Çarşı / Üreticiler / Dovengy Enerji Tasarımı
Dovengy Enerji Tasarımı
ANTALYA / Türkiye
Niyetli Üretici
Niyetli Üretici
kategoriler
Tüm Ürünler (0)
Tüm Ürünler (0 ürün)
Hakkında

ENERJİ. Her şeyin özüdür.

Sanayi Devrimi sonrası neredeyse tüm savaşların öznesi aynı zamanda.

Peki geçmişten günümüze öğrettikleri savaşın yanı sıra "Savaş Sonrası Kaldıraç" kavramını hiç duymuş muydunuz?

Bu bazen bir ulusun kendini ayakta tutmasını sağlayan, dış yardım almadan, bağımsızca onaramayacağı değerli her şeye saldırmak, hastanelere ve su arıtma tesislerine enerji sağlayan santralleri savaş alanına çevirmektir.

Bazen ise fosil enerji sömürüsünü ilerletmek için, milyon tonluk nükleer atığı silah endüstrisine ücretsiz aktarıp, uranyum mermisi yapmak ve bu yöntemin güvenli depolama giderlerini düşürdüğü için çok elverişli olduğunu utanmadan söylemektir. Tekelleştirdikleri enerji ile savaşı, savaş ile enerji tekelini besledikleri sonsuz döngü, Kumarhane Ekonomisidir.

Peki, sıradaki kaldıraç olmamak için döngüyü kırmanın bir yolu yok mudur?

Elektrik, illaki dağıtım şirketinden mi alınmak zorundadır?

Özgürlüğümüzü kazandığımız topraklarımızın, havamızın, suyumuzun fosil enerji ile tüketilmemesi için neler yapabiliriz düşüncesiyle çıktık yola.

Bizim tüm yaptıklarımız, doğanın kendine özgü, daha verimli ve daha sessiz teknolojisinden aldığımız ilhamla, bu endüstrinin bitmeyen kâr ve iktidar hırsına meydan okumaktır. Biz geleceği tasarlamanın yolunun sürdürülebilir ve barışçıl kaynaklardan geçtiğine inanırız. Bu nedenle en umut verici teknolojilerden birisi olan Güneş (Fotovoltaik) enerjisini temel alarak çalışıyoruz.

Monopolcü rekabetin parçası olmayacak kadar bilge, sınırları umursamayacak kadar özgür ve ışığının az ulaştığı yerde rüzgâr estirecek kadar çok yönlü gökyüzündeki prizimiz. Peki, hala yer altından dinozor çıkartacak mıyız? Üstelik güneş hücrelerinin hammaddesi yeryüzünün %25’ini kaplayacak kadar adaletli dağıtılmışken hala uğrunda savaşılabilir mi? Ya da güneşi kim tekelleştirebilir?

Biz sadece tertemiz, ferah bir dünya düşlemeye hazır olan türeticiler için Sürdürülebilir Enerji Tasarlarız.

Aziz Onur Akdağ
Dovengy Enerji Tasarımı
Değerlendirme
Doğa Dostu
İnsan Dostu
Hizmet Kalitesi
Ürün Kalitesi
Hesaplılık
Güvenilirlik
Genel Değerlendirme
iletişim
Kurum Ünvanı
Aziz Onur Akdağ
Yetkili Kişi
Aziz Onur Akdağ
Beyan
Hangisi Sizi Daha İyi Tanımlar?
Şirket
İşletmenizi/Sizi daha iyi tanıyabilir miyiz?
Çekirdek ekibimizle enerjiyi yeniden tasarlamak için yola çıktık. Yönetim ve Organizasyon alanında Bilim Uzmanı Zeynep, Mobilitenin Elektrifikasyonu alanına yönelmiş olan Enerji Sistemleri Mühendisi Benjamin ve Enerji Tasarımcımız Onur ile talebe özel olarak küçük ve orta ölçekli proje tasarımı ve sahada uygulamasını yapmaktayız. KKTC'de devam eden çalışma hayatını daha iyisini yapma arzusuyla sonlandırıp Alanya'ya yeniden dönüş yaptık. Gelecekte enerji, su ve gıdayı karbonsuzlaştırıp sürdürülebilir kılmayı hedefliyoruz. Bununla birlikte artık uzun süre buralardayız.
Yarattığınız değişimi, ekolojik ve/veya sosyal faydayı bizimle paylaşabilir misiniz?
Dünyaya en ağır zararı kullandığımız enerji ile veriyoruz. Sanayi devriminden beri neredeyse çıkan bütün savaşlarında nedeni enerji. O zaman öyle bir enerji yöntemiyle yola çıkalım ki, ne uğruna savaşılsın, ne de çevreye zarar versin istedik. Bu düşünceyle hammaddesi dünyanın 4'te 1'ini kaplayan güneşten elektrik üreten sistemler üzerine çalışmaya başladık. Türkiye'de enerjinin %15'i sadece iletim ve dağıtım hatlarında kayboluyorken, tükettiği yerde elektrik üreten sistemler, temiz olmasının yanı sıra direkt enerji verimliliği projesi gibi çalışıyor ve türetim ekonomisi ruhuna bir kat daha uyuyor diye düşünüyoruz.
Hangi alanda faaliyet yürütüyorsunuz?
Sürdürülebilir Enerji Dönüşüm Sistemleri
Ürün ve/veya hizmetleriniz nelerdir?
Elektrik şebekesine bağlı, şebekeden bağımsız ve hibrit enerji sistemleri sistemleri tasarım hizmeti veriyoruz.
Good4Trust dükkanda kendi üretimleriniz haricinde ürün veya hizmet satmayı planlıyorsanız, bunları nereden temin edeceksiniz? Bu ürünler neler olacak?
Sistem temelde Güneş Modülü, Evirici ve Konstrüksiyondan oluşuyor. Her projeye özel olarak çalışma yapılıp, gerekli özelliklere sahip ürünleri sektördeki farklı paydaşlarımızdan temin etmekteyiz.
Birlikte çalıştığınız üreticiler varsa onlarla kurduğunuz ilişkiyi detaylandırabilir misiniz?
Kullandığımız bütün malzemelerin üretildiği tesisleri mümkün olduğunca ziyaret ederek, yerlilik oranı, çalışma ortamı ve değerin nasıl yaratıldığını gözlemlemek için çaba harcıyoruz. 2 örnek ile somutlaştırmak isteriz. Üretim yerlerini görmek amacıyla bir konstrüksiyon firmasına önceden bilgi vererek ziyarette bulunduk. En ucuza yaptıklarını anlattılar ama bu ucuzluğu nasıl sağladıklarını söyleyemediler. Ardından üretim yerlerini görmek istediğimizde kabul etmemeleri bir daha görüşmemek üzere ayrılmamız için yeterli oldu. Yine yaygın ağı bulunan bir güneş enerjisi modül üreticisinin verdiği iş ilanında "güneş modüllerinin üretim bandında çalışması için vasıflı-vasıfsız personel arıyoruz" şeklinde ilan vermesi, üretim müdürlerine B-C gibi düşük kalite sınıf üretme nedenlerini sorduğumuzda, öfkelenerek "diğer şirketlerin neden üretmediğini sormak lazım" diye yanıt almamız, yanlış adreste olduğumuz konusunda ikna edici oldu.
Kullandığınız hammaddeleri nerelerden tedarik ediyorsunuz? Bu hammaddeler ekolojik ve sosyal açıdan adil, duyarlı bir biçimde üretiliyor mu?
Hammadde tedariğimiz mevcut değil.
Üretim veya hizmet yeriniz hakkında bilgi verir misiniz?
Merkezimiz Alanya'da, Taşımacılık ve Kiralık Asansör Hizmetleri veren bir aile şirketimiz mevcut ve ek bir ofis kullanımı olmaması adına ortak ofis kullanımını tercih ettik. Bugün ekip arkadaşlarımızın bilgisine yatırım yapıyoruz belki gelecekte ofisimize de yatırım yapabiliriz.
Ürettiğiniz ürünlere ilişikin herhangi bir sertifikanız varsa belirtir misiniz?
Çalışma alanımızın doğası gereği yalnızca eğitim sertifikalarımız mevcuttur.
Ürün kategorileriniz nelerdir?
Elektrik Ve Elektronik, Hizmetler
Üretimde akılcı su kullanımı uyguluyoruz
Özel bir su tüketim kaynağımız yok ancak sistem talebiyle gelen çiftçi eğer vahşi sulama yapıyorsa ya da su ihtiyacını ve tüketimini bilmiyorsa, onlara özel tasarımlar hazırlıyoruz. Çünkü en çok zarar, yapılan davranışın nedenlerinin sorgulanmadığı durumlarda veriliyor.
Ürünün kullanım sonrası bertarafı (değerlendirilmesi) doğa dostu
Bugün güneş modülleri %90’nın üzerinde yüksek bir geri dönüşüm yeteneğine sahip, diğer malzeme grupları içinde benzer bir durum geçerli. Geri dönüşüm tesisleri şu an yaygın olmamasına rağmen bunun yaygınlaşmasını arzu ediyor ve geri dönüşüm oranlarının gelişen teknoloji ile daha yukarı çekilebileceğini tahmin ediyoruz. Eğer güneş modülü bir nedenle kırılırsa ya da ömrü dolarsa, doğru koşullarda bertarafını sağlayana kadar kendi depolarımızda saklayacağımıza söz veriyoruz.
Yönetim ilkelerimiz paylaşımcı ve yatay
Bugün tek basamaklı yatay bir yönetim şemamız mevcut ancak artan ekip arkadaşı sayımızla birlikte 3 basamaktan daha fazlasına çıkmamak çalışma kültürümüz açısından önem arz ediyor.
Adil bir ücretlendirme ve sosyal haklar (özel sigorta, çalışan destek sandığı, tatiller, izinler, esnek zaman uygulaması vs) ilkemiz var
Çalışanlar için temel ihtiyaçlarını karşılama uygulamamız var. Bunun içerisine ev kirası, elektrik,su,internet ve köyden gelen gıdalar dahil. Karşılığında ek olarak yılın belirli dönemlerinde çapa yapmaya götürüyoruz.
Üretim veya hizmetlerinizde ekolojik ve sosyal açılardan daha duyarlı olmaya yönelik planlarınız varsa anlatır mısınız?
Orman Müdürlüğü ile ağaçlandırma projelerine destek olmak için uzlaşı sağladık. 2021 yılı itibariyle ekim-bakım dönemlerinde sahada destek oluyoruz. Bizden sonra daha iyi tasarımcıların olması adına pilot olarak bir teknik lise ile 2022’den itibaren sürdürülebilir enerji eğitimlerine başlayacağız. Ayrıca her ekip üyemizin en az bir STK'da aktif üye olmasını bekliyoruz. Bir de zamanı gelmediği için paylaşamadıklarımız var, içimizdeki heyecanı harlayan.
Kaç kişilik bir işletmesiniz? Ortaklar, çalışanlar?
3 kişilik çekirdek bir ekipten oluşuyoruz. Projenin boyutuna göre paydaşlarımızın ekiplerinden destek alarak ortak hareket edebiliyoruz ancak bugüne kadar böyle bir ihtiyaç doğmadı.
Kategoriler
Sırala
Varsayılan
Çok satanlar
Fiyata göre azalan
Fiyata göre artan
Gelecek nesillere daha iyi bir dünya bırakmak için desteğini bekliyoruz.