Çarşı / Üreticiler / Albatros Bilişim Kooperatifi
Albatros Bilişim Kooperatifi
İSTANBUL / Türkiye
Adil Üretici
Adil Üretici
Hakkında

Albatros Bilişim Kooperatifi 8 temel ilke (kooperatifleşme, dayanışma, kolektif işleyiş, yatay hiyerarşi, merkeziyetsizlik, adil gelir paylaşımı, konsensus, eşitlik) üzerine ortaklaşarak, dayanışmayı ve geleceğin çalışma ortamını kurma hayali olan çalışan ortakların bir araya gelmesiyle kurulmuş bir bilişim kooperatifidir.

Gökçe Türkmen
Albatros Bilişim Kooperatifi
Değerlendirme
Doğa Dostu
İnsan Dostu
Hizmet Kalitesi
Ürün Kalitesi
Hesaplılık
Güvenilirlik
Genel Değerlendirme
iletişim
Kurum Ünvanı
Sınırlı Sorumlu Albatros Hizmet Kooperatifi
Yetkili Kişi
Gökçe Türkmen
Beyan
Hangisi Sizi Daha İyi Tanımlar?
Kooperatif
İşletmenizi/Sizi daha iyi tanıyabilir miyiz?
Albatros Bilişim Kooperatifi 8 temel ilke (kooperatifleşme, dayanışma, kolektif işleyiş, yatay hiyerarşi, merkeziyetsizlik, adil gelir paylaşımı, konsensus, eşitlik) üzerine ortaklaşarak, dayanışmayı ve geleceğin çalışma ortamını kurma hayali olan çalışan ortakların bir araya gelmesiyle kurulmuş bir bilişim kooperatifidir.
Yarattığınız değişimi, ekolojik ve/veya sosyal faydayı bizimle paylaşabilir misiniz?
2022 yılının Mart ayında kurulan Albatros Bilişim Kooperatifi sosyal fayda amaçlı etki yaratan sivil toplum örgütlerine uyguladığı iskonto oranıyla hizmet vermektedir. Bununla birlikte 2023 yılı itibarı ile Tech to Rescue ağına üyelik başvurusu yaparak pro-bono(gönüllü) ve low-bono(yarı-gönüllü) hizmetler için de hizmet vermek üzere ilk adımlarını atmıştır.
Hangi alanda faaliyet yürütüyorsunuz?
Bilişim
Ürün ve/veya hizmetleriniz nelerdir?
Web Site Tasarımı, SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) Hizmetleri, Web Tabanlı Uygulamalar, B2B/B2C Satış ve Entegrasyon Uygulamaları, E-Ticaret Çözümleri, LMS (Uzaktan Eğitim Sistemleri) Tasarım ve Geliştirme, Mobil Uygulamalar, Küçük Ölçekli Kurumsal Kaynak Planlama (Mini ERP) Yazılımı, Yazılım Entegrasyonu Hizmetleri (Efatura, E-Ticaret, Özelleşmiş Uygulama Entegrasyonları), Özel Yazılımlar ve Çözümler, Yazılım Süreç Yönetimi (Proje Yönetimi, SCRUM Pratiği ve Eğitimi), Teknoloji Yönlendirmesi ve Altyapı Kurgusu, Prototip Geliştirme, Kariyer Danışmanlığı
Good4Trust dükkanda kendi üretimleriniz haricinde ürün veya hizmet satmayı planlıyorsanız, bunları nereden temin edeceksiniz? Bu ürünler neler olacak?
-
Birlikte çalıştığınız üreticiler varsa onlarla kurduğunuz ilişkiyi detaylandırabilir misiniz?
Şu an için birlikte çalıştığımız bir üretici yok. Fakat, burada adil üretim yapan üreticilerle çalışmayı çok isteriz. Platforma temel giriş sebeplerimizden biri de bu. Bununla birlikte sivil toplum örgütleriyle birlikte proje çalışmalarımız oldu. Sosyal fayda yaratan projelerde girişimcilerle birlikte çalışmaktan mutluluk duyuyoruz.
Kullandığınız hammaddeleri nerelerden tedarik ediyorsunuz? Bu hammaddeler ekolojik ve sosyal açıdan adil, duyarlı bir biçimde üretiliyor mu?
-
Üretim veya hizmet yeriniz hakkında bilgi verir misiniz?
-
Ürettiğiniz ürünlere ilişikin herhangi bir sertifikanız varsa belirtir misiniz?
-
Ürün kategorileriniz nelerdir?
Hizmetler, Bilişim Teknolojileri Altyapı Ürünleri, Proje/Ürün/Kariyer Danışmanlığı
Kullandığım enerji kısmen veya tamamen yenilenebilir
Projelerimizde müşterilerimizi olabildiğince -kendileri de tercih ederse- yenilenebilir enerji kaynaklarıyla çalışan altyapılara yönlendiriyoruz. Kadını güçlendiren bir yapımız var. Çalışan ortaklarımız arasında eşit kota hedefliyoruz. Ekibe dahil olan yeni üyeleri bunu gözeterek tercih ediyoruz. Temsiliyet gerektiren durumlarda da bu dengeyi her zaman gözetiyoruz. Bu bilişim sektörü özelinde ele alındığında toplumsal cinsiyet eşitliği çerçevesinde düşünülebilir.
Yönetim ilkelerimiz paylaşımcı ve yatay
Manifestomuz ve ilkelerimize bağlantıdan detaylı olarak göz atabilirsiniz: https://albatros.coop/manifesto/
Kadını güçlendiren bir yapımız var
Çalışan ortaklarımız arasında eşit kota hedefliyoruz. Ekibe dahil olan yeni üyeleri bunu gözeterek tercih ediyoruz. Temsiliyet gerektiren durumlarda da bu dengeyi her zaman gözetiyoruz. Bu bilişim sektörü çerçevesinde ele alındığında toplumsal cinsiyet eşitliği çerçevesinde düşünülebilir.
Adil bir ücretlendirme ve sosyal haklar (özel sigorta, çalışan destek sandığı, tatiller, izinler, esnek zaman uygulaması vs) ilkemiz var
Kooperatifin oluşturduğu ekonomik model sonucunda elde edilen gelirin kooperatif ortakları arasında, ortakların ortaya koyduğu emek-zaman ölçüsünde adil bir şekilde paylaştırılması sağlanır.
Yukarıdakilerden farklı bir konuda fark yaratıyorum
Türkiye'de örneğini görmediğimiz bir "işçi kooperatifi" olma hedefimiz bulunuyor ve bunun için çalışıyoruz. Aynı zamanda bilişim sektöründeki ilk kooperatifiz ve bu örneğin çoğalması için model olmak adına deneyimimizi paylaşmaya çalışıyoruz.
Üretim veya hizmetlerinizde ekolojik ve sosyal açılardan daha duyarlı olmaya yönelik planlarınız varsa anlatır mısınız?
-
Kaç kişilik bir işletmesiniz? Ortaklar, çalışanlar?
Belirlediğimiz iş kollarına göre yavaşça genişleyen bir ekibiz. Şu an 10 çalışan ortak ve 1 çalışan ortak adayımızla devam ediyoruz. Ekibimizdeki güncellemeleri https://albatros.coop/ekibimiz/ bağlantısından takip edebilirsiniz ve ekibimizle tanışabilirsiniz.
Kategoriler
Sırala
Varsayılan
Çok satanlar
Fiyata göre azalan
Fiyata göre artan
Gelecek nesillere daha iyi bir dünya bırakmak için desteğini bekliyoruz.