Çarşı / Üreticiler / Akagün Ceviz Badem Çiftliği
Akagün Ceviz Badem Çiftliği
İSTANBUL / Türkiye
Adil Üretici
Adil Üretici
Tüm Ürünler (4 ürün)
Hakkında

TSK'dan ve pilotluktan emekli olduktan sonra eşim Mine ile birlikte Ocak 2014'te Manisa, Kula bölgesinde 44 dönüm üzerinde 1150 adet ceviz ve badem ağaçtan oluşan Akagün Çiftliğini kurduk.

Bizim için en önemli şey tohumdan itibaren ağaçların nasıl yetiştirildiği, nasıl bakım yapıldığıdır. Bu yüzden yapılan her işlemde bizzat kendimiz başında duruyoruz ve kontrol ediyoruz.

Ali Akagün
Akagün Ceviz Badem Çiftliği
Değerlendirme
Doğa Dostu
İnsan Dostu
Hizmet Kalitesi
Ürün Kalitesi
Hesaplılık
Güvenilirlik
Genel Değerlendirme
iletişim
Kurum Ünvanı
Akagün Ceviz Badem Çiftliği
Yetkili Kişi
Ali Akagün
Beyan
Ürün ve/veya hizmetleriniz nelerdir?
Ceviz ve badem yetiştiriciliği yapmaktayız.
Üretim veya hizmet yeriniz hakkında bilgi verir misiniz?
Manisa - Kula
İşletmenizin ortak ve çalışanları hakkında bilgi verir misiniz? Kaç kişilik bir işletmesiniz?
Aile işletmesidir.
Ürün veya hizmetimizin kendisi çevresel açıdan bir fark yaratmayı hedefliyor.
Ağaçlara sağlanan bakım çok iyidir , bu sayede ürünlerin kalitesi de çok yüksek olmaktadır. Tamamen doğaya saygılı bileşenlerle ve ekolojik şekilde üretim yapılmaktadır.
Üretim / hizmet mekanımız kısmen veya tamamen doğa dostu
Çiftlik şehre hatta köye uzak mesafededir, çevresinde ana yollar, sanayi tesisleri bulunmuyor. Kirliliğe sebep olabilecek hiç bir faktör bulunmamaktadır. Arazide bizden önce hiçbir tarım yapılmamış. Kullandığımız su araziden çıkmaktadır, suyun kiltesi ve niteliğ çok iyidir. İçme suyu olarak kullanıyoruz aynı zamanda ağaçlara sulama suyu olarak veriliyor. Yüksek tepelik bir arazide yer almaktadır, havası temiz nem oranı düşük bir bölgedir.
Kullandığımız hammadde, malzemeler (dolayısı ile tedarikçilerimiz de) kısmen veya tamamen doğa dostu
Tamamen doğal olarak yetiştiriclik yapılmaktadır. Toprağın dengesini artırmak ve toprağı beslemek için organik besin takviyeleri kullanıyoruz. Kullandığımız Özra organik markalı organik gübreleri aşağıda detaylı iletiyorum: exel prime:organik azot, enzim mikrozone:mikroorganizmalar Algizamin:deniz yosunu Start amino:aminoasit Ayrıca bu yıl solucan gübresini kullanmaya başlıyoruz. Topraktan sık sık Keçi gübresi veriyoruz. Her sulamada humik asit veriyoruz. Bahçede yetişen cok sayıda semizotlarından gübre yapıp veriyoruz. Verilen organik takviyelere rağmen toprak analizinde eksik görülen makro ve mikro elementler belirtilirse, bunların yarısı miktarında mineral gübre kullanmamız gerekebiliyor. (potasyum, fosfor vs) Arazi ova niteliğnde olmadığı için (dağlık arazi) topraktaki eksikliklerin tamamlanması bizim için çok önemlidir. Eğer besin eksikliği olursa ağaçların meyvesinde dolgunluk ve lezzet olarak negatif etkileri ile karşılaşıyoruz. Ayrıca zararlılarla entegre mücadele yapıyoruz. Kurulan tuzaklar vesilesiyle bitkiye zarar veren hayvanların nufusunda artıs tespit edildiğinde ilaçlama yapılmasına karar verilirse organik ilaçlar veriyoruz. Ceviz iç kurduna ve yaprak bitlerine karşı organik ilaçlar kullanmaktayız. Fakat belirtmek isterim ki arazi çok nemli bir bölgede yer almadığı için ilaçlama ihtiyacı çok fazla olmuyor. Bunun yanı sıra kendimizi denetlemek için her yıl belirli dönemlerde meyve analizi yaptırıyoruz, kullanılan hiç bir ilaç kabuklu meyve içerisine ihtiva etmediğini ve kalıntı bırakmadığını görüyoruz.
Akılcı su kullanımı uygulamalarımız var
Çiftlikte damlama sulama sistemi kullanılmaktadır.
Üretim / hizmet sürecimiz doğa dostu ögeler barındırıyor
Özellikle bademlerin tozlanmasını artırmak için arıları efektif olarak kullanıyoruz. Kara kovan peteklerimiz var, ve arılarımız bahçemizi çok seviyor. Geçen yıla kadar bahçede yabani otla mücaadele için kazlarımızı kullanıyorduk. Kazlar bütün gün bahçedeki yabani otları yedikleri için otla mücaadelede faydalı oldular. Bu yıldan itibaren traktöre takılan bir aparat aldık ve onunla yabani otları kesiyoruz, sırta takılan motorlu tırpan ile de dar alanlardaki yabani otlar temizlenmektedir.
Paketlememiz kısmen veya tamamen doğa dostu
Geçen yıl paketlemede sadece kumaş ve organik malzemeler kullanıldı. Bu yıl 1 kg'lık iç badem paketimiz plastik poset kullanılıyor, 50 gr'lık paketlerimiz ise kağıt malzemedir. Kabuklu badem/ceviz gönderilerimizi ise file malzeme içerisinde yapıyoruz. .
Atık yönetimimiz kısmen veya tamamen doğa dostu
İyi tarım uygulamaları doğrultusunda atık yönetimi yapılmaktadır.
Kullandığım enerji kısmen veya tamamen yenilenebilir
İlerleyen yıllarda güneş enerjisi panelleri konulması planlanıyor. Bu sayede çiftlik kullandığı tüm enerjisini kendisi üretecek, fazlasını ise satabiliyor durumda olacak.
Ürünün kullanım sonrası bertarafı (değerlendirilmesi) kısmen veya tamamen doğa dostu
Badem ve cevizin kabuğu bile doğaya çok faydalıdır. Örneğin bademin yeşil kabuğunu yüksek kalori değerinden dolayı inekler afiyetle yiyorlar. Ceviz ve bademin kahverengi sert kabuğu ise sobada yakıt olarak kullanılabilmektedir.
Çalışma ortamımız / koşullarımız nispeten iyi ve adil.
Çalışma ortamı ve koşulları iyi tarım uygulamaları ile örtüşmektedir. Sabit çalışan personel bulunmuyor, ihtiyaç halinde eleman tutulup işler yürütülüyor.
Adil bir ücretlendirme ve sosyal haklar (özel sigorta, çalışan destek sandığı, tatiller, izinler, esnek zaman uygulaması vs) ilkelerimiz var.
Eleman çalıştırıldığında ilçede geçerli olan ücret üzerinden ödeme yapılır.
Ek Bilgi 7
Gerekli tüm fotograflar talep etmeniz üzerine size iletilecektir.
Ürün dağıtım zincirimiz kısmen veya tamamen doğa dostu
Gönderilerimizi kargo ile yapıyoruz.
Ek Bilgi 1
Cevizleri kurutmak için özel bir makina kurduk, bu makinada kurutulması cevizin sağlığı için çok önemlidir. Açık arazide doğru nem ve sıcaklıkta kurutulmayan cevizler kanserojen bir küf maddesi (alfatoksin) içermektedir.
Ürün veya hizmetimizin kendisi sosyal olarak bir fark yaratmayı hedefliyor
Üretim sürecinin son derece etkili ve faydalı yapılması için özellikle yurtdışı uygulamalarını inceledik. Sürekli öğrenmeyi vizyon edindik.
Kadını güçlendiren bir yapımız var
Kadın ve erkek işgücü dağılımı eşit yapılmaktadır.
Sosyal açıdan bir fark yaratmıyor olabiliriz. Güçlü olan çevresel yanımız.
Ağaçlar henüz 5 yıllık olmasından ötürü çiftlik giderlerini karşılayacak geliri henüz elde edemiyor, fakat ileleyen yıllarda sosyal sorumluluk projeleri yapmak isteriz.
Sertifikalar
Kategoriler
Sırala
Varsayılan
Çok satanlar
Fiyata göre azalan
Fiyata göre artan
Gelecek nesillere daha iyi bir dünya bırakmak için desteğini bekliyoruz.