yükleniyor
Üretici Beyanı
Ürün ve/veya hizmetleriniz nelerdir?
Bitkilerden saf ve doğal uçucu yağlar ve aromatik sular üretiyoruz. Defne yağı, kekik yağı, lavanta yağı, biberiye yağı, adaçayı yağı ve defne, kekik, lavanta, biberiye, adaçayı, melisa aromatik suları. Bu ürünler, tıp, gıda, kozmetik, aromaterapi ve kişisel bakım sektörlerinde kullanılan bazen şifa, bazen koku, bazen de aroma elde edilebilen bitkisel ürünlerdir. Üretimi çözücü kimyasallarla değil, klasik su buharı ile damıtma yöntemi kullanılarak yapılmaktadır, bu sayede saf ve doğal halleri korunur. Gıda mühendisi olarak 6 yıl gazlı içecekler, çikolata, fastfood ve piliç sektöründe farklı branşlarda çalıştıktan sonra hem doğal ürünlere olan ilgim hem de kendi işimi yapmak için tıbbi ve aromatik bitkiler ve bunlardan elde edilen ürünler konusuna yöneldim. Bu sayede bitkisel uçucu yağları ve aromatik suları üretmeye karar verdim. Çocukluğumuzdan kalma bilgilerle doğal olarak yetiştirecek ve işleyecektim. Aynı zamanda etrafımdaki çiftçilik yapan insanlara da yetiştirebilecekleri farklı ve yeni ürünler sağlamış olacaktım. İşe tarla kiralayarak başladım. zor da olsa tohum elde ederek kekik, adaçayı, nane, melisa, biberiye yetiştirmeye başladım. Geleneksel yani doğal yöntemle tarımsal üretim yapmayı benimsediğim için de kimyasal pestisit, gübre ve benzeri kullanmadan, yabani otları tek tek elle ayıklayarak bazen ıslanarak bazen güneşte yanarak bitkileri büyütmeye çalıştım. bazıları büyümedi, çürüdü ama kalanlara daha bir özen göstererek büyütmeye devam ettim. sonraki süreçlerde organik tarım sertifikası alarak yetiştirmeye ve sözleşmeli tarımla etraftaki çiftçlere yetiştirtmeyi planlamaktayım.
Üretim veya hizmet yeriniz hakkında bilgi verir misiniz?
Üretim yerim Sakarya ili Kaynarca ilçesinde 11 dönüm tarım arazisi içinde 80 metrekare kapalı işyeridir. Hem tarla hem de iş yerini kiraladım, bitkileri ürettiğim yerde işlemeyi amaçlamaktayım.
İşletmenizin ortak ve çalışanları hakkında bilgi verir misiniz? Kaç kişilik bir işletmesiniz?
İşletmemde şu an sadece ben çalışıyorum. Ürünleri tek başına üretiyor ve satıyorum.
Kullandığımız hammadde, malzemeler (dolayısı ile tedarikçilerimiz de) kısmen veya tamamen doğa dostu
Üretimde hammaddemiz bitkiler ve su, bitkileri iki farklı şekilde elde ediyorum. Doğadan kontrollü toplanan defne ve kendi yetiştirdiğim bitkiler, Defne bitkisini orman işletme şefliklerinden alınan özel izinle ve kesim prosedürüne uygun olarak elde etmekteyiz. defne ağaçlarının büyümesi ve neslinin devamı için 3 yılda bir belirlenen şekillerde kesilmektedir. Kendi yetiştirdiğim bitkilerde kimyasal ilaç, pestisit, gübre ve benzeri kimyasal kullanılmamaktadır.bitkiler arasındaki yabani otlar elle tek tek kökünden sökülerek temizlenmektedir. Üretimde kullanılan makine 304 kalite paslanmaz çeliktir.
Akılcı su kullanımı uygulamalarımız var
İşletmemde şebeke suyu kullanıyorum. 2 farklı su kullanımı mevcut. Prosesde kullanılan buhar "aromatik su" olarak ürüne dönüşmektedir. soğutma suyu olarak kullandığım suyu şimdilik maalesef kanala vermekteyim. İlerleyen dönemde kapalı devre soğutma sistemi kurmayı düşünmekteyim. bu sayede su kaybı minimuma inecektir.
Üretim / hizmet sürecimiz doğa dostu ögeler barındırıyor
Üretimimizden oluşan bitkisel atıkları doğal gübre olarak değerlendirmekteyiz. Öncelikle kendi tarımsal alanlarımızda sonrasında da çevrede bulunan çiftçilere dağıtarak kullanılmasını sağlamaktayız. Buna örnek olarak Yavuz Akgündüz'e verdiğimiz bitkisel atıkları fındık ağaçlarının dibine dökerek değerlendirmiştir.
Paketlememiz kısmen veya tamamen doğa dostu
Ürünlerimizi pet, cam ve karton ambalajlarda sevketmekteyiz. Öncelikli olarak cam şişeleri tercih ediyoruz.Çünkü cam ambalajlar doğada çözünümü en uygun ambalajdır. Bununla birlikte diğer ambalaj malzemelerinin de altermatifini aramaktayız. Good4trust üreticileri veya farklı bir üreticinin ürettiği doğa dostu ambalajları kullanmayı istiyoruz.
Atık yönetimimiz kısmen veya tamamen doğa dostu
İşletmemizde kimyasal olarak sadece el sabunu kullanmaktayız. Atık sularla birlikte kanalizasyona verilmektedir. Üretimimiz esnasında çıkan bitkisel atıklar kendi tarımsal alanlarımızda ve işletme etrafındaki çiftliklerde doğal gübre olarak kullanılmaktadır.
Kırılgan veya dezavantajlı grupları güçlendiren bir yapımız var
İşletmemiz şehir merkezine 40 ilçe merkezine 5 km mesafede tarımsal faaliyetle geçinen bir köydedir. Köydeki vatandaşların öncelikli geçim kaynağı tarımdır. Köylülere üretebilecekleri yeni ve farklı bitkilerin tarımını yaptırarak onları ekonomik olarak desteklemekteyiz.