Çarşı / Üreticiler / Eso Atelier
Eso Atelier
İSTANBUL / Türkiye
Adil Üretici
Adil Üretici
Kadın Üretici
Kadın Üretici
Yüz Bakımı (3 ürün)
Hakkında

ESO ATELIER AROMATHERAPY

Doğal ve saf bitki öz yağlarını kullanarak, geleneksel şifa yöntemlerini yorumladığı formülasyonlar ile arındırıcı ve saf cilt bakım ürünleri üretir, ilham veren well-being ve aromaterapi deneyimleri tasarlar.
Şifanın sırrının kalpteki, bedendeki ve ruhtaki denge olduğuna inanır.
Aromaterapi, sağlıklı yaşamın anahtarıdır. Anadolu’nun şifa reçeteleri, geleneksel halk hekimleri, ‘AYURVEDA; yaşam bilgisi’, şamanik öğretiler, doğa ve sadelik Eso Atelier formüllerinin esin kaynaklarıdır.
Adil, temiz ve çevreye duyarlı bir yaklaşımla üretir.
Eso Atelier Anadolu Bahçeleri koleksiyonunun içeriğinde Anadolu topraklarında yabani veya geleneksel yetişebilen bitkilerden elde edilen tamamen saf uçucu yağlar, cilt için çok kıymetli yerel zeytinimizin özlerinden elde edilen Skualen ve soğuk sıkım doğal baz yağlar kullanılmıştır. Masaj yağı olarak da kullanabileceğiniz Anadolu Bahçesi Vücut Bakım Yağlarının beden ve zihin için terapötik etkisi yüksek olup, içeriklerinin %99 kaynağı Anadolu topraklarıdır. Bedeninize ve ruhunuza iyi gelmesi niyetiyle, yalnızca Doğa Ana'nın sundukları kullanılarak hazırlanmıştır. Eso’nun hiç bir ürünü sentetik parfüm, sentetik kimyasal, parafin wax, mineral yağ, paraben, silikon, PEG, ALES, ftalat, retinol, boya ve hayvansal ürün içermez.

''Eso Atelier benim doğal malzemelerle oynadığım, kokularla şifalandığım atölyem. Kokular, eğer doğal bitkilerin öz yağlarıyla çıkarılmışsa şifalı, hem de çok. Ürünlerimin içine organik olmayan, topraktan çıkmayan hiç bir şey koymuyorum ki en büyük organımız olan cildimizden içimize şifadan başka bir şey akmasın.
Uzun yıllar iç mimar olarak mekanlara renk katmış bir tasarımcıyım. Şimdilerde ise doğal bitkiler aracılığıyla şifayı tüm dünyaya yaymayı amaçlayan bir yerel üretici.’'   Esra Izgi, Eso Atelier kurucusu.

Esra İzgi
Eso Atelier
Değerlendirme
Doğa Dostu
İnsan Dostu
Hizmet Kalitesi
Ürün Kalitesi
Hesaplılık
Güvenilirlik
Genel Değerlendirme
iletişim
Kurum Ünvanı
İzgi Kozmetik San. Ve Tic. Ltd. Şti.
Yetkili Kişi
Esra İzgi
Beyan
Hangisi Sizi Daha İyi Tanımlar?
Küçük Üretici
İşletmenizi/Sizi daha iyi tanıyabilir miyiz?
Adım Esra. Ürün tasarımcısı ve Aromaterapistim. 12 yıl iç mimarlık yaptıktan sonra ve 6 yıl süren psikanaliz yolculuğumun sonunda, hayattaki tutkumun ve bana iyi gelenin bu iş olmadığından emin olarak, aksine tutkumun yapay olandan olabildiğince uzak, doğaya daha yakın konular/meseleler olduğunun farkındalığıyla 3 yıl önce iç mimari uygulamalar yapmayı bıraktım. Çocukluğumdan beri yediklerime ve kokladıklarıma anında tepki veren bir bünyem var. Aromaterapi, Ayurveda ve fonksiyonel tıp konuları hayatıma kendimi iyileştirmeye çalışırken girdiler. Son yıllarım çok sevdiğim aromaterapi alanında derinlemesine öğrenerek geçti. 2021 Nisan'da Eso Atelier fikri iyileşmek ve hem kendime hem çevreme iyi gelen işler üretmek ihtiyacıyla bende belirdi.
Yarattığınız değişimi, ekolojik ve/veya sosyal faydayı bizimle paylaşabilir misiniz?
Eso Atelier markasını kurup ortaya ilk ürünlerimi çıkarmak için çalışmaya başladım. Ben Antalya'da doğup büyüdüm. Köklerim, atalarım ise Isparta'nın bereketli topraklarından geliyorlar. Bu bölgelerin insanı olarak ve mesleki alışkanlığımdan gelen detaycılığım ile en kaliteli hammaddelere ulaşmakta hiç zorlanmadım. Fakat bununla yetinmedim. Üretici olmanın sorumluluğu üzerine çokça kafa yoruyordum. Aldığım aromaterapi ve tıbbi aromatik bitki yetiştiriciliği eğitimlerindeki genç çiftçi/yerel üretici arkadaşlarımın hammaddelerini de listeme eklemek benim gözümde kendime ve yerele olan sorumluluğum oldu. Şimdi Eso'nun üretimleri tertemiz laboratuvarını yeni açan genç girişimci Odela Skin'in mekanından, lavantaları Güneş Bostanı'ndan, ölmez çiçeği İmroz Herbal'dan, bazı sabit yağları Goya'dan gibi kendimce birbirimizi ve yereli desteklemeyi önceliklendirdim. En sık kullandığım ise Gül Yağı ve Isparta'daki en iyi gül üreticimi seçerken yağının kalitesinin yanı sıra, hem organik tarım yapmaları dolayısıyla, hem de üretimlerinde mültecilere iş ve konaklama olanakları sundukları için tercih ettim. Bu alanda üretmeye başladığımda ilk ulaştığım ambalajlar piyasadaki çinden gelen hiç içime sinmeyen ambalajlardı. Bunlar geri dönüştürülebilir camlar, evet ama yine de çok atık üretiyoruz, çünkü taze kullandırmak için hep minimal ölçeklerde ambalajlar seçiyoruz. Benim gibi küçük bir üretici için boyumdan büyük bir işe kalkışarak geri dönüştürülmüş camdan üretilmiş şişeler buldum ve İtalya'dan getirttim. Böylece hem kolilerce ambalajın aldığı yol bir nebze kısaldı, hem manevi olarak beni tatmin eden ürün sunumları elde ettim. Hayalim, ileride bir gün yerelde bulamadığımız için dışarıya bağımlı olduğumuz örneğin kozmetik ambalajları gibi önemli bir kalemi Türkiye'de üretilir hale getirmek için elimden gelen desteği vermek olacak. Ve tabii kolektif bir küçük/yerel üretici beraberliği/dayanışması için girişimlerde bulunmak da bir diğer amacım. Şimdi gönül rahatlığıyla diyebiliyorum ki, Eso Atelier tamamen doğal, topraktan çıkan ve %99'u Anadolu'da yetişen hammaddeler ile, çevreye elinden geldiğince duyarlı, az miktarlarda, benden talep edildikçe taze taze hazırlıyor; kar odaklı olmaktan çok, yerel hammaddeleri tercih eden, yerel üreticileri desteklemeyi önceliklendiren bir bilinç ile üretiyor.
Hangi alanda faaliyet yürütüyorsunuz?
Kozmetik
Ürün ve/veya hizmetleriniz nelerdir?
Anadolu Bahçeleri isimli 6 farklı koku çeşidinden oluşan, ilhamını dört mevsimden, Anadolu'nun bölgelerinden, Ayurveda'dan ve elementlerdan alan bir Vücut Bakım/Masaj Yağı koleksiyonu ürettim. İçeriklerin tamamını yerel sabit yağlar, Ege zeytininden elde edilen Skualen ve çeşitli gerçek uçucu yağlar ile hazırladım. Bu 6 farklı yağı set olarak özel tasarladığım hikayesi olan bir kutu ile veya tek tek satışa sunuyorum. Ayrıca, cilt besini olarak bana göre superfood denebilecek besleyicilikte; Gül, Ölmez çiçek, Skualen, Kuşburnu yağlarının başı çektiği bir Yüz Bakım Kremi, Bitki Suları ve El Kremi, Kantaron Balsamı, Bebek Masaj Yağı, Bebek Vücut Spreyi ve Baby Balm'dan oluşan doğal kozmetik serisi üretiyorum. Gelecek planlarımda ise Refleksoloji ve Ayak Bakım Balsamı, Yoga Spreyi, Uyku Spreyi hazırlamak gibi planlarım var.
Good4Trust dükkanda kendi üretimleriniz haricinde ürün veya hizmet satmayı planlıyorsanız, bunları nereden temin edeceksiniz? Bu ürünler neler olacak?
Planım yalnızca kendi üretimlerim ile güven ilişkisi kurarak kullanıcılarımla bağ kurmak.
Birlikte çalıştığınız üreticiler varsa onlarla kurduğunuz ilişkiyi detaylandırabilir misiniz?
Üretimlerimde çalıştığım Odela Skin Science markası kurucusu Betül ile yakın temastayız. Betül ile yollarımız ikimizin de yolun başında olduğu dönemde kesişti. Hammadde ve içerik tercihlerini çoğunlukla benim belirlediğim ürünlerimin son formülasyonları ve üretimleri ile geldikleri bu kalite noktasında Betül'ün de emeği çok. Onun bugün kullandığımız laboratuvarının olduğu mekanı görmeye ilk kez beraber gittik, ilk kuruluş heyecanlarımızda beraberdik gibi bir yol arkadaşlığımız gelişti. Ayrıca yıllardır tanıdığım, ilk permakültür eğitimimizi yıllar evvel beraber aldığımız, sonrasında doğrudan susuz tarım, organik tarım üreticiliğine soyunan genç çiftçi arkadaşım Güneş Bostanı Cansu sonraki eğitimlerimde bana sık sık yol göstermiştir. Eso'nun tüm lavantaları ise Güneş Bostanı'nın hasatından geliyorlar. Birlikte çalıştığım değil ama Datça'da yaşadığım dönemden tanıdığım arkadaşlarım Morminor Melis ve Emre Rona'nın bitki severlikleri, bitki bilgileri ve çevre duyarlılıklarından onlarla geçirdiğim kısacık sürelerde çokça beslendiğimi de ekleyebilirim. Bu birlikteliklerin çok kıymetli olduğuna, ortaya çıkan işlerin şifalı etkisini yükselttiğine inanıyorum.
Kullandığınız hammaddeleri nerelerden tedarik ediyorsunuz? Bu hammaddeler ekolojik ve sosyal açıdan adil, duyarlı bir biçimde üretiliyor mu?
Hammaddelerimin önemli bir kısmını Isparta'da bir üreticiden temin ediyorum. Isparta ve Afyondaki kendi arazilerinde büyük ölçekli organik tarım yapan, ürün kalitesi yüksek, çoğu ürününü ihracata gönderen, bahçelerinde yerel halk ile birlikte mültecilerin de çalıştığı bir işletme burası. Bir tanesi İzmir'de bir zeytin skualen üreticisi. Toros Sediri Fethiye'den geliyor. Lavanta susuz tarım yapan Güneş Bostanı'ndan yani Denizli İsabey köyünden, Ölmez çiçek Gökçeada'dan, Susam ve Tatlı Badem hassas derecelerde soğuk sıkım yapan Gökova'daki Goya'dan ve Kantaron ve Ayçiçeği Gland’dan. Bu küçük üreticiler hep Baçem öğrencileri, dolayısıyla üretimin doğru ve etik yöntemlerine dikkat ettiklerini bildiğim üreticiler.
Üretim veya hizmet yeriniz hakkında bilgi verir misiniz?
Şuan İstanbul Beşiktaş'daki adresimden tüm stok, satış, pazarlama, paketleme sürecini ve işleyişi kendim yönetiyorum. Üretim yerimiz de Beşiktaş'ta, Odela Skin laboratuvarından çıkıyor. Bu laboratuvar GMP standartlarında üretim yapan (henüz sertifikası yine bütçesel sebeplerle olamayan), her gittiğimde yeni temizlik yapılmış arap sabunu kokan, sevgili Betül'ün mekanı.
Ürettiğiniz ürünlere ilişikin herhangi bir sertifikanız varsa belirtir misiniz?
Şimdilik tüm ürünlerimin MSDS raporları hazırlanma sürecinde ve tüm hammaddelerim analizi yapılmış etken maddeleri yeterli olanlar seçilmiş şekilde. Olabildiğince küçük üreticileri tercih etmem dolayısıyla aslında organik olduklarından emin olduğum fakat bütçesel sebeplerle organik olarak sertifikalanmamış hammaddeler de kullanıyorum. Sertifikasyon, yalnız temiz üretmenin yetmediği aynı zamanda bütçe işi. Bu nedenle ileride planlarım arasında Vegan ve Organik sertifikalarını hem almak hem de hammadde sağlayıcılarımın da almalarına vesile olmak niyeti var.
Kullandığınız hammaddeleri ve üretim yöntemlerinizi detaylandırabilir misiniz? Herhangi bir katkı maddesi ya da koruyucu içerik kullanıyor musunuz?
Tüm ürünlerim ya sadece yağ bazlı karışımlardan, ya da yalnızca su bazlı bitki hidrosollerinden ibaret. Bir karışımda su varsa mikrobiyolojik risk de başlıyor ve koruyucusuz olmaz. Dolayısıyla ben özellikle su ve yağı birbiriyle karıştırmamayı tercih ediyorum. Böylece yağ bazlı ürünlerim için ihtiyaç duyduğum tek koruyucu bitkisel E vitamini. Su bazlı hidrosolleri ise katkısız, koruyucusuz alıyorum. Avantajım tedarikçimin bana özel az miktarlarda (1lt, 3 litre gibi) taze gönderiyor olması. Su bazlı hidrosollerde de son tüketim tarihlerini kısa tutarak, mevsiminde taze satmaya çalışarak koruyucusuz üretimi sürdürüyorum. Hiç bir ürünüm sentetik parfüm, sentetik kimyasal, parafin wax, mineral yağ, paraben, silikon, PEG, ALES, ftalat, retinol, boya ve hayvansal ürün içermiyor.
Bitkisel hammadde kullanıyorsanız bunları kendiniz mi yetiştiriyorsunuz ya da doğadan mı topluyorsunuz? Siz üretmiyorsanız nerelerden temin ediyorsunuz?
Yukarıda anlattığım üzere, tüm hammaddelerim bitkisel. Tamamı Isparta, Fethiye, Gökova, Denizli, İzmir, Gökçeada gibi bölgelerden.
Ürünlerinizin formülasyonlarını nasıl geliştirdiniz? Olası bir alerji riskini nasıl bertaraf ediyorsunuz?
Ürün formülasyonlarında aldığım doğal parfüm ve aromaterapi eğitimlerinde öğrendiğim, besleyicilik, cilde etkileri, ruha etkileri, nasıl ve nerede üretildiği gibi etkenleri göz önünde bulundurarak ve çok araştırarak kokularını, dokularını ve formlarını önce ben çalışıyorum. Ardından işi uzmanına devrederek Betül'ün ellerine ve laboratuvarına teslim ediyorum. Betül'ün teknik bilgisi ve yöntemleriyle kalitesi ve etkisi artan ürünlerimizin tamamı doğal ürünler. Dolayısıyla alerji riski hep var olabilir. Kullanıcılarımızı uyararak, önden yama testi yapıp ürünü deneyerek kullanmalarını tavsiye ediyoruz. Bir şey ne kadar sentetik ise o kadar alerji riski azalır, ne kadar doğalsa alerji ihtimali hep var. Tüketicinin bilinçli bir şekilde kendi bünyesine uygun olanı olmayanı ama hep doğalı seçerek bilmesi/bulması gerektiğine inanıyorum.
Resmi kurum ve kuruluşlara ilgili bildirimlerde bulundunuz mu?
Tüm ürünlerim Sağlık Bakanlığının ürün takip sisteminde kayıt altındalar.
Üretimde akılcı su kullanımı uyguluyoruz
Susuz tarım yöntemlerini biliyor, araştırıyor, bu yöntemi kullanan üreticilerden hammadde almaya çalışıyor, diğer üreticilerimizle bu konuyu masaya yatırarak onları teşvik edici taleplerde bulunuyoruz.
Paketlememiz doğa dostu
Tüm ürün ve kargo ambalajlarımızı geri dönüştürülmüş kağıttan ürettirdik.
Atık yönetimimiz doğa dostu (Üretiminizden ya da ürünlerinizin kullanımı sonrası çıkan atıklar nasıl değerlendiriliyor?)
Formüllerimizi oluştururken piyasadaki pek çok ürünü denedik. AR-GE mizden artan kullanmayı tercih etmediğimiz pek çok yağ arttı. Bu yağlarla kendi kullanımımız için ve bir kısım hediye etmek için sabunlar ürettik. Şimdi artık kullanacağımız miktarlarda alıyor ve çok fazla hammadde atığı üretmiyoruz. Ambalajlarımızın bir kısmı geri dönüştürülmüş camdan üretilen şişeler ve tamamı cam ambalaj. Yine de kapalarında kullanmak zorunda kaldığımız plastik aksamlarla ilgili de derdimizin farkındayız. Ambalajlarımızı daha çevre dostu yapmak üzere araştırmaya devam ediyoruz.
Ürünün kullanım sonrası bertarafı (değerlendirilmesi) doğa dostu
Kullanıcılarımızı ambalajı yeniden kullanma, geri dönüştürme konusunda elimizden geldiğince bilinçlendiriyoruz.
Yukarıdakilerden farklı bir konuda ekolojik olarak fark yaratıyoruz
Aromaterapinin ve doğal kozmetiğin sonsuz hammadde alternatifleri arasında biz büyük oranda yerel olanı tercih ederek, yerelde bulamadığımız örneğin cam ambalaj gibi ürünleri Çin gibi uzaklar yerine daha yakın ülkelerden getirerek karbon ayak izimizi azaltmaya gayret gösteriyoruz. Geleceğin doğalda ve yerelde olduğuna çok inanıyoruz.
Yönetim ilkelerimiz paylaşımcı ve yatay
Herkesin mutlu olacağı ve kazanacağı adil ve tatminkar iş ortaklıkları üzerinden bir organizasyon kuruyoruz. Hammadde alımlarımızda en ucuzu değil en temizi ve doğru üreticiyi gözetiyoruz.
Kadını güçlendiren bir yapımız var
Küçük üretici hammadde tedarikçilerimizin tamamı kadın girişimciler.
Kırılgan veya dezavantajlı grupları güçlendiren bir yapımız var
Mültecilere iş olanağı sunan üreticilerden alışveriş yapıyoruz
Yukarıdakilerden farklı bir konuda fark yaratıyorum
Henüz kalabalık bir ekip, geniş bir organizasyon değiliz. Tüm süreci ben yürütüyorum ve üretimde Betül ile beraberiz. Ama ilerledikçe yukarıda değindiğiniz bu önemli noktaların hepsinde manevi olarak tatmin edecek işler yapmak niyetindeyim.
Üretim veya hizmetlerinizde ekolojik ve sosyal açılardan daha duyarlı olmaya yönelik planlarınız varsa anlatır mısınız?
Bu konularda çok okuyup dinleyip bilinçlenerek hep daha iyiye ulaşmak niyeti. Öncelik kooperatiflere ürün ulaştırarak kargo yükünü azaltmak, atıksız kargo, yeniden doldurulabilir refill ürünler, plastiksiz ve kağıt bazlı kozmetik ambalajları bulmak gibi hedefler içindeyim. Umarım hepsi zamanla olur.
Kaç kişilik bir işletmesiniz? Ortaklar, çalışanlar?
1 kişilik bir işletme ve üretici iş ortağım olarak 2 kişiyiz. Ayurveda konusunda bilgi ve desteğini hep cömertçe veren Sine Özsoy ile Wellness Spa tasarımcısı olarak Türkiye'ye kısa süreliğine gelen Emilie Cresp Ar-Ge sürecimde ve Anadolu Bahçeleri'ni ürünleştirmemde dönemsel katkılar koydular. Eso Atelier işini aile şirketimiz üzerinden resmileştirdim. Dolayısıyla organizasyonda yer almasa da resmiyette ismi geçen bir de şirket müdürümüz babam var işimizin içinde. Ve dışarından online marketing konusunda boş zamanlarında gönüllü destek veren biyolojik kızkardeşlerim. Not: Aşağıdaki fotoğraf talebiniz ile farkettim ki çok çalışmaktan gerçekten kendimize anı olacak fotoğraflar çekilmeyi unutmuşuz biz. Size daha sonra üretim yerimizi Betülü ve beni gösteren fotoğrafları iletmek aklıma gelen tek çözüm. Ekledikçe bu klasörden izleyebilirsiniz. https://drive.google.com/drive/folders/1k7LjrImYHlYR2QADqRiafE2NPv-Hpx62?usp=sharing
Kategoriler
Sırala
Varsayılan
Çok satanlar
Fiyata göre azalan
Fiyata göre artan
Gelecek nesillere daha iyi bir dünya bırakmak için desteğini bekliyoruz.