız; toplam kalite anlayışını tohumdan, elinize ulaşan koliye kadar her aşamada hayata geçirmek.
Hangi alanda faaliyet yürütüyorsunuz?
Tarım ve/veya Gıda
Ürün ve/veya hizmetleriniz nelerdir?
Özetle 10 ayrı kategoride 100'e yakın ürün çeşidiyle hizmet veriyoruz. Kategori bazında sıralamak gerekirse; Zeytinler, Zeytinyağları, Sirkeler, Salçalar, Soslar, Bitki Çayı ve Baharatlar, Meyve-Sebze Kuruları, Reçeller, Tarhana ve Erişteler.
Good4Trust dükkanda kendi üretimleriniz haricinde ürün veya hizmet satmayı planlıyorsanız, bunları nereden temin edeceksiniz? Bu ürünler neler olacak?
Good4Trust dükkanında sadece kendi markamızla ürün satışı yapacağız.
Birlikte çalıştığınız üreticiler varsa onlarla kurduğunuz ilişkiyi detaylandırabilir misiniz?
Memnuniyetle anlatırız. Üretici dostlarımızla kurduğumuz ilişki aslına bakarsanız tohumdan başlıyor. Yani ilk aşamadan. Eğer bahçe sahibi üreticilerle çalışıyorsak tohum türünden sulamasına, ağaç bakımından mahsül toplamasına kadar müdahil olduğumuz ve karşılıklı olarak akitleştiğimiz bir mahsül yetiştirme planı uygularız. Hassasiyetlerimizden ötürü, tohumdan meyveye/sebzeye kadar olan süreçte bazı maliyetler piyasa şartlarının üzerinde gerçekleştiği için, üreticiyi madur etmemek ve bir sonraki sezona teşvik etmek için, mahsülün tamamını almaya çalışırız. İçimize sinen, hemen hemen her aşamasında vâr olduğumuz bir mahsül bizim için herşeyden daha önemli. Bunun yanında eğer bizim için mamül üretecek bir üretici dostumuzla çalışıyorsak da; ekipmanı, hijyen standartları, üretim hassasiyeti, markamızın kalite kaygısına cevap verebilme yeteneği gibi hususlar, uzun vadeli bir ilişki sürdürebilmemiz için çok kıymetli unsurlar. Bu noktada politikamız; aynı ürünü muhtelif üreticilerden toparlamak yerine, bir üreticiyle anlaşıp, onu ilgili ürün hakkında mümkün olduğunca hem teknolojik anlamda hem donanım anlamında uzmanlaşmaya sevk etmektir. Nihai hedefimiz; üreticinin tüm kabiliyetlerini geliştirip bizim haricimizde de farklı firmalara mamül satar kıvama gelmesidir.
Kullandığınız hammaddeleri nerelerden tedarik ediyorsunuz? Bu hammaddeler ekolojik ve sosyal açıdan adil, duyarlı bir biçimde üretiliyor mu?
Hammadde tercihinde ilk hedefimiz bölgemiz özelinde bir tedarik zinciri kurmak. Zira zaman, yakıt, hammadde zayiatından kurtulabilmemiz için kısacası kaynak israfını minimize edebilmemiz için ilk tercihimiz yakın bölgeler oluyor. Bu noktada da üretici ziyareti yaparak, öncelikle mevcut proseslerini öğreniyor. Bizimle işbirliğine açık, değişime ve gelişime meyilli olanlarla bir sezon planı yapıyoruz. Şeffaflık ve izlenebilirlik kriterlerine haiz olanlarla işbirliğine başlıyoruz. İşletmemizin kuruluş prensiplerinden biri olan "doğru işe doğru insan" stratejimiz ve "tüm ilişkilerimizde adil ve dürüst davranmak" şeklinde maddelendirdiğimiz politikamızı sürdürmek adına, bu prensipleri uygulayabilecek kabiliyette olan üreticilerle işbirliği yapıyoruz.
Üretim veya hizmet yeriniz hakkında bilgi verir misiniz?
Aydın'ın Nazilli ilçesinde faaliyet gösteren bir paketleme tesisimiz mevcut. Üretimini yaptırdığımız mamüller tesisimize iner ve tamamı tesis bünyesinde paketlenir. Örnek; tarladan tüm proseslerine hakim olduğumuz kuru incirler toplandıktan sonra kasalarla depomuza iner, ihtiyaç duyulan stok soğuk havamızda depolanır, satışa açılacak olan kısmı tek tek kontrol edilerek paketlenir. Tüm ürün gamında süreç bu şekilde işler.
Ürettiğiniz ürünlere ilişikin herhangi bir sertifikanız varsa belirtir misiniz?
Herhangi bir sertifikamız bulunmamaktadır.
Tarımsal Üretim Yapıyor Musunuz?
hayır
Ürettiğiniz gıdalarda herhangi bir katkı maddesi ya da koruyucu içerik kullanıyor musunuz?
Ürün portföyümüzde yer alan hiçbir çeşidimizde ilave katkı ve/veya koruyucu bulunmamaktadır.
Gıda üretim izniniz var mı?
Evet, Aydın İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından verilen İşletme Kayıt Belgemiz (Gıda Üretim İzin Belgesi) mevcuttur.
Üretimde akılcı su kullanımı uyguluyoruz
İşbirliği yaptığımız bahçelerin tamamında damlama sulama sitemi kullanılıyor.
Paketlememiz doğa dostu
Ürün paketlerimizin %90'ında cam şişe/kavanoz veya tekrar kullanıma/saklamaya uygun doypack ambalaj tercih ediyoruz. Bu vesileyle ambalaj israfının önüne geçmek için bir nebze de olsa katkımız olduğunu düşünüyoruz.
Atık yönetimimiz doğa dostu (Üretiminizden ya da ürünlerinizin kullanımı sonrası çıkan atıklar nasıl değerlendiriliyor?)
Üretimimizden tevellüt eden gıda atıklarının birçoğu kompost ya da gübre olarak tekrar doğaya kazandırılmaktadır. Ürünlerimizin kullanımı/tüketimi sonrasında herhangi bir atık çıkması söz konusu değildir. Ambalajı açılan her ürün sıfır israf şeklinde tüketime uygundur.
Kullandığım enerji kısmen veya tamamen yenilenebilir
Anlaşmalı olduğumuz bahçelerde damlama sulama yöntemi kullanıldığından bahsetmiştik. Fiziki şartları itibariyle sondaj usulü su temin eden bahçelerde yeraltı suyunun toprak üstüne çıkması işleminde kullanılan elektrik; güneş enerjisi panelleriyle sağlanmaktadır. Bu noktada yenilenebilir/temiz enerji ekipmanına sahip olmayan bahçeleri gücümüz nispetinde güneş enerjisine teşvik etmekteyiz. Zira yaşadığımız bölge, güneş enerjisi hususunda oldukça şanslı bir bölge. Neredeyse yılın yarısından fazlası güneşe muhatap olunduğu için, bahçe sahiplerini bilinçlendirmek ve yenilenebilir enerjiye teşvik etmek, sahadaki en önemli misyonlarımızdan birisi.
Ürünün kullanım sonrası bertarafı (değerlendirilmesi) doğa dostu
Satışını yaptığımız her bir ürün tamamen (%100'ünün tükenmesinden bahsediyoruz) tüketmeye müsait olduğu için herhangi bir atık/artık meydana getirmez. Özellikle ambajlamada kullandığımız cam şişe / kavanozlar ya da kilitli doypack ambalajlar defalarca kullanıma müsaittir.
Yönetim ilkelerimiz paylaşımcı ve yatay
Bir manifesto niteliğinde web sitemizde ilanatını yaptığımız değerlerimizin ihtiva ettiği birkaç madde, yönetim ilkelerimizdeki hassas noktaları özetler mahiyette. -Ekipçe birlikte başarma -Çalışanlarına değer katma -Tüm ilişkilerimizde adil ve dürüst davranmak -Doğru işe doğru insan stratejisini uygulamak.
Toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlayabilmek ve diğer tüm alanlardaki ayrımcılıkları engellemek için faaliyet yürütüyoruz
Kadının
Kadını güçlendiren bir yapımız var
İşbirliği yaptığımız üreticilerimizin %80'i kadın. Bu noktada kadınların hassas, nizami, gelişime açık olmaları gibi hususiyetleri kesinlikle yadsınamaz. Onları ekonomiye kazandırmanın etkisi, bir aileyi ekonomiye kazandırmanın etkisiyle eşdeğer bizim için. Tecrübe ettiğimiz şudur ki; kadın üretirse ailesi üretiyor. Ve emin olun bu üretim heyecanı, sokağına, köyüne, bucağına yansıyor.
Gelirimizin belli oranıyla sosyal projeleri destekliyoruz
Her ne kadar işletmemiz ve bütçelerimiz mütevazı olsa da periyodik olarak hayatlarına dokunmaya çalıştığımız insanlar var. Bazen bir okula kütüphane desteği, bazen birkaç öğrenciye burs kimi zaman da hayvan barınakları ile ilgili projeler. Bu noktada hassas olduğumuz en önemli nokta; az da olsa süreklilik arz eden destekler.
Sosyal sorumluluk projelerimiz var
Dönem dönem bizden ürün alan dostlarımızı da bilgilendirerek kendilerinin izni ve bilgisi dahilinde, onların da katkılarıyla ağaçlandırma projelerine, sosyal medya hesabımızdan takipçilerimizi harekete geçirdiğimiz sosyal faydası olan işlere dahil oluyoruz. Zira biliyoruz ki; insana, doğaya, gıdaya her temasımız bizim için büyük zenginlik.
Üretim veya hizmetlerinizde ekolojik ve sosyal açılardan daha duyarlı olmaya yönelik planlarınız varsa anlatır mısınız?
Ekolojik ve sosyal açıdan elimizden geldiğince ve imkanlarımız nispetinde duyarlı olmaya çalışıyoruz. Şöyle bir gerçekliği ifade etmeliyiz ki; ülkemizde bu tarz bir hassasiyetin tam manasıyla hayata geçirilebilmesi için güçlü bir işletme dolayısıyla güçlü bir bütçe gereklidir. Mevcut yapımızda bütçemizin elverdiği ölçüde hayat geçirmeye çalıştığımız projeler elbette yetinilecek durumda değildir. Daha çok insanın hayatına dokunmak, minimum israfla üretim yapmak, minimum israfla bunu karşıya ulaştırıp yararlandırmak gibi hususlar detaylandıkça karşımıza hayaller ya da niyetlerden öte bütçe çıkıyor. Elbette ve elbette işletmemiz büyüdükçe doğrudan istihdam artışının yanı sıra dolaylı istihdam, daha keskin ekolojik duyarlılıklar ve daha çok sosyal fayda üretir hale gelecektir.
Kaç kişilik bir işletmesiniz? Ortaklar, çalışanlar?
İşletmemiz bir şahıs işletmesi. Bünyemizde direkt istihdam ettiğimiz 3 tane de çalışanımız var. Ama dolaylı olarak istihdamına katkıda bulunduğumuz üretici partnerlerimizle birlikte 30 kişilik bir kadroyuz.
Sertifikalar
Sırala
Varsayılan
Çok satanlar
Fiyata göre azalan
Fiyata göre artan
Gelecek nesillere daha iyi bir dünya bırakmak için desteğini bekliyoruz.